Almelo aangeplakt, dat degene, die tegdn afschaffing der premie en betaling in Pr. Ct. wilde werken, dezen ochtend half acht in de fabriek aanwezig moest zijn, zullende hij, die niet verseheen, deze week geen werk meer bekomen. In ée'n der fabrieken verschenen 2 personen, in de andere nie mand. De arbeiders schijnen vast besloten te zullen volhouden en trokken dezen voormiddag door de stad ten getale van 1000 a 1200 personen (onder 1 welke mannen, vrouwen, knapen en meisjes), al zingende: "Hier duldt de j grond geen dwinglandij, Waar vrijheid eeuwen stond." Men vreest voor j ongeregeldheden. De huzaren doorkruisen de stad. Een arbeider, die te Escli de dienst van den spoorwegwachter waar nam, terwijl deze beambte te Vugt ter kerk was gegaan, is in aanrakiug j gekomen met de locomotief, diè hem een 25 passen wegslingerde. De onge- lukkige was terstond doodhij laat een weduwe en vier kinderen na. Het dezer dagen door den druk openbaar gemaakte verslag van het verhandelde ter algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland, in den afgeloopen zomer gehouden, behelst o. a. eenige nadere vermelding omtrent de bestem ming welke Z. M. de koning aan de geldenHd. aangeboden als geschenk bij gelegenheid van het 25-jarig herdenkingsfeest van zijne regering, heeft gegeven. Gelijk men weet was het Zr. Ms. verlangen dat door tusschen- komst van voornoemd fonds de liefdadige doeleinden zouden worden verwe zenlijkt. De bedoeling van Z. M. was, dal deze belangrijke gilt ten bate zou komen der zee- en landmagt, zoowel hier te lande als in de Nederlandsche over- zeesche bezittingen, benevens, in tijd van oorlog, ten voordeele der schut terijen en weerbaarheidscorpen. Verder was het Zr. Ms. verlangen, dat de renten van de som door Hd. thesaurier jaarlijks zouden gestort worden bij het hoofdbestuur aan gemeld fonds. Ten einde omtrent de wenschen van Z. M. nader te worden ingelicht, is de voorzitter van het fonds met den heer thesaurier van Z. M. in overleg gelreden, en heeft eerstgenoemde vernomen dat het overeenkomstig de be doeling des konings zou wezen, indien de renten, die beschikbaar zouden gesteld worden, niet werden vereenigd met de gewone .inkomsten van het fonds, maar dat die renten afzonderlijk, volgens nader vast te stellen bepa lingen zouden worden beheerd. Het hoofdbestuur oordeelde deze scheiding der administration noodzakelijk en heeft in verband daarmede, behoudens de goedkeuring van Z. M.met het oog op de gebleken behoeften, vastgesteld de volgende bepalingen, t. w.1®. dat aan de deelgeregtigden, die eene der expedition tegen Atchin hebben bijgewoond, eene verhooging van gratificatie worde toegekend; 2°. dat aan nagebleven van gesneuvelden bij de expedition tegen Atchin eene toelage worde verleend; 3°. dat aan verminkte of infirme militairen met officiersrang, die aan eene der expedition hebben deelgeno men, eene toelage worde verleend ook buiten het geval, waarin zulks vol gens het gewone jaarlijksche besluit der algemeene vergadering mogelijk is; 4". dat het hoofdbestuur de bevoegdheid erlange in buitengewone gevallen ter zijner beslissing, toelagen, hetzij voor eens, hetzij voortdurend te ver- leenen aan personen niet begrepen onder eene der door de algemeene ver gadering opgenomen categoriën5®. dat aan het hoofdbestuur de beslissing worde opgedragen omtrent het bedrag der te verleenen toelagen of verhoo ging der gratificatie. Deze regeling is aangenomen. 