HUITKM.AINDSCIIE UKMC.KIN vrÜe ruimte slaat het beeld van prins Willem den Eerste, als stichter der academie. Langs de wanden en tnsschen de bogengalerijen zijn consoles geplaatst voor bustes; tegen de wanden zijn marmeren platen aangebagt, waarop namen geplaatst kunnen worden. Op de bovenverdiepingen in de beide vleugels, die tegen de eerezaal aansluiten, zijn verder de faculteitska mers en het kleine auditorium, terwijl aan de zijvleugels nog kamers voor privaatcollegies, voor profesoren, pedels, enz. gevonden worden. Het natuur kundig museum heeft aan de Garenmarkt een gebouw voor de administratie, met kamers voor den professor en het beheer der inrigling, verder werk plaatsen, magazijnen enz. Een vestibule geeft toegang tot de twintig zalen, welke over twee verdiepingen loopen. De gevel van het akademiegebouw is in bakslcenbouw ontworpen, met versieringen van gehouwen steen, ecnigzins in den stijl der 17de eeuw in ons vaderland, Met ingang van 1 Mei aanst. zullen, ingevolge kon. besluit van den 3"> dezer, de thans bestaande elf stellingen der genie opgeheven en vervan gen worden door negen genie-commandementen, waarin hoofdofficieren, bij uitzondering kapiLeins van het corps ingenieurs, voor zoo verre de fortifi catiën betreft, het commando voeren onder het toezigt van den inspecteur der genie. Tot het 5de commandement, dat van de stelling van de monden der Maas en van het Haringvliet, behooren: Delft met Rotterdam, 'sGra- venhage met Leiden, llellevoelsluis en Brielle. Standplaats van den com mandant: Delft. Z. M. de koning heeft een nieuw bewijs gegeven van zijne innige be langstelling in het lol onzer burgerlijke en militaire landsdienaren in Ne derlandse!) Indie, door op voordragl van den minister van koloniën ter voorziening in het lot van lien, die niet vallende onder het bereik van het reglement betreffende den onderstand van nagelaten betrekkingen, o. a. van in Indië omgekomen militairen, in geldclijken nood geraken, te bepalen, dat aan de nagelaten betrekkingen van burgerlijke en militaire Europesche landsdienaren, die in Ned. Indië in den strijd of bij en door de uilvoering van gevorderde of bevolen dienst verrigtingenzijn gesneuveld of omgekomen of aan de onmiddellijke gevolgen van den strijd of van de gemelde dienstver- rigtingen, binnen een jaar zijn overleden, een jaarlijksche onderstand wordt toegekend, wanneer blijkt dat zij, niet vallende in de termen van het pen sioen-reglement, ten gevolge van den hierboven bedoelden dood hunner be trekkingen. aan dergelijkcn geldelijken onderstand dringende behoefte hebben. Deze gunstige beschikking des konings zal op last van den minister van oorlog bij de corpsen van het leger op drie achtereenvolgende appèls en voorts cn den eersten Maandag van elke maand aan de troepen worden voorgelezen. Betreffende de reeds vermelde oprigting van stafmuziekcorpscn bij de regimenten infanterie kan nog worden medegedeeld, dat dienaangaande door Z. M. den koning o. a. nog hel volgende is bepaald: De staf van ieder der 8 reg. infanterie wordt vermeerderd met 18 muziekanten, waarvoor een jaarlijksch subsidie van 4000 per regiment wordt toegekend; voorts zullen 10 soldaten bij ieder regiment als élêve-muziekanten'bij de stafmu ziekcorpsen worden gedetacheerd. De gemeenteraad f-an Amsterdam heeft, overeenkomstig een voorstel van burg. en weth., besloten lot het oprigten van cene hoogere burgerschool met driejarigen cursus met laag schoolgeld, bestemd voor kinderen, wier ouders hel niet voegt, hetzij om den langeren leertijd, hetzij om financiële redenenhunne kinderen de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus of de handelsschool te doen bezoeken. De nieuwe school zal dus in den regel voor hen aanvangen op 12-jarigen leeftijd cn gelijkstaan met de drie laagste klassen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, evenwel met een gewijzigd programma, in hoofdzaak minder mathematisch en meer literarisch. Naar men uit Almelo meldt zou de werkstaking aldaar als geëindigd mogen worden beschouwd, daar de werklieden den arbeid hadden hervat. Aan het U. D. wordt echter gemeld dat thans de vrouwen en meisjes, wier werk beslaat in het spoelen en haspelen, plotseling het werk hebben gestaakt, omdat men haar loonen belangrijk heeft verminderd, en hiervan zou weder het gevolg kunnen zijn dat de fabrieken moesten stilstaan. Binnen kort zal ter rolle van de arrond.