eu saldo burner prologatien loopende bij de beeren Boetï en C°. en Banque de Paris le Amsterdam. 3°. Dat hun in Jan. 1873 ten bunnen kantore zijn ter band gesteld drie obligation a ƒ6250 binnenlandsch Spanje, om die evenzeer tegen belooning te doen stempelen en de daarvan vervallen coupons in te wisselen, maar deze stukken mede ten eigen voordeele deels le hebben gebruikt als surplus voor gesloten prolongatiendeels te hebben verkocht. 4°. en 5°. Dat zij de bedragen van verschillende quitantien van den heer Nolet en een wissel van de heeren Snijders, welke zij ter incassering hadden ontvangen, niet hebben verantwoord, maar die wederom ten eigen voordeele in kas gehouden. Door het openbaar ministerie waren 19 getuigen gedagvaard, die omtrent bovenvermelde leiten nadere en meer bijzondere verklaringen aflegdenwaar uit o. a. bleek dat het uitkeeren eener som van 16 mille door besch., het gevolg van het failleren van twee Engelsche firma's, als een der hoofdoor zaken van het failleren der firma kon worden aangemerkt. Omtrent de besproken stukken in de punten nos. 12 en 3 erkenden heide beschuldigden dat die niet aan de eigenaars zijn ter hand gesteld of teruggegeven maar zij deden het voorkomen alsof er geen bedriegelijke be doelingen waren beoogd. Vooral over de stukken onder n\ 2 en 3 vermeld hadden langdurige besprekingen tusschen den president en de besch. plaats, waaruit kon worden afgeleid, dat inderdaad de waarden door besch. ten hunnen voordeele zijn aangewend. De punten van aanklagt n°. 4 en 5 be- trolïen de incasseringen van gelden. Daaromtrent wisten beschuldigden niets mede te deelcn; het stempel op de quitantien en den wissel was wel het teeken dat die stukken hun kantoor gepasseerd warenmaar omtrent de gelden bewaarden zij het stilzwijgen Zoowel omtrent de bedragen der qui tantien als dal van den wissel, het laatste groot /'iOtJO.SO, verklaarden ge tuigen dat die door hen aan bedienden van besch. waren voldaanhetgeen ook door dezen werd bevestigd, maar niettegenstaande die bevestiging ont kenden beiden er iets van te weten. Alsnu was het woord aan den adv.-generaal mr. van Maanen, die zijne êede aanving met er op le wijzen dat duizenden, ja honderdduizenden guldens in Nederland waren verloren gegaan door de schuld van speculatièn van particulieren, maar niet minder door raadgevingen van geldmannen die, met voorspiegeling van hooge premiën, tegen ongeoorloofde winsten minder goede zaken van de hand deden. De paniek in den lande was nog erger toen in 1873 en 1874 oude gevestigde huizen failleerden, en het bleek dat de eigenaren dier huizen hadden gespeculeerd met hun toevertrouwde waar den en gelden, waardoor zij niet alleen zich zeiven, maar ook anderen en hunne huisgezinnen in het ongeluk stortten. Geen wonder dus dat de jus- 1 it ie met gestrengheid te werk ging toen in den zomer van 1874 de feiten aan hel licht kwamen, welke thans aan beoordeeling van den hove waren onderworpen, liet misdrijf door besch. als gefailleerde kooplieden bedreven werd als bedriegelijke bankbreuk gequaiificecrd en te dier zake werden zij naar de openbare teregtzitting verwezen. Op verschillende gronden was hij van oordeel dat besch. bedriegelijk gelden en waarden van anderen ten eigen bate hadden aangewend en zulks als gefailleerde kooplieden. Adv.