LEIDSC11E CEIJMAMT. 1875. M°. 41* VRIJDAG 19 FEBRUARIJ. binnenlaadsche bekïgten. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en f eestdagen uitgezonderd. De prijs der Contant is /ter vierendeel jaars f 3.franco p, p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Hetneenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. TJ. .rr-rzsrrew.rvsrvTii LEIDEN, 18 February. Het verslag van de vereeniging "Harmonie" alhier, over het jaar 1874, uitgebragt in de vergadering der leden van 29 Januarij 11., ziet thans het licht. Ofschoon, blijkens dat verslag, de toestand van die vereeniging, bij den aanvang van dat jaar, vooral tengevolge van financiële moeijelijkheden, zeer ongunstig was, zoo zelfs dat haar bestaan werd bedieigd, is die ech ter in den loop des jaars, door vereenigde krachtsinspanning van het bestuur en de leden, in dën loop des jaars verbeterd, en wel zoodanig dat de ver eeniging thans meer dan ooit op eenen grooten vooruitgang mag wijzen. Met hel jaar 1874 is als het ware een nieuw tijdperk van haar beslaan aangebroken. Vier uitvoeringen hadden in den loop des jaars plaats, op 15 September, 4 Mei, 4 October en 25 November, welke uitvoeringen een vrij gunstig re sultaat opleverden en waarvan het batig saldo de voornaamste stoot gaf tot den vooruitgang van de financiën der vereeniging. Voorts gaf de vereeniging nog op 4 Januarij 11. eene uitvoering ten voordeele onzer strijders in Atchin. Het aantal leden der vereeniging bedroeg op 1 Januarij 108, als: 15 cere- leden, 19 werkende leden en 74 gewone leden. Over 1874 bedroegen de ont vangsten ƒ776.65 en de uitgaven f 772.39. Door met eensgezindheid en vol harding op den ingeslagen weg voort te gaan, hoopt men den bloei der vereeniging meer en meer te bestendigen. Naar wij met zekerheid vernemen omvat een heden bij de tweede kamer iugekomen wets-voorstel van de heeren lvappeyne van de Coppello, Tak, de Roo en Mackay, tot aanleg van spoorwegen van staatswege, de volgende lijnen: 1°. HarlingenSneek- Heerenveen 2°, Grouw—Sneek Stavoren; 3°. Zwolle -Almelo; 4°. Nijmegen—Venlo; 5°. Zwalue's Bosch; 6°. Zevenbergen-Steenbergen—Bergen op Zoom; 7". Steenbergen—Brouwers haven; 8°. Breskens—Gent en Brugge; 9°. Rotterdam - Hoek van Holland; 10°. Enkhuizen - Hoorn—Zaandam 11°. Velzen—Zaandam. In de Maandag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van de taai en letterkundige afdeeling de kon. akademie van wetenschappen heeft de heer Veth het eerste gedeelte gelezen eener belaugrijke levensschets van Taco Roorda en zijn voornemen te kennen gegeven het overige in de volgende zitting voor te dragen. De heer Brill bragt verslag uit over het geen de commissie der akademie bij het eeuwfeest der Leidsche hoogeschool gedaan heeft en bood voor de boekerjj aan de feestgave van de bh. van Oordt en de Stoppelaar (firma E. J. Brill) en een Latijnsch gedicht, waar mede de hoogeschool van Marburg Leiden geluk heeft gewenscht. In het Joum. des De'b. wordt omtrent hel gevierde eeuwfeest onzer hoogeschool o. a. het volgende gezegd: Deze feesten hebben op allen, die de eer hadden er aan deel te nemeneen diepen indruk gemaakt. De IIol- landsche gastvrijheid was bij deze gelegenheid weder als altijd, hartelijk, kiesch, zoo voorkomend mogelijk. Dank zij den volmaakten tact der regelingscommissie stoorde geen het minste wolkje deze zamenkomst, die toch zoo vele uiteenloopcnde beslanddeelen had. Een gevoel, verheven boven den naijver der verschillende natiën, warme liefde voor de wetenschap en de ontwikkeling van den menschelijken geest, maakte dat vooroordeelen op den achtergrond bleven en onaangename verhoudingen werden vergeten. De Fransche deputatie, waarbij Milne-Edwards met den meest mogelijken tact het voorzitterschap vervuldeontving de roerendste blijken van sympa thie. De toast, die op het diner door den geleerden Cobet werd gedronken op het Fransche vernuft en de Fransche geleerdheid, heeft zijne hoorders -diep gelroflen. Van de buitengewone gaven van hoold en hart, die H. M. de koningin eigen zijn, ontving men weder op nieuw de duidelijkste blijken. De redevoering ten slottedie door prof. Ileynsius in de St. Pieterskerk werd uitgesproken, was eene wetenschappelijke geloofsbelijdenis, doordron gen van de edelste openhartigheid. Boven het reeds dit jaar vastgesteld contingent suppletietroepen van 1480 man voor het O. I. leger zal nog een' groot aantal manschappen heneden den rang van officier naar Java worden uitgezonden. Te Rotterdam zal morgen aan J. Schiefbaan op plegtige wjjze de Mili taire Willemsorde worden uitgereikt. Hij is bij de 2e expeditie tegen Atchin door 3 kogels gewond; hij ontving namelijk 1 schot in de borst, door den £rug van achteren