vaart en deze opinie wordt bevestigd door een uitvoerig schrijven van den raad van toezigt, het seinboek en het dienstreglement der Hollandsclie spoor wegmaatschappij; de afstandseinen zijn hoofdzaak en hunne naauwkeurige bediening is van het hoogste gewigtmoge het brugsignaal tevens voor den trein kunnen dienen, het is meer eene waarschuwing, zoodat hel verzuim daarop acht te geven, nog geen pligtverzuim is. Voor den machinist re- quireerde het O. M. vrijspraak, doch voor den brugwachter, van wiens al of niet getrouwe pligtsvervulling vaak duizenden mensehenlevens afhangen j en op welken spoorwegbeambte het toezigt niet te scherp zijn kan, requi- reerde de substituut-officier eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, üe verdediger vroeg ook voor den brugwachter ontslag van regtsvervolging. Volgens hem was hier wel culpa aanwezig, maar alleen voor den machinist, Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op Dingsdag aanst. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zake de onderhandelingen tusschen de regering en de gemeente Amsterdam over het Noordzeekanaal de voorstellen harer commissie aangenomen strekkende om te besluiten, dat indien de Amsterdamsche kanaalmaatschappij met 31 December 1878 zal heb ben opgeleverd wat zij vdgens de concessie, in verband ook met den te maken golfbreker, verpligt is op te leveren, de drie millioen met 4 pCt. rente, Ie beginnen met 31 December 1878, zullen worden uitgekeerd, zoo dra al de door de regering toegezegde werken zullen gereed zijnmits niet later dan op 31 December 1883. De kerkeraad der Ned. licrv. gemeente te Amsterdam'is bij de syno dale commissie in cassatie gekomen tegen een uitspraak van het prov. kerk bestuur van Noordholland, waarbij den kerkeraad gelast werd de aangeno men leerlingen van ds. van Gorkom als lidmaten in te schrijvenhetgeen door den kerkeraad herhaaldelijk was geweigerd. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van d'. J. II. Bösken, het navolgende drietal predikanten gevormd: dd. Rcnier, pred. te Bergschen- hoek; lloozemeijer, pred. te Middelburg, en Astro, pred. te Rotterdam. Uit Almelo wordt aan het Ubl. berigt, dat de stoommachine van de stoomweverij //Java" aldaar is gesprongen. De arbeiders zijn op andere fabrieken aan het werk gesteld. Te Eindhoven is dezer dagen weder een spoorwegongeluk voorgevallen, gelukkig zonder opoffering van menschcnleven! De eerste trein, die 'smor gens 5.5 naar Luik vertrekt, is te Achel, op eenen aldaar staanden goede rentrein geloopeu, waarbij twee wagens van den goederentrein geheel zijn verbrijzeld. Aan boord van het te Middelburg van Java binnengekomen fregatschip Philips van Marnix bevonden zich een tijger en een panter, die, bestemd voor de Rotterdamsche Diergaarde, naar Rotterdam zijn vervoerd. Een tweede tijger, die op de reis uit zijn hok heeft weten te ontvlugten, is onmiddellijk op het dek doodgeschoten. Volgens bcrigten uit Paramaribo liet de openbare veiligheid aldaar in den laalsten tijd veel te wenschen over. In de Surinaamsche couranten van 14 en 16 Januarij worden niet minder dan acht gevallen van diefstal of poging daartoe, vergezeld van inbraak en inklimming, vermeld, welke binnen drie dagen hadden plaats gehad. In de courant van 14 Januarij wordt daarbij gevoegd: />Wij vernemen dat lot versterking der politie reeds heden nacht ook militaire patrouilles, in verbinding met de policie, de stad en hare buitenwijken bewaken zullen, en dat verdere maatregelen in het belang der algemeene veiligheid bij het bestuur in ernstige overweging zijn en zoodra doenlijk zullen worden vastgesteld." Uit Nickerie waren den lld<n Januarij gevankelijk te Paramaribo aangebragt drie koelies, beschul digd van op de plantage Nursery aldaar brand te hebben gesticht. 