hel schijnt ook de Engelsche expeditie op Rodriguez getroffen; in het alge meen kan men zeggen, dat over de geheele Indische zee de waarnemingen door wolken belemmerd werden Daardoorhceft de heer Kaiser niet meer dan 19 gevoelige platen in den photoheliograaf kunnen blootstellen; door voortdurend voorbij de zon drijvende wolken gehinderd, acht hij, dat niet meer dan drie van dit aantal aan de gestelde voorwaarden voldoen. Wat de uitkomsten van den heer (Hidemans betreft, zij opgemerkt, dat het in de S allereerste plaats gold de waarneming van de vier zoogenaamde contacten of aanrakingen. Wanneer Venus namelijk tot de zonneschijf nadert, grijpt I cr allereerst eene eerste uitwendige aanraking tusschen beide omtrekken plaats, aleer de planeet voor de zon treedt; dan volgt eene tweede aanra- j king op het oogenblikwaarop Venus zich geheel vóór de zon bevindt en haar omtrek den omtrek der zon van binnen aanraakt. Wanneer Venus dan I aan den anderen rand der zonneschijf komt om haar te gaan verlaten, treedt het derde contact op. waarbij weder de omtrek van Venus den omtrek der zon van binnen aanraakt; eindelijk, wanneer Venus al verder gaat, komt het oogenblik, waarop haar omtrek den omtrek der zon weder uitwendig aanraakt, en dit is het vierde contact. Van die vier contacten zijn nu het eerste, derde en vierde door de heeren Oudemans en Soelers waargeno men; maar op het oogenblik van het tweede contact, waarop het het meest aankwamwas ook voor onze waarnemers de zon achter de wolken. Op Mauritius trof allen hetzelfde lot, met uitzondering van den sterrekundige Meidrum aan het observatorium van Mauritius zelf. Omtrent Rodriguez durf ik uit het korte telegram, dat vóór eenige dagen inkwam, nog niet beslis sen, of nten daar het tweede contact heeft kunnen waarnemen. De hoop der commissie moet dus gevestigd blijven op de twee reeksen, ieder van acht metingen in dc gunstigste stellingen van de afstanden van Venus tot den zonneranddie de heer Oudemans gedurende den overgang met den heliome- ter kon doen. Den D11"1 dezer zal waarschijnlijk de heer Kaiser te Marseille aankomenbinnen weinige dagen zal hij ons dus in het bezit van de oor spronkelijke registers der waarnemingen kunnen stellen. Met het schip Voorwaarts van de maatschappij Nederlandwaarmede de benoemde gouverneur-generaal naar Ned. Indie vertrekt, gaat ook een detachement van 300 mariniers, begeleid van hunne ofïieieren en onder officieren naar Java, welke allen, zoo mede de manschappen, eene gratifi catie hebben ontvangen. Uit Amsterdam meldt men het overlijden van den heer Potgieter, die als letterkundige zich een eervollen naam had verworven. Hij bereikte den ouderdom van 66 jaren. Door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën is aan burgemeester en wethouders van Amsterdam op nieuw een schrijven gerigt in zake het kanaal door Holland op zijn Smalst, waarbij de regering zich bereid verklaart, het kanaal tusschen Velzen en de Noordzee-sluizen en buiten die sluizen tot aan de zeehaven te verbrecden tot 35 meters op'den. bodem, terwijl verder van de zijde der regering erkend wordt, dat de voltooijing van het kanaal eerst volledig kan worden geacht, wanneer de kanaal-bodem 74 decimeters onder den normalen waterspiegel komt te liggen, onder voor waarde, dat de raad van Amsterdam op nieuw het subsidie van 3 millioen beschikbaar stelt, als het kanaal zal zijn opgeleverd overeenkomstig het in art. 2 der concessie omschreven plan. --De hoogleeraren aan het athenaeum illustre te Amsterdam hebben een uitvoerig adres aan de tweede kamer gerigt, waarbij zij verzoeken; »in de wel tol regeling van het hoogcr onderwijs eene bepaling op te nemen, die aan het athenaeum of de universiteit te Amsterdam, onder nader te bepalen voorwaarden, het regt geeft, om op dezelfde wijze en met dezelfde gevol gen als de