uitkomende, 1 in denregter- en 1 in den linkerarm. Beide armen zijn zoozeer verminkt, dat hij ten eenenmale ongeschikt is door han denarbeid in zijn onderhoud te voorzien; hjj moet zelfs in alles geholpen worden. - Te Haarlem is na eene langdurige ongesteldheidin den ouderdom van 62 jaren, overleden de heer Joh. Bastiaans, sedert 14 Julij 1858 organist van het orgel in de Groole kerk aldaar en lid van onderscheidene muzikale genootschappenzoo binnen als buiten ons vaderland. - Te Amsterdam is gisteren eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van deelhebbers in de Kon. Nederlandsche Stoombootmaatschappij, ten einde te beraadslagen I". over een voorstel tol deelneming in een stoom- bootdienst tusschen Vlissingen en Engeland, en 2". over een voorstel met betrekking tot de vaart op Amerika. In verband met het eerste punt stelde het bestuur voor, voor f 320,000 deel te nemen in eene, volgens eene overeenkomst, gesloten tusschen prins Hendrik, de Stoombootmaatschappij en eenige Zeeuwsche hecren, op te rigten Stoombootmaatschappij voor de vaart van Vlissingen op de Theems. Twee booten zijn daartoe reeds gereed en zoo ingerigt, dat het vervoer naar Engeland in 7 of 8 uren zal kunnen plaats hebben. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. Ten aanzien van het tweede punt stelde hel bestuur voor, aan hem over te laten de be paling van het tijdstip waarop de vaart zal worden geopend, aangezien op dit oogenblik daaraan niet is te denken zonder groote geldelijke verliezen. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. - Tot directeur van het blindeninstituut, te Amsterdam, is benoemd de neer J. II Meijerleeraar te Deventer. In het vorige jaar werd door het prov. geregtshof in Utrecht, bjj een breed gemotiveerd arrest, in strjjd met het gevoelen van den procureur- generaal, het heerlijk jaglregt van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, als eigenaar van Soestdijk, o. a. ook onder Eemnes, als wettig bestaande aangenomen. Dat arrest is door den hoogen raad vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Zuidholland. Dat collegie heeft geheel anders j over de vraag geoordeeld. Bij een arrest toch, waarvan de voorlezing ruim een uur duurde, besliste dat hof, dat, by de wet van 1815 (schenking van dat domein "met al zijn ap- en dependentiën" aan den toenmaligen prins l van Oranje) geen heerlijke jagtreglen zijn overgedragen, o.a. omdat door liet souverein besluit van 1814 zoodanige regten alleen ten behoeve van be nadeelde eigenaren, niet ten voordeele van den staat of het domein zjjn hersteld. De procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel heeft zich mede in cassatie voorzien tegen het arrest, door bovengenoemd hof in de zaak tegen den ex-directeur der Overijsselsche bank, Jacob WolH, gewezen, en wel voor zooverre hij procureur-generaal daarbij niet-ontvankelijk is verklaard in zijn requisitoir betreflende de medepligligheid van den beschul digde Wolff, door desbewust te helpen en bij te staan den dader in de feiten, de misdaad voorbereidende en gemakkelijk makende, aan valschhcid in een bankgeschritt, door verzinning van verbindtenis en beschikking. Men meldt uit Rijssen (Overijssel): Dmgsdag nacht had alhier een stoute diefstal plaats, ten huize van den vleeschhouwer S. S. De dieven zijn, door eene opening in het dak te maken, naar binnen gekomen en hebben zich toen naar het woonvertrek begeven, waar meest alle huisge- nooten sliepen. Zij hebben zich aldaar alleen van twee aan den muur han gende zilveren zakhorloges meester gemaakt. Naar men vermoedt, hadden zij het gemunt op een kastje, waarin eene som van ƒ500 aan comptanten geborgen was. Gelukkig echter had de slagter, voor hij zich ter ruste be gaf, het geld daaruit genomen en in de bestede, waarin hij sliep, geborgen. Te Woudsend heeft een der ingezetenen aan het gemeentebestuur een stuk gemeentegrond in koop of erfpacht gevraagd, ten einde daarop een herberg te bouwen. Verscheiden ingezetenen hebben zich nu bij adres tot den raad gewend, om dit verzoek te bestrijden, op grond, dat daar reeds herbergen genoeg zijn en de onzedelijkheid niet behoeft te worden bevorderd. Aan een raadscommissie is opgedragen een onderzoek in te stellen en te adviseren, zoodat men eerlang een oordeel van den raad tegemoet mag zien over de al of niet onzedelijkheid van herbergen. 'sGRAVENHAGE, 18 Februarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Roer mond, de heer mr. P. M. O. H. Becrenbroek, thans regter-plaatsvervanger in die regtbank; tot griffier der arrond.-regtbank te Maastricht, de heer m'. E. de Ras, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Roer-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1