LEIRSCItE COURANT. 1875. ZATURDAG 20 FEBRUARIJ. UIN N EN LA N ÜSCil E BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad T 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de espeditiekos'en. si f zond er lij ke norit uiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. grygrajasvï—-»«»-zagega LEIDEN. 19 Februarij Ter viering van den 58eD verjaardag van Z. M. den koning wapperde allerwege de vaderlandsclie vlag en liet op den middag het klokkenspel zich hooren. De parade van hel garnizoen had ditmaal niet plaats; in den vroegen morgen toch liet het weder zich daartoe niet gunstig aanzien. lïij het garnizoen hadden de gewone feestelijkheden plaais. Door de com missie van de militaire cantine in de kazerne den Doclc werden de ge- trouwste bezoekers van die inrigting op chocolade, bier, sigaren en saucij zenbroodjes onthaald. Bij den uitgever R. van Baak alhier is in het licht verschenen een tooneelspel in een bedrijf, getiteld: «Mijn tuinhuisje", naar eene Dnitscbe novelle van Julius Wolfgang bewerkt door I. de Jong. De omstandigheid, dat door den bekenden toonceldichler D. F. van tleyst in //Een woord vooraf" het stukje wordt geprezen en bij het publiek ingeleidis veelzeg gend genoeg. De lezing deed ons met den heer van Heyst erkennen dat "Mijn Tuinhuisje" een onderhoudend tooneelspel is' van eene uitmuntende strekking, eene zaak betreffende, //die door menig echtpaar wel eens ernstig in overweging mogt genomen worden." De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat het voor de dienst in Ned. Indie benoodigde aantal onderwijzeressen reeds is verkregen, zoodat men zich niet meer behoeft aan te melden om voor die betrekking in aanmerking te komen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de eerstvolgende regtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel der stoomschepen van de Ne- derlandsch-Amerikaansche stoomvaartmaatschappij, zal plaats hebben uit Rot terdam op G Maart e k.in plaais van op den 20,leD Februarij aanst. Op voorstel der Fransche regering zal op 1 Maart aanst. te Parijs eene diplomatieke conferentie bijeenkomen, ten einde de middelen te verzekeren voor de voortzetting der werkzaamheden van de internationale commissie voor den meter. Nederland zal bjj die eonferentie vertegenwoordigd worden door V. M». gezant te Parijs, wien de heeren dr. F. J. Stamkart en dr. J. Bosscha, beiden leden der internationale commissie, laatstgenoemde tevens secretaris van het permanente comité, als technische gedelegeerden ter zijde zijn gesteld. Thans wordt als zeker gemelddat het noordelijk zendingsfeest zal worden gehouden te Winschoten op 14 Julij e. k. Ten behoeve daarvan is afgestaan het geheele boschterrein met lusschenliggenden publieken weg. Te Amsterdam is Zaturdag 11. eene vergadering gehouden van het bestuur der Nederlandsche dierkundige vcreeniging, met algevaardigden van bijna alle maatschappijen, genootschappen en vcreenigingen in ons land, die zich bezig houden met de beoefening der natuur- en geneeskundige wetenschappen, om te beraadslagen over de wijze, waarop de belangrijke ontdekking der microscopische wezens doi r onze beroemden landgenoot Leeuwenhoek in midden September 1G75, dus vóór tweehonderd jaren, in de maand September van dit jaar zal herdacht worden. Door de vergade ring werd het plan der herdenking ontworpen en eene commissie benoemd, die de zaak verder zal regelen, bestaande uit de lib. A. A. van Bemmelen voorzitter, prof. H. J. van Ankum, secretaris, prof. Th. W. Engelmann, P. J. Haaxman, prof. P. Ilarting, prof. C. K. Hoffmann, prof. C. A. J. A. Oudemans, prof. B. J. Stokvis. dr. Soutendamarchivaris der gemeente Delft, en dr. G. F. Weslerman. Als dag der herdenking werd vastgesteld 18 Sep tember e. k.„ als plaats de gemeente Delft, Leeuvvcnhoek's geboorte- en woonplaats. Bij de arrond.