rijks-universiteiten examina af te nemen en doctorale diplomala te verlcenen. Gister,n namiddag is de spoortrein, komende van Uilgeest, even voorbij het slation Beverwijk gederailleerd. Alleen locomotief en tender ge raakten uit het spoor en werkten zich diep in het zand. De wagens ble ven op de rails en de passagiers kwamen met den schrik vrij. Uit Almelo wordt aan Het Fad. gemeld, dal de fabrikanten de arbei ders hebben aangeboden over 14 dagen, nadat eerst hel werk op de gewone voorwaarden zou zijn hervat, bij meerderheid van stemmen uit te maken, of zij tegen ongeveer 3 pCl. vermindering van loon betaling in Hollandsch geld willen ontvangen. Dc arbeiders willen echter van een dergelijke schik king niets weten. Uit Maastricht meldt men het volgende: Op een verzoek lot overne ming der gemeentelijke hoogere burgerschool door het rijk, is, blijkens eene door den burgemeester aan den gemeenteraad gedane mededeeling, af wijzend beschikt. Een der leden van den raad heeft daarop voorgesteld te besluiten, «dat, met het einde van het schooljaar 1875—76, door de ge meente geene hoogere burgerschool voor eigen rekening meer zal gehouden worden." Dit voorstel is, ten fine van onderzoek, aan de commissie van onderwijs uit den raad verzonden. Door den minisler van binnenlandsche zaken is aan de tweede kamer ingezonden zijne memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag om trent het wets-ontwerp tot voorziening tegen hondsdolheid. Een gewijzigd ontwerp is daaraan toegevoegd. Bij een aanmerkelijk verschil in vorm zijn de beginselen, waarvan het oorspronkelijk voorstel is uitgegaan, dezelfde ge bleven. Ten einde te doen uitkomen dat het ontwerp strekt tot voorzie ning tegen het gevaar uil hondsdolheid ontstaande, is de considerans eenigzins gewijzigd. Daar de minister oordeelde dat nevens repressive ook praeventieve maatregelen moeten worden voorgeschreven om het gevaar van hondsdolheid voor den raensch af te wenden is in drie nieuwe artikelen bepaald dat honden, buiten gehouwen, vaartuigen en afgesloten erven, moesten voorzien zijn van een muilkorf en bij gebreke daarvan worden afgemaakt, welke afmaking door afzondering in een schulhok kan worden vervangen in alle gemeenten waar daaarvoor bij plaatselijke verordening eene of meer plaatsen zijn aangewezen. Eindeljjk is in een nieuw artikel aan provinciale en gemeentebesturen bevoegdheid gegeven verordeningen betreffende het onderwerp bij deze wet geregeld vast te stellen, mits niet in strijd met de bepalingen dezer wet. 's GRAVENHAGE, 4 Februarij. Naar men verneemt is het collegic van den raad van state, den hoogen raad en het provinciaal geregtshof, voor zoover zijne leden niet verhinderd zijnuilgenoodigd tot de bijwoning der plegtigheid bij gelegenheid van het aanstaande academiefeest te Leiden. De heer J. Nijenhuis, thans ontvanger der directe belastingen te Berg-ambacht, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te den Bommel c. a. Z. M. de koning zal aanstaanden Zalurdag tegen 6 ure des avonds van het Loo herwaarts komen. Door Z. M. zijn bij den waarborg der gouden en zilveren werken be noemd, tot essayeur: te Alkmaar, de heer F. J. Witteveen, thans te Maas tricht; te Maastricht, de heer J. E. Simon, thans te Zwolle; te Zwolle, de lieer R. van Calcar, thans te Middelburg; te Middelburg, de heer mr. A. van Lier, thans commies-stempelaar te Amsterdam; tot commies-stempelaar: te Amsterdam, de heer J. P. Wieling, thans te Groningen; te Groningen, de heer C. J. Andrae, thans aide-essayeurte Leeuwarden. Bi: i TEK LA A DSC 11E BE ItlGTEN KNGBLANE. LONDEN 3 Febrnarij. De heer Forstcr heeft in een open brief verklaard dat hij niet verlangt in aanmerking te komen als aanvoerder der liberale partijhij zou zijne be noeming als zoodanig niet aannemen. De keuze zal dus natuurlijk op lord Harlington vallen. De heer