LEIDSCHE €01 HAAT. 1875. W°. 35. VRIJDAG 12 FERRUARIJ BN N k N L AND SC i i K K it 1G T EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is /'er vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den tiemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents.' LEIDEN, 11 Februarij Wij vernemen dal het Z. M den koning behaagd heeft den heer W. G. de Brnyn Kops, secretaris van curatoren der hoogeschool alhier, te benoe men tot ridder in de orde van de Eikenkroon. - ilogt hel denkbeeld, uitgegaan van een veertigtal ingezetenen, om in den schouwburg eene gala-voorstelling te organiseren, aan te bieden aan de feestvierende hoogeschool en hare geleerde gasten, hoogst gelukkig worden genoemdde wijze, waarop aan dat plan uilvoering werd gegeven, was het niet minder. Onze gezellige, nette schouwburg was in een feesttooi gesto ken, welke hem bijna onkenbaar maakte. Langs de loge was-een draperie gehangen van rood fluweel met goudkleurige franje, de toegang langs den trap belegd niet tapijten en aan den wand eene zeldzaam sehoone versiering van bloemen en spiegels: voor het tooneel hing eene draperie van de natio nale driekleur met de oranje vlag, opgenomen door reusachtige bloemguirlan des van wille en roode rozen, onze stedelijke kleuren. liet parterre en de galerijen werden geheel ingenomen door de studenten, die allen waren genoodigd en met den zwarten rok, witten das, in een woord, met het gala-pak, dat zij hadden aangetrokken, ook eene zeldzame deftigheid in acht namen. Loges en baignoires begonnen zich inmiddels te vullen met dames en heeren, in afwachting dat de vreemde professoren, die op den huize de Paauw bij Z. K. 11. prins Frederik dineerden, van daar zouden wederkee- ren Met een enkel woord willen wij melding maken van een aar dig middel door de regclings-commissie gevonden om ieder in de gelegen heid te stellen de namen van de bezoekers te kennen. Er was namelijk een lijst gedrukt, waarop [de rangschikking der plaatsen voorkvvam in dezer voegeelke loge of baignoire was daarop door een letter aangeduid en een van de ingezetenen, die deel uitmaakte van het aantal dat de voorstelling aanbood, fungeerde daar als gastheer. Verder waren de plaatsen zoo ge rangschikt dat de vreemde professoren zalen bij de tamilie waar zij logeer den en daar de verschillende faniiliën in dezelfde loge door den gastheer elkaar werden voorgesteld droeg het geheel volkomen het karakter eener receptie. Daarbij bragten dc smaakvol getoillelleerde burgeressen met hare dochters vol bevallige aantrekkelijkheid zooals menig vreemd hoogge leerde deftig heeft verklaard eene aangename afwisseling bij de eenvor mige kleeding der andere helft van het menschelijk geslacht. Intusschen geeft het //Iö Vivat" van het orchest, als altijd, het sein dat de voorstelling begint en plegtig opstaande, stemmen de studenten daarmee in met een entrain, dat de wanden er van trillen, als aan het slot het «nostrorum sanhas" door zooveel krachtige kelen met stemverheffing wordt uitgegalmd. Het Volkslied volgt, andere nationale zangen en eindelijk de ouverture van Rossini's «Barbier de Séville." liet orchest is met bijzondere zorg georganiseerd en vertolkt de muziek vol verscheidenheid van den Ita- liamschen maestro uitstekend. Dc uitvoering van hel Fransche opera-ge zelschap uil de residentie had de zeldzame verdienste te stijgen, zoodal zij werkelijk artistiek mogt heelentoen tegen het einde der tweede akte en gedurende de derde de vreemde professoren van hel vorstelijk gastmaal terug keerden. Een pauze viel in om den studenten vrij spel te geven in hunne ovaties, waarvan de bejaarde geleerde Madvig, de bewonderde Renan, cnrato- t'en e. a. het voorwerp waren. Weer klonken de vreemde volksliederen met dc onze en de stemming werd telkens hooger in feestelijkheid. Wegens het late uur werd de 4C acte van den //Barbier" er aan gegeven en eene geestige comedie van Labiche en Jolly la Grammairc'' alleraardigst afgespeeld. Het stuk was voor deze gelegenheid uitnemend gekozen, omdat de overdreven manie van den oudheidkenner, die in allerlei dwaze potscher ven of verroest ijzer overblijfselen van Ronteinschen oorsprong meent te ontdekken, er evenzeer in wordt gekarikaturiseerd, als de naaktheid van den onontwikkelden sukkel, die hooger wil klimmen dan hein past. Tegen middernacht eindigde deze hoogst gelukkig geslaagde voorstelling en het karakter dat zij droeg, de wijze waarop zij ten einde liep, was evenzeer in verhouding met de faam onzer hoogeschool en hare beroemde gasten op dit feest, als zij lot eer strekte van de //élite" der Leidsche bur gerij, welke haar aanbood. Na afloop der voorstelling vereenigden zich vele