's GRAVENIIAGE, 2 Februarij. Door Z. M. is vergunning verleend aan VV. Keyzcr, te 's Hertogen bosch, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Syl vester, hem door den Paus geschonken, en aan C. Hoefnagel en E. Bakker, visschers te Urk, tot het dragen der reddingsmcdaille met lint, aan ieder hunner door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. De luit. ter zee 2® kl. J. P. J. Lticardie, als officier van policie ge plaatst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2® kl. 11. Ber- nelot Moens. Men verneemt dat de heer van Lansberge in het laatst der volgende week de reis naar Java zal aanvaarden. De alhier aangekomen Spaansche gezant is gisteren in conferentie ge weest met den minister van builenlandschc zaken, bij wien Z. Exc. het middagmaal gebruikte. De subsi.-officier van justitie mr. Roest nam in de gisteren gehouden zitting van de arrond.-regtbank te dezer stede conclusie in de zaak van den heer J. Melvill tegen den burgemeester van 's Gravenhage, betreffende de ook door genoemden heer ingestelde actie lot terugbetaling van door hem voldane plaatselijke belasting. Op nagenoeg dezelfde gronden als ten aanzien der vordering van den heer v. L. strekte de conclusie tot ontzeg ging van den eisch, met veroordeeling van den eischer in de kosten. Over vier weken zal de regtbank uitspraak doen. BUIT EIS' LAN BSCS !E BERIGTEN BELGIE. Z. M. de koning heeft in officiëel gehoor ontvangen graaf Schimmel- penninck van Nijenhuis, grootmeester van het buis van Z. M. den koning der Nederlanden, belast met een buitengewone zending bij den koning der Belgen, ter gelegenheid van het huwelijk van 11. K. H. mevrouw de prinses Louise. De gemeenteraad van Brussel heeft een som van ƒ20000 toegestaan om, ter gelegenheid van het huweljjk van prinses Louise, daarmede uit de stadskas een week huishuur te betalen voor al de behoeftige gezinnen der hoofdstad. ENGELAND, LONDEN, 1 Febrnarij. Volgens berigt bij de Times ontvangen zou Montenegro zijne toeslem ming weigeren tot de schikkingwelke door de groote mogendheden aan bevolen en door Turkije aangenomen is. Turkije staat op de tegenwoor digheid van twee gedelegeerden bij het proces tegen de schuldige Monlene- grijnen en hoopt dat de mogendheden allen invloed zullen aanwenden om de schikking ook door Montenegro te doen aannemen. Gelijk men weet hebben al de eigenaars van steenkolenmijnen en ijzer fabrieken in Monmouthshire en zuidelijk Wales aan hunne werklieden het werk opgezegd; zij willen op die wijze de arbeiders der Dowlais-Cyfarlhfa- en Plymouth-sleenkolcnmijnendie zich sedert geruimen lijd tegen eene hun aangezegde loonsverlaging verzettennoodzaken den arbeid te hervatten. Met uilzondering der zuiver landbouwende streken is bijna de geheelc be volking van de twee graafschappen Glamorgan en Monmouth lot lediggang gebragt, want de schorsing der industrie van steenkool en ijzer treft ook de groote koper- en tinfabriekende fabrieken van patent-brandstoffen en honderden kleinere bedrijven, die van den aanvoer van steenkool afhanke lijk zijn. De steenkolenmijn-werkers alleen zijn 70000 man, de werklieden in de ijzerfabrieken 40000 man en die in andere verwante takken van nijverheid 10000 man sterk, zoodat ongeveer 120,000 werklieden tot ledig gang gedwongen zijn, van wier arbeid eene driemaal zoo talrijke bevolking leven moet. FKANHRIJH. Het amendement van den heer Wallon, op art. 3 van hel ontwerp Ventavon in de nationale vergadering ingediend, is van den volgenden in houd: "De regten en pligten van den president der republiek zijn geregeld bij de artt. 44. 