Dezer dagen is door den kantonregler le Zwolle eene oude kaartleg ster veroordeeld, wegens het waarzeggen en leggen der kaart, lot een geldboete van /5 of 2 dagen gevangenisstraf. Ter leregtzitting verklaarde zij met een helm te zijn geboren en alzoo meer te kunnen zien dan een ander. Van alle kanten in Europa komen berigten in omtrent den ongemeen strengen winter. Zelfs aan de boorden van den Nijl heeft het gesneeuwd. Ook de Vesuvius en omliggende bergtoppen waren op 11 dezer met eene dikke sneeuwlaag bedektterwijl men te Napels ijs heeft gehad ter dikte van 4 centimeters. In geheel Boven-Italië zjjn groote hoeveelheden sneeuw gevallen. -- De wijzigingen in de begrooting van uitgaven voor de voltooijing van het veslingstelseldienst 1875. zjjn thans bij afzonderlijke nota door den minister van oorlog aan de tweede kamer ingezonden. In zijne memorie van toelichting verklaart de minister dat deze wijzigingen haar ontstaan hebben te danken eensdeels aan de zucht der regering lot het bevorderen van het gemeen overleg, en anderdeels aan het thans bij haar tot rijpheid gekomen voornemen om een gedeelte der Zuiderzee droog te leggen, en daartoe weldra beslissende stappen te doen. De begrooting is nu terugge- bragt van 4 tot 3 millioen gulden, ten gevolge van het uittrekken, pro memorie, der posten voor aanleg van forten bij Westbroek, Barneveld en Oud Walsen. De minister zal aan eene commissie opdragen te onderzoeken of inderdaad op de drie genoemde punten al dan niet werken noodig zijn van eene zoo groote kostbaarheid als de thans ontworpene. Die commissie zal bestaan uit officieren van den generalen staf en van de verschillende wapens, die bij de verdediging van forten zijn betrokken. Na ontvangst van het rapport dier commissie zullen welligt nog in deze zitting nadere voorstellen aan de vertegenwoordiging worden ingediend. Ook de post van 300,000 voor het aanvangen met de werken, vormende eene ollensive stelling voor Naarden, is thans pro memorie uilgetrokken, ook met het oog op de plannen tot het droogmaken der Zuiderzee. 's GRAVÉNI1AGE, 23 Fcbruarij. Z. M heeft vergunning verleend aan den heer mr. R. J. graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis, grootmeester van Zr. M'. huis. tol het dragen der versierselen van ridder-grootkruis der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Dongen is benoemd de heer P. van Gastel. Door Z. M. is de 2de lnit. A. 11. Kalis, van hel 5de reg. infanterie, in rang-en ancienneleit overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Neder). Indie, en de ls'e luit. A. J. Prager, van het reg. grenadiers en jagers, op zijn verzoek voor den lijd van twee jaren en zonder bezwaar der schatkist, op non-activiteit gesteld; aan genoemden officier is vergun ning verleend om zich gedurende zijne non-activiteit in Nederl. Indie op té houden. De officier van administratie 3e kl. J. Vasseur, uil I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Curagao, onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Vandevelde, den 151" dezer te Valparaiso aangekomen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het ontwerp tot ver betering der marine-pensioenen met algemeene stemmen aangenomen. Vooraf was ook aangenomen een amendement van de hh. Fabius en Nierslrasz, tot meerdere verhooging van de pensioenen der onder-officieren, doch verworpen hun amendement om aan de algemeene verhooging terugwerkende kracht te geven lot 1859. Tegen morgen ten elf ure zijn ecnige andere ontwerpen aan de orde gesteld. Voor den aanvang der openbare zitting van de kamer is heden in de afdecling op nieuw onderzocht het wets-ontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid, terwijl voorts is overwogen de wets-voordragt tot inkoop en amortisatie van renlegevende nationale schuld. Den 2" Maart a. s. zullen de