LEIDSClfi COURANT. 1875. W°. 28. WOENSDAG 3 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den (remeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f '2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkiijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant voordt verzonden (IV0. 3 blad 3) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BER ICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter algemeene kennis dat hij van wege een oud-student der Leidsehe HoogeschoolMr. in de rechten, landeigenaar op Java en sints 1841 aldaar woonachtig, het aan zienlijk bedrag van fb30© ontvangen heeft, om dc armen dezer gemeente eene buitengewone uildeeling in spijs en drank te doen verstrekken op den {j»ten Februari aanstaande, ter gelegenheid der viering van het 3e eeuwfeest der Leidsehe Hoogeschool. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Februari 1875. v. d. BRANDELER. NOTIFICATIE, De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie ZUID-IIOLLAND, Gelet op art. 73, alinea 2 der Wet van den 4de" Julij 1850 Staatsblad n°. 37), noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 'sRijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór 1 April aanstaande aan hun Collegie te doen blijken, door overlegging van het aan slagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belastingen, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken der Lijst van de Hoogstaan geslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten- Generaal. De bedoelde stukken behooren door belanghebbenden te worden ingezon den aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur van Zuid-llolland, met opgave van: J". den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2". de Gemeente en de dagteekening zijner geboorte; en 3°. bijaldien hij buiten 's lands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mogt hebben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, 's Gravenhage, den 25stl:D Januarij 1875. FOCK, Voorzitter. J. RöELL, Griffier. BüNNEiNLAN'DSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 2 Februarij. Met genoegen zullen onze lezers zeker uit de hierboven voorkomende bekendmaking van den burgemeester zien dat een oud-student der Leidsehe hoogeschool, thans landeigenaar op Java en aldaar woonachiig, een verras send blijk van ingenomenheid met het eerstdaags te vieren jubilé heeft gegeven, door hem te doen toekomen eene som van ƒ5300, ten einde op den 8cn dezer aan de armen eene buitengewone nitdeeling in spijs en drank te doen. Naar wij vernemen zal Donderdag 11 Februarij aanst. in de stads- zaal, ter eere van de algevaardigden der verschillende universiteiten tot bijwoning van het derde eeuwleest der hoogeschool, eene buitengewone muziekuitvoering plaats hebben door de nationale liedertafel //Arastels Man nenkoor". onder directie van den heer D. de Lange, met medewerking van het orchest van den heer E. Stumpfltot bijwoning waarvan genoemde afge vaardigden van wege ingezetenen dezer stad zullen worden uilgenoodigd. De gelegenheid tot deelneming aan deze uitnoodiging is opengesteld bij hh. commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst. Gelijk men uit eene aankondiging m ons vorig nomtner heelt gezien zal de alhier bestaande tooneelvereeniging //Thalia", bij gelegenheid van het jubilé der hoogeschool, eene voorstelling geven, waarvan de opbrengst zal gestort worden als bijdrage voor de oprigting van het standbeeld van P. Adz. van der Werf. Met het oog op het doel is de keuze van het op te voeren stuk «-De zoon van den Watergeus" niet ongepast. Wij verwachten dat ook deze poging, om het bedoelde fonds te stijven, door onze stadge- nooten zal gesteund worden; de man, wiens heldenmoed men door een monument wil vereeuwigenheeft ook bij de aanstaande feesten aanspraak op eene dankbare herinnering. Door de uitgevers de Breuk en Smits alhier is thans aan de inleekenaren verzonden de zesde of laatste aflevering van het gedenkboek van het derde eeuwfeest van Leidens ontzet, door J. M. E. Dercksen. Dit gedeelte bevat dc beschrijving van hetgeen de laatste dagen der feestweek nog belangrijks hebben opgeleverd, terwijl de schrijver nog terugkomt op de fraaije illumi natie. die op 3 October voor hel gemeenlandshuis van Rijnland was aange- bragt, ten einde daarin aanleiding te vinden om met een kort woord-in het licht te stellen wat Rijnland voor