BUITENLANDSCHE BEKIGTEN PER TELEGRAAF. n«ar Amerika te vertrekken. Het openb. min. eischte voor dien man 5 jaren tuchthuisstraf. In al deze zaken deed het hof uitspraak en veroordeelde: den gewezen portier tot zes maanden celstraf, den sigarenmaker tot 2 jaren en den gou den kettingliefhebber tot 3 jaren gevangenisstraf. Voor allen werden door het hof verzachtende omstandigheden aangenomen. ElfaELAIH, LONDEN29 Jannarij. Binnenkort zal er ecne Engelsche expeditie vertrekken van Rangoen in Britsch-Birmaonder bevel van den kolonel Horace Brownvergezeld door dr. Anderson. Deze expeditie heeft ten doel, het westelijke deel van China te onderzoeken. Zij zal voorzien zijn van een goed gewapend geleide Men heeft zich verzekerd van de sympathie van den vorst van Birma, ter- wjjl van. Momein af de hulp der Chinesche autoriteiten beloofd is. FRANKHUH. Een zeker aantal kiezers in het dep, du Lot hebben maarschalk Con- robert de candidatuur voor de nationale vergadering aangeboden. De maar schalk heeft die echter van de hand gewezen. Hij is, schrijft hjj, dankbaar voor het bewijs van vertrouwen, dal de bedoelde kiezers in hem stellen; maar het besef, dat hij van den militairen pligt heeft, verbiedt hem plaats te nemen in een strijdperk, waar de staalkundige hartstogten teugelloos woeden. Aan Frankrijk toegewijd, tot zelfverloochening in staat, gelijk uit vele daden van zijne langdurige loopbaan blijkt, wil hjj blijven op de plaats, waar hij het lai.d, indien het een beroep doet op zjjne vaderlandsliefde, het best kan dienen. Buiten de partijen staande, maar met diepen eerbied vervuld voor het gevallen keizerrijk, zijn geloof bewarende in de bescher mende instellingen, waaraan het keizerrijk zijn ontslaan te danken haden in de regtstreeksche uiting van den nationalen wilhoudt hij zich over tuigd, dat in tijden van beroering, die Frankrijk thans doorleeft, het leger de eenige verdediger is van de orde, de rust en de nationale onafhankelijk heid, en dat de militairen zich dus niet mogen mengen in den gevaarlijken woordenstrijd. Het Parijsche comité van een pelgrimstogt naar het Heilige Land heeft tegen het Paaschfeest een grooten logt naar Jeruzalem voorbereid. De karavaan zal op 25 Februarij van Marseille vertrekken. De kosten zijn 1360 fr. van de eerste en 1165 fr. van de tweede klasse. IPAN JE. Volgens den correspondent van het Fransche blad le Temps, begint zich onder de koningsgezinde partij weder dezelfde verdeeldheid te vertoo- nen, waardoor deze partij zich altijd heeft gekenmerkt. DVITSCHLANE. Op de Pruissische begrooting is een verhoogde post uitgetrokken ten behoeve van de studie der natuurwetenschap bij de universiteiten. Voor deze studie wil de regering bij elke universiteit een gewoon en een buiten gewoon professoraat vestigen en eenige buitengewone in gewone professo raten veranderen. Ook verlangt zij eene aanzienlijke versterking van het docerend personeel bij de medische faculteit. Voorts wil zij voor de geogra phic voorloopig vier nieuwe gewone en twee nieuwe buitengewone profes soraten oprigten. Het bedrag van 17 millioen th., ter voortzetting van den aanleg der vestingwerken te Straatsburg, is in den rijksdag bij tweede lezing toege staan, onder de daarbij gestelde voorwaarde dat het overig terrein, buiten die werken gelegen en thans eigendom van het rijk, voor 17 millioen aan de stad zal worden afgestaan. De Köln. Zeit. bevat een brief van den Madridschen predidant Flied- ner, waarin wordt ontkend, dat in Spanje onlangs iels zou zijn voorgeval- len wat naar vervolging der protestanten zweemt. 11e beide proteslantsche blaadjes ha Lus en La Bandera de la Re forma werden geschorst, om geen aanleiding tot rustverstoring te geven. Weinige dagen later werd weder in de welwillendste bewoordingen de vergunning gegeven, om de uit gaaf voort le zetten. Wat betreft de kerk te San Fernando bij Cadix, is de tegenwoordige regering geheel buiten de zaak. De ullramontaansche be ambten aldaar hebben eerst allerlei voorwendsels gezocht, om die kerk niet af te staan. Toen de zaak eindelijk door dc Madridsche regering wierd doorgezet, werd zij den protestanten ten gebruike gegeven. Zoodra de j nieuwe regering kwam, meenden deze beambten haar weer te kunnen slui ten. Maar onmiddellijk werd door den minister last gegeven, om daaraan een eind te makengelijk geschied is. De Gas. de St. Pét. berigt, dat op verscheidene inriglingen van onder wijs, o. a. op de school voor