-gen. achtte echter de schuld van den eersten besch. aan de punten 2,4 en 5 en van zijn broeder aan punt 4 niet bewezen en requireerde lot zoover hunne vrijspraak. Evenwel oordeelde hij het overige hun ten laste gelegde vol doende geslaafd en eischte beider vcroordeeling.lot tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 15 jaren. Heden heelt de heer mr. van Gigh de verdediging der beschuldigden voorgedragen. Het was een tendenz-proces, aldus ving hij aan, dal thans gevoerd werd. omdat een voorbeeld zon worden gesteld, waaraan anderen zich zouden te spiegelen hebben cn waaraan de eerste stool werd gegeven door den toenmaligen kantonregler van de woonplaats van besch. Deze besch. moesten ten voorbeeld strekken voor anderen. Toen dit gevoelen ingang vond ving voor beide broeders een oogenblik aan van het vreeselijk- ste lijden. Gearresteerd zijnde ondergingen zij eene preventieve cellulaire gevangenzetting *an ruim 7 maanden, builen alle mogelijkheid om zich te verdedigen, want op de teregtzitting van gisteren zagen zij voor het eerst de boeken terug, waaruit zij hunne handelingen konden reglvaardigen. Het kon dus niet verwonderen dat de tweede besch., physiek gebrokenzich niet juist kon herinneren cn eenigermate verstompt van geest is en op eene vraag ten antwoord gaf: ik herinner 't mij niet meer. Dit antwoord was eene waarheid, bet gevolg van vreesselijke pijn. Verder de bijzonderheden dezer zaak nagaande, trachtte pleiter aan te toonen dal deze twee mannen ongelukkig door een zamenloop van omstandigheden niets gedaan hebben dan hetgeen zij meenden te mogen doen. Komende lot de beschul diging van bedriegelijke bankbreuk, trachtte de verdediger aan te toonen dat het mogelijke gedaan is om het failliet le voorkomen, niet om het te provoceren. Wanneer deze personen schelmen waren geweest zouden zij op de vlugt zijn gegaan, maar niet alles hebben aangewend om hunne faillietverklaring te voorkomen. Vervolgens besprak pleite!1 de verschillende punten van be schuldiging, waaromtrent hij lot de conclusie kwam, dat er van geen zweem van kwade trouw was gebleken en niets gedaan was dal niet door de usanlie van den handel kon worden geregtvaardigd. Alles in aanmerking nemende, twijfelde pleiter ten slotte niet aan hunne vrijspraak, waartoe hij dan ook concludeerde. Na uitvoerige re- en dupliek bepaalde het hof de uitspraak op aanstaanden Donderdag des middags ten 1 ure. BH I TEN LAiN DSC1 iE BEIUGTKN. Hf G E A W B. LONDEN. II Maart. De dood van generaal Hope Grant en den geheim-secretaris sir Arthur Helps heeft het land van twee zeer verdienstelijke personen beroofd. Bei den muntten in hunnen verschillenden stand uit door groot talent, ijver, vlijt en trouwe dienstbetraehiing. Helps nam als schrijver onder zijne tijd- genooten geen onbeduidenden rang in, doch hij verwierf deze in hoofdzaak door den geeslvollen inhoud zijner talrijke werken. Hij heeft veel goeds ge sticht cn telde vele warme vrienden, zoowel aan het hof als daarbuiten en zelfs stond hij zeer in aanzien bij de koningin. Sir Hope Grant was ten allen tijde een dapper soldaat en bekwaam officier. Zijn grootste roem be haalde hij in den laatslen oorlog tegen China, waarin zijne eerlijke en zelfverloochenende houding tegenover zijne Fransche strijdmakkers zeer gun stig uitblonk, en gedurende den Indischen opstand, waarbij hij zijn dapper heid en koelbloedigheid zoo schitterend aan den dag legde. Op de kusten hebben dezer dagen hevige stormen gewoed. Zoover men weet hebben vier menschen het leven verloren.* F ïk A JS K 25 EJ5 M. Men verwacht dat de heer Buffel Vrijdag in de kamer het programma van het kabinet zal ontwikkelen. Het programma zal de wet op het be noemen der maires handhaven en de ambtenaren hel behoud hunner betrek kingen verzekeren. Uit Parijs meldt men aan de Ind. Beige dat, voordat den heer Buffet verzocht is geworden als minister van binnenlandsche zaken zitting te nemen in het kabinet, al het mogelijke bij Mac Mahon is gedaan, om hem le be- q wegen een ministerie buiten de kamer zamen te stellen. Die poging was in zoover gelukt, dat de heer Andral, vice-president van den raad van state, gepolst werd of hij zich met het zamenstellen van een extra-parlementair kabinet wilde belasten. Daar deze weigerde, had de zaak geen verder gevolg. De verklaringen, door den Parijschen prefect van politie afgelegd voor de parlementaire commissie van enquête in zake de verkiezing van den heer .Ara