Voorwaarts naar Indie vertrokkende reis te veraangenamen, hebben eenige heeren aldaar door vrijwillige bijdragen zooveel bijeengebragtdat zij aan I den commandant van liet detachement, den heer de Gelder, konden zenden: I 14000 stuks sigaren, 93 ponden tabak, 1 kist cavendish, 1 harmonica, 6 dominospellen, 6 kienspellen, 6 damborden en 120 spellen kaarten, liet saldo hunner rekeningdat 4920 bedroegis door hen aan het Roodc Kruis overgemaakt. Te Dordrecht is door de policie aangehouden zekere Bot. sedert 31 Januarij 11. uit de gevangenis te lloorn ontslagenwaar hij twee jaren straf had ondergaan. Maandag avond had hij met zekeren schipper Bon man, die naar het schijnt niet in zeer nuchteren toestand was, kennis aan geknoopt. Hij wist daarbij van de gelegenheid gebruik te maken en zijn jas, waarin zijn ontslagbrief uit Hoorn was gestoken, te verwisselen tegen den beleren jas van den schipper, waarin zich bovendien een vrachtbrief bevond. Van deze vondst wilde Bot des anderen daags gebruik maken; hij trachtte door middel van een tusscheripersoononder belofte van eene goede fooi, de vracht te doen incasseren. Dit gehikte evenwel niet, hetzij dat men achterdocht had of reeds gewaarschuwd was, maar daarentegen kwam de politie achter de waarheid, hetgeen lot dc aanhouding van Bot ge leid heeft. - Gisteren had, van wege de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij,!te Haarlem de vierde veiling plaats van drooggemaakte en in cultuur gebragte gronden in den Houtrakpoldergelegen in het IJ. Van de 550 heet., 53 aren en 55 cent. in veiling gebragte gronden zijn verkocht 530 heet., 41 aren en 40 cent. voor 1,054,401 en opgehouden 20 heet., 12 aren en 15 centiaren. De prijzen liepen van 525 tot /2400 per hectare. ündcr de gemeente Heerhugowaard, in de buurt Veenhuizen, brak Dingsdag avond een hevige brand uit, die weldra het geheele huis met den inboedelbenevens een hoeveelheid hooi in de ascli legde. De bewoner van het huis, trachtende den brand te blusschen, viel door het zolderluik, en vermoedelijk in bewusleloozen toestand verkeerende, is hij in de vlammen omgekomen. De Twentsche Courant meldt omtrent de werkstaking te Almelo: "De werkstaking is ten einde, maar er is geen vrede gesloten. Mokkend en met zekere spijt hebben de wevers hunnen arbeid op de fabrieken her vat, het meerendeel door armoede en gebrek gedrongen. 's GRAVENHAGE, 12 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. G. Turk, lid van het hoog militair geregtshof. De heer J. M. Daalgreen, thans commies-verificateur der l"e categorie voor de active dienst der directe belastingen enz. te Hoornis benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Bergeyk c. a. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond is benoemd' de heer H. W. Groeneveld, thans tijdelijk leeraar aldaar. Aan den heer O. T. Gollcker, Nederl. consul te Malta, is vergunning verleend tot het aannemen der betrekking van consul van Zweden en Noor wegen aldaar. H. M. de koningin woonde gisteren het diner bij door Z. K. 11. prins Alexander in Hd. paleis ter eere van onderscheidene der op het academie feest te Leiden herwaarts gekomen buitenlandsche hoogleeraren gegeven. In de tereglzitting van het hof van Zuidholland waren gisteren als overtuigingsstukken aanwezig een vijftal doozen met rollen gekleurde zijden linten en git-ornamenten, zijnde gedeelten van goederen die den 12Je° en )3d,n October in den namiddag of avond waren ontvreemd uit een wipkel aan de Delflschc vaart te Rotterdam, liet ontvreemde vertegenwoordigde eene waarde van ongeveer 500 en werd gekocht door een koopman in die zaken, voor ƒ35. Drie jongens, respectivelijk 18, 19 en I8jaren oud, had den in de bank voor beschuldigden in deze zitting plaats genomen en be kenden op bovengenoemde avonden in het bezit van de doozen met linten enz. te zijn geweest, nadat de eerste, J. M. genaamd, vier malen in den winkel was geweest en den eersten avond twee, den tweeden avond drie doozen van achter de deur van den winkel had weggehaald. De beide andere jongens, A. II en M. M. K.bleven builen op de wacht. Beide avonden werden de gestolen goederen aan J. G.oud 36 jaren, in de Zandstraat verkocht door de twee jongens, die bij het plegen der feiten als wachters hadden gefungeerd en telkens na den verkoop erlangde n°. 