Ilolloway heeft het plan gevormd om eene groote universiteit voor vrouwen op te rigten. In het op te rigten gebouw zal plaats wezen voor 400 vrouwelijke studenten en 20 professoren. FBANKISIJfi. De commissie uit de nationale vergadering, belast met het onderzoek naar de verkiezing van den heer de Bourgoing, heelt op nieuw eene zitting gehouden. De minister van justitie woonde haar bijhij volhardde in zijne weigering om de commissie inzage te verleenen van de geregtelijke stukken aangaande het geheim Bonapartistische comité voor een beroep op het volk. De commissie heeft daarop besloten aan de kamer voor te stellenden minister het overleggen dier stukken te gelasten. Te Bourbonue-les-Bains, eene badplaats in de Haute-Marne, zijn bij het schoonmaken van het reservoir der warme bronnen onder de modder enkele gouden en 4600 bronzen medailles gevondenmet beeldtenissën van Nero, Ilonorius, Hadrianus en Faustina Senior. De heer Jacquinbeambte bij de telegraafdienstheeft bet plan ont worpen om de omslagtige wijze van stemmen in de nationale vergadering door een meer eenvoudig stelsel te vervangen. Volgens zijn stelsel zou ieder afgevaardigde voor zijne zitplaats twee ivoren knoppen hebben, één regts en één links. Zoo hij "ja" wil stemmen, drukt hij op den knop regts; stemt hij //neen", dan drukt hij op den kop links. De knoppen zijn bevestigd aan telegraafdraden, die uitkomen in de nabijheid van hel bureau der kamer, in verband met een toestel, die zoodanig is ingerigt, dat door den druk op een knop regts onmiddellijk een witte bal in een daaronder staande stembus valt, en door een druk op den knop links een zwarte bal in eene andere stembus. Deze ballen, van glas of van ivoor, wegen alle even zwaar. Na de stemming heeft men dus slechts de slembussen te we gen om te weten te komen, hoeveel leden voor of tegen gestemd hebben. De toestel zou eene som van 60000 fr. kosten. IPAK E. Volgens de berigten van het Carlistische agentschap staat het met de zaak van don Carlos nog uitmuntend. De Carlisten, schrijft het, hebben eene nieuwe overwinning op Lorna behaald. De dubbele aanval van Usurbil en Guelaria op Zarauz is door generaal Echana en de Guipuzeoanen afge slagen. De Alphonsisten hebben groote verliezen geledende bevelhebber der miquelets, Echague, is gesneuveld. De poging van Loma en Blanco, on de rivier de Oria over te trekkenheeft schipbreuk geleden. Wij hebben, ten aanschouwe van de verbonden legers dier twee generaals, het bombar dement van Hernani begonnen. De uitwerking van onze batterijen is uil- stekend. Alle geruchten over een overeenkomst zijn valsch. Onze generaals en onze officieren verwerpen met dezelfde energie de aanbiedingen van dei vijand als zij zijne bajonetten zullen terugstoolen. IT A EI E. Een blad van Livorno meldt dat op 28 Januarij jl.gedurende ee« plegtigc dienst in de hoofdkerk van Livorno, een Orsini-bom is gespron gen, welke door een onverlaat voor het hoogaltaar werd geworpen, op hel oogenblik dal de aartsbisschop zijn zetel verliet en op de treden van hel altaar ncderknielde. Een persoon is gewond, namelijk een 14-jarig semina rist, met name Mabili Vicenzo, die door een scherf der bom aan dc beide beenen werd getroffen. De aartsbisschop toonde veel koelbloedigheid ei spoorde het publiek aan om kalm te blijven. De dienst werd dan ook her vat en zonder sloornis ten einde gebragt. Omtrent den dader wordt niets gemeld. BÏIÏfgCSILAÏI®. De Köln. Zeit. spreekt van een gerucht, volgens hetwelk prins vol Bismarck tegen 1 April e. k. zou wenschen af te treden. De rijks-kanselier viert dan zijnen 60slfD verjaardag en het zou zijn voornemen zijn om het overige zijns levens rustig door te brengen. Het blad vindt het zeer ver klaarbaar, dat de wensch naar rust en kalmte nu en dan bij den prins op-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2