BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van J\laandag ö5 Februarij .M7.5, Jü. 37. BLIT EN L A iM)SC 11E BEBIGTEN. Volgens berigten der justitie zijn valsche 25 cenlsslnkken met ver schillende jaartallen en de beeldlenissen van koning Willem II in beslag genomen te Wageningen, Zutphen Noord-Scharwonde en Hnissen. Te Rot terdam is ontvangen een valsche gulden, alsmede een valsch muntstuk van 50 cents. In het noorden des lands is gisteren nacht zooveel sneeuw gevallen dat de wegen bijna onbegaanbaar waren. Men moest werklieden uitzenden om straatwegen en spoorwegen vrij te maken. Te Zutphen is dezer dagen overleden een man, die wekelijks 1.50 en 4" lurven van de diaconie trok, terwijl hij met zijn vier kinderen een zeer armoedig leven leidde, llij was drie dagen voor zijn dood naar het gasthuis overgebragt, en toen hij aan den doctor de sleutels van eenige meubelstukken had overhandigd, vond men, onder allerlei lompen en oude papieren, aan geld, obligatiën munt- en bankbilletten, gouden en zilveren voorwerpen, bedde- en linnegoed in oude toegespijkerde koffers, voor een waarde van /4500. Het prov. geregtshof in Overijsel heeft hij een zeer gemotiveerd arrest Jacob Wolir, vroeger mede-directeur der thans gefailleerde Overijssclsche bank, wegens het desbewusl gebruik maken van cene valsche acte (crediet- brief, groot (500,000 fr.op hel comploir d' cscompie te Parijs) en wel met aanneming van verzachtende omstandigheden, hierop gegrond, dat hij bij hel plegen van hel feit nog geen 23 jaren oud was, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstral van 5 jaren en eene geldboete van 50 of sub sidiaire gevangenisstraf van 7 dagen, met vrijspraak wat betreft de overige hem ten laste gelegde feiten. Naar men verneemt hebben zich ruim 160 sollicitanten aangediend voor de betrekking van secretaris bij het eerste dijksdislrict van Overijssel, waaraan een salaris is verbonden van ƒ800 per jaar. De hoop van de erfgenamen van Teyler van der Hulst, om in het bezit van diens nalatenschap (Teylers stichting, enz. te Haarlem) te geraken is meer dan ooit verlevendigd. Hel schijnt, dat men het nu zeker acht. dat de vroeger afgewezen vordering zal worden toegewezenomdat men zich sterk maakthet regt op de nalatenschap te kunnen bewijzen. De ontbrekende documenten zijn, zegt men. in Dtiilschland gevonden door een vau de regthebbenden te Roermond. Deze heelt dezer dagen te Meppel vertoefd, om de talrijke erfgenamen van een en ander nader op de hoogte te brengen. De geruchten van den gelukkigen uitslag van diens nasporingen liepen aldaar sinds lang. leder van de erfgenamen betaalde tot goedmaking der voorloopige kosten ƒ3; onvermogenden waren van de betaling vrij Met eenige regtsgeleerden en procureurs is nu overeengekomen, dat zij de zaak tol in het hoogste ressort zullen behandelen zonder kosten, onder voor waarde dat hun, als de vordering wordt toegewezen, 10 pCt. van hel bedrag der nalatenschap zal worden uitgekeerd. De namen dier regtsgeleerden zijn voor alsnog onbekend. {fact) De practisereude geneesheeren in Franeker berigten in de Fmneber Ct. aan belangstellenden, dat voor geappointeerde visites (op een vooraf bepaald uur of onmiddellijk verzocht) en voor avoudvisiles hel dubbel bedrag, terwijl voor nachlvisiles (van des avonds 10 lol des morgens 7 uur) hel drievoudig bedrag der gewone visites genoteerd wordt. Zij verzoeken hel publiek om, in zijn eigen belang, de aanvrage om genees- en heelkundige hulp des morgens vóór 9 uur te doen De practisereude handwerkslieden maken in diezelfde courant aan de prac tisereude geneesheeren bekend, dat zij hun lootten verhoogd hebben, bij directe bestelling dubbel bedrag en bij extra-gelegenheden bij nacht of storm en onweder het driedubbel bedrag. In het belang van Iteeren geneesheeren verzoeken zij hun het vonnis in te trekken, dat wel geveld, maar niet t en uitvoer zal kunnen gebragt worden. In