werd mededeeling gedaan van den uitslag der gehouden herbesleding van j het vervangen der dubbele ophaalbrug op de Ou'e Vest aan de Mare door een ijzeren draaibrug voor dubbel spoor met trottoirs. Daaruit bleek dat j van een achttal inschrijvingen de laagste was die van de Kon. Nederl. grof smederij alhier, ten bedrage van ƒ24291. De firma D. A. Schreden C°., die bij de aanbesteding de laagste inschrijving had gedaan, had thans inge schreven voor ƒ24300. Overeenkomstig de voordragt van burg. en weth. werd thans besloten het werk aan den minsten inschrijver Ie gunnen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat dc heer van de Mockery geen gebruik wenschte te maken van de hem toegekende bevoegdheid om de vol gens het Liernur-slelsel ingezamelde faecaliën nog voor een jaar te pachten; voorts dat ingekomen was het rapport van den heer mr. Philips, advocaat te Amsterdam, in zake het vroeger gebeurde bij de bank van leening. Dit j rapport zal gedrukt en aan de leden rondgedeeld worden. Van dc conclusie van dat rapport werd inmiddels voorlezing gedaan. Zij luidt als volgt: 1°. dat de kassier en de eerste schatter, gezamenlijk met den onderkas sier, aansprakelijk zijn voor dc vergoeding der schade, ten bedrage van ƒ405voorlgesprokcn uit de heimelijke lossing van gouden en zilveren pan den; 2°. dat geen collegie en geen persoon', buiten den onderkassier zelf, civiel-rcgteriijk aansprakelijk is lot vergoeding van de verdere schade, door de handelingen van den onderkassier aan de bank berokkend. Ter gelegenheid der feestelijkheden tot viering van het driehonderd jarig bestaan der hoogeschool, zal het rijkstelegraafkantoor alhier op den 8s,e0 dezer open zijn tot 12 ure des middernachts. Naar wij uit goede bron vernemen zal ook de algemeen bekende schrijver cn redenaar, lleinrich Lang uit Zurichgedurende de feestdagen aan Leiden een bezoek brengenen bij een zijner talryke vrienden d'. Leemans, intrek nemen. liet vuurwerk, dat Maandag avond van wegc de gemeente op de Ruïne zal ontstoken worden, zal uit de volgende nommers bestaan: 1. Bombarde ment; 2. Zonnckrans, met het portret van prins Willem I, door batterijen gedecoreerd; 3. Variatie de trigonometrie; 4. Blinkende rozetten; 5. Pyro- technische telegrafen6. Aardglobe7 Nieuwe Carousel8. De Nederland- sche vlag door vijf girandoles gedragen; 9. Centraalzon, in welker midden het Leidsche wapen zal prijken; 10. Mercuriusstaven met draaijendc fon- teinwerken opgeluisterd; II. Blinkende Bengaalsche zon; 12. Triomfboog, gedecoreerd door vuurzuilen, guirlandes cn pyramides, prijkende met een Minerva-beeld en in vurige karakters met de jaartallen 15731875 en de inscriptie //Aan den roem van Leidens Hoogeschool", eindigende het geheel met een bombardement en bloembouquetten. Tot afwisseling vuurpijlen lucht fonteinenvuurbommen en zwermpotten. Dit vuurwerk wordt vervaar digd door den heer Gall, kunstvuurwerkmaker te Rotterdam. Het D. v. 's Gr, noemt als den gever van de aanzienlijke gift'aan de armen dezer gemeente, bij gelegenheid van de aanstaande feestviering, den heer mr. Baud, die ook in October 1873 de armen van Alkmaar zoo goed heeft bedacht, en voegt er bij dat Alkmaar uit erkentelijkheid den man een' Alkmaarsche kaas heeft gezondendie met genoegen is ontvangen. In de Dclftsche Cour. wordt uit het 3e Keurboek van Delft de vol gende publicatie medegedeeldwelke drie eeuwen geleden aldaar door de HH. van den Gerechte, d. i. Schout en Schepenen, werd afgekondigd: Academie ofte nieuwe Universiteit binnen Leyden. ««Alzoe bij d'Excellentie van den Prince van Orangien ende den Staten slants, tot ghcrijlï ende commodileyt vande Ingeselenen vandyen ende oock van de omleggende Landen, ghoet ende hochnodich bevonden es gheweest binnen der stede van Leyden op te Rechten eene Universiteyt ofte publycqtte schole: Soe eest datmen