voor de regtbank liet hem ten laste gelegde feit; de werkman beweerde geen medepligtige te zijn geweest, maar knecht van den student. Ilel 0. M. achtte beider sclutld wettig en overtuigend bewezen. Met het oog op het lange voorarrest eischte het voor elk de vcroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. De regtbank veroordeelde beide beklaagden tot de door hel O. M. geëischte straffen. Er bestaat plan, meldt het Ilbl.uilvoering te geven aan het denk beeld, om in het Paleis voor Volksvlijt een orgel te-plaatsen, dat bij een der voornaamste orgclfabrikanten in Europa, de firma Aiislide Cavaillé-Coll te Parijs, zal worden besteld. Voor de uitvoering is een som van 50000 noodig. Het Paleis zal zelf voor een aanzienlijk bedrag deelnemen in de geldleening, en jaarlijks ƒ3000 als pachtsom voor het gebruik betalen, voldoende om voor de overige obligatiën 4 pCt. rente te betalen en voor aflossing a pari te zorgen. Na de aflossing, die de Paleisdireclie kan ver vroegen, krijgt het den eigendom van liet orgel; intusschen blijft bel met het onderhoud belast. Uit een zevental getuigenissen uit Engeland, België, Duitschland en Frankrijk blijkt, dat het fabrikaat der genoemde firma ten zeerste wordt geroemd. De Gron. C. meldt dat door den commissaris van policie te Groningen proces-verbaal is opgemaakt tegen erne herbergierster, wonende onder die gemeente, die sedert lang werd verdacht gehouden de onzedelijkheid van zeer jeugdige meisjes te bevorderen. Menscbonteerende praktijken om aan geld te komen moeten ten laste dier vrouw zijn aan het licht gebragt. Het zuidelijk gedeelte van Noordbrabant wordt overstelpt door eek hoorntjes, die men 15 jaar geleden daar volstrekt niet aantrof, liet nadeel, door deze dieren veroorzaakt, bestaal daarin, dat zij. zich ophoudende in de maslbosschen, hun voedsel vinden in dc jonge scheuten dier hoornen en hierdoor den groei en het winnen van mastzaad belemmeren. Men schrijft de komst dezer massa's eekhoorns toe aan hel vellen van uitgestrekte bos- schen in noordelijk België, waardoor deze dieren elders een schuilplaats komen zoeken. Naar men uil Maastricht meldt is de instructie in zake het tweege vechtdat op 25 Nov. 11. in de omstreken dier stad heeft plaats gevonden, thans afgeloopenen zijn dientengevolge jbr. BI. v. T., le luit. der inf.; H. D., zeepzieder, mr. jhr. L. U. M. v. K.wethouder en advocaat te Roer mondT. baron d'A. de B. en F. vonE.2C luits. der inf., de eerste wegens het aan jhr. m'. S., advocaat aldaar, met voorbedachten rade toebrengen eener verwonding met een sabel aan het been, waaruit eene ziekte van minder dan 15 dagen is ontstaan, de vier Iaatsten, allen getuigen bij het duel, wegens medepligligheid aan het ten laste gelegde feit, ten correctio nele verwezen. De behandeling der zaak is op 16 Maart a. s. bepaald. Het verslag der tweede kamer is verschenen over het gewijzigd ontwerp van wel tot regeling der algemeene voorwaarden, op wetke ten aanzien van dc uillevering van vreemdelingen, verdragen met vreemde mogendheden kunnen worden gesloten. Dat verslag gaat vergezeld van een nota van den heer van Zuylen van Nyevclt, die de uitlevering van misdadi gers ook verlangt van eene mogendheid, met wie een uillcveringslractaat is gesloten, waarin echter bet misdrijf, dat het in een gegeven geval geldt, niet is opgenomen en tevens om aan bet beginsel van wederkeeriglieid niet al te streng vast le houden. Dit punt werd ook door sommige leden in dien zin besproken en verder maakten de twee hoofdbeginselen van het ontwerp op nieuw de voornaamste punten van gedachtenwisseling in de afdeelingen nil: 1°. de vermelding met name van de misdrijven waarvoor kan worden uitgeleverd; 2°. de niet bepaalde uitsluiting van zoogenaamde staatkundige misdrijven. Uit het regerings-antwoord, dat bij hel verslag is gevoegd, blijkt echter, dat de regering op deze punten aan hel thans in het ontwerp nedergelegde stelsel blijft vasthouden. 's GRAVENHAGE, 5 Maart. 'L. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend, als commies der posterijen 3" kl.aan den heer jhr. H. M. E. baron van Asbcck. Z. M. heeft o. a. pensioen verleend, wegens ouderdom en diensttijd, aan den heer A. .1. Tengbergen vroeger ontvanger der directe belastingen, ten bedrage van ƒ2766 'sjaars. Tot lcn luit.-kwarliermeester bij het 6' reg. infanterie is benoemd de 2e luit.-kwartiermeester E. G. le Rulle, van het corps. Door den minister van marine is de adjunct commies bij de directie der marine te Hellevoetsluis, C. Admiraal, overgeplaatst naar die te Amster dam, en bij eerstgenoemde directie benoemd tot klerk de schrijver F. J. Kloprogge. Heden wordt door 1111. MM. den koning en de koningin wederom eene soiree dansante gegeven. Naar men verneemt is bij den raad van state ingediend een wets ontwerp lot droogmaking van het zuidelijk gedeelte van de Zuiderzee. In dc zitting van de tweede kamer van gisteren is, nadat met art. 9 de behandeling van hoofdstuk I van bet wcls-onlwerp betreflende dc spoor wegen was afgeloopen, een aanvang gemaakt met de behandeling van hoofd stuk II (van het toezigt op de spoorwegdiensten). Hoofdzakelijk werd daarbij gehandeld over den raad van toezigt en de aan dezen op te dragen bevoegdheden. Artt. 10. II en 12 werden aangenomen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De artt. 13 tot 10 zijn aangenomen, met verwerping der daarop voorgestelde amen dementen. -■ Bij uitspraak, gedaan in eene heden gehouden openbare algemeene vergadering van den hoogen raad der Nederlanden zijn achtervolgeris, we gens geblckene zielsziekte, en daardoor ongeschiktheid voor de verdere waarneming van hun reglerlijk ambt, ontslagen de heeren mrs.: H. R. War- nolis, voorzitter van de arrondissements-regtbar.k te Heerenveen en P. van der Hoeven, regter in de arrondissements-regtbank te Rotterdam, met be houd hunner volle jaarwedde. Sedert cenige dagen is hier ter stede vcrccnigd de commissie, waarvan sprake was in de memorie van beantwoording des ministers van oorlog ten aanzien van de begrooting van uitgaven voor de voltooijing van het vesting- stelsel, dienst 1875, en wel bepaaldelijk over de werken tot verdediging van de nieuwe llollandsche waterlinie. Ingevolge het door den minister voor noemd aangekondigde, bestaat die commissie uit officieren van den generalen staf en van de verschillende wapens, die bij de verdediging van forten be trokken zijn. Die commissie onder voorzitterschap van den luitenant-kolonel J. M. van der Star, van den generalen staf des legers, bestaat voorts uit den luitenant-kolonel der infanterie P. M. Nelscher, de majoors der genie P. Stolk en ,1. 11. Kromhout, den majoor der artillerie M. J. van Nieuwkuyk, de kapiteins der genie J. A. Schuurman en A. Berends. Het doel der za- menroeping van deze commissie is om den minister te dienen van advies. Pauline Lucca is gisteren avond in den Kon. Franschen schouwburg alhier voor een eivolle zaal in de opera «Faust" opgetreden. Met veel suc ces vervulde zij hare rel van Marguerite, waarin vooral haar actie de be wondering van het publiek afperste. In de hofloges merkte men op II. M. de koningin, IIH. KK. 1111. prins Frederik, den prins en de prinses zu Wied. Het orchest vereerde der kunslenaresse bij haar verschijnen een prachtige lauwerkrans. Pauline Lucca zal hare tweede en laatste gastrol aanstaanden Maandag in de «Africaiue" vervullen. Aan het D. r. 