GUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, Tot burgemeester der gemeente Middellwarnis is benoemd de beer L. A. van Weel Az. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden is, na beraadslaging, met 30 tegen 27 stemmen aangenomen een gewijzigd voorstel van den heer van Zinnicq Uergmann, tot wijziging van hel regle ment van orde der kamer, houdende: «Onder gelijk voorbehoud wordt de vergadering des Maandags niet vóór een ure geopend en wordt des Zalur- dags geen bijeenkomst gehouden". In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteread is, in overeen stemming met het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken, naar het voorstel van burg. en weth. besloten het bedrag van liet minerval voor het gymnasium wederom te brengen op J Oö. Voorts kwam de vraag ter sprake, of de raad wel bevoegd was restitutie te verleenen van betaalde plaatselijke directe belasting aan den heer Fransen van de Putte, ter zake van zijn lijdelijk verblijf alhier als lid van de eerste kamer der staten- generaal. Men meende, dat die restitutie door den raad niet mogt geschie den wegens de eigen aangifte door den reclamant. Alleen de koning kon in zoodanig geval ter zake van onverschuldigde betaling de restitutie bepa len. Daartegen werd door burg. en weth. aangevoerd, datop het voorbeeld van den heer Insinger, lid der tweede kamer, in welke zaak de rcgtbank bij vonnis de restitutie beval, ook hier eene vervolging ware te vreczen, en dat het ten deze niets afdeed of de aanslag was geschied ambtshalve, of wel op eigen aangifte. Het voorstel tot restitutie is evenwel verworpen. UELfilE. Naar men uit Antwerpen meldt heeft de gemeenteraad dier stad be sloten, zich en corps naar den koning te begeven, om hem te verzoeken het ministerie uit te noodigen, de overeenkomst met Nedetland, betreffende het kanaal van Terneuzen, in te trekken. Te Gent is men echter van een tegenovergesteld gevoelen als te Ant werpen. De «Cercle Commerciel et Industriel" en de kamer van koophandel hebben met eenparigheid de beslissing genomen aan de regering te vragen de overeenkomst van 1374 goed te keuren. Men is daar van gevoelen dat het tractaat Antwerpen geen ol zeer weinig schade kan berokkenen en dat de bedoelde overeenkomst voordeelig is voor geheel Delgie en aan de eerste industriële stad van het rijk een zeekanaal verzekert, dat hoogst noodzake lijk voor een groot gedeelte van Belgie isen ook medewerken zou om de beide Vlaanderen en Henegouwen van den geesel der overstroomingen te bevrijden. E K G E L A W B. LONDEN 9 Maart. Twee aartsbisschoppen en 26 bisschoppen der staatskerk hebben een manifest aan de geestelijkheid en de lecken in het licht gezonden. Zjj sporen hen daarin aan tot eensgezindheid en wederkeerige toegevendheid. Zij vestigen de aandacht op eene ernstige kwaal, waardoor de vrede en de werkzaamheid der kerk wordt bedreigd. Zoo b. v. heerscht tusschen gees telijkheid en leeken niet meer dat vertrouwen van vroeger; er heerscht ook verzet legen de wettige autoriteit; er worden leerstellingen verbreid en handelingen bedreven, die in strijd zijn met hetgeen door de schrift wordt geleerd en met de beginselen der kerk. Met nadruk wordt veroordeeld het streven der Ritnalisten, hetgeen een groot gevaar voor de kerk is, vooral met het oog op hel steeds toenemend ongeloof. De kerk moet zich handhaven op den grondslag der hervorming, en de geestelijkheid moet er voor waken dat die beginselen trouw worden nageleefd in een geest van liefde en onder linge verdraagzaamheid. FRAVHB J K. De ministeriële crisis blijft aanhouden. Iedereen schrijd den langen duur daarvan toe aan de kuiperijen der partijen. Zoodra is niet eene combinatie oogenschijnlijk gelukt, of eene der partijen, die daarin niet naar haren zin is vertegenwoordigd, weet op de eene ol andere wijze een struikelblok op te werpen. De portefeuille van Itinnenl. zaken blijlt steeds de steen des