het ontzet der stad heeft veil gehad. Nu bet werk compleet is en men het geheel kan overzien zal men den schrij ver den lof niet onthouden dat hij zich goed van zijne taak heeft gekweten. Gelijktijdig ziet bij dezelfde uitgevers het licht de eerste aflevering van het «Gedenkboek der feestvieringen ter gelegenheid van het driehonderd jarig bestaan der hoogeschool te Leiden", mede bewerkt door den heer Dercksen. Dit gedenkboek zal, zoowel wat den inhoud betreft als wat het uiterlijke aangaat, geheel in overeenstemming zijn met het vorige en, be halve eene herinnering aan den 8steD Februarij 1575 en aan de vieringen der verschillende jubilea in 300 jaren, eene geïllustreerde beschrijving bevatten der feestvieringen, die in Februarij en in Junij e. k. zullen plaats hebben. Daartoe zal behooren eene groote plaatvoorstellende de plegtigheid in de Pieterskerk op 8 Februarij aanst. Dit gedenkboek is opgedragen aan hh. curatoren der hoogeschool, die deze opdragt welwillend hebben aangenomen. De kapitein der infanterie J. P. Jonxis, die van het leger hier te lande tijdelijk bij dat in Oosl-Indie is gedetacheerd, zal den 13d"1 de reis naar Java aannemen met het via Suez derwaarts vertrekkende stoomschip F oorwaar ts. Door wijlen mevr. Molenaar, geb. Petersen Nobbe, onlangs te Baarn overleden, is aan de hervormde diaconie aldaar gelegateerd eene som van ƒ1000, aan de herv. kerk ƒ500 en aan de Amalia-bewaarschool 250. Van Nieuwe Diep meldt men dat 85 werklieden op 's rjjks marine-werf zijn ontslagen. Ofschoon zij slechts tijdelijk waren aangesteld, is deze maatregel, midden in den winter, voor vele gezinnen angstwekkend. Bij arrest van 12 Sept. des vorigen jaars, door het prov. geregtshof in Overijssel, bij verstek gewezen, is Louis Izaac Akker, commissionnair te Amsterdam, die een mengsel van ijzervijlsel, stol en zand voor thee ver kocht aan een winkelier, wegens bedrog in den aard der koopwaar veroor deeld tot 20 dagen cellulaire gevangenisstraf en ƒ10 boete. De veroordeelde kwam tegen dat arrest in verzet, dat den 23>,el1 dezer werd behandeld voor het hof, hetwelk dezelfde straffen tegen Akker uitgesproken heeft. Uit Deventer meldt menDe komst van Z. M. den koning aan het station alhier kenmerkte zich Zondag ochtend door eene groote verrassing. Als naar gewoonte werd Z. M. opgewacht en gecomplimenteerd door den burgemeester mr. H. R. van Marle, den kolonel der huzaren A. 0. H. baron Gansneb genaamd Tengnagel en den ridmeestcr-adjudant G. J. IJssel dc Schepper. Uit het spoorrijtuig stappende, ging Z. M. naar kolonel Teng nagel en begroette hem niet alleen als generaal-majoor, maar overhandigde hem tevens het distinctief als adjudant van Z. M. Eenige arbeiders uit Hattem, gedurende eenigen tijd werkzaam te Mastenbroek, hadden hun nachtverblijf bij een boer aldaar: Zaturdag ochtend stonden zij gereed om naar hun werk te gaan, toen een hunner een geweer zag staan; niet wetende dat het geladen was, nam hij het in handenonverwacht ging hel schot af en de lading zware hagel trof een ander, die zich bij de pomp stond te wasschenin den regter arm. De gewonde is terstond naar Hattem vervoerd, doch schijnt door dat vervoer en door bloedverlies nog veel te hebben geleden, zoodat hij in bedenkelijken toestand verkeert. De dader is een jongman van 23 jaren, die zeer gunstig bekend staat. Betreffende een kindermoord, die te Udenhout heeft plaats gehad, wordt gemeld dat de verdachte, eene ongehuwde, bekende dat zij sinds drie weken bevallen was van een kindbetwelk zij den hals bad afgesneden en daarna onder haar bed verborgenzoodat het kind op het oogenblik van het onderzoek in een verren staat van ontbinding verkeerde; evenwel kon men de snede in den hals nog zeer goed waarnemen. De ontaarde moeder is naar het huis van arrest overgebragt. Door burg. en wetli van Roermond is bij den gemeenteraad een voorstel ingediend, om met de maatschappij voor gemeente-crediet eene leening te sluiten, groot 150,000, die, door betaling van annuïten ad 5 pCt.na verloop van 68 jaren geheel zal zijn afgelost. Het voornemen is, om met het bedrag dezer leening, zonder dal hel ncodig is nieuwe plaat selijke belastingen in het leven te roepen de 5 pCt. gemcentescliuld af te doen, en daarenboven eene som van 02000 aan het aanleggen van riolen, trottoirs en bestraling der rijwegen te besteden.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1