's GRAVENIIAGE, 17 Februarij. I, Door Z. M. is aan den heer R. Bartnds vergund zijne notariële stand plaats over te brengen van Langweer, gemeente Doniawcrstal, naar de ge meente Sneek; en benoemd lot notaris te Langweer de heer mr. J. Zijlstra, candidaat-notaris, thans procureur bij het prov. gereglshof in Friesland en de arrond.-regtbank te Leeuwarden, aan wien tevens eervol ontslag is ver leend uil evengemelde betrekking. Door Z. M. is de benoeming van den heer J. C. Kuhlman, thans ont vanger te Waspik, tot ontvanger der directe belastingen te Leerdam, op zijn verzoek, ingetrokken, en tot ontvanger te Leerdam benoemd de heer B. C. Wildrik, thans ontvanger te lluizum. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der Iandmagt zijn be noemd tot apotheker 2Je kl.de apothekers 3de kl. P. A. Wattcz, B. T. Voogd en A. B. 11. M. Gillemans, allen van gemeld personeel. Aan den üost-Indischen ambtenaar A. H. Bisschop Grevelink, gewezen directeur van de gouvernements-ambachlsschool te Soerabaija, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. -T- De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. II. prins Hendrik zal morgen avoncT met een extra-trein uit Luxemburg langs den Rijnspoorweg te dezer stede aankomen, tot deelne ming aan 'skoninns verjaardag. lil ITKIN LANDSCiIE BKÏÏSc. I'KN. BELfilfi In de jongste zitting van den senaat heeft de heer d'Anethan de rege ring gevraagd, of Belgie op de conferentie te St. Petersburg, tot vaststelling der wetten en gewoonten van den oorlog, vertegenwoordigd zal zijn. De minister van bnitenl. zaken antw-oorddc, dal hij niet wist of en wanneer de conferentie bijeenkomen zou, dat hetgeen België doen zou voor de rege ring eene quaestie van het hoogste gewigt was, welke tegenwoordig voor haar een onderwerp van ernstige studie uitmaakte. Tot heden was zij om trent bare te volgen gedragslijn nog niet tol eene beslissing gekomen, zoo dat zij eene categorische verklaring niet wenschelijk achtte, te meer daar zij door voorbarige mededeelingen in latere onderhandelingen over deze quaestie belemmerd zou kunnen worden. e, IS Sf E JL A W lï. ei LONDEN 16 Febrnarij. r< De minister van financiën heeft, op grond eener verordening van het rl jaar 1873, eene circulaire verzonden, wegens openbaarmaking van ambtsbe- 111 rigten door burgerlijke ambtenaren: in die circulaire wordt, onder bedrei- ging van strenge straf, eene grootere bemoeijing van ambtenaren met druk- persaangclegenheden verboden. r' Volgens de Standard zouden de Iersche leden van het parlement voor- 8' nemens zijn het voorstel te doen tot ontbinding der unie, en, in geval dit werd verworpenhet parlement te verlaten. Het blad gelooft niet dat de leren daardoor lot hun doel zonden geraken. Volgens een door den admiraal Porter, opperbevelhebber van de zee- magt der Vcreenigde Staten, uilgebragt officieel rapport, bevindt de Ameri- kaansche oorlogsmarine zich in een treurigen toestand. Zij telt wel is n waar 48 pantserschepen op het papier, maar volgens den admiraal niet meer dan 6 die voor de dienst bruikbaar zijn, en zelfs van deze zou geen enkel P bestand zijn tegen het geschut, waarmede thans de meeste Europesche oor logsschepen gewapend zijn. De admiraal gaat zelfs zoover van te beweren, dat sommige der Europesche oorlogsschepen den strijd met de geheele 0 oorlogsvloot der Vereenigde Staten zouden kunnen wagen en in eenen zee slag elk schip daarvan in den grond boren of weerloos maken. Voorts verklaart de admiraal dat door eene verandering der schepen het doel niet te bereiken is, en dat er eene geheel nieuwe vloot gebouwd moet worden, v indien de Vereenigde Staten hunnen vroegeren rang onder de zcemogend- heden willen hernemen. FRAlfRRM K. Naar men thans verneemt raadpleegt de president weder den heer Buf fet over de vorming van een nieuw kabinet en wordt er onderhandeld