BIJ IT Eft I„Aft DSCIIE DEB IGTKN PEK TELEGRAAF. liugen verzonden. Ook is, op voorstel van de huishoudelijke commissie, besloten lot de benoeming van een tweeden commies-griffier. In de zilting van heden is, na discussie, de conclusie der meerderheid van de commissie omtrent de enquête in zake de koffijcultuur verworpen met 42 tegen 26 stemmen, en de conclusie der minderheid goedgekeurd. Ingekomen is een ontwerp tot amortisatie van Nationale Schuld. Morgen is aan de orde de conclusie in zake Slrijp, waarop de heer van Houten een amendement heeft voorgesteld. Voorts is bepaald dat Maandag 1 Maart het ontwerp omtrent hel toezigt op spoorwegen in beraadslaging zal komen. In de tereglzitting van het provinciaal geregtshof in Zuidholland van gisteren werd uitspraak gedaan in het strafgeding Donderdag jl. behandeld, betreffende de drie jongens beschuldigd van diefstallen van doozen met rollen zijden linten en git-ornamenten uit een winkel aan de Delftsche Vaart te Rotterdam, en den koopman, die voor ƒ35 deze zaken van de jongens had overgenomen. Het hof heeft het den jongens ten laste gelegde als wettig en overtuigend bewezen geslaafd geoordeeld en hen veroordeeld: de twee eersten tot 3 jaren en den derde lol 4 jaren gevangenisstraf. Hunne jeug dige leeftijd werd als verzachtende omstandigheid aangemerkt. Ten aanzien van den koopman J. G. oordeelde hel hof, dat er geen voldoend bewijs tot zijne schuldigverklaring was geleverd en werd hij mitsdien vrijgesproken van de aanklagt dat hij de goederen had gekocht, wetende dat ze door dief stal waren verkregen. Naar men verneemt heeft d'. Knoltnerus te Dordrecht het beroep als predikant alhier aangenomen. BELGIË. Het militaire hospitaal te Bergen, in Henegouwen, is tot den grond toe afgebrand. Dit groote schoone gebouw, geslicht volgens de plannen van Vauban na het beleg door Lodcwijk XIV, vertoonde één uitgestrekte vuurmassa, die over de geheele stad weerkaatste. Gelukkig waren de zie ken, ten getale van veertig, nog intijds verwijderd. ENGE 5, A ft SS. LONDEN. 18 Febrnarij. dohn. Mitchell, de nieuwbenoemde vertegenwoordiger van Tipperary in hel Engelsch parlement, wordt uit New-York, waar hij in den laatslen tijd verblijf hield, te Queenslown verwacht. Hij zal met groote eerbewijzen ontvangen worden. Men vraagt zich echter af hoe de regering in deze zal handelen. De keiz. prins heeft Dingsdag 11. aan de kon. militaire akademie te Woolwich met goed gevolg het officiers-examen afgelegd. Van de 33 ad- spirant-kadets heelt hij de zevende plaats behaald, zoodat hij, indien hij bij het Engelschc leger als officier dacht te dienen, hetgeen echter niet het geval schijnt te zijn, behooren zou tot de eerste reeks der 33 kadets, die de keus hebben tusschen de wapens der genie en der artillerie. Het examen is op dien dag met manoeuvres en prijsuitdeelingen besloten. Walter Harbord, een Engelsch officier, broeder van lord Suffield en naar men zegt zeer bevriend met den Engelschen kroonprins, is te Monaco op valsch spelen betrapt. De valsche speler heeft reeds zijn ontslag als offi cier ingezonden, met verzoek om teruggaaf van de som, die hij voor den koop van zijn rang heeft betaald. Deze teruggave schijnt geweigerd te wor den, zoodat waarschijnlijk een eerloos wegjagen zal plaats hebben. FRANKBIJK. Pij den gemeenteraad te Parijs is een door 54 van de 80 leden gclee- kend voorstel ingediend, om aan de Rue Charonne, waar Ledru Rollin ge woond heeft, zijn naam te geven. Tot verdediging van dit voorstel wordt aangevoerd, dat Ledru Rollin als minister van binnenl. zaken hel algemeen steinregt heeft ingevoerd, en dal de bevolking van Parijs bij diens begrafe nis geloond heefthoezeer zij hem daarvoor dankbaar was. De raad heeft het voorstel aan eeue commissie verzonden. Gedurende de eerste helft der eeuw was menschenhaar, in onbewerkten toestand, in Frankrijk 8 fr. per kilogram waard Van 1852 tot 1863 steeg de prijs tot )0 en 20 fr. In I860 klom de prijs, tot 