's G. meldt men: Onder dc velen, die zich herinneren dat in 1866 door 219, en in 1869 door 2,576 ingezetenen, per adres aan den gemeenteraad werd verzocht om het aanspannen van honden strafbaar te stellen, zullen voorzeker niet weinigen met genoegen vernemen, dat zich onlangs hier ter stede een auli-trekhonden-bond heeft gevormd. Ieder, die tot de vereeniging toetreedt, verbindt zich niet te zullen koopen of doen koopen van leveranciers of koopluidie hun waar aanbieden of te huis be zorgen met voertuigen, waaraan (dit sluit waarvoor en waaronder in) hon den zijn gespannen. Reeds zijn meer dan 100 hoofden van huisgezinnen uit de aristocratie of deftigen burgerstand tol dit verbond, in waarheid een verbond van edelen, toegetreden. De contributie, die 25 cents a 1 be draagtzal ten nutte van dieren worden besleed. lil l i I iNLA.MlSCllb: BKK1G i EX. ENG ELA SS. LONDEN 4 Maart. De heer Disraeli is in de hoofdstad teruggekeerd van Windsor, waar hij eenige dagen de gast was van 11. M. de koningin. In de eerstvolgende weken zal door hem een serie van officiële diners en feesten worden gege ven in zijn ministerie in Downing-street. De aristocratie is voornemens dat voorbeeld te volgen. 11. M. de koningin zal ook hare afzondering eenigermale, laten varen en van tijd tot tijd drawing-rooms houden; de eerste daarvan zal den 10 dezer plaats hebben. De heer Gladstone heeft zijne woning op Carlton-house-terrace verkocht. Op de Australische kust heeft een orkaan gewoed, waarbij het stoom schip Gothenburg te Port Darwin schipbreuk heeft geleden; 85 passagiers en 35 man der equipage zijp. verongelukt en 3000 ons goud verloren ge gaan Drie booten vol passagiers dobberen op zee rond en men vreest, dal allen zijn omgekomen. Slechts vier man der equipage zijn gered. Montevideo is op den 10d,D Januari] bet tooneel geweest van een Moe digen strijd. De alcade voor de stad moest verkozen worden en daar deze bij de andere verkiezingen zeer veel invloed kan doen gelden, is de keuzt! ven groot belang. De stemmers vergenoegden zich niet met eenvoudig It; stemmenmet revolvers en geweren beeft men getracht meester te worden van het slagveld. 15 dooden en een 80-tal gewonden werden het slagl-l offer van deze «vrije verkiezing", en dit getal viel in den tijd van ongeveetj 20 minuten, welke verliepen lusschen bel ontslaan van den strijd en dt aankomst van een bataillon infanterie, dat een einde aan het gevecht et aan de verkiezing maakte. Geheel onschuldige personen zijn gedood ei; gekwetst, zelfs werden een paar gekwetsten mededoogenloos afgemaakt. F Ei A A' K It IJ K. Bij gelegenheid van de stemming in de nationale vergadering, deze dagen ter verkiezing van een voorzitter gehouden, kwam er een briefje ui de stembus, waarop de naam van den heer Buffet was doorgehaald, m hel onderschrift: «Een verrader! nooit!' Naar men verneemt heeft de maatschappij van hel Crédit Mobiliere» buitengewone vergadering gehouden, waarop aan den raad van administrate de uitgebreidste volmagt gegeven is. om door minnelijke schikking alle regl- gedingen lusschen de maatschappij en hare vroegere administrateurs tot et' einde te brengen. Voorts is besloten, hel kapitaal le vermeerderen doorf uitgifte van 160,000 prioriteits-aandeelenniet een interest tot 6 pCt. M den lieer Haussmann en zijne ambtgenooten is ontslag verleend en hun met algemeene stemmen kwijting verleend voor hun beheer. --- Eerstdaags zal eene expeditie Marseille verlaten, die ten doel lieti onderzoekingen te doen naar de diepte en de levende wezens der Middd landsche zee. Er zullen peilingen plaats grijpen en er zal gevischt worde door een stoomboot, die bepaald hiervoor is ingerigt en voorzien van® croscopen. pbolographie-ioestellen en allerlei hulpmiddelen om nieuwe f zeldzame staaltjes der onderzeesche zoölogie te bewaren. De expeditie ga-' geheel uil van den ondernemingsgeest der lib. Marion Talabot en van son mige inwoners vau Marseille. Men verwacht belangrijke ontdekkingen. Op het kerkhof Montparnassc le Parijs is dezer dagen begraven der kurassiers, die bij Waterloo dc wereldberoemde «charge" meêtnaaW gewond werd en na 32 jaren diensttijd in bel hotel der invaliden werd»! genomen Daar werd hij in 1862, na den dood van Sanlini, den gew» kamerdienaar van Napoleon I, belast met het bewaken van het graf grooten keizers. Pierre Julien Ilendier is in die qualiteit op 76-jarif ouderdom overleden. In zijn plaats is tot bewaker benoemd de ex-adjud# Lambert, oud 79 jaren, die bij den aflogt uit Rusland werd gekwetst.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2