Bourgoing, zijn dadelijk bij wijze van alzonderlijkc brochure in den handel An gebragt. Naar thans gemeld wordt, is de eerste druk van dat geschrift, PI waarvan eene groote oplaag was verschenen, uitverkocht, zoodat reeds een gr0 tweede druk van de pers is gekomen. nas Met zekerheid wordt gemeld, dat agenten van de Internationale, in gemeenschap staande met de Bonaparlisten, dezer dagen Genua verlaten r' hebben om zich naar Parijs te begeven, ten einde eene beweging onder dc n;„n werklieden in de voorsteden te voorschijn te roepen. De eerste beweging Kott zou Maandag jl. zich geopenbaard hebben. De prefect van policie te Parijs. llrf van de zaak onderrigt. heeft de regering gewaarschuwd, en de plannen der [=L agenten zijn verijdeld. Van Rochelort zal binnen kort weder een schip met gedeporteerden naar Nieuw-Caledonië vertrekken. Onder hen bevinden zich nog 19, die wegens politieke redenen veroordeeld zijn. j Te Parijs is een proef genomen, die van veel belang kan worden ge acht. Twee paarden, voor een rijtuig gespannen, werden, le midden eener dolle vaart, plotseling, door een enkele beweging van den koetsier aan een veer, losgemaakt van het rijtuig, dat met een vernuftig uilgedachte rem pal bleef staan, terwijl de paarden, ontdaan van den last, spoedig hun vaart I temperden en gevat w erden. De wijze, waarop de paarden zoo op eens van het rijtuig kunnen worden gescheiden, moet eenvoudig, maar bijzonder ge- Iukkig gevonden zijn. Dezer dagen is in het hotel Drouot de collectie Augiot verkocht. Voor werken uit de llollandsche cn Vlaamsche scholen zijn de volgende prijzen bedongen: twee portretten van Aelbert Gttyp 5200 en 2720 fr.; -een 11. Familie van van Eyck 2050 Ir.; Bijeenkomst van geleerden (waarschijn- lijk een regentenstuk) van van der Helst 5100 Ir.; Kaartspelende soldaten van Pieter de Hooge 9400 fr.; Zecgezigt (Storm) van Backhuyzcn, 800 fr.; Kerk interieur van David Teniers 890 frBloemen en vruchten van de ui Heem, 1720 fr.; llollandsch huisgezin door van der Helst1480 fr.II. aa Familie van Jordaens. 1550 fr.; Landschap van Huysmans, 1400 fr.een de Portret door van Mieris, 2550 fr.Marie de Médicis van Pourbus. 2880 fr.; Landschap, van Rnysdael7650 fr.; Roeren-binnenhuis door Teniers den kt: jongere, 8000 fr.; het voorlezen van de courant, door denz., 23900 fr.; op Weide, door van de Velde 11700 fr. Bl'ITSCSILANffi. cis In dc nabijheid van Griesheim, tusschen Frankfort, Darmstadt en Mainz, bestond sedert lang een militaire inrigting, welke op groote schaal en is aangelegd, namelijk een oefeningsterrein voor de artillerie. Daaraan zal gr, eene groote uitbreiding worden gegeven, Aldaar zullen voortaan de pracli- sehe oefeningen der artillerie van Baden, Wurlemberg en eenige andere bondstaten plaats hebben en daarenboven zal het worden uitgebreid tot een I vast legerkamp. In dc nabijheid van het dorp Moorfleth, hij Hamburg, wandelden 14 eer knapen, op weg naar den pastoor le Moorfleth, over het ijs in de Elbe. De '^a 14 jongelingen zakten allen door hel ijs, met het ongelukkig gevolg ^ll! dat 5 hunner verdronken. PER TELEGRAAF. ecu 7 J, PARIJS, II Maart. De heer Soubeyran heeft bij de nationale vergadering ingediend een wels-ontwerp, strekkende om de leening-Morgan le conver- teren; die operatie zou eene bezuiniging aanbrengen van 56 millioen. LONDEN, 11 Maart. In hel lagerhuis stelde Disraeli voor, dat het buis met Paschcn zou uiteengaan van 25 Maart tot 5 April. LONDEN, 11 Maart. In het hoogerhuis stelde lord Richmond voor, (lat het huis van den l9,1eD e. k. tot 6 April zijne zittingen zou verdagen wegens het Paaschfeest. De wet op liet brevet van uitvinding is in hel lagerhuis verworpen met 2i 3 legen 77 stemmen. De heer Saudford stelde voor van de belasting op hel inkomen vrij te stellen allen, wier jaarlijkse!) inkomen niet mccr be-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2