-reglbank te Assen de oude pastorie te Hoogeveen verkocht worden, in beslag genomen, ten verzoeke van de predikanten in den ring van Meppel, als een gevolg van een vonnis dier regtbank. wegens cene schuld groot ƒ562.60. Door eenige officieren der marine te Middelburg worden pogingen aange wend om gelden te verzamelenten einde een gedenkteeken op te rigten op hel graf van wijlen den voormaligen minister van marine en gepens. vice-admi- raal de Smit de Broecke te Souburg. Bij de tweede kamer is een wets-ontwerp ingediend tot verhooging der Indische begrooting (uitgaven Nederland) van 1875 met ƒ100,000, wegens de benoeming van den nieuwen gouverneur-generaal. Van die som zijn be stemd voor den aftredenden gouverneur-generaal wegens pensioen en ver goeding der kosten van overlogt naar Nederlaud ƒ20000. Ten behoeve van den nieuwbenoemden gouverneur-generaal wordt, in navolging van vroeger, gerekend op ƒ60000 wegens kosten van uitrusting cn op ƒ20000 voor reis kosten naar Indië cn tractemcnt gedurende het tijdperk tusschen zijn ver trek uit Nederland cn zijne aankomst in Indië. 's GRAVENHAGE, II Februarij. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan J. Spruyt, sluisknecht te Kruiningenwegens de redding van eén drenkeling uit den schutkolk te Hansweert, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan den luit. ter zee l8,e kl. W. baron van Hogendorp, tijdelijk adjudant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, tot hel dragen der versierselen van ridder van de lste afdeeling der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem geschonken door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach. Tot commies bij het ministerie van buitenlandsche zaken is benoemd de heer mr. F. Taunay, en lot procureur-generaal in de kolonie Suriname de heer mr. A. Looijen officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn. Tot boden bij de tweede kamer der stalen-generaal zijn aangesteld, A. van Doorn, dusver adsistent, en J. de Boer, gepensioneerd adjudant-onder officier bij het Indisch leger. Aan den ritmeester H. G. J. Völcker, van het 4e reg. huzaren, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Door den minister van koloniën is ingetrokken de beschikking, waarbij de landmeter 1"« kl. van het kadaster hier te lande W. F. Bruinier is ge steld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tol bewaarder 2dï kl. van het kadaster te Batavia; en is de heer J. M. Schoth, landmeter J9le kl. van het kadaster hier te lande, daartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal. Voorts zijn door dien minister de hoofdonderwijzers C. de Gast, P. M. Heymans en II. Ooslerlo gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot onderwijzer 3d' kl. voor de dienst daar te lande. Gisteren ochtend tusschen 8 en 9 ure trok een gewapende grenadier op de Riviervischmarkt bij de Schoolstraat de aandacht van velen. Niet alleen het ongewone daar een militair te zien post vatten, maar ook de omstandigheid dat de militair tot verschillende voorbijgangers zich beklaagde over het verstrijken van het uur van aflossing, deed hem door vele nieuws gierigen omringen, liet raadsel werd opgelost toen een korporaal met eenige manschappen ter plaatse kwam, om den wachthebbende naar de