1 zijn aandeel in de buit. De opkoopcr ventte op een wagen zijn gekocht partijtje lint te RotterdamVlaardingen en Gouda op de markt uit «en détail", doch in laatstgenoemde plaats legde de policie de hand op zijne koopwaar. Hij gaf op te hebben gekocht van schamel gekleede jongens, die hem hadden medegedeeld, dat zij door erfenis eigenaren van de linten waren geworden. Het bleek thans dat zij deze opgave werkelijk hadden gedaan en de opkooper hield ook voor den regter vol, dat hij niet geweien had dat diefstal in het spel was, maar dat hij geheel ter goeder trouw had gehandeld. Advocaat-generaal mr. Terpstra achtte de feiten, aan de drie jongins ten laste gelegd, gestaafd, zoo door de verklaringen der getuigen als de beken tenis door de beschuldigden afgelegd. Wat den opkooper betreft toonde hij aan, dat deze bepaald ter kwader trouw eene waarde van ƒ500 voor ƒ35 had weten magtig te worden en releveerde de omstandigheden waaronder de verkoop had plaats gevonden. Het schamel uitzigl der knapen en hunne opgave, dat zij de linten van neefjes en nichtjes hadden geerfd, had hem dadelijk achterdocht moeten geven. Hij rcquircerde, voor de jongens: schul digverklaring aan diefstallen door meer dan een persoon in een bewoond huis en bij nacht; voor den opkooper medepligtigheid door des bewust het gestolene te hebben geheeld, en voor n". 3, M. M. K., die zich op 12 Octo- 1 ber jl. uil een herberg te Rotterdam, waar hij vertoefde, een zakje met 5 aan centen toeeigende, bovendien aan diefstal in een herberg waar hij was ontvangen, en hunne veroordeeling tot gevangenisstraf, als: J. M. en A. II. tot 3 jaren en M. M. K. tot 4 jaren en J. G., de koopman, tot tuchthuis straf van 5—10 jaren. Als verdediger voor de drie jongens voerde het woord mr. Vreede en als verdediger voor den koopman trad op mr. van Gigch. De uitspraak is be paald op Donderdag aanst. Het hof deed uitspraak in de zaken jl. Donderdag behandeld. J. S.die uit een spekslagerswinkel te 's Hage een bakje met ƒ5 aan klein zilver geld ontvreemdde, werd veroordeeld, tot 2 jaren en W. L., beschuldigd eene ezelin uit eene weide onder 's Hage en een aantal vogels uit een vin- kenhuisje onder Wassenaar zich te hebben toegeëigend, tot 5 jaren tucht huisstraf. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is overeen komstig het advies van burg. en weth. besloten: 1°. de nieuwe gasfabriek op te rigten op het terrein achter de ascli- en vuilnisslaal2». voorwaardelijk, dat is voor het geval de vereischte vergunning tot het oprigten der gasfa briek wordt bekomenvan de erven van lleerdt ondershands aan te koopen hoogstens zes hectaren weiland voor den prijs van 8000 gl. per bunder, Slechts drie leden verklaarden met dit voorstel niet in te stemmen. Van burg. en weth. is ingekomen eene aanbeveling ter benoeming vaneen administrateur-boekhouder bij de gemeentelijke gasfabriek, naar welke be trekking 120 sollicitanten hadden gedongen. Aanbevolen worden de hh. F II. Key, boekhouder bij de gemeentelijke gasfabriek te Leiden; K H. Tip directeur der gasfabriek te Kuilenburg; K. F. Wagner, boekhouder te 's Hage. Dezen morgen zijn per Holl. spoor alhier gepasseerd de mariniers uil het garnizoen te Rotterdamdie aan boord van het schip Voorwaarts zullei overgaanten einde via