BUITENLANDSCUE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. koloniën de volgende becijferingBlijkens de Indische begrooling voor 1875 bedroegen de vermoedelijke overschotten van de jaren 1867 1873, waarover i destijds nog niet was beschikt, ƒ29,300,000. Sedert is gebleken dat in 1874 de middelen beduidend meer hebben opgebragt dan bij die begrooting is ge rekend, zoodat nu reeds veilig kan worden aangenomendat, niettegenstaande de buitengewone oorlogskosten het daarvoor toegestaan bedrag vermoedelijk met zes millioen zijn te boven gegaan, de beschikbare saldo's lot 39,300,000 zijn gestegen. In aanmerking nemende dat in 1875 zijn aangewezen of aangevraagd 8,870,000, dan blijven, ook na aftrek van de tien millioen thans voor amortisatie aan te wenden, nog ruim 20 millioen over om te voorzien in de uilgaven, na 1875 nog te doen tot vollooijing van de werken, waarvoor tot dusver fondsen uit de vermoedelijke overschotten van vorige Indische dienstjaren zijn afgezonderd of aangevraagd. 'sGRiVENHAGE, 3 Maart. Ooor Z. M. is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. mr. A. Looijen, als officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn, en mr. A. Sixals kantonregter te Voorburg. Aan den heer J. M. Scholh is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uil zijne betrekking van landmeter 1< kl. bij het kadaster hier te lande. De 2'. luit. A. A. van |den Bosch, van hel reg. veldartillerie, is, op zijne aanvrage, op non-activiteit gesteld, met vergunning zich gedurende zijne non-activiteit buiteu 's lands op te houden. De le luitenant jhr. F. A. C. de Geer, van het reg grenadiers en jagers, is, op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, op non-activi teit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor vcrleenen. De tweede kamer heelt, na in de afdeelingen werkzaam te zijn ge weest, in eene ten 1 uur geopende zitting de beraadslaging voortgezét over hét wets-ohtwerp tot regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen en wel over art. 3 en het daarop door den heer Godefroi voorgestelde amen dement. Door den minister van justitie werd dal amendement bestreden. In de zitting van de tweede kamer van gis'eren heeft de minister van binnenlandsche zakenbij de algemeene beraadslagingen over bovenbedoeld o.itwerp o. a. gezegd dat het loopen van de conducteurs op de loopplanken reeds menigen conducteur het leven had gekost. De spoorwegmaatschap pijen waren daarop herhaaldelijk opmerkzaam gemaakt. De Rijnspoorweg maatschappij had voor goede controle gezorgd. En nu verheugde hel hem zeer, dat Z. M. een besluit had genomen, waarbij het loopen van de con ducteurs op de loopplanken onder de verbodene handelingen is opgenomen. Dit zal nu wel eenige kleine kosten veroorzaken, maar was noodzakelijk.. Het prov. gcregtshof in Zuidholland heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik Muller C0., appellanten en eischers contra E. Oort, kapitein van het indertijd verbrande stoomschip Willem IIIcn de stoomvaart-maatschappij //Nederland", gedaagden en geïntimeerden. De eer sten hadden namelijk de laatsten gedagvaard tot vergoeding der schade, geleden door het niet uitleveren van hunne in het voormelde stoomschip ingeladen goederen. De regtbank had dien eisch afgewezen, omdat de schipper niet verantwoordelijk is voor brand, in den salon ontstaan. Het hof heeft overwogen dat de brand wel het eerst gezien is in de passagiers hut of salon, maar dat omtrent de oorzaak van den brand en de juiste plaats waar hij is ontstaan tegenstrijdige vermoedens zijn geopperd, zoodat de oorzaak van den brand blijkt te zijn onbekend. Voorts dat art. 345 al. 2 W. v. K. den schipper verantwoordelijk stelt voor alle schaden aan de te vervoeren goederen overkomen en op die verantwoordelijkheid slech's drie uitzonderingen toelaat gebrek aan het goed zelf, overmagt en schuld of nalatigheid van den afzender, welker bestaan de schipper, om van zijne