eene dezer dagen te Helmond gehouden zitting van den gemeente raad is met algemeene stemmen als raadslid geschorst de lieer C. 11. Spoo- renberg, tot nu toe waarnemend burgemeester. De schorsing is uitgesproken, omdat dit raadslid sederL een groot aantal jaren betrokken is geweest bij leveringen ten behoeve der gemeente, in strijd met artikel 24 der gemeentewet. De minister van financiën heeft aan de tweede kamer inlichtingen ver strekt omtrent hel adres van J. Uithuis c. s. te üiepenheimzich bij de volksvertegenwoordiging beklagende over te hooge schatting in hunne ge meente en het vermoeden te kennen gevende dat in het algemeen bij de toepassing der bedoelde wet van een vast stelsel, gegrond op eene onjuiste opvatting of min doelmatige bepaling dier wet, wordt uitgegaan. Omtrent de bedoelde klagt heeft de minister van financiën de verantwoording der daarbij betrokken commissie gevraagd, en ter voldoening aan het verzoek der kamer deelt hijnopens de verschillende in het adres aangevoerde gevallen, de bijzonderheden mede, welke hij van de commissie heelt vernomen. Ten opzigte van de herziening wordt nog in liet algemeen door den minister medegedeeld, dal dit werk, waarop zoolang is aangedrongen en waafaan zulke groote kosten worden besleed, met veel ?org wordt uitge voerd. De commissiën kwijten zich bijna zonder uitzondering uitstekend van de haar opgedragen taak en de schatting geschiedt billijk. Alleklagten omtrent de herziening, bij den minister ingebragt. worden door tusschen- komst van den provincialen inspecteur zorgvuldig onderzocht en overtuigt de minister er zich van ol de wet slipt wordt nageleeld. Bezwaarschriften naar art. 18 der wet worden overwogen door de commissiën, die naar aanleiding daarvan onderzoeken of er soms eene vergrooling of verkeerde beoordeeling heeft plaats gehad, hetgeen bij zoo talrijke waardebepaliugeu wel niet geheel te vermijden is. 's GRAVENHAf.E, 13 Febrttarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. H. A. van Dijk hoofdcommies hij liet ministerie van buitenlaudsche zaken, lol het aanne men van de versierselen der erde van den Rooden Adelaar. 3e kl.hem door den keizer van Dtiilschland, koning van Pruissen, geschonken, en aan jhr. G. J. G. Klerck, adviseur voor den aanleg van staatsspoorwegen, te 'sGra- venhage, tot het dragen der versierselen vaii ridder 2« kl. der orde van de Kroon van Pruissen met de Ster en van Eere-Groot-Commandeur der Huis orde van Oldenburg, hem respect ivelijk geschonken door den Duilschen keizer, koning van Pruissen, en den groothertog van Oldenburg. Door den minister van koloniën is de gewezen kweekeling der poly technische school D. de Jongh Hz., als adspirant-ingenieur gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 3" kl. bij hel mijnwezen daar te lande. In de zittkig van de tweede kamer van lieden heelt de interpellatie van den heer van Kerkwijk, over den aanleg van spoorwegen hier te lande, tot uitvoerige distussien aanleiding gegeven De minister van binnenland- sclie zaken heeft op de vraag van den heer van Kerkwijk eenige inlichtin gen gegeven en verklaard dat de zaak der spoorwegen in goeden gang is. Hij hoopt in deze zitting een wetsontwerp daaromtrent Ie kunnen indienen. De toezegging op de indiening daarvan voor het Paasch-reces kon hij echter niet geven. Donderdag aanst. zijn de Indische spoorwegen aan de orde. De thé dansant aan het hof werd gister avond bijgewoond door Illl.KK. HII. de prinsen vau Oranje, Alexander en Frederik, benevens door 1111. DD. 1111. den prins en prinses zu Wied. De soiree overtrof de vorige in pracht, welke zich vooral kenmerkte door de schitterende toiletten der dames en den uilgelezen kring van genoodig- den, waaronder het corps diplomatique en onderscheidene leden der hofhou dingen. Voor den hoogen raad, regt doende in revisie, zijn gisteren de plei- dooijen gevoerd in zake den staat der Nederlanden, eisclier in