PER IJl LEG RAAF. plegligc ovcrdragt had gisteren plaats door eene commissie uit de oud-jagers, bestaande uit de heeren H. Obreen, B. W. Wttewaall, H. P. J. Tollens, J. A. van Hamel en P. 1. de Fremery, aan wie zich nog andere oud-jagers aansloten, onder welke men opmerkte den hoogleeraar Boot, van Amster dam, den heer van der Vlies, burgemeester van llazerswoude, die het vaan del plagt te dragen. Gelijk dat vaandel, door Leidschc jonkvrouwen aan de compagnie geschonken, ingevolge koninklijke beschikking is gesteld onder de hoede van den academischen senaat, ter altijddurende bewaring, zoo is nu de studiebeurs van het Leidsche vrijwillige jagercorps ook besten digd door overdragt aan de zorg van heeren curatoren der hoogeschoolen blijven beide als gedenkteekenen van het belangrijke historische (cit, waar aan zij hunnen oorsprong te danken hebben. Op 13 Februarij zal het stoomschip Fooncaarts uit Nieuwe Diep naar Nederl. Indie vertrekken. Behalve voor Bataviazal er ook met deze gele genheid eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. De laatste ligting der brieven, die men met deze gelegenheid zon willen verzenden, zal alhier plaats hebben op den 12d<D, ten 1 uur des namiddags; voor de drukwerken echter een uur vroeger. Van den militairen en civilen bevelhebber in Atchin, kolonel Pel, is per telegraaf aan de Indische regering het volgende gemeld: Den 28lt,n Januarij werd Mandarsa Poeti (tussclien Ivotta Radja en Ketapang Doea ge legen) genomen. Elf minderen werden gewond, waarvan één overleed. De tweede luitenant Esser werd op verkenning gewond. Het eskader, dat naar de Westkust gezonden werd, is van daar teruggekeerd. De ontvangst te Malaboe en te Pattij was voldoende. De gezondheidstoestand is zeer on gunstig; veel koorts en dysenterie. Van 20 tot 31 Januarij waren er zes tien cholcra-lijders; veertien overleden. Men meldt ons uit Leiderdorp: De zangvcrceniging Nut en Genoegen, te Leiderdorp, onder directie van den heer P. M. van Velzen, zal op Maan dag den ÏS^" Februarij a s.des avonds te 7 uren, in de Gemeenteschool aldaar hare jaarlijksche uitvoering geven. Hel programma bevat o. a. 'Der Morgen'', van Ries, koren uit de «Paulus" en de //Elias" van Mendelsohn, *De Kruiswoorden", van Ilaydn en *das Lied von der Glocke", van Rom berg, terwijl de //Hymne", van Mendelssohn, voor alt, solo en kooriet programma besluit. De beer Vreeswijk uit Leiden heeft welwillend twee viool-solo's op zich genomen. Zaturdag 11. is te Amsterdam de algemcene vergadering gehouden van de sub-coniité's voor bet standbeeld van Thorbecke. Met algemeene instem ming is daarin goedgekeurd het voorstel van den voorzitter om het stand beeld te plaatsen te Amsterdam. De penningmeester gal een verslag van den financielen stand der zaken; aan bijdragen is ontvangen, met de rente, ƒ53000; na aftrek der onkosten aan den grafsteen enz is nog over 43000. terwijl voor het gieten van het beeld, hel piëdestal en kosten van onthulling zijn berekend 17467. De voorzitter verklaarde nog dat de Leidsche hoogeschool er hoogen prijs op stelt het portret van Thorbecke te bezitten om het in de senaatskamer te plaatsen, liet hoofdcomité stelde voor aan dat verzoek te voldoen en de vervaardiging van het portret op te dragen aan den schilder Israels. Daartoe werd besloten. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Amsterdam is be roepen d®. A. 11. de Hartog, pred. te Rotterdam. Zaturdag II. verloor het zoontje van een ingezeten van Maassluis een bankbiilet van tüOO, hetwelk nog denzelfden dag door den zoon cencr arme weduwe werd gevonden en aan den eigenaar terugbezorgd. Te Sliedreeht is Maandag 11. brand ontstaan in eene schuur behoorende tot eene hooiperserij. Binnen den tjjd van een half uur werden de schuur en eentge hooi- en rietmijten een prooi der vlammen. Men begroot de schade aan onverzekerd hooi op ƒ20000. Een ouderloos meisje uit Naarden, opgevoed bij hare tante aldaar, geacht om haren onberispelijken levenswandel, en gedurende een half jaar dienstbode te Abcoude, is tijdens de afwezigheid van haren heer en hare meesteres op eene moorddadige wijze van het leven berooid. Nadat zij ver mist was en naar haar gezocht werdvond men haar lijk in het water nabij de woning, waarin zij diende, alle kenmerken dragende van een gru- welijken moord. Reeds heeft de justitie, naar men zegt, den vermoedelijken dader, die met haar het huis bewaakte, in hechtenis doen nemen. Te Oudecarspel had Zondag 11. een treurig loorval plaats. Na het sluiten van een huwelijk zonk de bruid ter neder en was binnen weinige oogenblikken dood. De aanwezigen waren natuurlijk allen ten hoogste ontsteld. 