LEIRSCIE €0 ERA AT. 1875. 64. DONDERDAG 18 MAART. ST A DS - R E RICHTEN. BINN EN L A l\ iïSCii E BER!GTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het er slog der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, jranco p. p. 6 Cents. Üe prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. EianEscïBasiCiSï EETaaUTEGSTCT De BURGEMEESTER der Gemeente LEIOEN herinnert bij deze den Geestelijken en Stndenteu tn de Godgeleerdheid, die reeds bjj de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hun die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tol het bekomen der ontheffing van den wer- kelijken dienst, bedoeld bij de 1" zinsnede van art. 127 der wet van den I9den Augustus 1861 (Staatsblad n\ 72), verplicht zijn tusschen den 20s,tn Maart en den lslr" April dezes jaars. hunne aanvrage, met het daarbij bcliooreud bewijsstuk, hij hem Burgemeester in te dienen. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 17 Maart 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Maart. Gisteren avond hield de Lcidsche afdeeling der llollandschc maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare laatste gewone vergadering met dames gedurende dit wintersaizoen, waarin als spreker optrad onze stadge noot dr. C. P. Ticle. Voor de pauze stelde hij ons het beeld voor oogen tan den Eugelschen geschiedschrijver Macaulay, als redenaar, vooral in het parlement, en deed ons den man liefhebben, die in eigen krachtige over- luiging woorden vond, verpletterend voor zijne tegenstanders en als in ge sloten slagorden oprukkend tot verdediging zijner bondgenooten. Na de pauze gaf hij ons eenige dichtstukjes ten Leste, beslaande uit twee navol gingen van Longfellow en Tennyson en drie zijner oorspronkelijke gedich ten: «Heerlijker bekleed dan Salomo «Twee diakenen" en «Een leelijk paartje" getiteld. «Ik vond dat paartje mooi" was de slotregel en dat woord «mooi" had een echo in de zaal en werd op hetgeen door den heer Tielegesproken was toegepast. Hel was zelfs meer dan mooi, het was nu en dan aangrijpend schoon. Ecne welverdiende toejuiching viel dan ook her haaldelijk den spreker ten deel: maar de blikken vol sympathie, welke zich op hem vestigden, vertolkten misschien nog krachtiger de goedkeuring van het vrij talrijk opgekomen auditorium. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine te Hellevoelsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist leerling der 2Je kl. wenschen te worden aangenomen. Hel getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. Ouders o( voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voor schreven examen worden toegelatenmoeten vóór of uiterlijk op den laat- slen April aanst. een op zegel geschreven verzoekschrift ituLenen aan het dep. van marine. De Nederlandsche koopvaardijvloot bestond op 31 December jl. uit 1827 schepen, groot 270.890 lasten, waaronder 80 stoomschepen Sedert 23 September 1874 zijn ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Atchin de navolgende bijdragen bij hel hoofd comité van het Roodc Kruis ingekomen, als: opbrengst van een voorstelling door de letterkundige vereeniging «Apollo", te Haarlem ƒ41.19; opbrengst vaneen concert van het zanggezelschap «Harmonie", te Appingadam ƒ36.69 van de vereeniging «Harmonie", te Leiden, ƒ36.60: van het central-comité der «Deulschen Vereine zur Pflage im Felde verwundeter und erkrankter Krieger", te Berlijn, 12000 rijks mark; van 'nel comité te Breda, ƒ100. Totaal 7042.78%. In de op 6 Maart jl. gehouden vergadering van het hoofd-comité is besloten een som van ƒ7000 ter beschikking te stellen van het Bataviaasch comité ten behoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Atchin. Z. E. de minister van koloniën heeft zich wel willend bereid verklaard de last tot uitbetaling der telegram over te krengen. Gisteren is te Amsterdam in dienst gesteld het bij de koninkl. fabriek van stoom- en andere werktuigen voor rekening van het dep. van koloniën aangebouwde ijzeren raderstoomschip 2d' kl. Bromo, onder bevel van den kapt. luit. t. z. W. J. Scholten van Aschat. Het schip is bemand met 100 koppen; de wapening bestaat uit 2 stalen getrokken kanonnen, 16 c. m., cn 4 metalen achterladers van 12 c. m.de machines zijn van 200 paar denkracht en de bestemming is reglstreeks naar Atchin. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen d\ P. lluetpred. te Dirksland. Aan de Arnh. C. meldt men uit 's llagc dat mevr. Pauline Lucca die in de residentie tweemaal is opgetreden, voor elke dier voorstellingen ƒ2500 heeft ontvangen. Een dame van de Haagsche aristocratie wilde de beroemde zangeres engageren voor een soirée, waar zij zich driemaal zou doen hooren, doch zag van het plan af. omdat 1000 fr. werd gevraagd. Men meldt uil Schiedam: De heer K., commissionair in effecten Ie dezer slede, werd Vrijdagavond in voorloopig arrest naar Rotterdam overgebragt. Welke feiten hem ten laste gelegd worden weet men niet: alleen spreekt men er vandat de jongste rijzing der Spanjaarden treurige zaken aangaande den heer K. aan het licht gebragt heeft Dit is het vierde geval van dien aard in den tijd van een jaar. De zaak der heeren Melchers dient thans voor het provinciale hof. De heeren Wenneken en Nolet namen de vlugt. Een derde echter, die ook in arrest geweest is, is weder ont slagen, zonder dat de zaak verder verkeerde gevolgen voor hem hebben zal. Deze man had de zaken van de heeren Melchers voortgezeldoch dat liep binnen weinige maanden foul. Te Amsterdam heeft de vereeniging, die zich ten doel stelt bij den gemeenteraad aan te dringen om terug te komen op het besluit tot afschaf fing der kermis, een adres ter teekening gelegd, dat de strekking heeft den raad te verzoeken, den duur der kermis met nog vijf jaren te verlengen en de afschaffing dus te verdagen lot na het jaar 1880. Zij gronden hun ver longen op de omstandigheid, dat huns inziens de vijfjaren, die sedert het gevallen besluit lot afschaffing in September a. s. verloopen zullen zijn, niet genoegzame tijdruimte aanboden, om den financiëlen schok, dien de afschaffing zal ten gevolge hebben, geleidelijk te doen zijn. Voorts wijzen zij er op, dat van veredeling van het volksvermaak tot nog toe niet veel is gekomen, en gelooven zij, dat zoolang daarvoor niet beter is gezorgd, de kermis, hoewel zij zich van hun standpunt niet bevoegd achten die als volksvermaak te verdedigen, voorloopig nog behouden kan blijven. Te Utrecht heeft gisteren de heer d'. N. Beets in het groot audito rium van het academiegebouw het hooglceraarschap in de godgeleerdheid met eene oratie plegtig aanvaard. Op den voorgrond stellende, dat de studie van den mcnsch hem ten allen tijde in hooge male had aangetrokken en dat daarom een leerstoel in die onderdeelen der godgeleerde wetenschap, welke den mensch tol onderwerp hebben, in zedeleer en kerkgeschiedenis, hem meest welkom was, sprak de hoogleeraar over karakter, karakter- schaarschte en karaktervorming in den tegenwoordige)) lijd en in verband met het hooger onderwijs. Men meldt uit Lobith: Zaturdag 11. sloolte een Duitse!) vaartuig, bij het ten anker komen vóór deze plaats, op een ander schip, dat bezig was steenen te laden. De schok was zóó hevig, dat laatstgenoemd schip met zijn vracht van 120,000 steenen terstond in de diepte zonk. De vrouw en kinderen van den schipper hadden naauwelijks tijd zich te redden. Men meldt uit Leeuwarden: De heer T. Romein, directeur der ge meentewerken alhier, zal op den 21slen dezer 40 jaren b,ij de brandweer le dezer stede in functie zijn geweest, waarvan de eerste 20 jaren als brand meester, de laatste 20 als opper-brandmeestcr. Onder Steenbergen is Vrijdag 11. een hevige brand uitgebarsten in eene sclmur, toebehoorende aan A. J. van Nieuwenhuizen, landbouwer; in weinig tijds was de schuur, alsmede een belendend wagenhuis met de zich daarin bevindende goederen vernield. 4 paarden en 30 stuks hoornvee werden daarbij een prooi der vlammen, üe schade aan de onroerende goederen wordt begroot op 8000, die der roerende, waaronder de paarden en het vee, op /GC00. Op 19 Januarij 11. werd le Hcczc, nabij Eindhoven, liet 4-jarig doch tertje van den' landbouwer van den Eynden door een van dolheid verdachten hond in den wang gcbclen. De wond genas vrij voorspoedig, zoodal een maand later er niets meer van te bespeuren was. Donderdag 11. is dal kind echter aan razernij gestorven. Des Maandags openbaarden zich de eerste verschijnselen, beslaande in onrustigheid; Dingsdag wilde hel reeds niets meer nuttigen en gaf het alle bewijzen van verstandsverbijstering, die Woensdag in volslagen razernij overging. Hel hoofdje was gedurende al dien tijd gloeijend heel. Volgans berigt uit Curasao zijn de schepen Leeuwardenhet Loo. Cornells Dirks cn Prinses Varia op 29 dan, aldaar aangekomen. Dn

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1