COURANT. LEIDSCHE 1875. DINGSDAG 9 MAART. STADS-BERICIÏ TEN. NATION A LE MTLITIE. BINNENLANDSC» E BERIGTEN r. 5o. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de e&peditiekosten. Af wonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van REIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op dc Nationale Militie, van den lO^n Augustus 1861, Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen deier gemeente, die verlangen bij de Zee-Militie te die nen, uit rich daartoe aan te melden vóór den l5len April aanstaande, opeen der werk dagen, tussclien des voormiddags tien en des namiddags drie uien, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 Maart 1875. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11,2" alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n". 10) Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8,te» tot en met den 20sle" Maart e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Maart. 1875. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTEB en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat door hen, naar aanleiding van art. 1 in verband met art. 66 der Veror dening op het Brandwezen, van den 15 Juni/24 Augustus 1871 (Gemeen teblad ii°. 14), op voordracht van den Wethouder. Voorzitter der Commissie van Fabricage, is benoemd tot brandmeester aan de spuit n». 7 de heer WILLEM KOK, in de plaats van den heer Pieter Marks, die tot opperbrand- meester werd bevorderd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 8 Maart 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Maart. Bij kon. besluit van 6 Maart jl. is, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend aan P. Portielje, als 2e luitenant bij de dienstd. schutterij alhier. Bij de op lieden op het raadhuis gehouden openbare aanbesteding van de levering van een ballastpraam zijn daarvan, aannemers geworden Gebrs van Hoeken, scheepmakers alhier, voor eene som van ƒ518. Bij dc heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ54.—ƒ28.— ƒ5.60 en ƒ3.15, en de laagste prijzen ƒ54.- 27.--, ƒ5.20 en ƒ2.70. Het aantal in te leveren manschappen voor de ligling der nationale militie van 1875 is door gedep. staten dezer provincie o. a. bepaald voor; 'sllage op 246; Delft 55; Rotterdam 356; Schiedam 60: Leiden 108; Gouda 42Dordrecht 80. De heer B. van der Kaa, oud-elève van het blinden-instituut te Am sterdam, zal blijkens hierachter voorkomende aankondiging, Woensdag avond alhier eene soiree musicale in de stads-gehoorzaal geven. Onderschei dene stukken van met roem bekende meesters zullen door hem op de piano voorgedragen worden; ook zal hij een paar zangstukken voordragen, door Item vervaardigd en op muziek gebragt, waarvan een, getiteld «De vier jaargetijden", door hem aan H, M. de koningin werd opgedragen. De concertgevcr is een oude bekende, die meermalen in zijne pogingen de ondersteuning van Leidens ingezetenen mogt ondervinden. Zij moge hem thans op nieuw te beurt vallen, opdat zijn optreden alhier voor hem de vruchten oplevere, die hij zich daarvan voorstelt en die hem den somberen levensweg zoozeer kunnen veraangenamen. De sedert vijf jaren te Noordwijk opgerigle ambachtsschool voor bouw- kundig-tcekenen en handteekenen heelt ook dezen winier voldoende uit komsten gegeven. Blijkens hel verslag, nu Zaturdag 11. bij het einde van den cursus uitgebragt, was het aantal leerlingen aan die school geklommen tot 31, waaronder er van Katwijk, Rijnsburg, ook uit Hillegom gekomen waren om de lessen bij te wonen. Op de uilgeschreven prijsvragen voor bouwkunde en handteekenen, aan welk laatste drie jongejufvrouwen hadden deelgenomenwas met naauwgezetten ijver voldaan. Volgens erkenning van vier deskundigen uit Leiden, ter beoordeeling)uitgencodigd, waren de meeste teekeningen naar voorbeelden, tot de prijsvraag voor het handteekenen be- hoorendeuitmuntend geleekend. Voor de best gekeurde teekeningen was een zilveren en, als tweede prijs, een bronzen cerepenning uitgeloofd, doch daar het