LEIP8C1E A AT. 1875. M°. 60. ZATURDAG 13 MAART. STADS - RER ICHTEN. IIIN N EN LAN DSC H E B E BIG T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars j 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Cl et verstag afzonderlijk is verkrijgbaar Voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar root 5 Centsfranco p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de landmeter der !e klasse, belast met den Velddienst in liet arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop dezer maand deze gemeente te bezoeken tot liet opmeten van de kadastrale veranderingen voor het loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 12 Maart 1875. v. d. BRANDELER'. LEIDEN, 12 Maart. Naar wjj vernemen zal in de Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappenaldeeling Leidenop den 1611"1 dezer maand, in eene vergadering met dames, als spreker optreden de heer dr. C. P. Tiele, wiens redenaarsgaven te zeer bekend zijn om niet op een belangstellend gehoor te mogen rekenen. N Door den minister van financiën zijn, voorde werkzaamheden der herschatting, benoemd lot leden der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de controle der directe belastingen te Leiden de hh. A. Verhoog en P. Yperlaan. Door Z. M. den koning is eene commissie ingesteld, om de regering van advies te dienen nopens de werkendie ten gevolge van de ontmante ling der vesting 's Hertogenl osch en in verband met de verschillende daarbij betrokken belangen zouden zijn uit te voeren. Uit een brief van den heer J. B. Swinkels, bisschop i. p. i. en vie. aposl. van Suriname, blijkt, volgens de Tijd. dat de kerkelijke behoeften in hel gebied dezer missie zeer hoog zijn geklommen. Onder anderen vorderen bijna overal de kerken en scholen dringend herstelling, terwijl verreweg het grootste gedeelte der Christenen in die streken onver mogend is. In die omstandigheden zal een priester, met Suriname door eigen aanschouwing bekend, onder vergunnning der bisschoppen van Neder land, bij onze katholieke landgenooten een inzameling doen ten voordeele der kerk in genoemde kolonie. Bij de opvoering van de "Vorstenschool" te Delft is aan Multatuli eene ovalie gebragt. Aan het einde van hel 5^ tafereel verscheen de senaat van het Delftsche studentencorps,op het tooneel en werd door den president, namens het studentencorps in eene sierlijke toespraak warme hulde gebragt aan den schrijver van liet stuk, die met lauwerkransen overladen was. Namens het corps bood hij aan Multatuli een prachtig gouden horloge met dito ketting aan. Voorts is, namens de studenten der Ind. instelling, aan Multatuli een rijk met zilver gemonteerde inktkoker, met toepasselijke inscriptie, aangeboden. Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten dal vooralsnog geene op roeping zal gedaan worden voor de betrekkingen van organist hij de Grootc kerk en van klokkenist, en dal de zoon van wijlen den heer Bastiaans nog 6 maan den die betrekkingen zal vervullentegen genot van de jaarwedde door den overledene genoten. Dezer dagen had te Haarlemmermeer een treurig uigeluk plaats: liet zoontje van T. Groen reed uit de school mede op een driewielskar; na een eind gereden te hebben viel hij er af, onmiddellijk ging het wiel van een achteraan komende kar over zijn hoofd, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat hij geheel bewusteloos in huis werd gebragt. Men hoopt nog op herstel. De inschrijving op eene leening, groot ƒ50000, tot plaatsing van een flrgel in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, heeft het verlangde cijfer niet bereikt. Er is echter voldoende ingeschreven om le mogen hopen dat bet plan niet zal behoeven te worden opgegeven, maar door verdere mede werking van de muziekliefhebbers zal kunnen worden verwezenlijkt. Men verzoekt het l'tr. D. liet publiek weder opmerkzaam te maken op eene bedriegerij, die door middel van advertentiën wordt beproefd. Er stond dezer dagen in liet Handelsblad een oproeping, waarin men te Lon den een Hollandschen correspondent vroeg, tegen een salaris van 1800 a ƒ2400 en vrijen overlogt. Brieven moesten worden gezonden aan mr. An derson, 38, St. Peters Road, Mile End. Een paar beeren schreven er op. Reide bekwamen het antwoord, dat zij geplaatst waren, maar de een dat hij 