LMDSCHE COURANT. 1875. N°. 3fi. ZATURDAG 13 FEBRUARIJ. ST ADS-RE IV IC 11 TEN. Derde Eeuwfeest van Leiden's Hoogeschool. BINNENLANDSCI1E BEIliGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nammers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prys der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Na afloop van de gedenkwaardige viering van het Derde Eeuw feest van Leiden's Hoogeschool is het Burgemeester en Wethouders hoogst aangenaam een woord van hartelijken dank te brengen aan de ingezetenen voor de verleende medewerking, ten einde de feestviering bij uitnemendheid te doen slagen. Te meer stellen zij de houding der burgerij in deze op den hoogsten prijs, nu niet alleen HH. MM. onze geëerbiedigde Koning en Koningin en andere leden van het Vorstelijk Huis, maar tevens de in grooten getale opgekomen buitenlandsche geleerden en andere genoodigden daardoor in de gelegenheid zijn gesteld den meest gunstigen indruk te ontvangen van de wijze waarop men te Leiden de stichting weet te herdenken van onze beroemde en geliefde Hoogeschool. Bu rgemeester en Wethouders van Leiden, v. d. BRA.NDELER, Burgemeester. Le/den, 12 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 Februari). De feestelijkheden werden gisteren besloten met eene muziekuitvoering in de stads-coneertzaal, aangeboden door bh. prolessoren, studenten en veie burgers dezer stad, aan de afgevaardigde professoren. De Amsterdamsche liedertafel 'Amstel's Mannenkoor", onder leiding van den heer D. de Lange, voerde, met medewerking van bet schoone Park- orcliest, onder directie van den heer Stumpff, het volgende programma uit: «Thiirmerlicd" (koor, soli en orchest), van J. A. van Eyken; »Symphonie", door D. de Lange; Tenor-aria uit //de Schepping", van Haydn; »Saiamis" (koor, baryton-solo en orchest), van Gernsheim, en tot slot «Leidens Ont zet" (voor koor, soli en orchest). van Hol, woorden van Schimmel. Tegen den avond was de liedertafel met zijn vaandel de stad binnen getrokken, ingeleid door de commissarissen van toonkunst en voorafgegaan van muziek, en de uitvoering welke hier gegeven werd bleek wel eene der gelijke hulde waardig; want het koor beschikt over zooveel uitstekende krachten, dat zelfs de solo-partijen dan door den een dan weêr door den ander konden worden uitgevoerd. De tenor-aria gezongen door den heer Eichholtzwas schoon en de uitvoering van Saiamis voortreffelijk. De ver dienstelijke compositie van Hoi's «Lcidens Ontzet" is hier te goed bekend om er over uit te weiden, liet omvangrijke zware koor-partituur dier com positie werd zeer gelukkig door het Amslelkoor weergegeven en liet niet na op de vele aanwezigen diepen indruk te maken. Meest al de vreemde gasten der hoogeschool, die zich nog in de stad bevonden, hadden gebruik gemaakt van de uitnoodigingterwijl overigens dit concert, gelijk de schouwburg-voorstelling den vorigen avond, het deftige kenmerk droeg van de feestelijkheid, welke er aanleiding toe gaf. Gisteren avond bragten de studenten der Literarische faculteit dezer hooge school, waarbij zich vele studenten der andere faculteiten hadden aangeslo ten, den hoogvereerden professor Madvig, uit Kopenhagen, ten huize van prof. "Vissering eene serenade met fakkellicht. De heer J. J. Hartmancandi- daat in de letteren, voerde namens hen allen het woord in de Latijnsche taal, en zijn aanspraak tol den grijzen Madvig bevatte een uiteenzetting van de gronden waarom de leden der litterarische faculteit ZHG. door eene serenade hunne hoogachting beloonden. Zij meenden daardoor den man te vereeren, die niet alleen voor alle studenten in hun jongensjaren een gids en leidsman was geweest, maar die ook, even als de Homerische Nestor niet ophou dende te arbeiden, de philologische studiën der volwassenen als een noorder licht bescheen; den man. dien zooeven het vaderland bekroond had met den lauwerkrans der geleerdheid. En eindelijk meenden zij aldus het best hun dank te betoonen aan den grijsaard die met hen het akademiefecst had w iilen vieren, en zoo de herinnering van velen aan hem had verlevendigd en hun hoogachting versterkt. De hoogleeraar betuigde zijn erkentelijkheid over het huldebewijs hem toegebragt in warme bewoordingen en uitte bij die gelegenheid de beste wenschen voor den bloei der Leidschc akademie en voor Nederland. Blijkens het overzigt van de opbrengst der middelen over de maand Januarij van dit jaar hebben dieopgebragt /5,l37,845.88%,zijnde/328.502.60% minder dan in de maand Januarij 1874. De raming bedroeg/6,980,313.95. