WOENSDAG 24 FEBRUARIJ. STAÜS-BEH ICÜTEN. li IN N EN L AN L)SCt J E BElilGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'ers'tog der Handelingen van den Cemeenferaad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Det verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5G 'sjaars. buiten de ejpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverientiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordverzonden /V°. 5 blad 5) der H an de fin ge van den Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 25sttD Februari 1875, 's namiddags Ie twee uren. I». Benoeming van eene onderwijzeres der 2de klasse aan de meisjesschool !»,e klasse. (17) 2°. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (18) 3°. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de school 11°. 2 voor minver mogenden, (24) 4°. Idem van een leeraar in de Hoogdui'lsche taal en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs. (29) 5". Idem van een controleur van de Bank van Leening. (23) 6°. Verzoek van II. Veefkind Zn., ter bekoming van gemeentegrond. (14) 7°. Idem van J Brouwer, om ontslag als hulponderwijzer aan de jongens school lslt klasse. (15) 8". Idem als voren van Mej. W. M. Vink, als hulponderwijzeres aan de school n". 1 voor minvermogenden. (28) 9». Voordracht tot verkoop van hoornen. (16 en 30). 10". Idem betrekkelijk hel bezwaar van L. Zegers Veeckens, tegen zijnen aanslag op het derde suppletoir kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1874. (19 en 25) 11». Idem betrekkelijk de afsluiting van de Moer Anna steeg. (20). 12°. Verzoek van Dr. J. C. Drabbe, om wederom te worden belast met de uitgifte der Handelingen van den Gemeenteraad. (21) 13". Idem van G. C. Stegerhoek, om in hel genot te worden gesteld van eene toelage als Directeur der Rijschool, benevens het adres van eeuige studenten, houdende ondersteuning van dat verzoek. (22 en 31) 14°. Voordracht betrekkelijk den aankoop van gaskronen voor de Gehoor zaal. (26 en 32) 15°. Suppletoire slaat van begrooting van de dienstdoende schutterij voor liet jaar 1875. (27) LEIDEN, 23 Februarij Blijkens het jongst medegedeelde verslag over het onderwijs hier te lande, loopende over 1872/73, bleef hel getal gymnasiën en Latijnsche scholen in de gemeenten waar zij zijn gevestigd onveranderd. Er waren in het geheel 221 onderwijzers en 1185 leerlingen, waarvan in de voorberei dende afdeeling 2, in de eerste afdeeling 1092 en in de tweede afdeeling 91. Wat het getal hoogere burgerscholen betreft, dit bleef in 1872 onveran derd liet cijfer der leerlingen bedroeg 3883, zijnde 66 meer dan in het i jaar te voren. Er waren 17 rijksscholen, waarvan 9 met vijf- en 8 met j driejarigen cursus, 28 gemeentescholen, waarvan 22 met vijf-, 3 met vier en 3 met driejarigen cursus, 1 gesubsidieerde bijzondere school met vijfjari gen cursus; de handelschool is mede eene gemeentelijke inrigting met drie jarigen cursus. Aan de burgerscholen waren werkzaam 329 leeraren, waarvan 168 tevens en 161 niet aan de hoogere burgerschool werkzaam, of 5 minder dan in het jaar te voren. Getal leerlingen 3933. hetgeen 199 minder zou zijn dan in 1871, maar door eene rectificatie komt men tot het besluit, dat er 148 J leerlingen meer zijn geweest. De vermeerdering van het getal leerlingen geldt inzonderheid de dagscholen en mag daar aanzienlijk worden geheelen. Tegenover 197 leerlingen in 1871 vindt men daar thans 313 of 126 meer. Te Amsterdam waar het getal met 65 vooruitging, hebben daartoe niet weinig bijgedragen de maatregelen van het gemeentebestuur tot bevordering eener hetere aansluiting van het lager aan het middelbaar onderwijs. Wal de toclatings-examcns aangaat, van de 1642 geëxamineerden werden 1089 toegelaten en 553 algewezen. Ruim 33 pCt. moesten dus ongeschikt geacht worden om het onderwijs aan eene burger-avondschool te volgen. Dit feit, zegt het verslag, is nog bedenkelijker, omdat bij alle burger-avond scholen ook ditmaal een streven was waar te nemen, om de eischen voor het toelatings-examen zoo ligt mogelijk te maken, waaruit duidelijk blijkt dat de kennis, door de leerlingen op de lagere school opgedaan, of hetgeen hun, na korter ot langer tijd van onderwijs verstoken te zijn geweest, daarvan was bijgeblevente gering was om zelfs aan zoo onbeduidende eischen te voldoen. Bij de eind examens werden toegelaten 