met den heer Casimier-Perier en anderen. r Het proces van generaal Wimpffen, tegen de Cassagnac, waarvan de j uitslag reeds bekend is, heeft zeer de aandacht getrokken. De Cassagnac zelf hield een zeer uitvoerige pleitrede, waarin hij 'zocht te bewijzen wat hjj Wimpffen had ten laste gelegd en politieke beschouwingen leverde, den ongclukkigen uitslag van den oorlog toeschrijvende aan de oppositie, die aan de keizerlijke regering subsidiën had geweigerd. Jules Favre heeft voor den eischer, generaal Wimpffen, gesproken, die de Cassagnac wegens laster had aangeklaagd. Favre heeft den Bonaparlislischen journalist geducht aan gevallen en aangetoond hoe onmogelijk het was, de schuld van den laalsten oorlog van de schouders van het keizerrijk af te schuiven. Hij wees aan, dat de strekking der lasterlijke woorden geene andere was dan den keizer schoon te wasschen. SPANJE. De koning is te Madrid teruggekeerd en door de bevolking op zijnen weg naar het paleis met geestdrift begroet. PER TELEGRAAF" 's GRAVENHAGE, 17 Februarij. Door Z. M. is benoemd tot regter in de arrondissements-reglbank te Leiden de heer mr. W. C. D. Olivier, regter- plaatsvervanger bij die regtbank. Ook is door Z. M. benoemd, bij het 1" regiment huzarentot luitenant kolonel, de majoor M. G. Matlhes, van het corps. LONDEN, 16 Februarij. In hel lagerhuis heeft de heer Hunt, in ant woord op eene vraag van den heer Reed, gezegd, dat de Noordpool-expe- ditie niet verdaagd zal worden, ten einde gelijktijdig met vreemde regerin gen expediliën te organiseren. De toebereidselen waren reeds ver gevorderd; zamenwerking met andere regeringen zou noodzakelijk op groote mocije- lijkheden afsluiten. BERLIJN, 16 Februarij. Bij de eerste lezing van het wets-ontwerp over het beheer van het vermogen van katholieke gemeenten, heeft de minister van eeredienst Falk, in de kamer van algevaardigden, het ontwerp krachtig verdedigd en aangetoond, dat het volkomen grondwettig is. Hoe nood zakelijk dergelijke wet was, had het feit bewezen, dat het tegenwoordig beheer van het vermogen van het bisdom Gnesen van staatswege aan het licht gebragt had, dat sedert jaren reeds gelden verduisterd waren, van welk misdrijf de bisschoppelijke autoriteiten kennis gedragen hadden. De katholieke kerkelijke gemeenten moesten in haar eigen belang gewaarborgd worden tegen misbruikendoor vreemden van haren eigendom gemaakt. Op verlangen van Windhorst en met toestemming der kamer noemde dc minister de namen der geestelijken, die zich daaraan schuldig maakten. Morgen zullen de debatten worden voortgezet. VERSAILLES, 16 Februarij. De groep-Wallon heeft, na de voorzitters van het regter- en linker-centrum Bocher en Ricard over de zamenslelling van den senaat te hebben geraadpleegdde volgende grondslagen voor een nieuw ontwerp vastgesteld: benoeming der senaatsleden door de departemen tale en arrondissements-raden met toevoeging van een gedelegeerde uit eiken gemeenteraaden verkiezing van zeker aantal senatoren door de nationale vergadering. Wallon heelt na de bijeenkomst deze grondslagen aan de gedelegeerden van het linker-centrum medegedeeld. LONDEN, 16 Februarij. Ten gevolge van de verkiezing van John Mit chell, den lerschen oproerling van 1848, die heden zonder tegenstand te Tipperary in Ierland tot lid van het parlement gekozen werd, stelde de regering voor de overlegging te verlangen van de processtukken en liet vonnis, tegen Mitchell in Mei 1848 gewezen, benevens van de stukken be trekkelijk zijne vlugt. Nolan proles eerde tegen eenige handeling van regeringswege. Disraeli deelde mede dat hij Donderdag zal voorstellen, Mitchell niet verkiesbaar te verklaren als lid van het parlement, omdat hij schuldig bevonden is aan landverraad, deswege veroordeeld werd tot 15

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2