BUITEN LAN DSCI1E BERIGTEN. PEK TELEGRAAF. kommandanten dier schepen hekben terstond een bezoek gebragt aan den gouverneur, dat door dezen met een tegenbezoek aan boord dier schepen werd beantwoord. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Door Z. M. is aan A. C. Hartman, te Amsterdam, als blijk van goed keuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Oost-lndie bestemden soldaat O. von Borcke, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de navolgende onderscheidingsteekenen, als: het IJzeren Kruis 2e kl.hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, ge schonken; het riddei kruis 2e kl. met de Zwaarden der orde van den Zah- ringer Leeuw, hem door den groothertog van Baden toegekend; de Duitsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldlogt tegen Frankrijk in 1870 en 1871, en de Badensche herinneringsmedaille voor het deel nemen aan evengemelde krijgsverriglingen. Z. M. heeft aan den hooglecraar d'. G. D. L. Huët, te Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president der commissie ge durende den tijd van één jaar, ingegaan I Augustus 1874, belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der gemelde wet, en benoemd tol lid en vice-president dier commissie, den hoogleeraar dr. S. S. Rosenstein. te Leiden, thans plaatsvervangend lid, en lot plaatsvervangend lid dr. J. P. T. van der Lith, hoogleeraar te Utrecht. Tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden (buitengemeen ten) is benoemd de heer Troelslra. thans te llijum. De 2C luit. F. W. M. Coster, van het wapen der cavalerie van het leger in Ned. Indie, is in rang en anciennetcit overgeplaatst bij het wapen der cavalerie van het leger hier te lande, en de 2luit. jhr. C. J. II. Meijer, van het 4" reg. huzaren, is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned. Indie. De scheepsklerk J. Mets, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. 11. prins Alexander heeft heden middag ten 3 ure de reis naar Duitschland aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot goedkeuring van eene provinciale belasting in Noordbrabanlna vrij breed voerige discussiën, verworpen met 35 tegen 26 stemmen. Daarop zijn aan gevangen de beraadslagingen over de conclusie betrekkelijk de inlichtingen omtrent hel adres van J. Olthuis c s. te Diepenheim. houdende bedenkingen tegen de toepassing der wet tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Morgen voortzetting. Daarna is de vestingwet aan de orde. De verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, aftredende in het jaar 1877, had den volgenden uitslag. Van de 1437 ingekomen stem- billetten waren 25 van onwaarde. Gekozen werd de heer J. E. Andriës, notaris, met 709 stemmen, terwjjl herstemd zal worden tusschen de heerCn dr. J. Th. Moutonpresident van de kamer van koophandeldie 556 stemmen bekwam, en den heer W. van Gordt, die er 369 verkreeg. Voor het lid dat in dit jaar moet aftreden waren uitgebragt 1436 stemmen, waarvan 38 van onwaarde. Ook hiervoor moet eene herstemming plaats hebben tnsschen de hh. W. Huygens, die 467, en L. E. Uyttenhoven, die 431 stem men bekwam. Heden, 17 Maart, dag van hel overlijden van Z. M. koning Willem II, nu 26 jaren geledenwas op het standbeeld op het Buitenhof, wederom eene fraaije krans neergelegd door dezelfde trouwe hand, die dit sedert jaren uit erkentelijke herinnering heeft gedaan. BELGIË. De Antwerpsche gemeenteraad, die tegen de Ncderlandsch-Bclgisclje overeenkomst betrekkelijk het kanaal van Terneuzen wilde protesteren, is door den koning ten gehoore ontvangen. De koning heeft beloofd de quaeslie te onderzoeken en den gemeenteraad verzocht hctzellde te doen. Ook de afgevaardigden van den Gentschen handel, leden van de kamer van koophandel, van den "kring van koophandel en