verschil tusschen twee mededingsters slechts één punt uitmaakte, werd het voorstel gedaan en door het bestuur aangenomen aan ieder een zilveren eerepenning toe te kennen. Alzoo wonnen twee jongejufvrouwen den hoogsten prijs. Twee ingekomen modellen voor eenen wenteltrap wer den mede bekroondeen met den grooten bronzen en een met den kleinen bronzen eerepenning. Het onderwijs aan die school wordt gegeven door den beer J. G. van Parjjs, architect te Leiden, bijgestaan door een bouw kundige te Noordwijk. De minister van oorlogontwaard hebbende, dat ten aanzien van het met onbepaald verlof zenden van miliciens, die, na bij het algemeen depót van discipline aan dc strengere krijgstucht onderworpen te zrjngeweest, bij het corps terugkcercnverschillend wordt gehandeldheeft het navolgende bepaald: 1°. wordt een milicien, tijdens hij voor eerste oefening onder de wapenen is, bij het algemeen depót van discipline gedetacheerd, dan zal hij, na terugkomst bij het corps, nog in werkelijke dienst gehouden worden ge durende den lijd, welke door die detachering aan den eersten oefeningstjjd is blijven ontbreken; 2°. heelt de detachering plaats, terwijl de milicien voor het blijvend gedeelte onder de wapenen is, dan kan hij, onmiddellijk na terugkomst bij het corps, in het genot van groot verlof worden gesteld. De verdeeling over de corpsen van de miliciens van het 11000 man sterke contingent van elke provincie in de ligling van 1875 is vastgesteld als volgt: Reg. grenadiers en jagers 775; le reg. infanterie 915; 2' reg. 985; 3e reg. 975; 4e reg. 1025; 5e reg. 975; 6e reg. 970; 7' leg. 985; 8e reg. 990; te zamert 8625. Cavalerie: 1*. reg. huzaren 110; 2e reg. 140; 3C reg. 100, en 4P reg. 130; totaal 480. Artillerie: reg. veld-artillerie 490; le reg. vesting-artillerie 335; 2' idem 330; 3' idem 345; reg. rijdende artil lerie 95; corps pontonniers 60; balaillon mineurs en sappeurs 240; te za- men 1655. Bij de cavalerie mogen geen milicien-plaatsvervangers boven de 25 jaren worden ingedeeld, tenzij deze bij het wapen hebben gediend. Zoo veel mogelijk bchooren bij de vesting-artillerie te worden ingelijfd miliciens, herkomstig uit de gemeenten waar de schutterij geheel of gedeeltelijk voor de dienst der vesting-artillerie bestemd is en lotelingen die in vestingen of kustplaatsen te huis behooren. Bij de drie regimenten vesting-artillerie en het balaillon mineurs en sappeurs zullen geen plaatsvervangers ingedeeld worden, zullende deze zooveel mogelijk bij het 2'. en 4e reg. huzaren en bij dc veld- en rijdende artillerie, als mede het corps pontonniersmoeten worden ingelijfd. In een adres aan de tweede kamer der staten-gencraal heeft de alge- meene synodale commissie der Ned. herv. kerk hare bezwaren kenbaar gemaakt tegen de bij het gewijzigd ontwerp van wet op het hooger onder wijs voorgestelde opheffing van de laculteit der godgeleerdheid en tegen de wijze, waarop bij dat ontwerp in het onderwijs van tot die faculteit behoorende vakken wordt voorzien. Zij dringt vóór alles aan op het be houd der theologische faculteit. Naar hare innige overtuiging worden door de voorgestelde regeling de regtmatige, immers billijke aanspraken verkort van de lierv. kerkwier handhaving zij in volkomen overeenstemmiug acht met de eischen der wetenschap, in verband met doel en strekking der uni versiteit en met het belang van den staat. Naar men verneemt zal het Zendingsleest dit jaar gehouden worden op Boekenrode, onder Heemstede, Woensdag 7 Julij Volgens het V. D. levert de oprigting van muziekcorpsen bij de ver schillende regimenten groote bezwaren op; in de eerste plaats, omdat aan de muziekanten te weinig tractement wordt gegeven en ten tweede omdat de aspiranten, die zich aanmelden, niet allen geschikt bevonden worden voor de militaire dienst. Het stoomschip Hampton, van Java naar Rotterdam, is op 5 Maart van Port-Said vertrokken. Vrijdag 11. zou te Gorinchem eene 78-jarige weduwe, in het gasthuis

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1