LEIDSCHE I! K A N T. - 1875. DONDERDAG 4 MAART. ST ADS-BER IC 11 TEN. BINNENLANÜSCIIE BERIGTEN. 1*T°. 52. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaais 3.franco p. p. 3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjjs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden <V°. 6 blad 6) der Bundelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld de, op den ls,eo dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren van de personeele belasting, houdende aanslagen voor een voljaar, 3/4 jaar en een halljaar, alsmede van het patentrecht, over het derde kwartaal, alle dienst 1874/5; en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te "voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemëester voornoemd Leiden, 3 Maart 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 3 Maart. Terwijl, bij gelegenheid van het onlangs gevierde derde eeuwfeest onzer hoogeschool, een groot aantal buitenlaudscbe universiteiten zich beijverd heelt van hunne deelneming ook door boekgeschenken, brieven van gelukwen- sclting enz. te doen blijken, verheugt het ons te kunnen melden dat, bij diezelfde gelegenheid, eene onzer akademische instellingen door een landge noot is verrijkt met eene dotatie, die waarlijk vorstelijk heeten mag. Dr. C. Swaviug, vroeger gedurende vele jaren stadsgeneesheer te Batavia, thans sedert eeuigen tijd in het vaderland teruggekeerd, heeft namelijk onlangs zijne rijke verzameling van schedels, grootendeels uit onze Oost-Indische bezittingen afkomstig, ten getale van 328, waarbij nog 7 skeletten en 14 bekkens zijn gevoegd, aan bh. curatoren der Leidsche hoogeschool als feest geschenk aangebodenten einde bij de verzameling rasscnschedels van het anatomisch kabinet te worden gevoegd. De edelmoedige gever heeft hier door getoond hoezeer de belangen onzer instellingen voor hooger onderwijs door hem worden gewaardeerd; zijn naam zal tot in bet verre nageslacht, zoolang onze hoogeschool en hare rijke musea beslaan, met eere worden genoemd Door den heer L. Swemer, gepensioneerd kolonel der infante; ie, vroe ger alhier in garnizoen, thans wonende te 'sHage, is aan den raad van administratie over het Invalidenhuis alhier, voor dc boekerij van dat ge sticht ten geschenke gegeven een exemplaar van het boekwerk «Oranje Nassau", door P. J. Andriessen. liet is niet voor de eerste maal dat ge noemde heer van zijne belangstelling in die inrigling heeft doen blijken.. Moge het voordeeld van den geachten gever navolging vinden. Wij vernemen, dat het optreden van den zendeling J. N. Wiersma, uit de Minahasa van Menado op Celebes, Donderdag avond in de Luthersche kerk, de belangstelling verdient van alle zendingsvrienden, van wege de mededeelingen uit zijnen werkkring, die men van hem mag tegemoet zien. Dc wel-eerw. lieer L. G. de Jong, kapellaan bij dc oud-katholieke ge meente alhier, is benoemd tot pastoor bij die gemeente, in de plaats van wijleu den wel-eerw. heer J. Glazemaker. De minister van oor og heelt aan de verschillende autoriteiten des legers opgaven doen toekomen van personen die tot dc zee- of landmagt hebben behoord en die ten gevolge van de wijze waarop zij uit de dienst zijn geraakt niet meer voor dekrijgsdienst te water of te land mogen worden aangenomen. Even als ten vorigen jare zullen dit jaar weder eenige militairen tot hunne instructie bij het batailion mineurs en sappcurs worden gedetacheerd en zal aan eenige officieren gelegenheid worden gegeven om bij een ander wapen te worden gedetacheerd, dan dat waartoe zijn behooren, ten einde hunne militaire kennis te vermeerderen. Daartoe heeft de minister van oor log bepaald: 1°. dat van 1 Mei tot 1 October a s. van hel regiment grena diers en jagers en van elk der andere regimenten infanterie 1 sergeant, 1 korporaal en 4 soldaten en bovendien van het 2', 4', 6e en 8r regiment, 1 luitenant bij het batailion mineurs en sappeurs zullen worden gedetacheerd, ten einde daarbij de zomeroefeningen bij te wonen, en 2". dat eenige luite nants der infanterievoor zooverre zij minstens 4 jaren gebben gediend en tot eene detachering genegen zjjnmede van 1 Mei tot 1 October e. k. bij een der regimenten vesting-artillerie en bij het corps pontonniers kunnen worden gedetacheerd. Ter voorziening in de vacature bij de Ned. herv. gemeente te Rotter dam, ten gevolge der beroeping van d*. Jorissen naar Apeldoorn, is eene nominatie opgemaakt, waarop geplaatst zijn de predikanten: Iluet, te Dirks- land Verhoeff, te Charlois, en Guldenarm, te Oosthem c. a. Een postillonkomende van Amsterdam op weg naar Hoornis bij Schareuieer, door het schichtig worden van zijn paard, met paard en kar op en door het ijs geraakt; alles is met veel moeite gered en erg bescha digd opgehaald. Eene dame, die op de postkar zat, heelt ernstige kneu zingen bekomen. De postillon is met een nat pak vrijgekomen. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den leerling der kostschool te Elburg, beklaagd van manslag door on- voorzigtigheid en onbedrevenheid, gepleegd door bet dooden van een zjjner makkers met een pistoolschot. De regtbank veroordeelde hem tot een cel lulaire gevangenisstraf van veertien dagen. Drie gevangenen, van welke twee onlangs door het hof van Gelder land tot criminele straf waren veroordeeld, hebben Zalurdag gepoogd de cel, waarin zij in de gevangenis le Arnhem gezamenlijk waren opgesloten, te onlvlugten. Met behulp van ij/eren staven hunner kribben hebben zij getracht den muur der cel le ondergraven, om zoodoende een riool op een binnenplaats, dat hen naar buiten zou voeren, le bereiken. De noodige tijd tot uitvoering van dat plan beeft hun echter ontbroken; in den morgen stond werden de aardwerkers door de komst van den gevangenbewaarder gestoord. Volgens de Barneveldsche Cour. zijn in liet jaar 1874 in de armen- en kerkezak der herv. gemeente te Barneveld gevonden aan oude duiten, penningen zonder waarde, speelmarken enz. in het geheel 271 stuks. Naar men uit Assen meldt heeft de heer Gregory legen 1 Mei aanst. zijn eervol ontslag aangevraagd als commissaris des konings in Drenthe. Men meldt uit LeeuwardenDoor de ijsclub alhier is besloten aan staanden Donderdag eene hardrijderij op schaatsenvan mannente houden, om eenen prijs van ƒ130, eene premie van ƒ50 en eene van ƒ20. Bij gunstig weder zal Zaturdag eene hardrijderij door mannen en vrouwen worden gebondenprijzen nader te bepalen. Het jjs is echter zeer onveilig, wegens de vele wakkendie daarin worden aangetroffen. Zondag 11. werd in de Luthersche kerk alhier op plegtige wijze de stich ting van dat kerkgebouw vóór 100 jaren herdacht. D'. Seharten hield bjj deze gelegenheid eene feestrede en door de zangverceniging '/Harmonie" alhier werden eenige zangstukken uitgevoerd. Het feest werd overigens j nog verhoogd door een fraai orgelconcert van den heer Suringbroek, orga nist der Groole kerk te dezer stede. Te Zivaagwesieinde, in Friesland, is in de vorige week brand ont- staan in een korenmolen. Brandspuiten waren aldaar niet aanwezig en het water was slechts te vinden op een afstand van 5 a 10 minuten. De molen met huis en eene arbeiderswoning zijn dan ook een prooi der vlammen ge worden. Niets kon worden gered. De heer P. A. Meeler, oud-hoofdonderwijzer le Huizum en aldaar woonachtig, mogt jl. Zondag met zijne eveneens hoogbejaarde echtgenoote bet voorregt genieten voor de 67s,e maal hun trouwdag le herdenken. Men meldt uit Groningen: De heer dr. C. U. J. Huber mogt Zondag het voorregt smaken zijn 80,D vijaardag te vieren. Niet alleen geniet deze acht bare grijsaard nog eene goede gezondheid, maar is hij nog steeds als prac- tiscrcnd geneesheer werkzaamwelke betrekking door hem reeds meer dan een halve eenw wordt bekleed. Geen wonder dat hem vele biijken van be langstelling ten deel vielen, o. a. ook van Z. M. den koning, die hem het ridderkruis van den Nederlandscben Leeuw door 11D* commissaris in deze provincie liet overhandigen. Eergisteren avond is een conducteur van de maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen, bij het vertrek van trein 78 (een goe erentrein, waarop geene kaartjes te controleren zijn), aan het station te Tegelen van den trein gevallen; hij geraakte onder de wielen en is aan de gevolgen overleden. Het wetsontwerp tot verhooging der begrooting van Ned.-lndtó voor 1875 voor de beschikbaarstelling van fondsen tot aankoop en amortisatie van nationale schuldstrekt om op die begrooting de daarvoor bcnoodigde ƒ10,000,000 uit te trekken. In de mem. van toelichting geeft de min. van

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1