nijverheid" en verschei dene hoofden van groote handels- of bankiershuizen der stad zijn door den koning in gehoor ontvangen. Gelijk men weel zijn deze allen zeer met de zaak ingenomen. Z. M. heeft die heeren zeer welwillend ontvangen en hun ver zekerd, dat de voorspoed van Vlaanderen hem naauw aan hel hart ligt en bi) over de zaak in quaeslie met zijne ministers zou beraadslagen. Drie weken geleden onlvlugttc een zekere Cornil uit de cellulaire gevangenis te Doornik. Thans heelt hij zich, moê van vrijheid, bij het parket te Brussel vrijwillig aangemeld. Tot schrik der politie, die hem zeer ijverig had gezocht, deelde hij mede, dat hij gerttimen tijd na zijne ont snapping te Doornik had doorgebragt en de laatste drie dagen gemoedelijk te Brussel had gewandeld, ESiCELA X LONDEN. 16 Maart. Bij de verkiezing van Milchcl te Tipperary hebben weder ongeregeld- heden plaats gehad. Politieagenten werden met sleenen geworpenen de glazen ingeslagen bij hen, die geweigerd hadden ter eere van Mitchel te illumineren. Sommige huizen werden aanmerkelijk beschadigd. Het is der policie gelukt eenige belhamels iu handen te krijgen. Door de Amerikaanscbe bladen wordt gemeld, dat Anna Eliza Yottng, een der vrouwen van den profeet der Mormonen, de gevraagde echtschei ding verkregen heeft. Brigham Young is veroordeeld haar een maandgeld uit te betalen van 500 dollars en wel van den dag af, waarop het proces begon. FRANKRIJK. Dc republikeinen, blijkens hunne organen, gevoelen levendig dat het niet de mcening is van hel nieuwe kabinet om de constitutie van 25 Febr. ernstig op te vatten. Ten genoegen van den maarschalk Mac-Mahon zal het de dubbelzinnige politiek van vroeger voortzetten en volgens de beginselen der minderheid regeren. De legitimistische Union laat dit zelfs vrij duidelijk uitkomen. Dat blad zegt dal na de woorden, door den heer Buffet van de tribune gesproken, het staatkundig régime, dal men den 25s,eD Februarij dacht te vestigen, reeds begraven is. De vertegenwoordigers van het gou vernement, voegt het blad er bij, schrappen het woord «republiek" uit hunne verklaringen; zij zinspelen er op als eene zaak. die met regt onge rustheid wekt, en zij stellen de bevolking gerust ten aanzien der mogelijke gevolgen van het votum van 25 Februarij. Dal de Bonapartisten thans we der ruimer adem halen, is te begrijpen. Zij bespotten thans dc republikeinen. Het programma der regering, zooals het door den heer Buffet werd ontwikkeld, is onder het opschrift: «République Fran^aise" in alle gemeen ten van Frankrijk aangeslagen. Zaturdag is door het correctionecle geregtshof te Parijs in een vreemde zaak vonnis gewezen. Drie ex-priesters, Vidal, ilommeau en Lacombe. waren van een ongeoorloofden handel in «missen" en «intenliën" beschul digd. Onder dit laatste verstaat men het uitgedrukt verlangen der gel ovi- gen, om legen een vast, vooruitbetaald honorarium, missen te laten lezen, ter herinnering aan of voor de ziel van dezen of genen. Het is gebleken, dat in Frankrijk een geheel systeem te dien opzigte bestondzoodat iemand, die een mis gelezen wilde hebben, voor de rust der ziel van eenen bloed verwant of vriend, tot zekere agentschappen in Parijs zich wendde, zijn geld betaalde en dan zeker was, dat die mis gevierd worden zou, in welke parochie van Frankrijk hij zulks begeerde. De parochiën konden, naar het schijnt, deze bestellingen aan elkander overdoen, indien dit geheel belang loos en met toeslemming van den bisschop der diocese geschiedde. Depries ters zonden dan certificaten dat zij de missen gelezen hadden. Van dezen tak van handel nu hebben Vidal en de zijnen een opligterij gemaakt. