LEIDSCHE COURANT. 1875. STADS- HER ICIITEA'. m°. 46. DONDEJtDAG 25 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, binten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.- iedere regel meer 25 cenls. ,-w-aWCT: BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van ,Ian Mooten-, smid, wonende alhier, daarbij ver zoekende om in zijn huis aan de Oude Vest n". 161 eene smidsvuring te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n". 19); Doen te weten, dat tot hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodu et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den lstcn Maart aanst. 'svoormiddags te el/uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 24 Februari 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. HISNKNL M)NCHK BKRGTEN. LEIDEN, 24 February. Hel heeft Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden behaagd den heer C. Francken, apotheker alhier, te benoemen tot HDS hofleverancier, met vergunning 11D» wapen te voeren. - Heden morgen kwam de koopman en winkelier M. Dondorp, aan de Haarlemmerstraat alhiertot de ontdekking dat men in den loop van den nacht, na het uitsnijden eencr ruit, zich had meester gemaakt van eenige door hem geëtaleerde goederen, bestaande in broeken, vesten en boezeroe nen. De dief of dieven hadden den slok, aan den punt van een spijker voorzien, die gebruikt was om de goederen naar zich toe te halen, achter gelaten. - Hel Journ. des üéb. bevat thans over hel gedenkfeest te Leiden een uilvoerigen brief van den heer Gaston Paris, waarin o. a. van den hoog leeraar Cobet gewaagd wordt als van »den uitnemendsten Hellenist onder de levenden" en gezegd, dat prof. Dozy aan een Arabisch woordenboek bezig is. "bestemd om de wetenschap een ontzaggelijken stap verder te brengen". De hoogleeraar Scholten wordt genoemd »het hoofd dier bewon derenswaardige Leidsche godgeleerde school, welke tegenwoordig ten opzigle der godsdienst-eritiek de eerste plaats bekleedt". Ook prof. Kneuen en de rede van prof. Heynsius worden met eere vermeld Voor de "hartelijke en tevens discrete gastvrijheid", te Leiden den vreemdelingen aangeboden, heeft de schrijver geen lof genoeg. Niet het minst bedeeld acht hij diegenen onder hen, die bij particulieren waren ondergebragt«den dag vóór hunne aan komst nog onbekendenhebben zij niet dan met leedwezen van gaslheeren kunnen scheiden, die vrienden waren geworden". Wal echter meer nog dan dit persoonlijk onthaal ons getroffen heeft, vervolgt de heer Paris, /is de genegenheid, welke men voor Frankrijk aan den dag legde, uitgedrukt onder de kicschste vormen, dikwerf door kleine, naauwelijks aangeduide, maar altijd begrepen nuances, leder onzer, die eenige woorden sprak vooral aan de studenten gerigt, is toegejuicht en gevierd geworden met een vuur, dikwijls veelmin ter wille van het gesprokene, dan met de gedachte aan hun vaderland". Het feest was vóór alle dingen een internationaal feest. //Tusschen de afgevaardigden van zekere natiën, met name tusschen die van Frankrijk en Duitschland, werd eene terughouding in acht geno men, welke vooral in het begin de grenzen der koelheid naderde". Lang zamerhand gevoelden zij zich echter op een onzijdig gebied, hetwelk hand reiking mogelijk maakte. «Allen", zoo eindigt de heer Paris zijn verslag, «die deze feesten hebben bijgewoond, zullen er eene duurzame herinnering van bewaren; de Franschen hebben er, met zeer bijzondere redenen tot erkentelijkheid, ernstige leeringen kunnen ontvangen. Wij zijn diep getrof fen geworden door de toegenegenheid, voor ons dierbaar, ongelukkig vader land onder het verlichtste deel eener edele natie gekoesterd; maar men heeft ons evenmin ontveinsd, dat men voor onze fouten en gebreken niet blind was en, na de harde beproevingen, welke wij hebben doorstaan, krachtige, mannelijke inspanning van ons tegemoet zag. Ik zon ieder weu- schen te vervullen van de overtuiging, welke sedert lang sommige naden kende geesten bezielt en welke bij hendie van Leiden terugkeeren, nog levendiger is geworden: de overtuiging, dat door het onderwijs, en bovenal door bet Itooger onderwijs, Frankrijk zijne wederopstanding