BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. PER TELEGRAAF. Het schip werd eensklaps door een hevigen noordwestelijken storm beloo- pen en verloor in een oogwenk alle zeilen. Stranden was dus onvermijde lijk. Gelukkig werd het vaartuig door het hooge vloedgetij en de zware zee zeer hoog op het strand geslagen. Het volk kon zich bij laag water zelf redden, hetgeen aan allen, behalve den bootsman, gelukte. De storm heeft hier en daar schade aangerigt; o. a. is een der kapen van de marine bij het Hoorntje omgeworpen. Vele vaartuigen zijn uit de Noordzee naar binnen gevlugt en liggen in het Marsdiep en op Texelstroom geankerd. De arrond.-rcgtbank Ie Deventer veroordeelde dezer dagen eene vrouw uit Olst tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, wegens het hak ken van een stuk brandhout uit een denneboschwaartoe armoede haar gebragt had. Door den heer Jac. Theunissenir. leven regent van het diaconie-arm huis der herv. gemeente te Meppelis aan dit huis 5000 gelegateerd en ƒ500 om het familiegraf van den overledene te onderhouden; aan het bur gerweeshuis aldaar mede ƒ5000; alles vrij van successie en onder bezwaar van vruchtgebruik door zijne weduwe. De heer 15. T. Schuilcommies-chef der 3ie afdceling ter provinciale griffie van Friesland, zal den 1 April a. s. 50 jaren zijne ambtelijke betrek king hebben vervuld. De gemeenschap met het eiland Schiermonnikoog, die in den laalsten tijd, wegens het vele ijs, dat in zee werd aangetroffen, was verbroken, is sedert een paar dagen weder hersteld. 's GRAVENHAGE, 11 Maart. Z. M. heeft benoemd tot commies bij hel ministerie van buitenlandsche zaken den heer mr. VV. N. van Hamel, thans adjunct-commies bij het mi nisterie van financiën. Tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht, voor het akade- miejaar 1875/70, is benoemd de hoogleeraar dr. C. 11. C. Grinwis. Tot deurwaarder bij het prov. geregtshof in Zeeland is benoemd de heer C. A. Kouion, deurwaarder bij de arrond.-rcgtbank te Middelburg. Tot rijkshavenmeesler bij het Zederikkanaal is benoemd de heer J. A. Waliheer. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag 30 Maart, des namiddags ten 3 ure. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de reeds gisteren aangevangen beraadslagingen over het wetsontwerp tot regeling der alge- meene voorwaardenop welke ten aanzien van de uitlevering van vreemdelingen verdragen met vreemde mogendheden kunnen worden gesloten, voortgezet. Nadat de heeren 'sJacob c. s. hun amendement, om de uitlevering wegens staalkundige misdrijven expresselijk uit te sluiten, hadden ingetrokken, doordien de regering verklaard had dat dergelijke uitlevering in geen ..trac- taat zou worden toegestaanwerd de gcheele wet aangenomen met alge- meene stemmen. Maandag ten 2 ure zal de benoeming plaats hebben van een tweeden commies-griffier en Dingsdag ten 1 ure de beraadslaging gehouden worden over het ontwerp tot amortisatie van nationale schuld. Aan het ministerie van binnenl. zaken had heden de aanbesteding plaats van het maken van viaducten, brugpijlers, grond- en andere werken tusschen de Weenastraat en het station buiten de Delftsche poort te Rotter dam. Voor deze besteding waren negentien inschrijvingen ontvangen. De heer G. Key, te Rotterdam, was minste inschrijver voor ƒ347.500. Rij burg. en .weth. zijn de volgende aanbiedingen ontvangen voor het maken, leveren en stellen van twee gashouders voor de nieuwe fabriek alhier; Kampers en Cramerus te Amsterdam voor 328,900, W. Hoven en Zn. voor de firma Donald voor ƒ294,000, Schrellen l>. te Leiden voor ƒ290,600, v. d. Berg C°. te Amsterdam voor ƒ271,920, v. d. Made O. te Amsterdam voor ƒ264,000, van Raalte te Rotterdam voor ƒ249,680, Stokvis te Rotterdam voor