59-57 en 60—64 der constitutie van 1848. De president der republiek kan bovendien, op het goedkeurend advies van den senaat, de kamer van afgevaardigden ontbinden. In geval van ontbinding zullen de nieuwe verkiezingen binnen drie maanden uilgeschreven worden." Dat amendement, zeide de heer Wallon, strekt om aan de wet een algemeen karakter te geventerwijl de commissie eene wet wil maken voor een per soon. Men kan, zeide hij, aan den president wel is waar het regt van //veto" verleenen; maar dit komt mij niet toereikend voor. Dat regt zou een oorzaak van groote botsingen kunnen worden. Het regt van ontbin ding wil ik mitsdien aan het hoofd des staats toegekend, zien hetisnoodig. Maar dat regt is van den anderen kant zoo groot, dat het getemperd moet worden, aan zekere voorwaarde verbonden. Goedkeuring van den senaat acht ik in dit opzigt voldoende. Gelijk reeds gemeld is werd dit amendement door den heer de Lorgeril bestreden, maar eindelijk, op voorstel van den heer Paris, in handen der commissie gesteld, ITALIË. Men meldt uit Rome: Garibaldi heeft een onderhoud met den koning gehad. Hij is zeer hartelijk door Z. M. ontvangen en betoont zich zeer tevreden over de uitkomsten van zijn onderhoud. Over politiek is weinig gesproken. Het voorname onderwerp van het gesprek was het plan tot verbetering van den loop der Tiber en het ontginnen van de Romeinsche Campagna. Ongeveer 100 millioen fr. zullen daarvoor benoodigd zijn, en daarvoor zal een kapitaal worden gevormd in aandeelen van 100 fr. ieder. De koning beloofde, van zijn invloed te zullen gebruik makenom de regering over te balen tot waarborging van 5 pCt. De koning staat aan het hoofd der inschrijvers. De laatste keer, dat de koning en Garibaldi elkander ontmoetten, was op den avond van den slag van Cuslozza in 1866. De koning herinnerde gedurende het gesprek, dat Menotti in 1859 eene dépêche van Garibaldi naar Triponti had overgebragt. waarin hij (de koning) werd verwittigd, dat de Oostenrijkers voornemens waren een aanval op de flank van zijn leger te doen. Garibaldi is zoozeer met zijn Tiber-plan-ingenomendat hij politieke en godsdienstige quaestiën op den achtergrond heeft gesteld cn dat zelfs zijn voorstel tot opheffing van art. 1 der Constitutie is verschoven. Hij verlangt niets liever dan zich met ingenieurs, bij voorkeur Engelsche, in verbinding te stellen. Hij is voornemens zijn plan zoodanig uit te werken, dat alle technische onderdeden zijn geregeld vóór de aanbieding aan het parlement. DUITSCHLAND. Wanneer de voorstellen der Pruissische regering, bij de begrooting voor onderwijs gedaan, worden aangenomen, zal het docerend personeel i bij de Berlijnsche universiteit bestaan uit: 5 gewone en 5 buitengewone hoogleeraren in de godgeleerdheid, 8 gewone en 2 buitengewone in de reg ten, 15 gewone en 8 buitengewone bij de medische faculteit; 35 gewone en 27 buitengewone bij de philosophische faculteit, benevens 17 onbezoldigde professoren. De regtbank te Kleef heeft den bisschop van Mnnsler vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit: beleedigende uitvallen in eene predikatie, gerigt tegen de wet en overheid. PER TlLEGHAAF 's GRAVENHAGE, 3 Februarij. De gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië telegrafeert heden aan het departement van koloniënOp Java uitbarsting plaats gehad vau den Kloet. Dientengevolge Blitar door modder- vloed zwaar geteisterd. VERSAILLES, 2 Februarij. De heer Bertauld stelde een amendement voor, waarbij aan Mac Mahon het regt van ontbinding der nationale vergadering wordt toegekend, maar dat hij slechts eenmaal vóór het eindigen van zijn mandaat zal mogen aanwenden. Luro (regter-centrum) bestreed het amen dement en verweet de commissie van dertigen, dat zij, niettegenstaande het votum van de kamer, bij haar monarchaal systeem volhardt, terwijl de re publiek de instelling is, die de nationale vergadering bezig is in te rigten.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2