Ten gevolge van eenc door den commissaris van politie van der Maaren alhier aan de politie te 's Hagc per telegraaf gedane kennisgeving van den gisteren alhier gepleegden diefstal van kleedingstukkenmet opgave dal alhier twee verdachte personen waren geweest, waarvan een te 's Hage woonachtig, die geen nachtverblijf hadden genomen, is het der politie al- daar gehikt die twee personen aan te houden Zij waren juist bezig het gestolene bij een uitdrager te verkoopen. Deze arrestatie bragt aan het licht dat hier twee vliegen in een klap waren gevangenvermits zij de vermoedelijke bedrijvers zijn van de jl. Zondag nacht te 's llagc gepleegde inbraak, waarop de heer van der Maarea mede de aandacht der llaagsche politie had gevestigd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat lot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van ge zondheid der 2e klasse bij de zeemagt in dienst te treden. De verbindtenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt ƒ6000. Artsen, die hiertoe genegen mogten zijn, zijn uitgenoodigd zich bij verzoekschrift, op zegel gesteld, tot het depart, van marine te wenden. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eenc gewone vergade ring houden. Te Rotterdam is gisteren een zeeman, 21 jaren oud, die op den Schic- damschen singel zich met schaatsenrijden bezig hield, door het ijs gezakt en verdronken. Twee personen, die zich te zijner redding op het ijs waagden, zakten er mede door en werden slechts met moeite gered. Te Kuilenburg heeft het ijs mede drie offers geeischt. Drie kinderen6 a 7 jaren oud, bij de zoogenaamde "kleine Lek" wonende, begaven zich, des avonds tusschen licht en donker, op het ijs, met het gevolg, dat zij er doorzakten en ecnigen tijd later met veel moeite levenloos zijn opgehaald. Aan boord van het stoomschip Dahliavan Batavia te Nieuwediep binnengekomen, bevindt zich een kolossale tijger, geschenk voor het kon. Zoölogisch genootschap Natura Art is Magistra. te Amsterdam. Te Amsterdam is heden nacht een hevige brand ontstaan in de Jacob van Campenstraat. Een eerst onlangs opgetrokken perceel werd daardoor nagenoeg geheel vernield. De heer van Lennep, directeur der Nedcrl. Centraalspoorweg-maat- schappij, deelt het volgende mede omtrent den dood van een der wachters aan het kruispunt op den Oosterspoorweg nabij Utrecht. De juiste toedragt der zaak is deze: op 31 Januarij jl. werd een der beide dienstdoende wach ters door eene beroerte overvallen en overleed plotseling; of zulks ten ge volge van een schrik is geweest, kan niet met zekerheid worden gezegd. In ieder geval is dit onwaarschijnlijk, daar die schrik ten eenenmale onge grond zoude zijn geweest, want de op dat oogenblik passerende treinen bevonden zich op zoodanigen afstand van elkander, dat ook uit dien hoofde niet het minste gevaar voor botsing had kunnen bestaanware het niet dat eene botsing als het ware onmogelijk is gemaakt door de mechanische in- rigting van het signaal op dat kruispunt, welke zoodanig is, dat, wanneer het signaal voor de eene lijn veilig geeft, voor de andere lijn niet anders dan onveilig kan gegeven worden. De inrigting geeft de meest mogelijke waarborgen voor de veiligheid van het verkeer, omdat eene noodlottige ver gissing der beambten, met de bewaking belast, daardoor onmogelijk is gemaakt. De Arnh. C. deelt het volgende staaltje mede van ontaardheid van ouders jegens hunne kinderen: Zeker meisje, oud 14 jaren, wonende in Klarendal te Arnhem, ten huize barer ouders, heeft hel ongeluk ccnigszins gekrenkt van geestvermogens te zijn. Uierdoor scheen het niet mogelijk dat kind zindelijk te doen worden en bevuilde zij soms den grond en bare legerstede, waarop