studenten, professoren en burgers in de builen-societeit van Amicitia, alwaar muziek werd gemaakt en waar vele professoren het woord hebben gevoerd, huldigende de Leidsche akademie, Necrlandsch vorstenhuis, zijn vrijheid, zijn historie, zijne doch- teren en niet het minst zijn gastvrijheid en bloeijende «spes patriae". Betreffende het collation, dat Dingsdag avond in de stads-gehoorzaal door hh. curatoren aan professoren en buitenlandsclie afgevaardigden werd aangeboden, deelt de H. C. nog mede dat bij die gelegenheid prol. Beets een feestdronk instelde op de vrouwen. Hij wees daarbij in de eerste plaats op de vrouwen van het huis van Oranje, op hare huiselijkheid en hare waarde voor het gezin; hij sprak vervolgens van de echlgenoote van den president-curator, mevrouw Gevers van Endegeest, als van het toonbeeld eener Ilollandsche huisvrouwen hij bragt ten slotte hulde aan de vrouwen van Nederland. Prof. E. Renan bragt in welsprekende taal hulde aan Lei- dens akademie. wegens de vrij eid en ontwikkeling op godsdienstig gebied welke door haar van Nederland waren uitgegaan. Prof. K Uriichs, van Würzbnrg, deelde mede, dat over 6 jaar aldaar een zelfde feest zou wor den gevierd. Hij erkende, hier veel schoons te hebben gezien en gehoord, eu hij noodigde de Leidsche akademie uit, te Wiirzburg mede leest te ko men vieren. Jhr. mr. Gevers van Endegeest, president-curator, stelde een dronk in op de afgevaardigden der vreemde universiteiten. Indien zij in Junij wilden terugkeeren, zouden zij op zijn buitenverblijf een gastvrij ont- naal vinden. Thans echter moest hij van hen afscheid nemen; hij deed het niet dan na hun zijnen hartelijken dank toegebragt te hebben voor de be reidwilligheid, waarmede zij naar Leiden gekomen waren, en hij eindigde met hen als herinnering namens curatoren aan te bieden eene bronzen medaille, voor deze gelegenheid geslagen, en een exemplaar van het //Album Studiosorum". Het feestmaal, gisteren door Z. K. H. prins Frederik ter eere van de builenlandsche professorendie de viering van het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool hebben bijgewoond, op het Huis de Paauw gegeven, moet zeer luisterrijk geweest zijn. Ruim 80 gasten waren aan den disch gezeten. Ook de prins von Wied en gemalin namen er deel aan, terwijl 11. M. de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje bij het nageregt aan de smaakvol aangcrcgte tafel verschenen. De meest welsprekende toasten van verschillende zijden wisselden het discours af. Buiten prijkte eene sier lijke verlichting, welke zich langs de lanen, die naar het prinselijk verblijf leiden, uitstrekte. Heden middag zijn onderscheidene hoogleeraren bij Z. K. II. prins Alexan der aan een diner genoodigd. Den Franschen hoogleeraar Ernest Renan is dc eer te beurt gevallen door verschillende leden der koninklijke familie in bijzondere audiëntie te worden ontvangen. - Omtrent de plannen voor de nieuwe akademiegebouwen alhier, die tijdens den feestmaaltijd op 8 Febr. in de stads-gehoorzaal voor de genoo- digden waren ten toon gesteld, ontleenen wij aan het Fad. het volgende: Naar de plannen zullen op de Ruïne het academiegebouw en het museum voor natuurlijke historie gebouwd worden. Het academiegebouw zal met het front komen langs het Rapenburg en het daarachterliggend terrein zal (ioor het museum worden ingenomen. Door twee vestibulen, de eene aan de zijde der Garenmarkt, de andere aan de Koepoortgracht, krijgt men toegang tol de collegiezalcn. Deze zijn: twee collegiekainers voor de wis- en natuurkunde, drie voor de regten, vier voor de letteren met twee voor de theologie, een kamer voor curatoren en secretaris, een wachtkamer voor professoren, een vertrek voor privaatcolleges, een verblijfzaal voor studenten en vertrekken voor de pedels. In den voorgevel geelt een bogengalerij door drie hoofddeuren toegang tot de groote aula. de eeretrap en de zaal voor den senaat. De vestibulen zijn eigenlijk ingerigt voor een soort van walhalla of eerezaal. waarin Nederland aan zijn groote mannen op het ge bied der wetenschap een blijvende hulde zal kunnen aanbieden. De ruimte is breed 2t en diep 36 meters; rondom langs de wanden loopt op den beganen grond en over de eerste verdieping een door kolommen gedragen bovengalerij van 3 meter breedte: regt tegenover de drie ingangen aan het einde der zaal ligt de hoofd- of eeretrap, door bovengenoemde bovengalerij geheel ingesloten. De vrije middelruimte der zaal heeft een breedte en diepte van 15 meter; die ruimte is door een koepel, welke uit den beganen grond der zaal een hoogte heeft van 33 meter, gesloten. Midden in deze

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1