2lrs acmutu Haturac. MUZIEKUITVOERING. MISTELS-MANNENKOOR, DERDE KÜNSTBESCHOÜWISS, F. J. SCHIMMEL, ADVERTENTIE N. Nieuwen Rijn, N°. 53, Portefeuille van den Heer J. M. VREESWIJK, te Utrecht. Directeur: de Heer D. DE LANGE, PARK-ORKEST, onder directie van den Heer E. II. Slump ff, vele anderen genoodigden zich naar het akademisch gebouw op de Ruïne, om getuigen te zijn van het vuurwerk, dat op het Ruïne-plein zou worden afgestoken. Het vuurwerk lokte in den omtrek duizenden toeschouwers en het was een belangwekkend schouwspel, die opeengehoopte menschenmenigte te zien, als voor een oogenblik het terrein door het kunslvuur werd beschenen. Het 2e nommer bestaande in een zonnekrans die het portret van Prins Willem I omgat gelukte uitstekend en ontlokte der menigte luide kreten van bijval en bewondering. Zwermpotten, luchlfonteinen en vuurpijlen vul den den tijd lusschen de verschillende nommers aan: er waren er bij die zeer gelukkig slaagden en hoog in de lucht uiteenspatten om statig te verstuiven in duizenden veelkleurige vonken, welke als een zachte regen al dalende zich verspreidden en tegen de donkere lucht als diamanten schitter den. Het nommer Pyrotcclinische telegrafen was alleraardigst en deze nieuwe vinding op dit gebied mag wel als zoodanig worden genoemd, liet slotnommer heette een triomfboog met vuurzuilen, waar tusschen eene reus achtig Minerva van wel twintig voet hoogte zich vertoonde met de jaar tallen van het jubileum en de woorden: /'Aan den roem van Leidens Hooge- school" Ook dat gelukte, even als de 10 overige groote stukken, voortref- lelijk. De illuminatie welke aan alle akademische gebouwen was aangebragt ge lukte evenzeer voldoende. De winden speelden wel met het zachte warme licht der vetglazen, doch het was meer een dartel dan een gevaarlijk spel, veel onschuldiger dan dat van sommige kwaêjongens, die met hun voet zoekers en slangetjes menige vrouw brand in haar kleeren hebben gestoken, menigen jas of hoed hebben verzengd. Zelfs hebben een paar menschen in het aangezigt vrij ernstige brandwonden bekomen. De verlichting der akademische gebouwen was door hare eenvormigheid van regie lijnen zeer deftig, doch eenige afwisseling zou niet hebben mis staan. De schoonste illuminatie zou die van het gebouw van Rijnland zijn geweest, juist omdat dit gebouw met zijn geestige lijnen zoo teekenachtig opwaarts stevent, maar juist dat had het meest van den wind te verduren. Eene groote gasverlichting aan het stadhuis was eene zeer aardig afstekende tegen het vellicht. Vele particulieren hadden, builen- ol binnenshuis, feestlicht aangebragt. Door vele straten bewoog zich den geheelcn avond eene digte menigte. Heden namiddag te 2 ure was de Pieterskerk op nieuw met een even talrijke schaar gevuld als gisteren het geval was, ter bijwoning van de plegtige openbare promotie, honoris causa, die aldaar zou plaats hebben, welke plegtigheid door het keurig orgelspel van den heer Godefroi werd opgeluisterd. Vele der binnen- en buitenlandsche afgevaardigden, de laatsten in "hun professoraal costuum. deden op nieuw door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling bljjken, waarbij, even als gisteren, ook nu weder een der afgevaardigden uit Kopenhagen, die met een gouden keten was om hangen, de aandacht trok. Voorafgegaan door de pedellen traden de pro fessoren het ruim der kerk binnen en namen hunne plaatsen in aan de zijden eener tafel waarop de doctorale bullen waren nedergelegd. De rector- magniftcus, de hoogleeraar Buys, beklom inmiddels het spreekgestoelte. Vervolgens namen de heeren die tot doctoren zouden bevorderd wor den plaats voor de tafel, tegenover den spreker en het collegie van curatoren nam plaats in eene der banken van het doophek. De reclor- magnificus hield ter inleiding van de plegtige handeling eene uitvoerige rede. De senaat had besloten bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der hoogeschool aan eenige landgenoolen en vreemdelingen het doctoraat aan te bicden. Hem was de eer te beurt gevallen thans de tolk van den senaat te zijn, op eene plaats die voor 24 uren het tooneel was van het jubelfeest, om voor te gaan bij eene plegtigheid die uitblonk door eenvou digheid Aan kritiek had het niet ontbroken, eerst mompelend, maar daarna in het openbaar. Men kon zich niet verlustigen in de oude cere moniën, die eene promotie, naar de oude wijze, vergezelden; men ging zelfs nog verder, men wilde daarin zien een achteruitgang der wetenschap, een teeken van het lager peil waarop thans de letteren stonden. Spreker stelde daartegen over dat de tijd der ceremoniën had uitgediend, men ging eenen nieuwen tijd Ie gemoet, die meer drukkend dan opbeurend was; die tijd was wars van verouderde ceremoniën. Het was hier de vraag hoe het aan te leggen om de hoogeschool ongerept over te leveren aan het nageslacht. Hieromtrent ontwikkelde de spreker in het breede en met warmte zijne inziglenwaarvan wij het niet wagen zullen eene schets te gevendie zeer zeker te dor zou zijn en waarbij wij gevaar zouden loopen des sprekers bedoeling minder juist weder te geven. De conclusie was dat de hoogeschool haar isolement moest vaarwel zeggen en zich naauwer moest aansluiten aan de groote maatschappij liet verschil tusschen haar en de buitenwereld moest ophouden. Bij het einde zijner rede viel den spreker eene luide toejuiching te beurt. Vervolgens las de rector-magnificus de lijst af van de namender mannen aan wie het doctoraat werd opgedragen. Uit de voorlezing bleek dat de senaat der Leidsche hoogeschool op voor- dragt der betrokken faculteiten, bij gelegenheid der plegtige viering van het derde eeuwfeest dezer instelling, had opgedragen: Het doctoraat in de regtsgeleerdheidaan de heeren: P. J. Bachiene, lid van den raad van state te 's Gravenhage; N. P. van den Berg, directeur der Javasche bank te Batavia; N. G. Pierson, directeur van de Nederl. bank te Amsterdam; D. Vccgens, griffier van de tweede kamer te 'sGravenhage. liet doctoraat in dc godgeleerdheid, aan de heeren: A. Coquerel, fils, pred. te Parijs; P. R. Ilugenholtz, pred. te Amsterdam; B. Jowett, te Oxford; J. Knappert, pred. te Leiden; J. Martineau, te Londen; H. C. Rogge, pred. te Leiden; C, Sepp, pred. te Leiden; G. Volkmar, hoogl. te Zurich; W. Weiffenbach, hoogl. te Giessen. liet doctoraat in de wis- en natuurkunde, aan de heeren: E. W. Briicke, hoogl. te Wcenen; Arthur Cayley, te Cambridge; A. L. O. Descloizeaux, te Parijs; F. C. Donders, hoogl. te Utrecht; C. Gegenbauer, hoogl. te Heidel berg; J. II. F. Sollewijn Gelpke, assistent-resident van Kediri, Java; E. Grimaux, te Parijs; P. Halting, hoogl. te Utrecht; W. Huggins, te Londen. .1. Prescott Joule, te Manchester; S. Newcomb, te Washington; W. Odling, hoogl. te Oxford; C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; H. Victor llegnault, te Parijs; C. M. van de Sande La Coste, med. doet. te Amsterdam, C. T. E. von Sicbold, hocgl. te MtinchenJ. S. Stas, te Brussel; T. J. Stieltjes, lid van de tweede kamer, te Rotterdam; B. J Tidcman, hoofd ingenieur der Marine te Amsterdam; L. Tranbe, hoogl. te Berlijn. Het doctoraat in de wijsbegeerte en letteren, aan de heeren: M. Amari. hoogl. te Rome; M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der kon. boekerij te 'sGravenhage; A. B. Cohen Slnart, O.