ƒ245,700, de Ijzergieterij «de Prins van Oranje'' voor ƒ239,300, W. Hoven en Zn. voor de firma Walker voor 231,000, L. J. Enthoven en Zoon voor ƒ209,000. In eene gemengde vergadering van de leden der afdeeling van de vcreeniging tot bevordering van fabriek- en handwerknijverheid met een vrij groot aantal belangstellenden, meerendeels industriëlen, zijn gisteren avond de grondslagen gelegd lot eene nieuwe kiesvereenigingdie, vreemd aan politieke en godsdienstige drijfveren, zich tot hoofddoel stelt meerdere belangstelling bij handel en nijverheid alhier op te wekken, door aanbeve ling, bespreking en het stellen van candidaten voor de kamer var. koop handel en den gemeenteraad'. Heden ochtend omstreeks 9 ure is uit het Kanaal nabij de Sumatra- straat opgehaald het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk eener jonge dochter, die reeds sedert ongeveer zes weken vermist werd. BELGIË. Voor rekening van Z. M. den koning der Nederlanden is ten behoeve van Zr. M». instelling tot opleiding van Nederlandsche zangeressen liet prach tige hólel Couteaux te Brussel aangekocht. Dc koopsom bedraagt 250,000 fr. ENGELASiB. LONDEN. 10 Maart. De toebereidselen voor de Noordpool-expedilie zijn reeds zooverre ge vorderd dat de bemanning der daartoe bestemde schepen slechts wacht op het bevel om zich aan boord te begeven. Voor gezamenlijke rekening van lady Franklin, de weduwe van den be kenden Noordpool-reiziger, en van den Ncw-Yorh tlerald wordt een schip, dc Pandora, ui'gerust, dat de Noordpool-expcditic zal medemaken. Alhier is een grootc meeling gehouden om tegen het ritualisme te protesteren. Op een adres aan het parlement, houdende protest tegen de ritualistische vormen, zijn 160,000 handteekeningen geplaatst. FRANKRIJK. De nationale vergadering houdt zich bezig met de behandeling van de wet op dc zamenstelling van de kaders en het effectief des legers, waarvan de derde lezing aan de orde is. Van regeringswege is de verspreiding der portretten van den keizer lijken prins, behoudens enkele uitzonderingen, bij aanschrijving aan de pre fecten. onder dagteekening van 24 Februarijverboden. Door het Journ. off. zijn, als bijlagen tot het rapport van den heer Savary, de uitgebreide verslagen openbaar gemaakt van de verklaringen, voor de commissie van onderzoek naar de verkiezing van den heer de Bour- going afgelegd. Vooral de mededeelingcn van den prefect van policie. Léon Renault, hebben de opmerkzaamheid tot zich getrokken. Daaruit blijkt, dat trots alle ontkenningen, ook door den heer Routier, er werkelijk te Parijs een Bonapartislisch comité bestaat, hetwelk ten huize van genoemden staats man geregeld, meest elke week, Dingsdag en Vrijdags, bijeenkomsten houdt. ITALIË. Een Engelschman, llenry Hind genaamd, is te Napels vermoord. Hjj vergezelde Garibaldi derwaarts in I860 en, na eene mislukte poging, om een Engelsch dagblad op te rigten, vestigde hij zich als blocmkweeker, in welk vak hij zeer bekwaam was. Een tuinier, met name Passana, die in zijne nabijheid woonde, vervoegde zich dezer dagen bij den Briischen con sul, om dezen mede te deelen, dat dc heer Hind in drie dagen zijne woning niet had verlaten; toen de policie kort daarop de woning van den heer Ilind binnentradvond men zijn lijk in den tuin. Hel bleekdat de ver moorde met zijn moordenaar had geworsteld, doch hel onderspit had ge dolven en gewurgd was. De misdaad wordt toegeschreven aan eene persoonlijke wraakoefening en aan ijverzuchtige mededinging. Passana is gevangen geno men, benevens cenige andere personen, die gewoonlijk met hem arbeiden. DUIT8CIILAN». In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Windihorst het onnoo- dige betoogd van een departement van ceredienst. Zijns inziens konden dc daaraan