LEIDSC1IE COURANT. 1875. fl°. 29. DONDERDAG 4 FEBRUARIJ. STADS-BER ICIITEN. PINNEN L A NBSCH E IJEÜ ÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Derslag der Handelingen van den (leineenteraad t 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommen der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Derde Eeuwfeest der Leidschc Hoogescliool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit om, ter gelegenheid van de aan staande viering van het S5«»r«le Eeuwfeest <8er Stichting van l.eidens iiougCSClionl, van hunne belangstelling in de herdenking van dat heugelijk feit door het UITSTEKEN VAN VLAGGEN te doen blijken. Met de aangename ervaring in October des vorigen jaars om trent de goede gezindheid en de eendrachtige samenwerking der burgerij opgedaan, vertrouwen zij dat ook ditmaal ieder naar vermogen zal willen medewerken om de academische feestviering, die met de tegenwoordigheid van Zijne Majesteit den Koning, Hare Majesteit de Koningin en andere leden van het Vorstelijk Huis zal worden vereerd, zooveel mogelijk op te luisteren en daardoor tevens een vernieuwd bewijs te geven dat het bezoek der Vorstelijke personen aan deze gemeente door de ingezetenen steeds op den hoogsten prijs wordt gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 Februari 1875. E. KIST, Secretaris. s LEIDEN, 3 Febriiarij ln de lijst der afgevaardigden van vreemde universiteiten, die eerst daags Leiden zullen bezoeken, zijn ten slotte nog de volgende veranderingen gekomen. De hoogleeraar du Bois-Reymond van Berlijn, door ongesteldheid verhinderd, is door prof. E. Curtius vervangen. Prof. E. Martin van Praag is mede niet in de gelegenheid aan zijn voornemen gevolg te geven, en die academie zal dus alleen door prof. J. Kelle vertegenwoordigd worden. Aan de tien Fransche afgevaardigden is nog toegevoegd de heer Paul Meyer, secretaris van de «Ecole des Chartes". Men verneemt dat de Fransche regering, als een blijk van hooge belang stelling in het derde eeuwfeest van Lcidcris hoogeschooleene aanzienlijke collectie boekwerken verzonden heeft, om die aan onze academie op haren feestdag ten geschenke aan te bieden. Wij vernemen dat bij de plegtigheid in de Pieterskerk, ter gelegen heid van de viering van hel derde eeuwfeest onzer hoogeschool, door een groot orchest, bestaande uit meer dan honderd dertig personen, onder lei ding van den kapelmeester der universiteit, den heer A. J. Wetrens, de navolgende stukken zullen worden uitgevoerd: Krünungs-Marsch, van Meyer beer; Jubel-Ouverture, van von Weber; b*' Symphonie, van von Beethoven. Naar men verneemt heeft Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, bij eigenhandig schrijven, de uitnoodiging aangenomen voor den feestmaal tijd, op 8 dezer door rector en senaat der hoogeschool in de stadsgehoorzaal te geven. Ook Z. K. II. prins Alexander en de prins von Wied zullen dat feestmaal bijwonen. Door de administratie der lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij is bekend gemaakt dat er bij' gelegenheid der feesten alhier, op 8 Februarij aanst., extra-treinen zullen rijden des avonds te 11 u 30 m. van Leiden naar Am sterdam, stoppende te Warmond, Piet-Gijzenbrug, Veenenburg, Vogelenzang, Haarlem en Halfweg; des avonds te 11 u. 30 m. van Leiden naar Rotter dam, stoppende te Voorscholen, den Haag, Delft en Schiedam, en op Dings- dag 9 Febr. des nachts te 12 uren van Leiden naar den Haag, stoppende te Voorschoten. Gisteren avond gaf Scmpre Crescendo het eerste concert na de Iverst- vacantie. Nadat de directeur, de heer Wetrens, die als soiist optrad, zijn laatste nommer had voorgedragenwerd hem door den presidentden heer van Cappelle, een prachtige dirigeerstok aangeboden, als een bewijs, hoe feer zijne talrijke verdiensten door de jongelui worden gewaardeerd. Ook het orchest stemde met dit huldebetoon in en bragt den geliefden directeur eene welgemeende ovatie. Onder de solo-nommers, die de beer Wetrens met groote virtuositeit voordroeg, merkte men twee nieuwe composities op, het concert van //Joachim Rafl" en de romance van »Max Bruch", welke stukken met groote belangstelling door het talrijk auditorium werden gehoord. Heden morgen had op de begraafplaats