revisie, tegen de Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, verweerderesse. Daarbij be trof hel: I". hel bedrag der kosten, die voor de oorspronkelijke eischende maatschappij worden veroorzaakt door het van wege den staat aan haar opgelegd vervoer van brievenmalen, van de rijtuigen der post-administratie, die tot vervoerbare postkantoren zijn ingerigl, en van de ambtenaren, in die rijtuigen dienst doende of met liet overbrengen der brievenmalen in de gewone rijtuigen van den spoorweg belast; 2°. het bedrag der schade of winstderving, die de maatschappij ten gevolge van hel bewerkstelligde ver voer ondervindt iu de uitoefening van haar bedrijf; en 3". de berekening der schade, die de maatschappij volgens de bovenstaande grondslagen (buiten eenige berekening van vracht, loon of winst) door het kostelooze vervoer der brievenmalen jaarlijks lijdt. De hooge raad. in eersten aanleg, was van oordeel, dal die schade ruim moest worden opgeval en dat die schadever goeding ook de toekenning van een billijk loon in zich bevatte. Tot bepa ling van het quantum der schadevergoeding benoemde de hooge raad des kundigen. maar de staat kwatn van dat arrest iu revisie; en bij arrest in revisie is verworpen het denkbeeld van loonen is de beslissing over den oorsproitkelijken eisch aangehouden. De deskundigen hebben bij rapport aan den hun opgedragen last voldaan en voor schade, die vergoed moet wor den over het tijdvak van 1 September-3! December 1872, opgegeven de som van ƒ5.414.49, en als schade over hel jaar It 73 de som van 16.349.64%, terwijl voor latere jaren eene formule is aangegeven, die hel zeer gemakkelijk maakte voor ieder volgend jaar uit te rekenen, hoeveel het quantum der schade bedraagt. Door de maatschappij is daarin berusten conform dat rapport der deskundigen heeft zij dan ook hare oorspronkelijke vordering gewijzigd. De slaat is evenwel bij zijne conclusie blijven persisteren, strek kende. dal de gelieele vordering der maatschappij zal w orden verklaard niet ontvankelijk en ontzegd. Vermits hel door dien loop van het geding alzoo gold de voortzetting der behandeling van de, hoezeer gewijzigd, primitieve vordering, had het eerst het woord de heer m'. A. M. van Slipriaan Luis(ius, advocaat van de zich verwerende maatschappij tot nadere ondersteuning ba rer vordering; en traden nader op voor den staat de heeren lands-advocalen mrs. A. de Pinto en G. M. van der Linden tot bestrijding dier vordering. ENGELAND. LONDEN, 12 Febrnarij. Van de regering is eene waarschuwing uitgegaan tegen de landverhui zing naar Brazilië, uithoofde er op nieuw pogingen worden aangewend om emigranten derwaarts te lokken. In 1872 en 1873, zijn verscheidene land- verhuizersgezelschappeniu het geheel ongeveer 1000 personen sterk, uit liet vereenigde koningrijk naar Brazilië verhuisd, onder belofte van op gunstige voorwaarden land te zullen erlangen, en van tot dat zij zichzelven kouden onderhouden in de bebouwing te zullen worden ondersteund, en in de verwachting dal zij reeds zes maanden na hunne aankomst zouden kuu- kun oogsten. Deze belollen en verwachtingen zijn niet vervuld; de land verhuizers hebben geen land gekregen; er zijn ziekten onder hen uitgebroken en zij die daartoe bij magte waren, zijn naar de hoofdstad teruggekeerd om de hulp in te roepen van den Eiigelschcn gezant. Eenige weduwen en kinderen van de overledenen zijn sedert naar Engeland teruggezonden: eenige der landverhuizers zijn naar andere nederzettingen overgebragt, en de Engelsche gezant doet nog steeds pogingen om voor de overgeblevenen hulp te verwerven. Woensdag avond zijn een aantal dames en heeren, die belangstellen in het onderwijs voor vrouwen, op uiinoodiging van den lieer llolloway in diens woning in Oxford-street te Londen zamengekomen, en alstoen heeft de heer Holloway hunne voorlichting en medewerking gevraagd voor de

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5