-I. ambtenaar, thans te Leiden; C. üefrémery, te Parijs; J. E. Goudsmit, hoogl. te Leiden; T. T. II. Jorissen, hoogl. te Amsterdam; E. W. Latte, te Worthing, Sussex, Engeland; E. Littré, te Parijs; W. Plcyte, conservator aan het museum van oudh. te Leiden. Het doctoraat in de geneeskunde, aan dc heeren: R. W. Bunsen, hoogl. te Heidelberg; C. Darwin, te Londen; H. Milne Edwards, te Parijs; D. Huizinga, hoogl. te Groningen; II. Slot, inspecteur van de geneeskundige dienst der marine te 'sGravenhage; T. Spencer Wells, te Londen. De namen van Donders, Stieltjes, Goudsmit en Darwin werden door het publiek met gejuich begroet. De rector hield vervolgens eene korte toespraak lot de benoemde doctoren. Hij wilde geen lofredenaar zijn, daar hem dit weinig zou voegen na de uitspraak van den senaat. Hij drukte daarbij ook den wensch uil dat de wet op hel hooger onderwijs, die reeds 60 jaren telde, zijn 6l!le jaar niet zou mogen beleven. Nadat de plegtigheid geëindigd was werden de nieuwe doctoren, voor zoo verre zij tegenwoordig waren, door de professoren gecomplimenteerd. Wij vernemen dat de uitnoodiging tol het bijwonen van dc galavoor stelling in den schouwburg op morgen uitgaat van de hh. J. C. Apol, mr. R. Th. Bijveveld, S. de Clcrctj, mr. C. Cock, J. M. E. Dercksen. L. Dries- sen, A. II. Eigeman, P. J. de Fremcry, mr. S. J. Fockema Andreae, A. llartevelt Jr., D. Hartevelt, J. van Heukelom Jr.mr. C. W Iluhrechl, 11. C. Juta, mr. E. Kist, B. F. Krantz Sen., dr. C. Leemans, mr. P. C. Lezwyn, C. Loder, mr. tl. Obreen, m'. H. L. A. übrcen, A. P. M. van üordt, mr. J. van Outeren, mr. F. Maclaine Pont, dr. W, Pleyte, mr. P. du Rieu, dr. W. N. du Rieu, J. Scheltema, A. D. D. Schreden, H. P. C. Stoffels, mr. L. D. Surin- gar, mevrouw Viruly van Poederijen, de heer J. J. van Wensen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 26.—5.30 en ƒ2.55 en de laagste prijzen f 25.- ƒ5.-- en ƒ2.50. INGEZONDEN. Naar wij vernemenheeft de heer A. W. Sijthoff aan elk onzer vreemde gasten een exemplaar van dr. Sicherers "Plaudereien iiber Holland und seine Bewohner" ten geschenke aangeboden. Wij noemen dit een zeer gelukkig denkbeeld. Want zoo ergens, dan is dit werk hier goed aan den man ge bracht. De vreemde heeren, met den gunsligen indruk naar huis terugge keerd zijnde, dien zij, naar wij vertrouwen, van onzen landaard hebben ontvangen, zullen nu wel niet nalaten, het genoemde werk te huis ook te lezen en zoodoende ook het hunne er toe willen bijdragen, om de dwaze vooroordeelen legen te gaan, die maar al te zeer elders omtrent ons land en volk in omloop zijn. Eu dat is toch waarschijnlijk het hoofddoel ge weest, dal de schrijver bij het vervaardigen van zijn werk in het oog ge had heeft. M. Burgerlijke ONDERTROUWD: B. Kret, jm. 23 j. en S. Viele, jd. 25 j. C. Reusen, wedr. 31 j. en P. van der Lof,^d. 36 j. A. Schouten, jm. 23 j. en J. M. Kleynhans, jd. 24 j. J. G. Lecker, jm. 22 j. en C. van der Zeeuw, jd. 21 j. C. G. Menzel, jm. 26 j. en J. A. Heineken.jd. 31 j. Voorspoedig bevallen van een Zoon 11. C. DE WILDE STOK1IUYZEN. Leiden, 7 Februari 1875. Algemeene kennisgeving. VERIFICATIE. De tweede vergadering tol verificatie der schuldvorderingen in het faillis sement van C. VAN DER BIJL, te Nieuwkoop, zal plaats hebben op Maandag 15 Februari 1875, des voormiddags te tien uren, in het Rechtsgebouw op het Rapenburg te Leiden. De Curator, Leiden, 9 Februari 1875. M'. C. II. P. KLAVERWIJDEN. heeft voorhanden fraaie Bloemen, Grasbouquetten, Trcnrkransen en Kruisen (natuur en kunst), zeer geschikt voor Cadeaux. op Donderdag den 11 Februarij 1875, des avonds ten 7% ure, in het Gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Namens Bestuurderen II. P. VAN KAATHOVEN, Voorzitter. J. L. CORNET, Secretaris. MET MEDEWERKING VAN HET Donderdag: 11 Februari 1875, 's avonds ten 7 uur, STADS-CONCERTZAAL. Tot een beperkt aantal zijn bij den lieer W. T. WERST, Boekhandelaar, Rapenburg, voor de Tribune op de na te noemen dagen plaatsen beschik baar gesteld a 3 de voorplaatsen der Balcons en a ƒ2 de overige plaatsen. Woensdag, van af ÏO uur, voor de Leden der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Donderdag voor de overige ingezetenen.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3