de ouders, dit moede, het meisje gedurende bijna een jaar op een gedeelte van den zolder moedernaakt opsloten, alleen voor zien van een bos stroo en een oud stuk tapijt. Naar men verneemt, vond de bevoegde autoriteit, welke deze zaak onderzocht, de ongelukkige-in een afgrijselijken en deerniswaardigen toestandwaarbij zij zich letterlijk in haar eigen vuil wentelde. De patiënte is naar het stadsziekenhuis gebragt ter reiniging en verdere verpleging. Nabij Ede ontstond Zondag 11. brand in de heide, waarvan het gevolg is geweest dat van de heide 5 en van hel Olterloosche bosch, werwaarts de brand oversloeg, 10 hectaren zijn vernield. Men meldt uit Leeuwarden: De veehandel hier ter stede was in het afgeloopen jaar 1874, mede ten gevolge van de openstelling der nieuwe veemarkt, vrij wat belengrijker dan in 1873. In laatstgenoemd jaar wer den 109,723 stuks, in 1874 119,573 stuks, alzoo 10850 stuks vee meer ter markt gebragt. Het aangevoerde vee bestond in: 1874 1873 Runderen 33814 32908 Kalveren 10458 8211 Schapen 38905 34991 Lammeren 18092 19984 Varkens 5722 4024 Biggen 11940 8782 Geiten 66 Paarden 576 823 Naar de gemiddelde prijzen berekend, kan worden aangenomen, dat de waarde van het ter markt gebragte vee in 1873 ruim elf en in 1874 bijna dertien millioen gulden heeft bedragen. 's GRAVENHAGE, 25 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot regler-plaalsvervanger in de arrond.-reglbank te Utrecht de heer mr. R. Melvil baron van Lijnden, advocaat aldaar. Door Z. M. is de benoeming van de hh. J. E. Simon en R. van Calcar, tot essayeurs van den waarborg, respectivclijk te Maastricht en te Zwolle, ingetrokken; is de lieer J. E. Simon voornoemd bevestigd in de betrekking van essayeur van den waarborg te Zwolle; en is benoemd tot essayeur van den waarborg te Maastricht de heer R. van Calcar, thans essayeur te Maastricht. De luit. ter zee 2e kl. B. de Groot, uit O. I. teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Z. M. de koning zal zich in het laatst der volgende week eenigen tijd naar het Loo begeven. Heden avond heeft de aangekondigde soiree ten hove plaats. De tweede kamer heeft heden het debat voortgezet over de wijziging der wet van 8 Julij 1874 tot regeling der uitoefening van de veeartsenij- kunst. De minister van binnenl. zaken heeft, ter tegemoetkoming aan de gisteren gerezen bezwaren, eene gewijzigde redactie van het betrokken arti kel voorgesteldwaarda de heer Tak zijn amendement introk en de heer Idzerda verklaarde dat zijn hoofdbezwaar nu vervallen was. zoodat hij voor de wet kon stemmen, die daarop met algemeene stemmen werd aangenomen, zoomede de verhooging der begrooting van binnenlandsche zaken over 1874 met 50000, voor meerdere uilgaven ter beteugeling van besmettelijke veeziekten. Daarna is de kamer in hare afdeelingen vergaderd. Heden is aan het ministerie van binnenlandsche zaken aanbesteed r 1°. het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de bruggen tusschen de Boompjes en de Wjjnsiraat te Rotterdam; en 2°. hetjnaken en stellen van den metalen bovenbouw voor drie bruggen, waarvan een over de Stadsvest en twee over het Hofplein te Rotterdam. Voor beide bestedin gen waren 10 billetten van inschrijving ontvangen. De minste was die van de Giite Hoffnungs Hiitte Actiën Verein fiir Bergbau und Iliittenbetrieb te Sterkenrade. en wel voor beide werken, als voor: n°. 1 ƒ210,200 en n". 2 ƒ104,700. BUITKNLAlndsche beiugten. E W «3 E E A IV SS, LONDEN. 