40, in 1868 tot 70, in 187! tot 85 fr. voor invoer en 50, 70 en 105 fr. voor uitvoer. Het be werkte haar was in 1870 125 a 160 fr. waard per 100 kilogr. Hoofdzake lijk komt het uit Bretagne en Auvergne. Vroeger gaven de vrouwelijke dorpelingen dezer streken hun haar in ruil voor een zakdoek, een lintje of een klein geschenk. Nu vragen zij betere prijzen. Er zijn vrouwen, die 10 fr. voor hun hoofdhaar erlangen maar er zijn er ook die er 300 a 400 fr. van maken. Sedert 1870 zijn de prijzen aan het dalen. In 1873 waren de onbewerkte haren voor uitvoer 95 en voor invoer 75 fr. waard. OOST-I NS8IIC. BATAVIA. 16 Januari). Betreffende Atchin zegt de Indiër: De vijand heeft een gevoeligen slag geleden, maar schijnt ook nu weder niet ontmoedigd te zijn. De in neming van een gedeelte van Longbaltah heeft ons betrekkelijk veel gekost en toch had men nog grooler verliezen gevreesd, daar de vijand zich zoo lang op een aanval op dat punt had voorbereid. Onze dapperen hebben een nieuwen lauwer bevochten en de indruk daarvan is niet te miskennen, want dit blijkt uit hi t aanbod van onderwerping van een gedeelte van Pedir. Aan den Indiër meldt men van Buitenzorg: Diefstallen zijn hier en op de particuliere landen telkens aan de orde. Zelfs zijn de dieven zoo brutaal geworden, dal zij bet durven wagen tot op het erf van liet paleis van den gouverneur-generaal roof te plegen. In het afgeloopene jaar zijn ter bedevaart naar Mekka vertrokken 1060 personen, terwijl 780 zijn teruggekeerd, tegen 70 en 5 in het jaar 1873. Te Soerakarta zijn schokken van aardbeving waargenomen, hetgeen waarschijnlijk in verband staat met het instorten van een der toppen van den Merapi. Volgens berigt van den resident van Paiembang is in de onderafdee- ling Moesi-oeloe der afdeeling Tebing-Tinggi de cholera uilgebroken. Maat regelen zijn genomen om eene uitbreiding der ziekte zooveel mogelijk tegen te gaan. Men meldt uil Banjoemas: In den vroegen morgen van 5 Dec. jl. had in hel district Tjahjana (afd. Poerbolingo) eene aardstorting plaats, waar door vier inlandsche woningen in het gehucht Kali Pelé der dessa Goenoeng- Woeled bedolven werden, en vier personen het leven verloren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen: Ciriel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura mr. J. A. M. van Cats baron de Ract; aan den predikant bij de prot. gemeente te Makassar d\ P. F. Vigelius; aan den commies 3' kl. bij de posterijen J. A. W. lvempeners; aan den leeraar in de staatswetensch. aan het gymnasium Willem 111 mr. A. Th. Heyligers; aan den hontdcommies bij het depart, van financiën W. van der Pijl; aan den griffier bij den land raad te Muntok (Banka) G. L. van Tnbergen, en aan den 3fn commies bij de algem. rekenkamer G. A. Grosman Ontslagen: op verzoek, eervol, de griffier bij den landraad te Serang H. E. Bach; de opzigter van het eiland Ay (Amboina) W. Salmon; de commies le kl. bij de post- en telegraafdienst H. J. Schollen; de klerk bij de kas-adminislr. te Banda-Neira (Amboina) J. W. Delmaar; de klerk op het parket van den officier van justitie bij den raad van justitie te Banda J. R. Rrantz; de gewezen opzigter 2* kl. bij het boschwezen op Java en Madura J. G. C. Kohier; de zouthoofddepöipakbuism. te Sidajoe (Soerabaija) II. van Usseldijk. Benoemd: tot 2t0 stadsgeneesh. te Samarang. de gewezen officier van gezondh. le kl. A. K. W. Arnlzenius; tot hoofdonderw. aan de op te rigten openb. 4r lagere school te Samarang, de hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Cheribon R. Metelerkamp; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Cheribon, W. H. Heytman. van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot resident van Banca, de adsist.- resident van Grissee jhr. mr. E. A. J. D. Dibbels; tot 2r0 commies ter algem. secretarie, de ambtenaar op wachtgeld G. J. P. Valette; tot schout van Lon- thoir en den voorwal van het eiland Groot-Banda, de ambtenaar op onder stand M. llozenboom, laaatslelijk in die betrekking; tot adsist.