PER TELEGRAAF. Wat omtrent Gambetta gezegd wordt, wekt den toorn van Veuillot in l'llnivers op. Door hem wordt Gambelta de vroedmeester genoemd, door wiens hulp het ministerie in de wereld is gekomen. Donderdag jl. is de heer Caro in de academie als lid ontvangen. Hij is de opvolger van wijlen den heer Vitet, wiens letterkundige loopbaan hij schetste. DVITSCHL AND. De Kreuz.Zeit., het orgaan der jonker-partij, voert thans eene meer hevige oppositie tegen de bekende Mei-wetten. Deze zijn, zegt dat blad, vooralsnog slechts tegen de r. k. kerk gerigt, maar de strijd is eigenlijk tegen de vrijheid en het bestaan der geheele Christelijke kerk. Ook de Evangelische kerk wordt ernstig bedreigd. Wanneer het er toe mogtkomen, dat de kerkelijke overheden der Evangelische kerk door den staat werden afgezetzou men die afzetting evenmin kunnen erkeuuen als thans de r. k. kerk. De Romeinsche keizers hebben Petrus en Paulus en hunne opvolgers kunnen gevangen zetten en dooden, maar alzetten konden zij hen niet, want ook in de gevangenis bleven zij apostelen en bisschoppen. Volgens de Köln. Zeit. kwam Zondag 11. te Keulen een transport paarden uit de provincie Pruissen -aan, welke voor Fransche rekening waren gekocht en over den Berlijn-Potsdam-Maagdenburger spoorweg naar hunne bestemmingsplaats zouden vervoerd worden. Vóór dat men den togt kon voortzetten, verscheen echter een commando policie-ruiters, die het tran sport in beslag nam en naar het Oosterspoorweg-station bragt; van daar werden de paarden naar de plaats van afzending teruggevoerd. De gemeenteraad van Leipzig heeft besloten de kosten voor het aldaar op te rigten gedenkteeken aan de overwinningen van den laatsten veldtogt, uit de gemeentelijke middelen te bestrijden. Die kosten bedragen 200,000 m. na aftrek- van de bij openbare inschrijving verkregen som van 100,000 m. Het gedenkteeken zal worden vervaardigd naar het ontwerp van den beeld houwer Siemering. VERSAILLES, 12 Maart. In de vergadering heelt de heer Buffet eene verklaring voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat het nieuwe ministerie niet in staat zou wezen zijne taak te vervullen, indien het in de vergadering niet eene meerderheid vond, die zijne staatkunde goedkeurde, en er zich bij aansloot. De politiek van dit kabinet was bepaald conservatief, zonder éénige neiging tot uittarten of tot zwakheid. Daarom zou de ordelievende bevolking het gouvernement aan hare zijden hebben, en er op kunnen re kenen tegen uitbarstingen van woelzieke hartstogten. Nu de quaestie van de organisatie des gezags geregeld is. moest alle verdeeldheid verdwijnen en slecbts vaderlandsliefde heerschen. Zelfs de tegenstanders van de huidige organisatie behoorden daarom zich bij het kabinet vaderlandlievend aan te sluiten. Op de gematigde mannen van alle partijen deed de regering een beroep tot handhaving van de constitutionele wetten. Nooit zou deze rege. ring zich tot dienares maken van dezen of genen bijzonderen wrok; een vastberaden en tevens verzoenende houding alleen paste bij de omstandig heden. De regering was voornemens aan de vergadering wijzigingen voor te leggen in de wet op de drukpers, ten einde buitensporigheden van de pers te voorkomen. Doch zoolang die wijzigingen niet waren aangenomen, kon zij geen afstand doen van hare buitengewone volmagt, noch den staat van beleg opheffen. Nog voor een zeker tijdperk vragen wij, zeide de heer Buffet, de handhaving van de mairewet. Mogt de vergadering onzeinzigten niet deelen, dan verzoeken wij dat zij zich onmiddellijk er over uitspreke. BERLIJN. 12 Maart. Het kerkbestuur der oud-katholieken te Berlijn heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij ingestemd wordt met de oproeping van graaf Frankenberg, en waarbij alle katholieken, die den keizer en het rijk getrouw zijn, uitgenoodigd worden zich op het standpunt van het oud- katholicisme te plaatsen, en van dat standpunt uit de organisatie te bevor deren van alle nationaalgezinden en aan het rijk getrouwe katholieken. LONDEN, 13 Maart. John Mitchell is te Tipperary op nieuw tot parle mentslid gekozen. Hij erlangde 3114 stemmen, tegen 746, die op Moore uilgebragt waren. LONDEN, 12 Maart. De Pall Dlall Gaz. meldt, in een telegram uit Berlijn, dat de heer Castro namens de Spaansche regering aan graaf Hatz- feldt, Duitschlands gezant, mondeling heeft verklaard dat zij genoegen neemt met de door Duitschland gestelde eischen betreffende de bark Gustav. Hij heeft voldoening aan de gehoonde vlag, en schadeloosstelling aan derf eigenaar van het schip beloofden het benoemen van eene commissie van Spaansche en Duitsche zeeofficieren tot het instellen van een onderzoek te Zarauz voorgesteld. BERLIJN, 12 Maart, 'savonds. De keizer bevindt zich iets beter. Heden namiddag was hij weder in staat personen te ontvangen en zich met hen over staatszaken bezig te houden. FREIBURG, 12 Maart. De heer Kiibel, bestuurder van het aartsbisdom, werd heden door het geregtshof alhier, in weerwil dat hij de bevoegdheid van dit collegie betwistte, tot een geldboete van 500 mark, eventueel tot tien weken gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van onwettige overdragt van kerkelijke funciën. AKAPEMIE-AIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 13den Maart de heer A. van Traa, geb. te Rotterdam, in de genees kunde, na verdediging van zijn akadademisch proefschrift: over de behan deling van diabetes mellitus. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6