BUITENLANDSCHE BEHIGTEN koffijcultuur verbonden bezwaren door de gehouden enquête duidelijk waren aan hel licht gekomen, en dat daaruit gebleken was, dat. ofschoon de koffijteelt op Java, met het oog op beschikbare gronden en werkkrachten, vatbaar zij voor groote uitbreiding, de gouvernementscultuur gedurende bijna veertig jaren nagenoeg stationair was gebleventerwijl het verbruik toenam en de marktwaarde steeg en jaarlijks ten koste van veel arbeid uitgestrekte bijplantingen plaats vonden. De minderheid der cpmmissie meende dat op de volgende uitkomsten der gehouden enquête kon worden gewezen: 1°. dat ten aanzien van de koffijteelt, in het algemeen beschouwd als tak van landbouwde uitslag van het onderzoek geene bezorgdheid voor de toekomst scheen te wettigen; 2". dat de overgelegde stukkeu geene redenen gaven om te vreezendat de op hoog gezag ingevoerde koffijcul tuur voortaan verminderende oogsten zou leveren, terwijl daaraan evenmin gronden waren te ontleenen voor de verwachting eenner geleidelijk klim mende productie; 3°. dat niettegenstaande in meer dan één opzigt omtrent de maatregelen, vereischt voor de instandhouding en den bloei dezer inrig- ting, 'verschil van meening onder deskundigen bleek te bestaan, de enquête evenwel niet zonder vruchtbaar gevolg was gebleven met betrekking tot de uitvoering der zaken, blijkens de gedurende haren loop en daarna door het gezag gedane stappen tot wegruiming of verligting van bezwaren; 4°. dat, wat aanging de cultuurpligtigheid en de verpligte levering van het product, door het onderzoek geen gegevens noch grondslagen waren aangewezen, waarop eene gewijzigde inrigting kon worden gevestigd; 5°. dat derhalve de lasten, naar sommiger oordeel aan het koffijstelsel verbonden, voor op heffing niet vatbaar schenen, zonder dat in ieder geval de slaat een aan zienlijk cijfer van inkomsten prijs gaf. Gelijk men weet heeft de kamer zich met de conclusie der minderheid vereenigd. De kamer heeft in hare zitting van heden zich vereenigd met de conclusie van het verslag der commissie, tot onderzoek der inlichtingen van de rege ring in zake de Strijpsche keikhof-quaestiestrekkende.om den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen, op grond dat noch kamer noch het administratief gezag bevoegd waren ten deze lusschenbeiden te komen. Een amendement van den heer van Houten was vooraf na breedvoerig juridiek debat met 52 tegen 12 stemmen verworpen. De kamer is gescheiden tot aanstaanden Dingsdag ten 1 ure. De illuminatie op gisteren avond, bij gelegenheid van 'skonings ver jaardag, is grootendeels, zoo niet geheel mislukt. Een felle noordoosten wind deed de meeste aangestoken lampions uitgaan, of belette, vooral op den Vijverberghet aanstekenzoodat dit gedeelte geheel in het duister bleef. Ook in het Voorhout mislukte de verlichting grootendeels, het minst langs den kant der huizen, die min of meer tegen den wind beschut waren, en daarom nog goed verlicht uitkwamen, evenals over het algemeen dq gas- of andere illuminatiën aan de departementen van algemeen bestuur en eenige andere openbare gebouwen. Ook de waterfontein in het Voorhout, kwistig en smaakvol met gas verlichtmaakte een treffend effect en lokte tal van toeschouwers, die zich dan ook niet door het vrij koud, maar overigens droog en helder weder lieten weerhoudén van de bezigtiging der meest drukke wandelplaatsen en van die gedeelten der verlichting, welke het on gunstig weder konden trotseren. Om en bij de muziektempels was het zeer druk en overal heerschte eene opgewekte stemming, die lot laat in den avond voortduurde. Het gebouw voor kunsten en wetenschappen was gedurende den avond het vereenigingspunt van een talrijk publiek, dat, van de koude wandeling terugkeerende, hier eenige uren gezellig toefde bij een vrij wel geslaagde soirée musicale, door het gunstig bekende zanggezelschap van den heer Pfla- ging uit Rotterdam en de kapel van het 4C regiment infanterie uit Leiden gegeven. ËafGSLi N LONDEN. 