's GRAVENHAGE, 10 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, tot het dragen der versierselen van ridder le ld. der orde van den Rooden Adelaar, hem door den keizer van Duilschland, koning van Pruissen, geschonken, en aan de hh. J. J. van Kerkwijk, lid van de tweede kamer, te 'silage, en J. M. van Kempen, te Voorschoten, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hun door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is benoemd tot regtcr in de arrond.-reglbank te Utrecht de heer m'. D. A. graaf van Limburg Stirum, thans substituut-grifFier bij die regtbank, en, op bun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. R. C. Nieuw;nhuys als procureur bij de arrond.-reglbank te Deventer, en aan den heer mr. A. Quaestius als plaatsvervangend kantonregtcr te Berlikum. Door Z M. zijn benoemd: lot kantonregter te 's Hertogenbosch de heer mr. VV. D. Bosch Hz., thans regtcr in de arrond.-regtbank te 's Her- genbosch; tot kantonregter le Cortgene jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, thans griflier bij het kantongeregl te Sluis; tot griffier bij het kantongcregt te Gortgene jhp. mr, P. J. Boddaert, advocaat le Zierikzee; tot procureur bij de arrond.-reglbank te Winschoten mr. M. G. L. Jorisscn. advocaat te Veen- dam. Voorts is de benoeming van den heer m'. T. G. 11. Reilsma, tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regbank te Appingedaminge trokken, en benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regl bank te Winschoten de heer mr. T. G. 11. Reilsma voornoemd, advocaat te Groningen; en tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Appingedam de beer mr. J. II. de Ranitz, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Deventer. Tot burgemeester der gemeente IJlst is benoemd de heer J. F. van Weideren baron Rengers. De heer mr P. A. Holsboer, thans referendaris bij het departement van financiën, is benoemd lot adminislrateur der domeinen aan genoemd departement. Door Z. M. is aan den heer J. W. Kaiser, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van den raad van bestuur over 's rijks museum van schilderijen te Amsterdam; en tot directeur van dat museum benoemd de heer .1. W. Kaiser voornoemd, met vergunning deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van hoogleeraar aan de rijks akademie van beel dende kunsten te Amsterdam. Z. M. heelt benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Delft c. a. den heer T. E. Abbingthans controleur aldaar; tot controleur aldaar, den heer G. P. Vladeraclten, thans controleur te Hoorn, tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden den beer H. J. Vinckers, thans te Appingadam, en op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijks ontvanger te Doesburg aan den heer J. A. Stulen. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warffum is benoemd de beer J. T. Drost, te Almelo. Door den minister van koloniën zijn de hh. mr. F. H. J. Tavenraat, J. N. A. Lion en P. de Vries gesteld ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederl. Indië. om te worden benoemd tol regterlijk ambtenaar daar te lande. Z. Exc. de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned. Indie, mr. J. W. van Lansberge, beeft Maandag ochtend, vergezeld van zijnen adjudant, den luit.-kolonel der artillerie Rijnen, deze stad verlaten, ten einde zich via Parijs naar Napels te begeven, alwaar de landvoogd aan boord van het naar Indie vertrekkende stoomschip zal overgaan. De tweede kamer heeft heden namiddag ten 3% uur hare werkzaam heden hervat. Ingekomen zijn een aantal kleine wetsontwerpen, die reeds bekend zijn. Aan den heer van Kerkwijk is verlof verleend de regering te interpelleren over den aanleg van spoorwegen hier te lande, tegen Zatur dag ten 2 ure. lU ITIüM.AtMlSCIIE HKUIGTKN ËNGELANII. LONDEN 9 Februarij. Aan de Vall-Mall Gaz. wordt het volgende gemeld: //Nederland, België, Denemarken, Zwitserland en Zweden hebben óf geweigerd deel te nemen aan de internationale conferentie over de regten van oorlogvoerenden, óf het geven van een