12 shiil. G p., dc ander dat hij 10 moest overmaken, als bewijs dat men aannam, waarna men een gezegeld contract zou bekomenI Als er welligl een 100-tal sollicitanten zijn, zou zulk een opligterij altijd nog een aardig sommetje voor den gewaanden heer Anderson opleverenwanneer men zoo dwaas was hel geld te zenden. -- Berigten van de Kaap de Goede Hoop melden dat het Amerikaansche oorlogschip IMonongahela in de Tafelbaai w as aangekomen met de expeditie, die op Kerguelen-eiland den overgang van Venus had waargenomen. Naar men verzekerde moesten de waarnemingen aldaar bijzonder wel geslaagd zijn, daaronder begrepen de photografisehe afbeeldingen van het verschijnsel. De berigten wegens de goudvondsten in de kolonie hielden aan. Zoo was thans weder te Blaauwbank of Bergkloof kwarts gevonden, dat zes onsen goud per ton oplevert. Uit de Transvaal luiden de tijdingen omlrent de goudvondsten mede gunstig. In Marabastad zijn nieuwe riffen, rijk aan goudontdekt. De sprinkhanen trokken nog hij groote zwermen over de velden in den Oranje-Vrijstaat, en dreigden het heerlijk groen, dat den bodem bedekte, geheel le vernielen. 's GRAVENHAGE, 12 Maart. Door Z. M. is vergunning verleend aan den Oosl-Indischen ambtenaar J. II. Rodtmer, laatstelijk hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school le Ternate, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 3e kl. van de Danebrogsorde, hem door den koning van Denemarken geschonken. De luit. ter zee 2® kl. P. D. A. Frankamp, uit 0. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De afdeeüngen der tweede kamer zijn vergaderd geweest en zullen morgen bijeenkomen tot het onderzoeken van verschillende ontwerpen. De zaal waar hel prov. geregtshof zijne criminele teregtziltingen houdt, leverde gisteren een aanblik opzooals men in langen tijd niet had ont waard. Voor den zetel van den president mr. Frangois op de tafel der over- tuigingsstukken een stapel kantoorboeken, journalen, papieren, rekeningen, memoranda en andere schrifturendie men gewoonlijk op bankiers- of effectenkantoren gadeslaat. Op de bijzondere tribune een talrijk publiek, waarvan de meerderheid tot de inwoners van de stad Schiedam behoort. In de bank der beschuldigden zalen twee personen, wier houding en voorkomen iets beschaafds aanduidde. Die twee beschuldigden waren dc gebroeders M., beiden van beroep commissionairs in effeclen en kassiers, geboren en wo nende te Schiedam. Zij stonden lercgt en waren door het openb. ministerie beschuldigd van hel als gefailleerde kooplieden, van een bijzonderen last voorzien en tot bewaarnemers gesteld zijr.de van gelden en handelspapieren, die gelden en waarden, waartoe de last en bewaargeving betrekkelijk was, ten hunnen bate te hebben aangewend. Uit de acte van beschuldiging, welker voorlezing bijna een uur vorderde, bleekdat de werkzaamheden der firma, onder welke de broeders handel den, in Seplember 1873 een aanvang namen, doch reeds uit. October van dat jaar de betalingen feitelijk werden geslaakt, terwijl den heer advocaat mr. Jansen de liquidatie en hel in orde brengen der zaken werd opgedra gen. Op de vordering van een der crediteuren werd de firma bij vonnis van 8 Julij 1874 door dc reglbank te Rotterdam failliet verklaard en den 27'" Jantiarij van dit jaar had de homologatie van het accoord plaats. Eene door beide besch. opgemaakte balans bragt aan het licht dat het nadeelige saldo der firma bedroeg eene som van ruim ƒ188,000. De geïncrimineerde feiten, vijf in getal, welke de eigenlijke punten van beshuldiging vormen, bestaan daarin: 1°. Dat besch. in September 1872 als leden der firma in handen is gege ven en gelaten eerie som van 623.30 met last om daarvoor in te koopen eene obligatie btiitenlandsch Spanje nominaal groot ƒ2000, maar, zonder aan dien last te voldoen, bedoelde som bedriegelyk ten eigen bate le heb ben aangewend. 2°. Dat hun in 1872 is ter hand gesteld eene waarde van ƒ7000, btiiten landsch Spanje, 6250 binnenlandsch Spanje, Maxwell Stares a 2500 dollars en 500 werkelijke schuld Grenadadienende als surplus voor gesloten prolongatien, in plaats deze waarden als zoodanig aan te wenden deze "voor eigen rekening hebben doen strekken ter vermindering van het debet

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1