verbonden werkzaamheden gevoegelijk worden opgedragen aan het departement van justitie. Wilde men dit niet, dan behoorde er een depar tement voor katholieke en een voor prolestantsclie eeredienst te beslaan. Wil men ook die scheiding niet, dan moest er bij het bestaand departement weder eene afzonderlijke afdeeling voor katholieke eeredienst worden op- gerigt. De kroon was omringd door raadsliedendie over katholieke zaken geen grondig en juist oordeel kunnen uitspreken. Onder die omstandighe den achtte hij het onreglvaardigdat de katholieke kerk niet bij de kroon vertegenwoordigd was. Wilde men dien loestaud bestendigen, dan gaf hjj de voorkeur aan volledige scheiding tusschen kerk en staat. De denkbeel den van den heer Windihorst werden door den minister van eeredienst be streden, Een minister naar den zin van den heer Windihorst was ondenk baar, tenzij het land gebaat kon worden met een minister, die zijne betrekking aanvaardde, in naam om de regten van den slaat, maar in wer kelijkheid om de regten der kerk ten nadeele van den staat te handhaven. Volgens de Bank- und Hand. Zeil. zijn op het bij het jongst uitge vaardigde besluit des keizers, houdende verbod van den uitvoer van paar den uit Duitschland, de belangen van den landbouw waarschijnlijk mede zeer in aanmerking genomen, hetgeen uit de volgende statistieke op gaaf duidelijk kan blijken. Duitschland is in de verste verte niet in staat in eigen behoefte te dezen opzigte te voorzien. De uitvoer bedroeg in 1872; 28741 stuks en in 1873: 26193 stuks. De invoer daarentegen gedu rende die beide jaren overtrof zeer aanmerkelijk den uitvoer, want hij klom in 1872 tot 59267 stuks en in 1873 tot 60891 stuks. De Germania beweert dat de regering met de voordragt, dezer dagen bij den landdag ingediend, geen invloed zal oefenen. De werking eener der gelijke wet zal nog geringer zijn dan die van de Mei-wetten. Immers, het geen de staal kan inhouden, bedraagt niet meer dan 3 millioen mark. Met het opleggen van geldboeten kan de regering niet veel uitwerken, want bij de geestelijken valt niet veel in beslag te nemen. De ffeser Zeit. zegt daaromtrent dal het blad zich heeft verrekend. Er zullen nog andere wij zigingen worden voorgesteld. Daartoe zal bij voorbeeld belmoren een wets ontwerp strekkende tot het in beslag nemen van alle kerkelijke goederen, Indien de voorgestelde maatregel betreffende het inhouden der toelage, uit de staatskas aan de geestelijkheid verstrekt, niet in staat is het beoogdf doel te doen bereiken en de meerderheid der geestelijken uitdrukkelijk weigert de wetten van den staat te gehoorzamen, dan is de tijd aangebro ken om over te gaan tot den besproken maatregel en alle kerkelijke got deren te sequestreren. Naar men uil Munchen meldt, heeft sedert geruimen tijd hertog Kart! van Beijerende broeder der keizerin van Oostenrijkzich in gemelde stal toegelegd op dc beoefening der genees- en heelkunde. Dezer dagen heeft it hertog een zeer moeijelijke oogheelkundige operatie verrigt, onder de leiding van prof. Rothmund; de kunstbewerking is met den gunstigsten uitsla; bekroond. Uit Genève wordt gemelddat graaf Arnim met zijne familie aldaar 21 is aangekomen en voorloopig zijn intrek heeft genomen in het «Grand Hotel 21 de la Paix", doch gedurende den zomer eene villa in dc nabijheid der stal' 7^ zal bewonen. PARIJS, 10 Maart. Daar de heer Buffet zich bereid heelt verklaard dt portefeuille van biunenlandsche zaken te aanvaarden, zoo zal het Journ. oj morgen de vorming van het ministerie bekend maken. Het is zamengestdi als volgt: Buffet, binnenlandsche zaken; Dufaure, justitie; Léon Say, final ciënWallon, onderwijs; de Meaux (van de regterzijde) koophandel n

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2