definitief antwoord uitgesteld. Men vreest te Petersburg, dat het antwoord van Engeland ook de andere kleine staten zal terughou den van deelneming aan de conferentie." - Het stoffelijk overschot van den beroemden componist Bernett is in de Westminster-abdy bijgezet. De schouwburg te Edinburg is dezer dagen een prooi der vlammen gewordenten gevolge eener gas-ontploffing. FRANKRIJK. De verkiezing in het dep. Seine-et-Oise is ten gunste van den republi- keinschen candidaat Valentin afgeloopen. De Bonaparlistische candidaat, de hertog van Padualeed voor de tweede maal in dit departement de neder laag. Ook in Cötes du-Nord werden de Bonapartislen geslagen. Hier zal een herslemming moeten plaats vinden tusschen den legitimist de Kerjéga en den republikein Foucher de Careil. De leening van 220 millioen fr.door de stad Parijs uitgeschreven, is .42% maal genomen. Het bedrag der inschrijvingen bedraagt 9336 millioen 'fr. Te Parijs werd 26 maal het gevraagde bedrag ingeschreven, in de departementen II maal, in het buitenland 5% maal. Voor elke obligatie moest onmiddellijk een som van 40 fr. worden gestort. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat Signor Raffaelo Sonzogno, eigenaar en uitgever van de Capitole. broeder van den uilgever van een Milaneesclt blad, de Gazzetta del Secoio, is vermoord. De moordenaar, een timmer man van Trastevere, was persoonlijk aan zijn slagtoffer onbekend. De dader is in hechtenis genomen. Geen bijzondere reden van wraakoefening heeft, voor zoover men weet, tot de misdaad geleid. De heer Sonzogno verweerde zich stoutmoedig tegen zijn aanvaller, en gaf onder de worsteling den geest. De moord heeft buitengewone ontsteltenis veroorzaakt. Al de werkliedenvereenigingen zijn voornemens aan de begrafenisplegligheid deel te nemen, als een soort van protest tegen de afschuwelijke misdaad. De policie doet ijverig onderzoek naar de redenen, welke tot den moord heb ben geleid, (ieene enkele staatkundige partij wordt verdacht. LONDEN, 9 Februarij. Volgens een telegram uit Weenen van gisteren aan den Daily Telegraph, is een gerucht in omloop geweest, volgens het welk kardinaal vop Rauscher tot opvolger van Pius IX zou zijn verkozen, maar wordt uit goede bron verzekerd, dat de Oostenrijksche regering vol strekt geene mededeeling dienaangaande ontvangen heeft. TAFALLA, 8 Februarij. Koning Alfonso XII heeft gisteren uit Pampeluna de volgende depêche aan koningin Isabella, zijne moeder, te Parijs, gezon den: //Waarde moeder! Na vier dagen aanhoudend op marsch te zijn ge weest en al de stellingen, welke hel leger heeft ingenomen, doorloopen te hebben, ben ik in Pampeluna gekomen, waar ik ontvangen werd gelijk ik verwachtte Met een vreugdevol gemoed deel ik u dit mede, en ik verzoek u de betuiging van leederheid aan te nemen, welke ik voor u en voor mijne zusters gevoel. Uw u liefhebbende zoon, Alfonso." LOGRONO, 9 Februarij. De koning is hier aangekomen en werd met geestdrift ontvangen. Hij zal morgen naar Miranda en Burgos gaan. fêuvgcrltjfcc jStattb. Van 41 tot en met ÏO Februari 1875 BEVALLENC. C Selier, geb. Voorhuyzcn. D. J. van Putten, geb. Kruit, Z.— C J. M. Kraneveld, geb. Bomlie, Z. C. M. Sersel, geb. de Kier. Z. M. M.de Vos, geb. Hamcrling, Z. P. Ouwerkerk, geb. Sierag, H. van Erkel, geb. van Rosse, Z. A. Braggaar, geb. Heyne. D. J. van Berkel, geb. Kwik, Z. A. P. Bonte, geb. Fakkel. D. --- S. Bazel, geb. lleymans, D. M. C. J. van den Berg, geb. de Ilaan, Z. M. de Groot, geb Wetselaar, D. II. C. de Wilde, geb. Stokluiyzen. Z. W. Boudry, geb. Kolderman, Z. II. Choufoer, geb. van den Heuvel, D. M. van Rijn. geb. van't Riet, D. - E. van Leeuwen, geb. Wolters, Z. J. Boom. geb. van Leeuwen, D. H. M. Vreeburg, geb. Stikkelman, D. S. van Zijp, geb. Loffler, D. S. C. van den Burg, geb. Schouten, Z. GEHUWD: J. D. Liischen, jm. en M: F. de Matter, jd. G. F. Hoefnagel, wed', en J. van Dijk,wede. J. de Gier, wed', en E. Verlind, jd. J. Lukscnburg, jut en S. W. Peter, jd. J. P. Walenkamp, jm. en W. T. Driessen, jd. OVERLEDENC. Kuyters, wed'. W. Kuyters, 80 j. D. Reyners, 52 j. A.M. Welvaars, 3 j. M. Teske, I)., 2 j. J. llaar, wed'. J. J. Hess. 80 j. VV. Eeldert, D., 3 m. N. Bink, Z., 5 m. C. Godijn, geb. Heemskerk, 73 j. J- Dttbbelaar, 52 j. - B. K. Riel, Z., 4 m. A. P. Schoeree, 50 j. T. F. Kling.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2