aansprakelijkheid bevrijd te zijn. moet bewijzen. Daar de geïntimeerden geen bewijs geleverd hebben van de door hen beweerde overmagtheeft het hof het vonnis van de regtbank alhier vernietigd cn aan de appellanten en eischers hunnen in eerste instantie gedanen eisch toegewezen, met vcroor- deeling der geïntimeerden in de kosten van beide instantien. In zijne gisteren gehouden vergadering heeft de gemeenteraad, na eene korte gedachtenwisseling. besloten tot de onderhandsehe aanbesteding van 20000 hectoliter Engelsche steenkolen, ten behoeve der gasfabriek. Deze vergadering werd grootendeels ingenomen door de behandeling van de nieuw ontworpen concessie voor den Scheveningschen paardenspoorweg. De verschillende wegen en straten, welke het plan als route van den tram way aanduidde, passeerden achtervolgens de revue. Al aanstonds ontmoette het plan om den weg uit de Zeestraat, door Alexanderslraat en Javastraat te verleggen, bij sommige leden bezwaren, uit vrees voor gevaar bij het nemen der wandelingen, maar die veranderde rigling werd juist van den anderen kant aanbevolen ter voorkoming van ongelukken. Een voorstel van den heer Mock om den ouden weg te behouden werd met groole meerder heid verworpen. Aan gewigtiger bedenkingen was de voorgestelde rigting tot aansluiting aan het Hollandsche spoorwegstation onderhevig. Het be zwaar van den overlogt der Wagfnbrug woog bij den heer Eyssell zoodanig dat dit lid het voorstel deed om de route door de Wagenstraten uit de con cessie te doen vervallen. De raad verwierp hel met 19 tegen 11 stemmen. Ten slotte werd het geheele plan en bloc in rondvraag gebragt en met alge meene stemmen, uitgezonderd een, aangenomen. De aansluitingslinie naar het Hollandsche spoorwegstation zal dus loopen: Korte Voorhout, Prinsesse- cn Heerengracht, Fluweelen Burgwal, Nieuwe- en Kalvermarkt, Korte Ba- gijuestraat, Spui, Gedempte Gracht cn verder hetzij door de Wagenstraten tot door Gedempte Burgwal, Herderinne-, Boekhorst-, Koning-, Fagel- eri Limburg Slirumstraten naar den Stationsweg. Aan eene nieuwe straat uitloopendc op het Oranjeplein tegenover de Limburgstirumstraat, is door het stedelijk bestuur alhier de naam gegeven van Tullinghstraat. ËSG ELAN». LONDEN2 Maart. In het lagerhuis heeft de heer Beach de aandacht gevestigd op de wetten, bekend onder de benaming van: //wetten voor de handhaving der orde in Ierland." Hij betoogde, dat die wetten met bezadigdheid worden toegepast en dat de toestandwat de zoogenaamde «agrirische misdaden" betreft, verbeterd is. Er zijn beweegredenen voorhanden, welke nopen, die wetten, behoudens zekere wijzigingen, te handhaven, en daarom bood hij eene wet, strekkende, om het verbod van hel bezitten van vuur- ol andere wapenen te behouden, maar de daarop gestelde straf van 2 op 1 jaar gevangenis le verminderen. In de bedoelde wet wordt voorge steld, om zekere volmagtcn, aan de policie verstrekt in de streken, welke bij de wet worden aangewezen, te handhaven. Voorts wordt voorgesteld: afschaffing van hel arresteren der personendie zich des nachts op straat bevinden, zoomede afschaffing van het sluiten der herbergen in de genoemde streken. Hij stelde verder voor, om de vrijheid van drukpers in Ierland te herstellen, cn zeide, dat, indien men de vrijheid misbruikt, de regering met spoed en kracht zal kunnen te werk gaan. Hij wenscht het behoud gedu rende twee jaren van de wet tot bescherming van den eigendom en her nieuwing der speciale wel op den meineed. In weerwil van het verzet van eenige Ierschc leden, ward de wet voor de eerste maal gelezen. Het comité, dat zich ten taak stelt, de wederverkiezing van Mitchel voor Tipperary door te drijven, heeft een manifest het licht doen zien, in hetwelk hel //beleedigde Tipperary" opgeroepen wordt, wederom den man te kiezen, dien de leden van het Engelsche lagerhuis //door een onw aardigen streek, door eerlooze middelen en door een gemeene uitvlugt'' van zijn zetel in