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid en Vidal veroordeeld lot 10 jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boeten, zijne medegezellen Ilommeau en Lacombe respectivelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf, 1000 en 5000Ir. boeten. Ilommeau en Lacombe zijn bij verstek veroordeeld. De Semaphore van Marseille berigt, dat de keizer van Japan over Suez en Marseille naar Frankrijk zal komen. Tegen het einde van Augus tus zal de keizer met een flolille van drie schepen en een zeer talrijk ge volg de reis aanvaarden. SP AN JE. De van vroeger zoo bekende generaal Cabrera heeft eene proclamatie aan de Carlistische partij uitgevaardigd, waarin hij o. a. zegt: «lk moeten verlang aan mijne partij opheldering te geven van de daad, die ik uit eigen beweging en uit vaderlandsliefde heb verrigt, met Alphonsus XII als konin; van Spanje te erkennen; daar ik als soldaat rondheid boven alles stel, zal ik die opheldering met alle openhartigheid geven. God, vaderland en ko ning is dc leus van onze banier. Boven alles God, daarna het vaderland en eindelijk de koning. God te vergeten en het vaderland te verwoesten ob een koning, dat is hetzelfde als onze banier in flarden scheuren. Dat tvil ik niet doen; als katholiek, als Spanjaard kan ik het niet doen, èn omdal de godsdienst en het vaderland gebiedend vrede eischen, èn omdat de Voor zienigheid in hare verheven plannen vrede wil. Met innige overtuiging ver vul ik den pligt van zelfverloochening, en terwijl ik don Alphonsus XII als koning erken, leg ik in zijne handen het vaandel, dat ik steeds verdedigd heb en dal de geheiligde beginselen van onze heilige zaak tot opschrik voert Dezelfde gebreken, die in 1839 en 1848 onze pogingen hebben ver ijdeld, hebben zich in 1875 weer voorgedaan. Moeten wij altijd dien hopt- I loozen strijd volhouden, altijd die bron van tweedragt, die ons vaderland tot een eeuwig martelaarschap doemt, voeden? Moeten wij barmhartigheid prediken op lijken? Moeten wij orde grondvesten op verwarring? Ohm zaak heeft steeds heldhaftige soldalen, verheven martelaars gehad, bewon derenswaardige zelfopoffering getoond; waarom toch zijn wij niet geslaagd' Veroorloof mij hierover een eerbiedig stilzwijgen te bewaren, maar als caballero en soldaat verzeker ik u: ik ken de oorzaken; en omdat ik a ken en omdal ik mijn vaderland bemin, doe ik dezen stap, tot redding dei beginselen, die ik steeds verdedigd heb en nog verdedigen wil, zoo ik liooj met uwe hulp, op een edel, vruchtbaar terrein, waarop ik aan uwe zijde zal staau en waar ik, zoo God mijn gebed verhoort, sterven zal, nadat ik voor u de bewondering uwer vijanden zal hebben verkregen. Door u mijt besluit openhartig bloot te leggen doe ik een beroep op uw gezond ver sland, op uw gevoel. Zoo gij mijn voorbeeld volgt, zult gij eene groolscbi daad verrigtcn, want gij zult gehoor geven aan de stem der vaderlandsliefde, die boven alles vrede wil. Zoo niet, dan zal onze banier vaneen gereten worden; gij zult bij den koning blijven, ik zal mij scharen aan de zjjdt van God en het vaderland." BERLIJN, 16 Maart. Dc lieichs-^ns. meldt dat dc directeur-generaal der tentoonstelling te Philadelphia aan de rijks-commissie alhier telegra- pheerde, dat, volgens het oordeel van den Amerikaanschcn Attomey-generil de tentoongestelde voorwerpenwegens eventueel mislukken der tentoonstel ling, door de schuldeischers niet in beslag genomen kunnen worden. LONDEN, 16 Maart. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli medegedeeld dat de regering den Britschcn gezant te Peking belast heeft met het i«' stellen van een stipt onderzoek naar dc omstandigheden van den aanval de Engelsche expeditie in Birmah. Alvorens verdere stappen kunnen geW' men worden, moet de uitslag van dit onderzoek worden afgewacht. De heer Cochrane zal op 16 April c. k. eene motie qitbrengen, strek

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2