19 Febrnarij. Mitchell is in Ierland aangekomen en heeft zich te Tipperary aan zijne kiezers voorgesteld. Een zeer talrijke volksmenigte, mannen zoowel als vrouwen, heeft hem met de uitbundigste teekenen van geestdrift begroet, Mitchell, die thans liO jaar oud is, zag er zwak en lijdend uit. Alhier is het berigt ontvangen dat de bemanning, op een persoon na, van de Engelsche brik James Birnie door de bevolking van Howe's-eiland, I nabij den Salomon-archipel, is vermoord. Berigten uit Klein-Azië luiden nog hoogst ongunstig. De maatregelen, door de Turksche regering tot leniging van den hongersnood genomen, zijn zeer gebrekkig en een strenge winter is de ellende komen verhoogen. De Engelsch-Amerikaansche commissie heeft 9000 ten behoeve der noodlijden den bijcengebragt, de Turksche commissie 50,000 maar de helft dezer som is vrij denkbeeldig, bestaande uit bijdragen der ambtenaren in den vorm van aanwijzingen op hunne achterstallige traclementen. De andere helft is bijna uitsluitend door den Sultan, zijne moeder en nog eenige wei nige hooggeplaatste personen geschonken. FRANHBIJ H. De Bonapartistische bladen vinden in het door den keiz. prins afgelegd eindexamen aanleiding om hunne vaan hoog op te heffen en hunne taal is daarbij overmoedig. Een dier bladen schrijft//Monseigneur de keizerlijke prins verlaat nu de militaire school te Woolwich. Van de 40 kweekelingen der hoogste klasse is hij n». 7. Ziedaar nu den keiz. prins aan het einde zijner studiën gekomen. Van een jongeling is hij man geworden. De kwee- keling van gisteren wordt liet werkelijke hoold van de groote partij van het beroep op het volk, en van heden af zal hij de leiding der imperialis tische staatkunde op zich nemen en zich gansch en al daaraan wijden. Wij begroeten deze gebeurtenis, die wij sinds lang met ongeduld verwacht hebben, met welgevallen en wij achten ons gelukkig, den keiz. prins aan het hoofd onzer zaken te zien komen onder zoo schitterende omstandighe den. Het bewijs is geleverd, dat hij de vele hoedanigheden bezit, die in een pretendent vereischt worden: wetenschappelijke ontwikkeling, lust tot arbeid en verstand; hoedanigheden waaraan zich andere paren, namelijk moed en vastberadenheid." Voor de oprigting der kerk op Montmartre, aan het II. Hart gewijd, is tot nu toe voor 1,892,066 frs. ingeschreven. lil vele departementen, vooral in het midden en zuiden des lands, is in de laatste dagen eene massa sneeuw gevallen. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft zich o. a. over Lyon een sneeuwstorm ontlast, waarop den volgenden dag een dikke mist is gevolgd, zoodat men er den ganschen voormiddag het gas heeft moeten laten branden. SPANJE. De Spaansche financiële commissie in Parijs en Londen is thans bij decreet gereorganiseerd. Het bedrag, dat aan nieuwe buitenlandsche schuld brieven zal worden uitgegevenommet de Pagares op de Rio-Tinto-mijnen, te dienen tot betaling der coupons, is gebragt op 62,600,000 piaster. De regeling voor de onmiddellijke betaling dier coupons, volgens de overeen komst met de fondsenhouders gesloten, is in de Gaceta opgenomenen zullen de houders van buitenlandsche schuld, die hunne stukken te Madrid hebben aangeboden, hunne coupons kunnen inwisselen bij de Spaansche financiële commissie, te Londen of Parijs, naar hunne keuze. UllIT^LHLANff. Te Bonn is overleden desterrekundige August Argelander, sedert 1837 hoogleeraar aldaar. Hij was in 1799 geboren en had zijne akade- mische opleiding te Koningsbergen ontvangen, waar hij in 1820 assistent van Bessel aan de sterrewacht werd. Onder de sterrekundigen nam hj steeds eene eervolle plaats in. De Nat. Zeit. meldt dat van de katholieke vereenigingen, te Berlijn gesloten ten gevolge van de gebeurtenissen te Kissingen, thans de zooge naamde Bonafacius-vereeniging weder geopend. Bij het onderzoek, op last der regering ingesteld naar den werkkring dier vereenigingen, is er geen spoor gevonden van staatkundige bemoeijngen door deze vereeniging. Rheumatiek en zenuwpijn. Hoewel eerstgenoemde, verschrikkelijke kwaal, jonge en sterke menschel aantast en laatstg< noemde onmeedoogend hare slachtoffers onder de zwak ken uitkiest en deze over 'talgemeen voor ongeneeslijk worden gehouden, zoo zijn echter een paar flacons Eau d'Anvers van den Heer AUG. DE, MARBAIX voldoende om iemand geheel van deze kwalen te genezen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. RRABBE i

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6