hoofdwacht over te brengen. Het bleek een grenadier te zijn die van 6 tot 8 ure voor het gebouw der hoofdwacht op het Buitenhof had moeten schilderen, maar toen regtuit naar de Vischmarkt was geloopen, waar hij meende post te moeten vatten. Hij gaf dan ook bij zijne overbrenging naar de hoofdwacht zijne verbazing te kennen over den langen duur van zijn schilderen. De militair, van wien men zegt dat hij aan zwakte van geestvermogens lijdt, heeft dus waarschijnlijk in een aanval van verstandsverbijstering zijn post verlaten. ËNGEliAJTD. LONDEN, 10 Febrnarij. In de jongste zitting van het kon. aardrijkskundig genootschap heeft admiraal Richards medegedeeld, dat de eerstvolgende Noordpool-expeditie het volgend plan zal volgen. Twee schepen, elk bemand met 60 koppen, zullen in Mei vertrekken. Zij nemen 60 honden mede. Zij zeilen te zamen naar Smilh-Sund tot op 82 graden breedte. Dan zal het cene schip (kom- mandant Markhaw) achterblijven, terwijl kapitein Nares zal trachten verder door te dringen, hetzij per schip, hetzij per slede. In het voorjaar vau 187G komen zij weder bijeen. Wanneer zij in het voorjaar van 1877 nog niet in Engeland zijn teruggekomen, zal eene nieuwe expeditie worden uit gezonden om hen op te zoeken. FKANHR1J K. De heer Dugué de la Fauconnerie heeft eene oproeping ontvangen om Dingsdag aanst. voor den regter van instructie te verschijnen, als beschul digd van zonder vergunning portretten van den keizerlijken prins te hebben verspreidbenevens exemplaren eener brochure van den heer de la Faucon nerie, getiteld: »de laster tegen het keizerrijk." Op 7 Februarij heeft er in de nieuwe opera een gemaskerd bal plaats gehad ten voordeele der Parijschc armen. Het werd vrij druk bezocht en heeft eene zuivere bate van 100,000 frs opgeleverd. De Rue Dareau in het Quartier de la Santé werd Maandag in opschud ding gebragt door een ongeval, dat de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Een gedeelte van de straat, over een lengte van drie meter, ver dween plotseling in de diepte, met zich voerende een vrouw en een kind, die zich op dat oogenblik op dat punt bevonden. De verzakking ging ge paard met een ontzettend rumoer van de vallende aarde. Onmiddellijk waren agenten toegesneldmaar mep. moest ladders halen om in de diepte van 8 meiers af te dalen. Eerst werd het kind en vervolgens ook de vrouw gered. Vrijdag 11. is te Parijs een groot aantal Engclsche zakkenrollers, die het Kanaal waren overgestoken om zaken te doen, in hechtenis genomen. Een hunner werd bij de Beurs aangehouden, op het oogenblik dat hij de welvoorziene portemonnaie van eene dame uit haar zak in den zijnen had overgebragt. Een ander werd naar het commissariaat van politie geleid, eenige minuten nadat hij eene vrouw, in den omnibus willende slappen, van hare portemonnaie had ontlast. Nog verscheidene anderen vielen inI handen der policie. Bij een hunner vond men niet minder dan 17 porie- monnaies, die hij dien dag had gerold. Door middel van de photographie: is de politie te weten gekomen, dat eenige dier zakkenrollers reeds eens of meermalen veroordeeld waren. SPANJE. Uit de Gaceta blijkt dat de voorposten van den linkervleugel der] rege ringstroepen bij Lacar, niet ver van Oleiza, een kleine nederlaag hebben geleden, ten gevolge van overdreven zelfvertrouwen. Dit zal echter geen invloed hebben op de operatiën. Het blijkt echter uit andere berigten dat die operatiën tijdelijk zijn gestaakt. De troepen versterken zich in hunne stellingen. De koning heeft een bezoek gebragt aan maarschalk Espartcro, en bj die gelegenheid heeft de minister Jovellar, uit naam van den ministerraad, aan den koning, ter zake van den aangevangen veldtogt, het grootkruis* der San Fernando-Orde aangeboden. De koning heeft echter geweigerd bet

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2