aanstoots. Dingsdag 16 Maart e. k. hoopt de schilder Waldeck, te Parijs woon achtig, zijn 109J'D verjaardag te vieren. Aan l'Vnivera wordt uil Rome gemeld dat de Paus aanst. Maandag zes kardinalen benoemen zal, waaronder msgr. Manning en msgr. Deschamps. Voorts zal hij aartsbisschoppen en bisschoppen preconiscrcn. ITALIË. In de kamer van algevaardigden is de regering geïnterpelleerd over het niet zenden van eenen afgevaardigde der ltaliaansche hoogescholen, ter bijwoning van het eeuwfeest der hoogeschool te Leiden. De minister van onderwijs heeft geantwoord, dat de ltaliaansche regering zicli niet heeft doen vertegenwoordigenwijl de feestvierende hoogeschool daartoe geen uil- noodiging tol de regering gerigt had. Wel geschiedde dit ten opzigle der universiteiten te Rome, Napels en Pisa, doch deze gaven daarvan aan de regering geen kennis, en hebben zeiven ter wille van den geregeldcn gang der studiën geen afgevaardigde gezonden. Zij bepaalden zich tot hel zenden van drie adressen aan de hoogeschool te Leiden, en bovendien had de universiteit van Rome aan een beroemd geleerde uit Nederland opgedragen haar te Leiden te vertegenwoordigen, hetgeen ook geschied is. II IJ I T S 81 L A Ni IP. Te Hainau in Silezië is dezer dagen de toren van het raadhuis, die wegens bouwvalligheid zou worden afgebroken, ingestort. F.en meisje is daarbij omgekomen en de belendende huizen zijn zwaar beschadigd. Te Kufstein, in Tyrol, hebben op 3 Maart hevige aardschuddingen plaats gehad. VERSAILLES, 9 Maart. Ten gevolge van het terugtreden van den heer Bullet, is Mac Mahon ijverig aan hel werk om de crisis tot eene oplossing te brengen; hij heeft met Say en Dulaure geconfereerd, liet gerucht wil, dat de heer Buffet volhardt in zijn voornemen om zich buiten elke combi natie te houden. BERLIJN, 9 Maart. Tegen den gewezen redacteur van de Germania, Kosiolek, is wegens persovertredingen door het openbaar ministerie eene gevangenisstraf van drie jaren geëischt. De uitspraak is op Zaturdag bepaald. WEENF.N, 9 Maart. De Budget-commissie uit de kamer van afgevaardig den verwierp het ontwerp tot het verleenen van een buitengewoon crediet aan het ministerie van koophandel, ad 150.000 fl ter ondersteuning van de industrie, welke wenscht deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Philadelphia. VERSAILLES, 9 Maart. Op aandringen van Walion zijn gedelegeerden aangewezen, die zich naar Mac Mahon en naar Buffet begeven, ten einde den laatste over te halen, op zijne weigering terug te komen, om geen deel te willen uitmaken van de ministeriële combinatie, en aan Mac Mahon voor te stellen de combinatie van Buffet aan Ie nemen, waarvan naar ge rucht de grondslagen zouden zijn: Buffet, binnenlandsche zaken; Dufaure, justitie; Léon Say. financiën; Lavergne, koophandel; Walion, onderwijs. VERSAILLES, 9 Maart. De onderhandelingen over de zamenslelling van een kabinet worden voortgezet. De bureaux der drie groepen van de lin kerzijde beraadslagen over de door hare partij te volgen gedragslijn. Zij hebben Buffet geraadpleegd, die verklaarde niet te zullen antwoorden, wan neer eene interpellatie over de crisis gedaan werd. De bureaux der linker zijde hebben vervolgens besloten zich met de groep-Wallon te verstaan. Deze heeft harerzijds gedelegeerden gezonden om met de gedelegeerden van het regter-centrum en van de geheelc linkerzijde over den toestand van gedachten te wisselen. LONDEN. 