50, afgewezen 12 De tabel deswege toont duidelijk, hoe weinig het in art. 55 der wet bedoelde eind-examen wordt afgelegd. In het het jaar 1872 zijn drie middelbare scholen voor meisjes geopend, als te Groningen, Amsterdam en Deventer. Gezamenlijk werden zij bezocht door 472 leerlingen, waaronder 58 toehoorderessen. Men telde bij die scho len 37 onderwijzeressen en 37 leeraren. Wat het lager onderwijs betreft, den !5den October 1872 bezochten alle dagscholen 234,104 jongens en 2)6,256 meisjes, te zamen 450,360 kinderen; zijnde 9362 jongens en 9375 meisjes of 18737 kinderen meer dayt 1871. Bij de gesubsidieerde bijzondere scholen is het aantal voor beide geslach ten aanmerkelijk verminderd, hoofdzakelijk ten gevolge van de opheffing van 21 scholen. De belangrijke toeneming daarentegen van het getal leer lingen aan de niet gesubsideerde bijzondere scholen is voor beide geslachten het grootst op 15 April. De hoogere cijfers zijn echter niet van grooten invloed op de percents gewijze verhouding van hel totale schoolverzuim. Immers was het vermoe delijk getal kinderen in January 1872, die van de dagschool geen gebruik hebben gemaakt; van 6—8 jaar: 18510 jongens en 24146 meisjes; van 9 lol 11 jaar; 17015 jongens en 24790 meisjes; te zamen 34461 kinderen. liet stoomschip Dladura is op 21 Februarij te Batavia aangekomen. In eene te Katwijk gehouden zitting van den gemeenteraad is behan deld het voorstel om Katwijk aan Zee door middel van een waterweg met het kanaal van Rijnland te verbinden. Na langdurige diseussiën werd met algemeene stemmen besloten, het werk van gemeentewege te doen uitvoe ren, mits de staat en de provincie elk voor 1/3 in de kosten bijdragen. De in den oorlog met Atchin veroverde kanonnen, waaronder een vau zeer zwaar kaliber, met het barkschip Nederland, te Rotterdam aange- bragtzijn dezer dagen aan de Willemskade aldaar ontscheept. Onder deze kanonnen bevindt er zich een, dat vele jaren telt; althans daarop staat vermeld: //Thomas en Richard Pit Brothers had made this piece 1617", met het Engelsche wapen en kroon er boven; men meent dat dit wapen door Jacobus I, als geschenk, aan de Atchinezen is gezonden. De stukken zijn bestemd ter vervaardiging van de herinnerings-medailles voor hen, die de expedities hebben bijgewoond. - Te Gorinchem is in den ouderdom van 43 jaren overleden de heer A. F. Visser van IJzendoorn, wethouder aldaar en lid van de provinciale staten van Zuidholland. Te Amsterdam zullen eerstdaags de bestekken en plannen gereed zijn en zal de aanbesteding worden uitgeschreven van een badhuis voor gewone en geneeskrachtige baden, in te rigten volgens het stelsel van dr. Joh. Neb. von Heinrieh, die te Weenen, Pcsth en in andere steden dergelijke inrig- tingen met den best mogelijken uitslag heeft, geopend, of aan de regeling zijne medewerking heeft verleend. Het badhuis zal worden gevestigd in een groot perceel en in een daarbij behoorenden uilgcstrekten tuin, op de Heerengracht, bij het Jonas Daniel Meijerplein. Te Amsterdam is gisteren de vrouw van J. Joritsaar, slepersknecht, bevallen van drie kinderen, twee meisjes en een jongen. De man is nu gezegend met acht kinderen. Zondag morgen had het ijs bijna het leven gekost aan een paar kin deren, die in het Vondelpark te Amsterdam zoo lang beproefden, of het sterk genoeg was om hen te dragen, totdat een meisje van ongeveer acht jaren er doorheen zakte, liet meisje is niet dan met de grootste inspan ning door haar broêrtje, naar gissing iets ouder dan zij, gered geworden. De knaap nam het meisje, toen het weder op het droogc was, bij de hand en ging tegen wil en dank met haar aan het loopen, lot een inmiddels toegesnelden voorbijganger zeggende: «Dat hebben zij verleden jaar met mij ook gedaan." Te Nijkerk is Zondag 11. door de regterlijkc magt uit Arnhem ectj onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van zekeren H. v. D., buitengewoon rijksveldwachter, wiens dood volgens gerucht het gevolg zoude zijn van ondergane mishandeling. Uit de lijkschouwing is gebleken, dat de schedel gekneusd is. Onderscheiden personen zijn gehoord, doch het onder zoek heeft nog geen gevolg opgeleverd. Volgens de N. R. C. is het berigt uil Eibergen, door de A. C. mede gedeeld, omtrent het verslinden van een kind door varkens, van allen grond ontbloot.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1