beginnen moet. Indien de regering, die bet gewigtvan het Leidsche gedenkfeest heeft welen in te zien, eenig voordeel trekken kan uit de nadrukkelijke les, welke het inhoudt, zal die dag voor ons ten allen tijde in gezegend aan denken blijven." [li. C De president der Nederl. handelmaatschappijdaartoe aangezocht door de permanente commissie van onderstand op Java. zal trachten eene commissie te vormen ten einde giften in te zamelen tot leniging van den bestaanden nood in onderscheidene streken van Javaten gevolge van de jongste over strooming aldaar. -- Het stoomschip Voorwaarts is gisteren morgen te Napels aangekomen en zou des namiddags ten 4 ure de reis naar Batavia voortzetten. Tot predikant bij de Ned hervormde gemeente te Utrecht is beroepen d'. J. H. L. Roozemeyer. pred. te Middelburg. Thans is bepaald dat de eerste opvoering van //Mnllaluli's Vorstenschool" zal plaats hebben op den ls,fD Maart a. s. te Utrecht; de 2e en 4e te Rot- j terdamop 2 en 4 Maartde 3d' te Leiden op 3 Maart. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den machinist en den brugwachter der llollandsche spoorwegmaat- j schappij, betrokken in het nabij Delfshaven gebeurde ongeval. De machinist i is vrijgesproken, daar zijne schuld niet bewezen is geacht, doch wel is als bewezen aangenomen de schuld van den brugwachter, wiens verzuim om het afstandsignaal op onveilig te plaatsen op zichzelf de mogelijkheid van het doen ontstaan van gevaar voor een trein in zich sluit, wat hij had kunnen en moeten voorzien. Mitsdien is de wachter onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand. Te Breukelen had eergisteren de zoon van den molenaar Chet onge luk van de brug te vallen, ten gevolge der gladheid. Het scheprad trof hem zoodanig dat zijn hoofd gedeeltelijk verbrijzeld werd. Zijn vader haalde hem dood op. Uit Velp meldt men dal de aldaar beslaande inrigting voor kunstma tige vischteelt, nabij Billioen, bezocht is door eene commissie uit het col- legie voor de zeevisscherijen bestaande uit de hh. mr. E. N. Rahusen, voorz., prof. J. T. Buys, seer., en M. J. de Bont, met toevbeging van de heeren prof. C. K. Hoffmann en R. T. Maitland als zaakkundige adviseurs; aan deze commissie werd, namens den minister van btnnenl. zaken, opgedragen even- gemelde inrigting in al haar onderdeden te onderzoeken en te rapporteren of zij regtmatige aanspraak maken kan op ondersteuning van rijkswege. Eerst na een tweede bezoek, in de maand April a. s. af te leggen, zal door de commissie een verslag van hare bevindingen kunnen gegeven worden. Ecnigen tijd geleden werd in het dorp Tjummarum bij Franekcr een dienstmeisje vermist. Men verdiepte zich in allerlei gissingen omtrent haar zeer geheimzinnig verdwijnen en was niet vreemd aan een misdaad te denken. Na veelvuldige pogingen lot hare opsporing heeft men, na vijf weken, haar lijk in de Tjummarumervaart gevonden. De staat van ontbin ding maakte hel bijna onmogelijk het lijk te schouwen, zoodat men in het onzekere zal blijven over het voorgevallene. Door de arrond.-regtbank te Middelburg is, ter vervulling der vacature van regtcr in die regtbank, de volgende aanbevelings-lijst opgemaakt; mr. P. Roetert Tak, subst.-griffier bij die regtbank; mr. E. P. Schorer, subst.- griffier bij hel provinciaal geregtshof in Zeeland, en jh'. mr. D. G. van Tey- lingen, regter in de regtbank te Dordrecht. Door dén gemeenteraad van Vlissingen is besloten een brief van dank betuiging te zenden aan Z. K. H. prins Hendrik voor zijne hooggewaar deerde medewerking lot het verkrijgen eener geregelde gemeenschap door sloomboolcn tusschen Vlissingen en Engeland. 's GRAVENHAGE, 24 Febrtiarij. Z. M heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in 0. I. be stemden kanonnier 2C UI. E. H. R. Cramer tot het dragen der Dnitsche me daille, ingesteld tot herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Bij kon. besluit van 18 Fcbr. zijn benoemd: tot. Zr. M" consul-generaal in Brazilië en de Plata-Stalende heer M. L. van Deventer, thans hoofd commies bij het dep. van bnitenlandsche zaken: tot NederJandsch consul

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1