-regtbank te Amsterdam werd in het vorige jaar door Anna Naaijers een eisch ingesteld om het gesticht Vredeburg te veroordeelen tot uitbetaling van een legaat. Genoemd gesticht meende dien eisch te moeten bestrijden, omdat de naam der eischeres niet overeenkwam met dien van den in het testament genoemden persoon. Overeenkomstig de con clusie van het 0. M. wees de reglbank den eisch echter toe, omdat de bedoeling van den erflater blijkbaar geweest was, het legaat der eischeres te geven. Het gesticht Vredeburg kwam van dit vonnis in hoogcr beroep en door het prov. geregtshof is thans de uitspraak van den eersten regler j vernietigdomdat de geïntimeerde niet bewezen had dat zij door den erflater bedoeld was. Tengevolge dier uitspraak zal het geschil aan het oordeel van den hoogen raad onderworpen worden. Door den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Amsterdam is tot predikant bij die gemeente beroepen d'. J. A. Böhringer, ie 'sGravenhage. Aan de diaconie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is door wijlen mej. C. Spanceerder, eerder wed. van J. van Steekelenburg, laatst wed. va.t A. Zeheen legaat van f 2000 besprokenen door wijlen den heer mr. H. J. Koenen een legaal, groot ƒ600, meer bepaald ten behoeve der diaconie-scholen. Voorts is aan het rortugeesch Israëlitisch seminarium «Ets Haim" door wijlen den heer N. D. Brandon een legaat van ƒ500 besproken. j De Gr. Ci. deelt het volgende uit Nieuweschans mede: Onlangs w"erd een tuchthuisboef ontslagen uit de gevangenis te Stade en daarop, met een pas voor Holland, door de Pruisische gendarmes over de grenzen gebragt. De burgemeester van deze gemeente was echter niet op dit geschenk gesteld en gaf aan twee veldwachters last. den boef weder terug te brengen. Bij dat transport schijnen echter gewelddadigheden te hebben plaats gehad; de betwiste persoon werd, met duidelijke kenteckcnen van verwonding, eenige dagen geleden in hel YVienieeslerdiep drijvende gevonden, beroofd van de 8 thalerdie hij bij zich had gehad. Hollandsche en Pruisische justitie doen ijverig onderzoek. De omstreken van 's Uertogenbosch, die sedert geruimen tijd onder water hebben gestaan, worden langzamerhand van het water bevrijd. 's GRAVENHAGE, 19 Februarij. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan J. A. Veld man, te Amsterdam, wegens het redden van drenkelingen aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. I De minister van binnenl. zaken zal morgen geen gehoor verieenen. De verjaardag van Z. M den koning is heden met geestdrift gevierd. Reeds vroeg in het morgenuur zag men allerwege de nationale driekleur of de Oranjevlag w apperen. Het klokkenspel liet zich bij afwisseling hooren. Op den middag hield de bezetting eene parade in het Willemspark, we gens ongeschiktheid van het Malieveld. De cavalerie en artillerie waren te voet opgesteld. Na de inspectie defileerden de troepen, onder bevel van den luit -kolonel van Bel, voor den generaal-majoor Miclielhofi. till. MM. de koning en de koningin verleenden ten paleize receptie aan de groot-officieren van Zr. Ms. Huis, mitsgaders verdere dignatarisseu en leden der verschillende hofhoudingenten einde hunne gelukvvenschen te ontvangen. Het corps diplomatique heeft door inschrijving in hef bij den concierge van het paleis liggend naamboek zijne gelukwenschen tot Z. SI. gerigt. Op gelijke wijze deden ook zeer vele civile en militaire autoriteiten alsmede particulieren, van hunne belangstelling blijken. Na afloop der re ceptie hebben de leden der koninklijke familie zich ten hove vereenigd aan een collation. Heden avond is er gala-diner ten paleize. Gedurende den namiddag lieerscht in de straten groöle levendigheid, ter wijl zich in hel met vlaggen gelooide Voorhout eene menigte beweegt ter bijwoning der muziekuitvoering van de dd. schutterij en Ier bezigtiging van het prachtige eerst heden onthulde fonteinwerk. Mogt, bij gunstig weder, de illuminatie worden ontstollen, dan zal bet Voorhout een tooverachtigen aanblik opleveren. De minister van buitenl. zaken heeft de vreemde gezanten aan ons hof en lal van hooggeplaatste personen, die eene voorname staatsbetrekking be- kleeden, aan den feestdisch ter cere van Z. SI. den koning genoodigd. Gelijk gewoonlijk werden de verpleegden in de gestichten van welda digheid, zoo oud als jong, op dezen feestdag onthaald. Wal de illuminatie aangaat, waarvan reeds gewag gemaakt werd, evenals bij het feest van Slei, heeft het gemeentebestuur oak thans het Voorhout als middenpunt daarvan uitgekozen. In sommige opzigten overtreft deze verlichting die van het krooningsfeest in sierlijkheid Zij strekt zich uit langs den Kneulerdijk, het geheele Voorhout, Tournooiveld en den Vijver berg en omlijst zoodoende een flink vierkant, waarin de wandelaars zich vrij zullen kunnen bewegen. Twee muziekcorpsen zullen zich doen hooren. In de zilting van de tweede kamer van gisteren is ook ingekomen een ontwerp van wet tot herzieniug der kiestabel Hel is naar dc aldee-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1