LEIRSCHE CÖ1IRAMT. 1875. N°. 38. D1NGSDAG 1G FEBRUARIJ. STADS-BE RICHT EN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der ourant is per vierendeel aars f 3.franco p. p. 3.50; Met het Verslag der Handelingen van den tlemeeuieraad t 3.35fmnco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant voordt verzonden (X". 4 blad 4) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dal, blijkens bericht van den heer Commissaris des Ro llings in deze provincie, aan W. A. ROELANTS te Voorschoten, als eige naar van de brug over den Rijn bij het Haagsche Schouw, gelegen in den Rijks grooten weg der lc klasse, n°. 4, vergunning is verleend lot strem ming der passage voor rij- en voertuigen over die brug, tot hel verrichten van noodzakelijke herstellingen, en zulks gedurende twaalf dagen, in te gaan op lieden. Rurgemecster en Wethouders voornoemd v. d. RRANDELER, Burgemeester. Leides, 15 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. iINN EN LA N 0SCDE BEIÏtGTEN LEIDEN, 15 February Omtrent de feestviering van 8 en 9 Februarij kunnen wij nog cenige t ijzonderheden mededeelcn. Nadat IIH. MM. de koning en de koningin zich uit de Pieterskerk naar de stads-gehoorzaal haddeii begeven, alwaar IIH. DD. door curatoren wer den ontvangen, boden deze aan den koning en ook aan de koningin eene medaille in een fraai etui aan, welke ter herinnering aan het derde eeuw- leest der academie is vervaardigd, en een weinig later insgelijks aan de aan wezige leden der koninklijke familie. Intusschen hadden ook de alwezige leden van bet koninklijk huis van hunne belangstelling doen blijken. IIH. KK. UIL de groothertog en de groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach hadden door den heer baron d'Yvoy van Mijdrecht, intendant van hunne domeinen bij 'sHage, aan cura toren de gelukwenschen doen overbrengen, welke HH. DD. der academie aanboden, met bijvoeging hunner beste wenschen voor den blij veilden bloei der academiewaarvan de oorsprong zoozeer zamenhangt met een der groote feiten uit de geschiedenis van IP. K. IP. geboortegrond. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden had bij telegram uil Luxemburg ook mede gedeeld, hoezeer Z. K. II., ofschoon afwezig, van ganscher harte deel nam aan het academische feest. Ook aan deze vorstelijke personen zijn door cnratoren exemplaren der medaille aangeboden. Die medailles zijn, op de afsclieids-soirée van Dingsdag 9 Februarij, door den president-curator, met cenc toepasselijke aanspraak, namens curatoren, ook uitgereikt aan ieder der- buitenlaiidscbc professoren eu geleerden, als persoonlijk aandenken. Naar wij vernemen, zullen zij eerlang, met een exemplaar van bet Album Studiosorumhoudende de namen der 70000 studenten aan de hoogeschool van 1575 tot 1875, worden geschonken aan al dc universiteiten, welke zich op hel jubilé hebben doen vertegenwoordigen, alsook aan al de Leid- sche hoogleeraren, aan de ministers en aan eenige hooggeplaatste personen. In de vorige week hebben de heeren A. P. M. van Oordt en F. de Stoppelaar (firma E. J. Brill)om van hunne belangstelling in het akademie- feest te doen blijkeneene Feestgave ter gelegenheid van het driehon derdjarig bestaan der Leidscho Hoogeschool geschonken. Dit bock, in 4". formaat gedrukt en aan de curatoren der hoogeschool opgedragen, bevat twee werkenvoor den bibliograaf en den beoefenaar der Arabische letter kunde gewis van waarde, te weten: 1°. het bekroonde antwoord van den beer P. A. M." Boele van Hensbroek op de prijsvraag van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels, een «linguïstische cata logus van Oostersche werken, die sedert hol begin dezer eeuw in Nederland en de Indien het licht hebben gezien", welk antwoord hier voorkomt onder den titel: «De beoefening der Oostersche talen in Nederland en zijne over- zeesche bezittingen 1800 1874. Bibliographisch overzicht"; 2°. «Verhande ling over de poëzie", van Ibn Qotaiba (de inleiding van een geschrift, be- vattende levensbeschrijvingen van beroemde dichters), in hel Arabisch, met Hollandsche vertaling, door den heer 11. W. Christ. Riltershausen. Laatst genoemde heeft voor dc Feestgave ook eene voorrede geschreven en daarin o. a. de Leidsche drukkers van Oostersche werken ter sprake gebragt eu in hel biizonder de verdiensten van de firma Brill in het licht gesteld. 