Batavia naar Atchin te worden gedirigeerd. Bl'ITKM.A.MKSCUE BEHIG i KIN ËKGELAKB. LONDEN 11 Februarij. Garibaldi heeft een brief gerigt aan hel te Londen verschijnend dap blad Daily Newswaarin hij het Engelsche volk en de Engelsche pers aai spoort mede te werken tot verwezenlijking zijner Tiber- en Campagn» plannen. Op de kust van Wales, tusschen kaap Lynes en de Skerries, had ee» noodlottige aanvaring plaats. De stoomboot Magnet, van Dublin naar Li verpool, kwam door den dikken mist in botsing met de Ncderlandsche barl Holenfelde, van Batavia. Het vaartuig zonk onmiddellijk; de kapitein (i zes man van de equipage kwamen daarbij om. De boot leed nagenoeg gw schade. Betreffende het afbranden van den schouwburg te Edinburgh verneeo men nog dat de brand uitbrak Zaturdag nacht ten 2 ure, nadat de wekt lijksche betalingen waren geschied. Men hoorde een ontploffing en za; tegelijkertijd op het tooneel de vlammen uitslaan. Binnen weinige minute; stond het geheele gebouw in brand. Een viertal vrouwen die zich nog it de kleedkamer bevondenhadden ternaauwernood tijd zich uit de voeten tl maken. De geheele brandweer was spoedig in werking, maar vermogt nie het gebouw te redden. Dc naburige huizen, o. a. een katholieke kerk, dl aan den schouwburg grenst, liepen groot gevaar, maar dit werd afgewet! In 1853 en in 1865 brandde deze schouwburg al; in 1865 kwamen zt menschen om onder een nederstortend stuk muur. Het gebouw was vot 12000 verzekerd bij de Phoenix, de inboedel voor 4000 De costnoi! en de benoodigdheden voor de pantomime kosten ongeveer 2000 bij d; schouwburg waren 500 personen werkzaam. FRANKRIJ K. Volgens dc Bonaparlistische dagbladen zal de hertog van Feltre, i imperialistische candidaat, bij de herstemming in het dep Cótes-du-No» zich terugtrekken. Algemeen gelooft men, dat de Bonaparlistische blad; hunne vrienden in dal gewest zullen verzoeken, op Zondag 21 dezer hunt stem uit te brengen op den legitimist, den heer de Kerjégu, die bij i eerste stemming .3000 a 4000 stemmen meer heeft verkregen dan de rep blikeinsche candidaat. De heer de Broglie en zijne vrienden houden zich overtuigd dat constitutionele wetten niet tot stand zullen komen en dat zij alsdan het k wind in handen zullen krijgen. De XIX Siècle verzekert, dat kapitein Gaultier de la Richerie, vroegere gouverneur van Nieuw-Caledoniëgeheel vrijgesproken is bij If onderzoek, door een krijgsraad naar zijn handelingen als gouverneur inj: sleld. Er zou thans spraak zijn, hem tot schout-bij-nacht te benoemen. Ilenri Louis Goutier, die indertijd het piano-magazijn van Philiff llerz in den brand slak, is van alle rcglsvervolging ontslagen, wegens dt staat van zjjn verstandelijke vermogens. Hij is thans in het krankzinnig; gesticht te Bicètre opgesloten, waar hij weigert te werken. De overi'j daar verpleegd wordende lijders houden zich onledig met het plakken lucifers-doosjes. IPANJE Door den minister van binnenlandsche zaken is eene circulaire nil? vaardigd aan de gouverneurs der provinciënwaarbij hun aanbevolen wok met de uiterste gestrengheid te werk te gaan legen die invloedrijke p» sonen, die pogingen mogten aanwenden zich tegen den nieuwen stand» zaken te verzetten. In Madrid is dit bevel toegepasl op Zorilla, eend' hoofden van de radicale partij. Deze had eenige zijner politieke vriend» bij zich aan huis gevraagdom over hun te houden gedrag te raadplege Deze bijeenkomst was in de or gen der regering gevaarlijk voor de open bare orde, de civile gouverneur ging met twee inspecteurs van policie nat de woning van Zorillaverklaarde dat hij gevangene was en maakte meester van al zijne papieren. Zorilla werd vervolgens streng bewaakt® moest dienzcllden avond naar Frankrijk vertrekken. Een groot aantal vri«

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2