ui os (sir; €01 RANT. 1875. N°. 03. WOENSDAG 17 MAART. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHË BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Per slag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden van den Gemeenteraad. (Dl". 8 blad 8) der Handelingen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden [Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8,tea tot en met den 20slen Maart e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Maart. 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Maart. Gisteren avond had alhier voor een zeer talrijk publiek een tweede opvoering van Multatuli's /'Vorstenschool" plaats. Verscheidene passages werden weder met de levendigste toejuichingen begroet en de voornaamste vertooners teruggeroepen. Mejufvrouw Kruseman ontving bij haar optreden in het derde tafereel een prachtige bouquet, terwijl aan Mej. Elise Baart bij den aanvang van het vierde tafereel, behalve een fraaije bouquet, ook nog een krans te beurt viel. De schrijver moest ook op algemeen verlan gen ten tooneele verschijnen en betuigde met een kernachtige toespraak zijn dank. Het was hem, zeide hij, verboden, op deze plaats uil te weiden over de verdiensten der vertooners en over hetgeen hij aan hun spel ver schuldigd was. Met zijn arbeid had hij de bedoeling gehad den Nederland- schen zin onder ons volk op te wekkenwaar die sluimeren mogt. Er zou eens een lijd komen, dat wijniet met kogels en bajonetten, maar alleen met dien echt Nederlandschen zin onze onafhankelijkheid zouden kunnen bandhaven. Na afloop der voorstelling werd door de studenten aan Multatuli in het hótel Rijnland een serenade gebragt. Heden namiddag is nog aan mej. Kruseman, bij haar vertrek, door hh. studenten ecne ovatie gebragt. Heden nacht omstreeks 4 ure is er brand uitgebroken ten huize van den koflijhuishoHder de Bree, buiten de voormalige Marepoort. Policie, brand weer, schutterij en de spuiten dezer gemeente waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig. Alleen de spuit n°. 3 van hier, die het eerst was aangerukt, kwam in werking en in 20 minuten was de brand ge- bluscht. De oorzaak is onbekend. Z. M. heeft de tuchthuisstraf van vijf jarenwaartoe P. S.laatstelijk eerste klerk ter gemeente-secretarie van Engwirden en agent van de alge- meene Friesche levensverzekeringmaatschappijdoor hel prov. geregtshof van Frieslando. a. is veroordeeld ter zake van valschheid in authentieke en onderhandsche geschriften, verwisseld in eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, en de 54 subsidiaire gevangenisstraffen van twee dagen ieder, bij wanbetaling van even zoovele geldboeten ad ƒ50, in cellulaire gevange nisstraf voor de helft van den duur. -- H. K. H. prinses Marianne heeft een gift van ƒ100 geschonken ten behoeve van het Nederlaudsch zendelinggenootschap. Door de llollandsche spoorwegmaatschappij is gisteren aanbesteedhet maken en stellen van een ijzeren kap op haar slation te Utrecht. De laagste inschrijver was de Nederlandsche stoombootmaatschappij voor 121,030. Gisteren morgen is nabij Gorinchem ecne voormalige bouwhoevethans bewoond door een vijftal huisgezinnen, geheel in de ascli gelegd; de bewo ners hebben zich te naauwernocd weten te redden en moesten al hunne have zien verbrandenaan blusschen viel niet te denken. Vier runderen en drie paarden ziju daarbij omgekomen; slechts cén der vijf bewoners had zijnen inboedel verzekerd. Uit EIburg is een adres verzonden aan Z. M. den koning om kwijt schelding van straf te vcrleenen aan den jeugdigen M., die zijn schoolmak ker door onvooorzigtigheid met een pistoolschot heeft gedood. De eerste der onderteekenaars is de vader van den knaap, die het slagtoffer van het ongeluk was. Men meldt uit Zwolle; Nu Duitschland den uitvoer van paarden