-resident, toegevoegd aan den gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, om met zendingen naar de binnenlandeu te worden belast, de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura J. Bensbach; tot lfn stadsgeneesh. le Samarang, de 2e stadsgeneesh. te Batavia dr. II. C. K. Th. de Ruyter; tot griffier bij den landraad te Cheribon, de ambtenaar voor de regterl magt in Ned. Indie mr. A. D. H. Heringa. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den le° luit. der inf. W. van den Bos; aan den 2'" luit. der inf. FW. A. II. Scheurer; aan den luit-kolonel der inf. J. W. Auffmorlh; aan den intendant 2e kl. bij de mil. administr. A. G. Gelondemans; aan den kapt. der genie J. S. Broedelet; aan de kaptt. der inf. W. Munder, J. Rövekauip en J W. Marekert, en aan den ltn luit. der inf. C. J. Meijer. Omslagen: .op verzoek, eervol, de 2e luit. der cavalerie M. T. de Korte. Vergund: op verzoekom naar Nederland terug te keerenaan den officier van gezondh. lc kl. van het Ned. leger J. van Dorsten, op grond dat de tijd van een jaar, gedurende welken hij bij het leger in Ned. Indie is gedetacheerd, is verstreken. VERSAILLES, 18 Februari). De commissie van dertigen heeft heden den heer Chabaud Latour gehoord; men verzekert dat de minister heeft ver klaard, dat de regering, na leden van de verschillende groepen der natio nale vergadering te hebben geraadpleegd, zich vereenigt met de benoeming van den geheelen senaat door de algemeene en arrondissemenlsraden en gemagtigden uit de gemeenteraden, zonder bijvoeging der hoogst aangesla- genen. De regering ondersteunt niet de benoeming van een derde deel van den senaat door den president van de republiek. Naar aanleiding van deze verklaringen heelt de commissie hare zitting tot morgen verdaagd. NEVV-YORK, 18 Febrnarij. Luidens depêches in de dagbladen van deze stad rukken de Cubanen voorwaarts in de provincie Cincovillas; Concha zelf voert het opperbevel; een hevig gevecht heeft plaats gehad bij een aanval van Goncales op Manacas; de Spanjaardeu verloren 150 man. MUNSTER, 18 February. De f/eslphalischer Merkur maakt de Pause lijke encycliek aan de Pruissische bisschoppen openbaar; daarin wordt eene vcroordeeling van de kerkelijke wetten en excommunicatie der door den staat aangestelde geestelijken uitgesproken. LONDEN, 18 February. Lagerhuis. Disraeli stelt, overeenkomstig zijne jl. Dingsdag gedane aankondiging, voor, dat het huis de verkiezing van Mitchell nietig verklare. O'Shaughnesy stelt voor de discussie te verdagen, opdat de vrienden van Mitchell raad kunnen inwinnen. Harlington, Forster en Lowe zijn voor een commissioriaal onderzoek. Disraeli dringt op spoe dige beslissing aanopdat de waardigheid van het parlement behouden blijve. De motie tot uitstel wordt verworpen met 269 tegen 102 stemmen. He! voorstel van Harlington, de zaak in handen van eene commissie te stellen, wordt insgelijks verworpen en hel voorstel van Disraeli aangenomen. LONDEN, 18 February. Duitschland heeft aan koning Alfonso XII her innerd de erkende verpliglingen met betrekking tol de zaak der brik (iustac. aan welke verpligting nog niet is voldaan. FAR1JS, 18 Februari). Gedelegeerden van het linker-centrum van hel regier-centrum en van de groep Laverne zijn tot overeenstemming gekomen. Mac Mahon geeft het regt op benoeming van een deel van den senaat op, i en nu is door de drie genoemde groepen de volgende schikking gemaakt: i de kamer heeft 75 onafzetbare senaatsleden225 worden gekozen twee ii elk departement, door de algemeene raden enz. De uiterste linkerzijde e» i de linkerzijde zullen morgen beraadslagen. t MADRID, 18 February. De vertegenwoordigers van Frankrük, Oostenrijk, v Portugal en Rusland hebben gisteren hunne geloofsbrieven aan koning Alfonso overhandigd, en bij deze gelegenheid werden wederkeerig verzekeringen van g sympathie gegeven. t

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2