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia heeft ten opzigte der aan de industriëlen, landbouwers en kunstenaars te stellen voorwaarden met goedkeuring van den minister van biunenlandsche zaken, besloten het navolgende ter hunner kennis te brengen. Door de Nederlandsche regering zullen worden gedragen: t". De kosten van hel vervoer der voorwerpen van de haven van insche ping in Nederland af tot in het tentoonslellings-gcbouw te Philadelphia en van daar terug lot in de haven van Nederland. (De kosten van het vervoer naar en van de haven in Nederland blijven voor rekening der inzenders.) 2". De kosten van de uit- en inpakking, van de opstelling, schoonhou ding en bewaking der goederen in de tentoonstelling. 3°. De kosten der assurantiepremie voor het vervoer te water en te land heen en terug, en verder de assurantiepremie voor brand gedurende den tijd van het verblijf zier goederen in Amerikaonder beding dat de goederen niet door de inzenders afzonderlijkmaar gezamenlijk onder toe- zigt der hoofdcommissie met de door haar daartoe aan te wijzen scheeps gelegenheid verzonden worden. 4". De kosten van algemeene opstelling en decoratie. De inzenders zullen zelve moeten zorg dragen voor hunne loonkastcnétalages enz., doch zullen zij die vooraf in teekening aan de hoofdcommissie moeten overleggen, aan hare goedkeuring onderwerpenen in overleg met haren architect uitvoeren, opdat eenheid en sierlijkheid in het geheel worden verkregen; daarenboven behoudt de hoofdcommissie aan zich het regt de opaegeven inzendingen vooraf aan eene keuring te onderwerpen en die zaken te weigeren, die haar voor de tentoonstelling minder geschikt voorkomen. De hoofdcommissie wenscht dat, in overleg met haar, door inzenders van gelijksoortige voorwerpen, zoo veel mogelijk door onderlinge zamenwer- king, collectief-tentoonstellingen zullen worden tol stand gebragl. Zij her innert belanghebbenden dat noch door haar. noch door de centennial commissie, agenten in Nederland zijn aangesteld, en dat de in verschillende nieuwsbladen voorkomende bewering van den heer C. A. J. Geesink, voorzitter van de vereeniging van het Nederlandsche kunstindustrie-mnseumals zoude deze door de centennial commissie erkend zijn. volgens ontvangen inlich tingen dier commissie en op grond van art. 3 van het algemeen reglement geheel onjuist is. Ieder, die aan de tentoonstelling wenscht deel te nemen, heeft zich dus uitsluitend te wenden aan den voorzitter der Nederlandsche hoofdcommissie te Haarlem. Ter uitvoering van 's konings besluit nopens de voorregten toegekend aan miliciens, is door den minister van oorlog bepaald, dat hel examen voor de lotelingen der ligting 1875, die den graad van sergeant-milicien bij de infanterie wenschen te verkrijgenzal kunnen worden afgelegd in ieder garnizoen, waar de staf van een bataillon infanterie zich bevindt. Zp. die aan heL examen wenschen deel te nemenbehooren zich daartoe voor den 15aen Maart schriftelijk aan te melden bij den komuiandant der afdeeling infanterie, waar zij verlangen dit te doen, met vermelding tevens van corps en garnizoen, waar zij bij voorkeur hun militie-pligt willen vervullen. Het examen zal den 25sten Maart een aanvang nemen. Het stoomschip Conrad is gisteren van Batavia te Nieuwe Diep aan gekomen. De arrend, regtbank te Rotterdam heeft den heer P. J. R. Laan in al zijne regten hersteld en den provisionelen bewindvoerder gelast, alle onder zijne berusting zijnde waarden aan den heer Laan ter hand te stellen. Naar men zegt, is de heer Laan voornemens, na eenigen tijd zich wederom als predikant beroepbaar te stellen. Te Rotterdam is gisteren avond, ten gevolge van eene gasontploffing, brand ontstaan in de jongejufvrouwenschool van den heer Lelieveld aan het einde van de Kruiskade. De brand heeft zich bepaald lot de tweede ver dieping van het koepelgebouw, die geheel is uitgebrand. Ten einde aan de mariniers, die van Rotterdam met hel stoomschip

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1