3 Terwijl wij aan de typographische uitvoering van het boekwerk, om ook van het uiterlijke een woord te zeggen, gaarne lol toebrengen, willen wjj niet onvermeld laten, dat het Arabische schrift prijkt met een fraai titel blad, waarop de sierlijke letters, naar het geschrift van dr. Euting, te Straatsburg, omgeven zijn van een rand, die genomen is uit het exemplaar van den Koran, dat bij de eerste expeditie tegen Atjeh door den kapitein IJssel de Schepper in den missigit gevonden, aan prof. de Goeje ten ge schenke aangeboden en door dezen aan de akademische bibliotheek afgestaan is; voorts dat ook de eerste bladzjjde van genoemd geschrift in denzelfden stijl is versierd en dat bet boekwerk gevat is in ecu band, op welks beide zijden een stempel, mede van Oosterschen stijl, is aangebragt. De Feest gave is niet in den handel verschenen, maar wordt alleen in present-exem- plaren verspreid. Wij vestigen de aandacht op de voorstellingdie Donderdag avond aanst. in den sehouwburg alhier zal gegeven worden door de vereenigde toonecllisten van den Amsterdamschen schouwburg, onder directie van de bh. Stumplï en Veilman. Daarin zal opgevoerd worden Maria Stuart, naar het lloogduitsch van Schiller, metrisch gevolgd door ten Kate. Mevr. Kleine- Gartman zal alsdan de titelrol vervullen. Er heeft onlangs groot gevaar bestaan dat deze zoozeer gevierde vrouw voor de kunst verloren zou zijn geweest, daar zij door eene langdurige en smartelijke ziekte werd aange tast. Gelukkig hersteldmogt zij dezer dageu te Amsterdam weder als Maria Stuart optreden, maar ondervond toen ook van de zijde van het publick de meest verrassende blijken van innige vreugde. Die avond was voor haar een schoone triomf. Ook hier, waar haar talent door velen wordt ge waardeerd, zal haar optreden zeer zeker met genoegen worden gezien. Bij dc lieden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ50. ƒ25.50, ƒ5.40 en ƒ2.65, en de laagste prijzen 50.- f 25.--, ƒ5.— en 2.50. Heden morgen omstreeks halfnege ure had Jacobus van Tongeren, oud 11 jaren, het ongeluk aan den Nieuwen Rijn in het water te vallen; hij werd echter spoedig gered door den schipperszoon Hendrik van Noort, en een zekeren Koreman, waarna hij door zijne moeder, die bij het ongeluk tegenwoordig was, naar de ouderlijke woning werd gebragt. Blijkens de opgaven der ingenieurs voor liet stoomwezen bedroeg het aantal stoomketels hier te lande op 31 December i874 in gebruik 4170, waaronder niet zijn begrepen de stoomketels der locomotivcu, bij de spoor wegdiensten in gebruik. Te Amsterdam is Vrijdag namiddag aan de diamantslijperij buiten de Raambarrièrc een treurig ongeluk gebeurd. Een 14-jarige knaap is aan een der spillen van de machine geraakt, met het treurig gevolg, dat zijn beide beenen lot aan de knieën zijn verbrijzeld en zijn linkerarm, waarmede hij tusschen een ander rad kwam, is afgedraaid, zoodat hjj onmiddellijk dood was. In het Blaauwslraatje te Amsterdam is een vrouw gestorven, die van liefdegiften leefde eu voor doodarm doorging, liet goede inensch laat 800 inschrijving op de spaarbank na en cenige comptanten, ten bedrage van ƒ30, in een zilver knipje. Te Deventer is uit eene voordrag! van curatoren van liet athenaeum, bestaande uit de heeren J. H. Moll, doctorandus in de letteren, leeraar aan de hoogcre burgerschool Ie Hoorn; dr. J. van der Vliel, rector der Latijn- schc school te Zalt-Bommel, en dr. G. Penonbenoemd leeraar aan de hoogere burgerschool te Tiel, door den raad met algemeene stemmen lot leeraar iu de oude talen aan de inriglingen van hooger en middelbaar onderwijs aldaar benoemd de heer J. 11. Moll. Men meldt uit FrederiksoordDe edelaardige onbekende weldoener der maatschappij van weldadigheid heeft wederom een bewijs gegeven van buitengewoon weldadige belangstelling in de stichting van generaal van den Bosch. Schonk hij voor ongeveer 10 jaren eene som van ƒ25000, om daar mede tegemoet te komen in de kosten der stichting van zes groote boerde rijen, na dien tijd ontving het bestuur in de jaren 1867, 1870 en 1871 van dienzelfden weldoener onderscheiden giften tot een gezamenlijk bedrag van ƒ20000, zonder aangewezen bestemming. In 1873 volgde een geschenk van y 8000, met aanwijzing dat daaruit zou voldaan worden de annuïteit, jaar lijks verschuldigd aan de RotterdanCSche hypotheekbank. Thans is wederom jj de toezegging ontvangen van een gift van ƒ8000. met bepaling dat deze som behoort aangewend te worden voor hetzelfde doel als in 1873.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1