een ygelick laet wecten, datmen binnen der selver stede beghinnen sal te Iesen ende te doceren In alle scientiën opten VlIIcn deser maent, als dinsdaghe eerstcomende. Ten welcken daghe alle de gheenen, die de consle lieflhebben ende de scientie beminnen, lol vereerin- ghe van een zoe goddelickcn werek ende Institutie, hem aldaer zullen moeghen vinden. Aldus gepubliccert mette grote clocke vant Sladthuys der stede van Delft upten IIII"> February a". XYC vier ende zeventich, stilo huiusce oppidi" (d. i.: 1575; het nieuwe jaar begon hier toen nog na Paschen). Gisteren mogt Maria Hansscn Stook met voldoening terugzien op eene 25-jarige trouwe dienst vervuld bij jonkvr. E. M. A. van Bommel alhier. De staat van ontvangsten en uitgaven bij het weduwen-en weezenfonds der zeeofficieren wees den 31 December 1874 een bedrag aan van 127,849.41 op 31 December van dat jaar genoten 193 weduwen aan pensioen ƒ90,700; 26 kinderen aan onderstand j4250;j 105 kinderen aan kindergeld 8850 te zamen 103,800. Te Schiedam had Woensdag avond de wedstrijd van voordrachten uitgeschreven door de Schiedamsche vcreeniging ««.lEschylus", plaats. Van dc ruim zeventig deelnemers aan dien wedstrijd was een 24-tal, door het lot aangewezen opgekomen12 voor ernstige, 12 voor luimige voordrag- ten. De eerste prijs voor de ernstige voordragten werd toegewezen aan den heer II. C. Helleman, voorzitter der vereeniging «-Aurora" te Kinderdijk, de tweede prijs aan den heer M. Boogaerdt Bz.voorzitter van de vereeni ging «-Cicero" te Krimpen a/d Lek. Dc eerste prijs voor de luimige voor dragten werd toegekend aan den heer H. C. Mingelen, werkend lid der vereeniging ««Nieuwland" te 's Gravenhage; de tweede aan den heer T. Boogaard, van Amsterdam, eerclid van het Nederlandsch rederijkers-verbond. Toen deze beslissing bekend werd, stonden alle aanwezigen met geestdrift j op, om den acht-en-zeventigjarigen voordrager hun sympathie te kennen te geven. De beschermheer der vcreeniging, dc heer P. J. van Dijk van Matenessc, j lid der jury, gaf daarop te kenen dat de jury zich gedrongen had gevoeld nog van hare zijde twee eerste en twee tweede prijzen uit te reiken, en wel voor het ernstige een eersten prijs aan den heer W. van Voorst, van Gouda, en een tweeden prijs aan den heer J. Strang, werkend lid van de vereeniging «-Nieuwland te's Gravenhage. Voor het luimige genre bekwam de heer F. A. Wiebes, voorzitter der vereeniging /«Vrede en Vriendschap" Ie Rotterdam, een eersten prijs, en de lieer J. H. Giezen, werkend lid der vereeniging /«Borger" te Leiden, een tweeden prijs. Het syndicaat der leening van de stad Amsterdam van 1874 heeft aan den burgemeester dier stad doen toekomen eene som van ƒ25000, met verzoek dit bedrag lot zoodanig doeleinde aan te wendenals door hem in het belang der gemeente zal worden goedgevonden. In het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam is thans de negerin Millie Christine te zien. Dit schepsel heeft twee hoofden, vier armen en vier beenen. leder gelaat heeft een afzonderlijke uitdrukking. Indien men één der hoef den aanraakt, gevoelt het andere daar niets van, terwijl daarentegen elke aanraking van de voeten door beide hoofden wordt gevoeld. Beide eten denken en handelen zelfstandig, terwijl de een kan slapen als de ander wak ker is. In den regel echter slapen cn ontwaken zij te gelijkertijd Te Deventer is tijdens de dienst in de r. k. kerk, terwijl een der aan wezigen zich naar de communiebank begaf, het gouden slot van haar boek afgerukt en gestolen. De dader is onbekend. Het Hbl. meldt: Uit Almelo wordt ons berigt, dat de toestand steeds dezelfde blijft. Ongeregeldheden hebben niet plaats gehad. Niettegenstaande er groote behoefte heerscht, schijnt het werkvolk vast besloten bij zijnen cisch te volharden. De spinnerijen werken geregeld voort. De lih. Jansen Tilanus, te Vriezenveen, deelen ons mede, dat hunne arbeiders het werk hervattenop de door de patroons gestelde voorwaarden. De heeren melden ons niet welke die voorwaarden zijn. Als wij ons niet bedriegeu zullen de werklieden die één cent verhooging per stuk hadden gevraagd, nu een halve een t meer krijgen. Te Wirdum is in eene stoomgrntterij een der knechts, terwijl de machine in volle werking was, met het hoofd tusschen de raderen geraakt. Hij was oogenblikkelijk dood. 