leden van de tweede kamer hunnen pre sident, mr. W. H. Dullerl, in het hotel de l'Europe een luisterrijk diner aanbieden. Eergisteren herdacht de heer Nicolaï den dag, waarop hij voor tien jaren optrad als directeur der Kon. Muziekschool hier ter stede. Gaarne hadden de leeraren der school hem, bij die gelegenheid, een stoffelijk be- wjjs van hun hoogachting^, erkentelijkheid en warme sympathie gegeven; doch de statuten der school schenen dat te verbieden, zoodat zij zich nu bepaalden tot het aanbieden van een fraai gecalligrafeerden brief van hulde. Door eene commissie, bestaande uit de twee oudste leeraren, werd dit hul deblijk aan den heer Nicolaï overhandigd, die er zich zeer gevoelig over beloonde en verklaarde dat hem deze brief even aangenaam was als het rjjkste geschenk had kunnen zijn. HUITKSNLANDSCHE BEMGTËN. KSG ELAN». LONDEN 22 Febrnarij, D'. Kmealy heeft nu reeds in het lagerhuis aangekondigd, dat hij den Maart aanst. de aandacht zal vestigen op het Tichborne-proccs en te d'ren aanzien eene motie zal voorstellen. De keiz. prins heeft de uitnoodiging aangenomen tot hel bijwonen van een dinerDingsdag te zijner eer, na den goeden afloop van zijn officiers examen, door de artillerie-officieren van Woolwich le geven. De Times heeft uit Ronstanlinopel het berigt ontvangen dat de Porie don Alfonso XII nog niet erkend heeft als koning van Spanje. De Sultan heeft niet geantwoord op den brief des konings, waarin hij kennis gaf van zijne troonsbestijging. De Porte beschouwt het overhandigen van soortge lijken brief aan prins Karei van Rumenie als eene poging, om de staatkun dige onafhankelijkheid van Rumeuië te erkennen en alzoo om de regten van den Sultan als suzereine mogendheid te schenden. De Porte zal geene betrekkingen met het Spaansche gouvernement aanknoopen, zoolang het dien stap niet goedgemaakt heeft. De Sydney Empire deelt het volgende mede over de gevechten, die door de equipage van den schoener Sandfly tegen de inboorlingen van de Zuidzee-eilanden geleverd zijn. De Sandfly begon zijn kruistogt den 2llrn Julij; tol 14 September viel niets bijzonders voor, toen op den morgen van dien dag een groot aantal kano's van het strand naderden en het schip om ringden. De bemanning moedigde de equipage aan om aan land te gaan, en daar de inlanders zeer vreedzame bedoelingen schenen te hebben, gingen werkelijk eenige manschappen van boord en stapten op het eiland aan wal, waar zij schijnbaar goed ontvangen werden, 's Namiddags, toen de man schappen wederom scheep wilden gaan, scholen echter de inlanders plotse ling eenige pijlen op hen af; maar hel antwoord was snel en krachtig. De kano's waren weldra verstrooid en de eigenaars sprongen te water en be reikten duikende en zwemmende hel land. Twintig kano's werden vernield en twee dorpen in de asch gelegd. Den 20en was de schoener digt bij het eiland Santa-Cruz. Met het oog op het oorlogzuchtige karakter en de trou weloosheid der bewoners waren voorzorgsmaatregelen genomen. Een aantal kano's vol inboorlingen kwamen weldra opzetten, oogenschijnlijk weer met de meest vredelievende bedoelingen, om geen argwaan op le wekken lot op het oogenblik dat zij aan boord waren. De Engelsche equipage was even wel op haar hoede. Men liet zich van het schip niet zienwat weldra uit werking had op de inlanders, die zich thans in hun ware gedaante ver- loonden. Zij werden stout en onbeschaamd. Een kanonschol op de bende gelost had weinig uitwerking Zij antwoordde met vergiftigde pijlen. Daarop gaven de mariniers hun de volle laag, die een vreeselijke verwoesting onder den hoop te weeg bragt. De wildendie reeds tot het platform waren door gedrongen, vielen of-sprongen in zee; hun aanvoerder werd met een revol ver-schot neergeveld door den kommandant van den schoener. Ongeveer 30 wilden werden gedoodhun verlaten