het parlement hebben beroofd. Verder wordt eca beroep gedaan op het eergevoel van de kiezers, om hun rcglen en privilegiën, die in den persoon van Mitchel, //den trots van Ierland en den lieveling van ons volk" belee- digd zijn geworden, te handhaven. »Voor u en voor zijn land, wordt ge zegd, heeft hij alles opgeofferd, wat menschen zoo zeer liefhebben, tehnis en familie, wereldlijke genietingen en een schitterende loopbaan onder groole mannen. Voor u en voor Ierland heeft hij de gevangenschap gedragen, voor u en voor Ierland beeft hij de ketenen van den misdadiger getorscht en den strik van den beul niet gevreesd." FRANKBIJK. De heer Savary, rapporteur der commissie in zake de verkiezing van den heer Bourgoing, wiens rapport een zoo helder licht heeft verspreid over de Bonapartistische woelingen, moet de hevigste aanvallen verduren van de Bonapartislische bladen. De ongerijmdste beschuldigingen worden hem naar het hoofd, geworpen. De directeur van l'Ordre, ofschoon bloedverwant van den heer Savary, zegt dat hij hem ten diepste veracht. Maandag is een groot aantal exemplaren van de beide wetten op den senaat en op de regeling en den overgang des besluurs op de muren van Parijs aangeplakt. Het billet draagt aan het hoofd de woorden: //Frausche Republiek." Te Parijs bevindt zich thans de Amerikaansche hoogleeraar Newcomb, Hij is daar met het doel de mogelijkheid te bespreken van de vervaardi ging van een objectief of voorwerpglas eens verrekijkers van 1 meter mid dellijn. De bekende Amerikaansche kapitalist Leek heeft ongeveer ƒ500,000 le zijner beschikking gesteld. SPANJE. Volgens een schrijven uit Madrid aan de Ind. Beige is de toestand des lands nog weinig gunstig. De zoogenaamde gematigde partij, de //moderados", blijft wat zij altijd geweest is. Zij jaagt hare plannen met eene volharding na, te grooter naarmate de omstandigheden haar begunstigen. De burger oorlog noopt den heer Canovas del Castillo de dictatuur van het minis terie te verlengen en bijna dagelijks gaat men bij hem aan om hem besluiten af te persen, welke te zamen eene geheele nieuwe wetgeving uitmaken, wijzigingen, welke bijna alle lot de bevoegdheid der Cortes behooren. Met terdaad zijn de decreten, welke elkander in het regeringsblad opvolgen, uit een wettelijk cn constitutioneel oogpunt koninklijke bevelschriften, in overleg met den ministerraad uitgevaardigd, ter afschaffing of verandering van .wellen, van 1868 tot 1874 door de cortes aangenomen. De voorstan ders van het vrijzinnig koningschap zijn verschrikt door de inschikkelijk heid, betoond aan de partij, welker fouten de omwenteling van 1868 len gevolge hadden. Zij protesteren en bezweren de moderados gedachtig lt zijn aan den hagchelijken slaat van zaken. De moderados antwoorden hunne bondgenooten van gisterendat de burgeroorlog niet eindigen zal, tenzij aan hunne raadgevingen het oor worde geleend. Al de willekeurigt concession zijn door de //moderados" afgedwongen met een beroep op de noodzakelijkheid om van het Carlistische legerkamp al de conservative elementen over te halen, uit haat legen de revolutie thans daarin vereenigd. Ziedaar de geheime drijfveer tot bijkans al de maatregelenten gunste der kerk en der katholieke beginselen genomen. PARIJS, 2 Maart. De heer Buffet heelt met den president der republiek eene conferentie gehad. Naar men verzekert, liep de beraadslaging over d( vraag: of de heer Buffel als president der nationale vergadering niet meer diensten kon bewijzen dan als hoofd van het kabinet. De heer Buffel meende dat hij, bij de verdeeldheid tusschen de partijen, als president dei nationale vergadering beter dan in hoedanigheid van ministerpresident i« slaat was, den noodigen invloed uit te oefenen ter bevordering van gei» tigdheid. Hij liet dit overigens aan Mac Mahon ter beoordeeling over. Me' Terzekcrt, dat wanneer de beer Buffet zich met de zamenstelling van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2