aan de Groenesteeg eene aan doenlijke plegtigheid plaats. Het stoffelijke overschot van den te vroeg ont slapenen en algemeen geachten teekenonderwijzer, den heer L. J. Engels, werd ter aarde besteld. In weerwil van het regenachtige weer, waren verscheidene belangstellenden, vrienden en leerlingen van den everledene, daarbij tegenwoordig. De heer Rogge, die de treurende familie op haren zwaren gang volgde, schetste in eenvoudige en treffende woorden, wat de overledene als zoon, broeder, echtgenoot, vriend en onderwijzer is geweest. Zijne woorden, die weergaven wat aller hart gevoelde, maakten diepen indruk. De deelneming, die de familie van alle zijden ondervindt, moge ccnigermate het pijnlijke van dezen onverwachten slag verzachten. De examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het mid delbaar onderwijs, welke dus verre in de maanden Mei en Junij werden afgenomenzullen dit jaar in de maand October plaats hebben. Nadere mededecling dienaangaande kan worden te gemoet gezien. (Stc.) Bij een dezer dagen door Z. M. den koning genomen besluit is bij ieder der acht regimenten infanterie de stafmuziek opgerigt. Bij gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van Z. M. den koning zullen in alle garnizoenen militaire assauts en benoemingen van meesters en prevöts op de verschillende wapens plaats hebben en tevens geldelijke belooningen worden toegekend aan hen die in de verschillende vakken be last zijn geweest met het geven van onderwijs. Door het ministerie van binnenlandsche zaken is bekend gemaakt dat in het tijdperk van vier weken, van 27 December 1874 tot 23 Januari) 1875, blijkens ingekomen ambtsberigten, door longziekte zjjn aangetast: in Noordbrabant 7 runderenin Zuidholland 69in Noordholland 1in Utrecht 15, in Friesland 183; te zamen 275 runderen. In het vroege tijd perk van vier weken waren 97 runderen door die ziekte aangetast. Maandag 11. herdacht de heer van der Pijl, station-chef te Piet-Gijzen brug, den dag, waarop hij vóór 35 jaren in dienst der Hollandsche spoor weg-maatschappij trad. Hij mogt op dien dag van verschillende zijden eene verrassende belangstelling ondervinden. Gisteren middag had aan het station te Haarlem een treurig ongeval plaats. Een reiziger, die zich naar eene zekere plaats had begeven, werd eenigen tijd daarna dood gevonden. Geneeskundige hulp, die spoedig aan wezig was, mogt niet meer baten. De overledene, die te Vlaardingen te huis behoorde en te Haarlem was geweest om de begrafenis te regelen van zijnen schoonvader, die was overleden, was aan eene beroerte bezweken. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft Willem Volkers, vroeger koopman te Amsterdam, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde 27 valschheden in geschriften van koophandel en het 27 maal desbewust daarvan gebruik maken, en hem deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren en betaling van 54 geldboeten, ieder groot ƒ50. Van den Helder meldt men dat in het vorige jaar aldaar bij afslag zijn verkocht: 21178 kabeljaauwen2514 lengen, 391 heilbotten, 498 tar botten, 255,025 schelvisschen59000 roggen, 328,273 tongen, 143 wigtjes groote schol en 2549 wigtjes kleine schol; tot een gezamenlijk bedrag van ƒ184,575. De visschers, die thans de vangst uitoefenen, verkeeren ook allen in gunstige omstandigheden, terwijl de uitbreiding van den handel zeker ook aan menigeen onzer plaatsgenooten belangrijk voordeel oplevert. De meer en meer zich uitbreidende spoorwegljjnen geven gelegenheid de visch zelfs naar de vcrafgelegene plaatsen te verzenden; terwijl active exporteurs door practische verpakkingen de visch daar in volkomen verschen staat doen aankomen. Eenige Leidsche oud-studenten uit Arnhem en omstreken zijn van voor nemen, zich op den 8lttn dezer, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der hoogeschool te Leiden, te Arnhem aan een gemeenschappelijken maal tijd te vereenigen. De arbeider uit llattemdie te Mastenbroek nabij Zwolle door een zijner kameraden bij ongeluk door een geweerschot werd gewond, is aan dc gevolgen overleden. Eergisteren, meidt de IV. R. C., was op verschillende fabrieken te

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1