kano's vernield en twee dorpen verbrand. FRANKK K. Het Journ. des Déb. verdedigt de houding van den presidentwat betreft zijn toegeven in zake het benoemen der leden van den senaat, tegen de aanvallen van de organen der uiterste regterzijde. De maarschalk, zegt het blad, heeft niemand bedrogen, hij heeft lot hel einde toe zijnen pligt gedaan. Toen de constitutionele monarchie mogelijk scheen, heeft hij zich niet verzet tegen de pogingen van hen, die haar trachtten te vestigen. Thans heelt de conservative republiek kans van te worden aangenomen; waarom zou hij weigeren haar te constituéren met de medewerking van alle gematigde lieden in de vertegenwoordiging en in het land? Hem het gezag toevertrouwende, bad de nationale vergadering hem opgedragen, eene defi nitive regering voor te bereiden; zijne persoonlijke neiging zou hem liet koningschap hebben doen verkiezen; de nood, sterker dan alle individuele overtuigingen, legt hem de republiek op; hij aanvaardt haar, zonder geest drift, maar ook zonder bijbedoelingen. Frankrijk zal dit nieuw bewijs zijner ridderlijke wijsheid weten te waarderen. Afstand doende van het regt om een zeker aantal senatoren te benoemenheeft de maarschalk den laatsten slagboom doen vallen, welke de beide middenpartijen nog geschei den hield. De eensgezindheid is gemakkelijk le verkrijgen; wie zou kunnen weigeren, het voorbeeld te volgen van het hoofd van den staat? Het Bonaparlislische blad Ie Pays is in beslag genomen. Aanleiding daartoe heeft gegeven eene zinsnede, in hel jongste nommer van dal blad voorkomende, luidende als volgt: //Vestigt de republiek of vestigt haar niet! Dat is ons ten laatste volkomen onverschillig! Men kan het onvermijde lijke wel uitstellen, maar niet verhinderen. Maar wel is het een groot ongeluk, dat de maarschalk niet met ons wil medegaan!" Het te Melun verschijnende dagblad Le Trarail de Seinc-et-Mami is door generaal Bataille opgeheven, omdat het, onder hel opschrilt: //Le Trombinoscope Mac Mahon. een artikel behelsde, waarin de generaal hevige aanvallen zag tegen het hoofd des staats en aanzetting tot ongeregeldheden. De verantwoordelijke uitgever van het blad heeft hierop aan de liep. Franf. een brief geschreven, waarin hij zegt, dat hij bedoeld artikel in de I nion Républ. van Valence gelezen hebbende, waar het geen onaangename gevol gen voor het blad heeft gehad, gemeend heeft hel te kunnen overnemen, zonder aan eene bemoeiielijking van de zijde der morele orde bloot te slaan. Het schijnt dus, zegt hij, dat wat in hel departement la Dróme geoorloofd is, in Seine-et-Marne als misdaad of overtreding wordt aangerekend. Te Alexandrie heeft in den avond van 30 Januarij jl. een hevige brand gewoed. In de gouvernementsmagazijnen werd o. a. voor een waarde vaa ƒ000,000 aan katoen vernield. De brand bepaalde zich tot die magazijnen en woedde, door gebrek aan voldoende bluschmiddelentot den volgenden avond. m iT!4€HLA X Voor de verkiezing van een president van het Algemeen Dnitsch werk liedenverbond is op 108 plaatsen eene stemming gehouden. Er zijn uiige bragt 5775 stemmen, waarvan 5433 op den heer Hasenclever, die alzo» herkozen is. Volgens de ftlordd. AUg. Zeil. is de bekende Pauselijke bul l)(' treffende de kerkelijke wetten niet door tusschenkomst van den nuntius le Munchen of per post aan de bisschoppen toegezonden, maar It" einde zekerheid le hebben dat die stukken hun ongedeerd ter hand wordes gesteld, zijn zij nit Rome, door tusschenkomst van vertrouwde personen, aan het adres bezorgd. Aan de .4'at. Zeit. wordt uit Kaïro gemeld, dat dr. Schweinfurth do" den K edive van Egypte is belast met de oprigting van een geographisd genootschap ter bevordering van wetenschappelijke expedition en nasporti' gen in het noordoosten van Afrika.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2