9 Maart. Volgens de Tablet zullen eerstdaags tot kardinaal benoemd worden: Manning, Deschamps. Ledochowsky (de gekerkerde aartsbisschop van Posen), Giannelli, Bartolini en Mac Closkey (aartsbisschop van New-York). PARIJS, 9 Maart. De gedelegeerden der groep-Wallon hebben een onder houd gehad met Buffet en, ten gevolge van zijne verklaring zich niet met de combinatie te kunnen vereenigeneen bezoek bij Mac Mahon overbodig geoordeeld. De Tentoonstelling van Planten door den Handwerksman gekweekt. Toen, in 't begin des vorigen jaars, door de Commissie voor de Volksvoor lezingen een plan werd medegedeeld, tot het organiseeren ecner tentoonstel ling van planten door den handwerksman gekweekt, werd dit denkbeeld door sommigen uit den gegoeden stand met warme sympathie ontvangen; bij anderen wekte het een glimlach; door nog, anderen werd het afgekeurd. Toen, in de laatste dagen van Augustus, dit plan werkelijk tot uitvoering was gekomenzag men ook velen dezer laalsten in de Gehoorzaal, en hoorde men vaak: «Zoo iels had ik niet verwacht; hier is hel nuttige met het aangename voor het volk vanpas vereend." Die tentoonstelling is uitmuntend geslaagd: hieromtrent bestond gcenerlei verschil van gevoelen, en het effect ervan op den handwerksstand liep zóó duidelijk in 'loog, dal alleen zij. die hardnekkig wil zwart blijven noemen, dit niet erkenden. Hel verwezenlijken van dit plan heeft echter aan de Commissie veel moeite en tijdsopoffering gekost. Men heeft bovendien om geld moeten vra gen, men heelt erom moeten «bedelen", waar dit niet uoodig moest ge weest zijn. Reeds de bekendheid met zulk een plan toch moest voldoende wezen om aan de Commissie den materiëelen steun van 't gegoede gedeelte der burgerij te verzekeren. Dat men hiertoe zooveel moeite had, mag ten deele worden toegeschreven aan onbekendheid met den aard en het karakter eener zoodanige tentoon stelling in de eerste, en aan onbekendheid met de kosten in de tweede plaats Wat wordt er nu met het overschietende geld gedaan? Zoo vroeg een zeer beschaafd bezoeker mij, toen 't wat druk liep. Ik veinsde niet goed verstaan te hebben, en antwoordde: De Commissie is stilzwijgend overeengekomen, om het tekort uit eigen beurs aan te vullen. En dat heeft ze gedaan. Valt dit sommigen moeilijk te gelooven? 't Kan wel zijn; immers men weet dat de stedelijke Regeering een subsi die van 100 toestond; dat door verschillende gegoede ingezetenen bijdra gen verstrekt waren, b v.: een van ƒ50, van 25, van ƒ10 en ook min dere; ook voeg ik hier nog bij, dat de entree-gelden even ƒ200 beliepen; en toch kwam de Commissie, bij 'tsluiten der rekening, geld tekort. Ieder barer leden betaalde toen zijn portie en deed 'tgaarne, maar.... behoort dit zoo? Immers neen; de meesten hadden er hun lijd, sommigen veel kostbaren tijd en niet weinig moeite voor gegeven, gezwegen nog van geldelijke bij dragen vooraf of prijzen in natura. Meerdere opofferingen mag men zich getroosten voor een enkele keer; op den duur gaat dit niet. Toch was een tekort, zelfs met het oog op het bovenstaande, niet onna tuurlijk; immers de uitgaven bedroegen circa ƒ600, en dat wel niettegen staande men in sommige opzichten nog te spaarzaam was geweest. De goede uitslag in '74. meer nog de bepaald uitgedrukte wcnsch van vele inzenders uit de arbeidende klasse, en van velen die, door onbekend heid aan de inzending geen deel hadden kunnen nemenwat ze overigens gaarne gewenscht hadden te doenwaren der Commissie voor de Volksvoorlezingen opwekking genoeg, om andermaal uit haar midden een Comité te benoe men, teneinde een ook in dit jaar te houden tentoonstelling van dien aard voor te bereiden en te regelen. Gaarne nam men die taak op zich, al ontveinsde men zich de daaraan verbonden bezwaren niet. 't Is waar, omtrent de deelneming van hen, voor wie zulk een tentoon stelling in de allereerste plaats bestemd is, en door wier medewerking x eigenljjk als zoodanig moet slagen, is men thans volkomen zeker. Reeds nu toch kan wel gerustelijk gezegd worden, dat dis deelneming veel groo- ter zal zijn dan in het vorige jaar. Maar is die deelneming uitgebreider, dan moet een andere het noodzakelijk in dezellde evenredigheid zijn; dan moeten de bijdragen van hen, die voor zulk een goed en tastbaar nuttig doel iels over hebben, ruimer wezen. Zal ook dit het geval zijn? Men zegt ja, en de levendige belangstelling,

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2