's GRAVENHAGE, 5 February. Z. M. heeft benoemd: tot directeur van het postkantoor te Dordrecht, de heer J. Albarda, thans te Gorinchem. en tot hoofdcommies der poste rijen. de heer J. H. L. Ilogendijck, thans commies le kl. Tot directeur van een der rijkstelegraaphkanloren is benoemd de heer A. van Pescli, thans telegraphist 2e kl., en 11. F. C. Wildeman, thans rijks- telegraaphklerk 2e kl. Z. D. H. de prins zu Wied zal heden of morgen avond uit Duitschland alhier terugkeeren. Voor het prov. geregtshof verscheen gisteren zekere W. L., laatst te Leiden wonende, beschuldigd van het plegen van twee diefstallen, de een op 7 of 8 September en de ander op 11 of 12 September van het vorige jaar. De eerste diefstal betrof een oude grijze ezelin, die besch. wegnam uit eene weide aan het Bezuidenhout tegenover het Huis ten Bosch, welk beest, dat ƒ20 waard was, door hem verkocht werd te Ocgstgeest voor ƒ5. De andere wederregtelijke toeeigening had plaats onder Wassenaar, waar besch. het vinkenhuisje op eene buitenplaats openbrak, een drietal kooljen met ongeveer 30 vogels wegnam en een aantal andere kooijen vernielde, De gestolen vogels met de kooijen, die eene waarde van ƒ25 vertegenwoor digden, verkocht hij onder het opgeven van een valschen naam in den Haag voor 3. De opbrengst van beide misdrijven gebruikte besch. voor zich, Ofschoon L. gedurende de geheele instructie halsstarig had ontkend, legde hij thans eene volledige bekentenis af. Het openb. min eischte Inchthuis- straf van 5—13 jaren en 4 maanden, in aanmerking nemende drie veroor deelingen die besch. reeds vroeger had ondergaan. M'. Leesberg droeg de verdediging voor en verzocht, met het oog op de geringe waarde van hel ontvreemde en de afgelegde bekentenis, oplegging eener geringe straf in eenzame opsluiting. Aanstaanden Donderdag zal het hof uitspraak doen. Gisteren zou de gemeenteraad alhier de gewigtige verlichtingsquaeslii voor deze stad weder behandelen, nl. het voorstel tot den bouw eener tweede gasfabriek. Nadat eenige voorstellen van ondergeschikt belang waren afgedaan, kwam die zaak aan dc orde en bragt de voorzitter een voorstel van 8 leden ter tafelverzoekende eene vergadering met gesloten deuren Alsnu werd het publiek verzocht de tribune te ontruimen en nadat de raai ruim 3% uur in geheime zitting was vergaderd, werd de publieke zitliK heropend en toenwas de raadzaal ontruimd. BUIT EN LA N BSC HE B E i 51C, T EN BELGIE. 1 Hel huwelijk tusschen den prins van Saksen en prinses Louise is Boa derdag op hel paleis voltrokken. De burgerlijke formaliteiten hadden plaah onder leiding van den burgemeester Anspach. De kerkelijke inzegeniffi werd verrigt door den aartsbisschop van Mechclen. ENGELAND. LONDEN4 February. De Turksche regering heeft, naar men aan de Times meldt, het ver zoek van de deputatie der evangelische alliantie, gedaan door tusscbenkom» van den Britschen gezant, om eene audiëntie van den Sultan te verkrijgen ten einde aan Z M. te overhandigen een adresonderteekend door vel' aanzienlijke personen in Engeland en andere landen, van de hand gewezei De deputatie weigert, het adres anders dan aan den Sultan in persoon# overhandigen en zou uit Konstantinopel vertrekken en naar EngeW terugkeeren, grootelijks teleurgesteld wegens den weinig bevredigend!1 uilslag harer zending. (Zie verder bet Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2