heeft verboden, wordt ons land overstelpt met Fransche paardenkoopers. Bestond reeds bij hen de gewoonte, om ieder jaar vóór de groote Palmpaardenmark- ten in Nederland aan de stallen de beste soorten op te koopen, dit jaar zijn de bezoeken der Fransche paardenkoopers zoo talrijk, dat menig lief hebber voor een goed paard op de aanstaande markten zich te leur gesteld zal zien, daar meest alles tot hooge prijzen door de buitenlanders wordt opgekocht. Men meldt uit Leeuwarden: De longziekte onder het rundvee blijlt bjj voortduring in deze provincie hare oflers eischcn. In de "orige maand open baarde die ziekte zich bij 11 veehouders, in 7 gemeenten. Niet minder dan 212 runderen werden afgemaakt, terwijl 1 rund aan die ziekte is gestorven. In de beide eerste maanden dezes jaars eischte de longziekte reeds 397 oflers. In de maand Februarij jl. werden onder de andere veesoorleu weinig of geene ziekten aangetroffen; onder de paarden van een veehouder te Mun- nekezijl kwamen echter eenige gevallen voor van kwaden droes, tengevolge waarvan 3 zijn afgemaakt. De minister van koloniën heeft reeds geantwoord op het voorloopig verslag van de tweede kamer rmtrent de aangevraagde credieten voor de uitzending van den gouverneur-generaal en erkent dat de ernst van het feit, hetwelk tot de indiening aanleiding gaf, ten volle de belangstelling der kamer wettigt. Als voor elke regeringsdaad, verantwoordt de minister zich ook voor het ontslag van den afgetreden gouverneur-generaal jegens de staten-generaal. De minister zegt voorts niet bij magie te zjjn met andere feilen dan de in den boezem der eerste kamer vermelde het verzoek om ontslag van den gouverneur-generaal toe te lichten. Tot beantwoording der vragen en aan vulling der beschouwingen, waartoe het der kamer aanleiding gaf, geeft de minister breedvoerige inlichtingen. Ten aanzien van de besproken zelfstandigheid van den gouverneur-gene raal en het wenschelijke, dat hij onder opvolgende kabinetten van verschil lende rigting gehandhaafd blijvc, antwoordt de minister dat niemand dieper dan hij overtuigd is van de nadeelen verbonden aan hel bestuur in bijzonder heden van het Plein over onze overzeesche bezittingen. Trouwens daarte gen strekken ten waarborge de groote magt en het verheven standpunt den gouverneur-generaal door bet regeringsreglement toegekend. 's GRAVENHAGE, 16 Maart. Door Z M. is bevorderd lot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw de heer jhr. J. Ortt van Schonauwen, inspecteur van den waterstaat. Door Z. M. is aan D. Kuiper, te Amsterdamals blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. -• Door Z. M. zijn benoemd: lot procureur bij de arrond.-regtbank te Roermond de heer mr. O. M. F. H. Tissen, advocaat aldaar, tot substituut- griflier bij de arrond -regtbank te Appingedam de heer mr. C. Tetrode, advocaat te Assen; tot notaris te Gorssel, de heer 11. Kleyn. cand.-nolaris. te Zutphen. Tot lid van den raad van bestuur over 's rjjks mnseum te Amsterdam is benoemd de heer C. Cunaeus aldaar. Door den Nederl. consul te San Francisco is de heer W. C. B. de Fremery aangesteld als zijn vice-consul aldaar. II. M. de koningin heeft dezer dagen ten gehoore ontvangen onzen nieuw benoemden consul te Bangkok (Siam), den heer Senn van Basel, en Z. K. 11. prins Hendrik heeft heden middag den officier van administratie lsle klasse bij de marine, den heer J. Salmon, laatstelijk benoemd tot Ne- derlandsch consul te Aden, in eene afscheids-audientie ontvangen. Z. K. II. prins Alexander zal morgen middag ten 3 ure per Rijnspoor de residentie verlaten tot het doen eener buitenlandsche reis, in het begin waarvan hij eenige dagen te Berlijn zal vertoeven. H M. de koningin zal HD. jongsten zoon tot Arnhem vergezellen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1