24 Februarij. De met roem bekende geoloog, sir Charles Lyell, is op 87-jarigen ouderdom overleden. Sedert langer dan twee jaren woedt in de nabijheid van de Engelsche stad South Shields een onderaardsch vuur. Dezer dagen was het zoo hevig dal een geheele reeks huizen moest omgehaald worden om groole onheilen te voorkomen. FRANKRUH. De nationale vergadering heeft de wet op den senaat in haar geheel aangenomen met 448 legen 241 stemmen. Nooit, zegt liet Journ. des De'b., is eene verbindtenis stipter nagekomen dan die de gezamenlijke linkerzijde en het vrijzinnig gedeelte van bet regter-ccnlrum gesloten hebbenom het ontwerp op de zamenstclling van den senaat aan te nemen. Men was over eengekomen om te stemmen, en om niet te redevoeren, wat ook door sommige redenaars van de regterzijde tegen het ontwerp mogt worden ingebragt. Van de begrooting van de dienst der armenverzorging te Parijs voor het jaar 1875 wordt in het Journ. des Déb. het volgende overzigt gegeven. In de hospitalen voor armen beslaat gelegenheid voor gelijktijdige verpleging van 20271 patiënten; bij de begrooting is gerekend op 6,660,980 verpleeg- dagen voor 355,448 personen. De eigenlijke hospitalen voor volwassenen en kinderen hebben 17846 bedden (voor 1875 gerekend op 5,908,409 verpleeg- dagen met 102,794 patiënten); verder bestaal in de krankzinnigengestichten voor armen te Bicètre en la Salpêtrière gelegenheid om 2081 personen te verplegen; de verdere vetplegingsruimle wordt gevonden in een geslicht, waarin lijdelijk kinderen worden verpleegdalvorens naar het platte land tot verdere verzorging te worden opgezonden. De ondersteuning van huis zittende niet zieke behoeftigen omvat 125,000 personen; geneeskundige onderstand wordt aan 4300 huiszittenden verstrekt; 10000 kraamvrouwen ontvangen in hare eigen woning verloskundige behandeling. Bovendien worden in door verschillende op zich zelve staande administratiën doorloo pend of tijdelijk verpleegd en ondersteund 25900 verlaten kinderen, 7500 uitbestede zuigelingen, oude lieden en kinderen in verschillende gestichten verpleegd tot een cijfer van ruim 10000 personen enz. Tot dekking van al deze verplegingskosten is bij de begrooting van het aangevangen jaar een totaal aan inkomsten geraamd van 29.430,000 fr. Daarvan vloeijen 4,815,000 fr. voort uit eigendommen en bezittingen, als pachten en huren van huizen en landerijen, rente van inschrijvingen op het Fransche grootboek (ƒ2,477,000,) renten van andere schuldbrieven enz. De aan de armenverpleging toekomende percenten van de opbrengst van som mige plaatselijke belastingen worden geraamd op 2,538,000 fr.; het armen geld voor schouwburgen en publieke vermakelijkheden op 2 millioen; andere wisselvallige inkomsten van allerlei aard op 171,800 fr. Verder wordt op de begrooting gebragt eene som van 66000 fr. wegens aan de armenadmini- stratie vermaakte legaten, een cijfer hetwelk telken jare op nieuw wordt voorgedragen, 38000 fr. teruggave van gedane voorschotten, 912,000 fr. voor restitutie van kosten van onderstand, verpleging of tijdelijke verzorging, alsmede 258,000 fr. voor vruchten van eigene exploitatiewaaronder voor komen de veehouderij varkensmeslerijpluimveekweekerijde werkplaatsen van kleedermakers, schoenmakers, enz. Al de ontvangsten bedragen met de opbrengst van verkoop van goederen uit magazijnen slechts een eindcijfer van 14,030,000 fr. Als sluitpost dient een subsidie van de stad Parijs van 11% millioen; daarenboven wordt door de stad voor 1875 aan de armenad- minislralie eene buitengewone som van 1,700,000 fr. toegestaan voor het aanleggen van nieuwe werken, gebouwen enz., welke met hetgeen aan legaten en giften ontvangen wordt op de buitengewone begrooting wordt gebragt. Als toekomstige leden der akademie. in de plaats van de lib. Janin en Guizol. worden genoemd de hh. Lemoinne en Wallon.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2