mijn-ingenieurs, de lessen wegens de hevige koude gestaakt zijn. VERSAILLES, 29 Januarij. De nationale vergadering heeft het amende- mcnt-Laboulaye verworpen met 359 tegen 335 stemmen. Het linker-centrum heeft besloten bij verwerping van het amemdemenl-Laboulayc het ontwerp- Ventavon jaan te nemen tot artikel vier; de uiterste linkerzijde en de lin kerzijde hebben besloten ia datzelfde geval alle andere artikelen af te stemmen. Het reglercentrum heeft besloten aan de discussiën den vrijen loop te laten en verzoenende voorstellen in te dienen, jj VERSAILLES, 29 Januarij. De nationale vergadering heeft met groote meerderheid hel eerste artikel van het ontwerp-Ventavon aangenomen. Up artikel 2 stelde Vallon een amendement voor, waarbij de president van de republiek herkiesbaar wordt gemaakt. LONDEN, 29 Januarij. De koningin heeft per telegraaf de onmiddellijke tegenwoordigheid van een der ministers op Osborn verzocht. Dc reden waarom dit is geschied is onbekend. BRUSSEL, 29 Januarij. De koning heeft baron Gcricke van Ilerwijncn, den Nederlandschen gezant, ter overhandiging zijner geloofsbrieven ont vangen. LONDEN, 29 Januarij. De eigenaars van steenkoolmijnen te Durham hebben besloten, te beginnen met den 15dtn Maart, het loon met 20 pet. te verlagen. CAPE-COAST-CASTLE, 12 Januarij. De Gamans en andere inlandsche stammen ziju legen de Ashantijnen opgestaan, hebben tal van Ashantjjnen gevangen genomen en die onthoofd. LONDEN, 29 Januarij. De Morning Post meldt dat de geschiedschrijver Carlyle en den dichter Tennyson hooge onderscheidingen zijn ten deel geval len. Carlyle is tot Grootkruis der Bathorde benoemd, en Tennyson tot baronet verheven. LONDEN, 30 Januarij. De Hour meldt uit Berlijn van gisteren: "Enge land en de andere groote mogendheden hebben geantwoord op Duitschlands circulaire van 8 Januarijbetreffende de brik Gustaven verklaard goed te keuren dat Duitschland volkomene schadevergoeding met kastijding van j de Carlisten geëischt heeft." MADRID., 28 Januarij. De koninklijke troepen hébben in het dal vat! Carasca drie belangrijke positien genomen en rukken langzamerhand voor waarts. Een bataillon en drie compagniën zijn in den afgeloopen nacht bjj Guetaria geland en hebben Zarauz bezet. Morgen volgt de algemeene aanval. Eau d'Anvers. Deze parfumerie is sedert den tijd dat zij bestaat overal als nitftig en delicaat erkend. Niet alleen dat deze parfumerie in staat is tal van men- schen te genezenvan kwalendie nog nimmer door een parfumerie over wonnen zijn, maar ook tal van geneesheeren in het buitenland hebben het nut van deze parfumerie ingezien en haat* de lijdende menschheid voorgeschreven. Uitvoering van de Zang'vereeniginy CAECILIA. De zangvereeniging Caecilia gaf gisteren avond in de stads-zaal weder eene uitvoering met orchest, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Ten gehoore werden gebragt: Messe, C mol op. 147, van R. Schumann; Schicksalsliedvan Brahms; en Die erste Walpurgisnacht, van Mendelssohn. De mis van Robert Schumann is een werk van groote verdienste. Gelijk een Joseph Haydn, de meester, die, wat kerkelijke compositiën betreft, wel aan de spits mag staan van alle componisten, geheel van den karakte ristieken kerkstijl afweek, zoo is Schumann met zijne compositie daartoe genaderd. Volstrekt kerkelijk is zij daarom nog niet; er zijn deelen, zooals de //Gloria" en het //Credo", die meer naar den dramatischen stijl overhel len. Bijzonder munten uit het //Kyrie", het //Sanctus" en vooral het "Agnus Dei". Niettemin is de geheele mis een doorwrocht zamenstel van degelijke muziek, die door plegtstaligen gang, hartroerende waarheid en innig gevoel indruk maakt en Schumann als een scheppend en kritisch talent doet ken- i nen. Het mag verwondering wekken dat deze misuit 's mans nagelaten werkenin ons land eerst nu ten gehoore wordt gebragt. Het //Schicksalslied" van Joh. Brahms verraadt den meester, die, onder verscheidene compositiën, met dat lied wel eene der meest uitmuntende heeft geleverd. Brahms heelt zijne voortreffelijke voorgangers grondig be studeerd, is componist, geen navolger, van de edelste soort, en hij is ge lukkig vreemd gebleven aan eene gevoelsuitdrukking van onzen tijd, die zich verliest in eene zinledige hartstoglelijkheid ol in een woeligen zamen- liang vdn klanken en toonen, met verbazend veel affectatie en bizarrerie. Deze componist heelt een naam, die in de muziekale wereld een onverwelk- ten roem tegemoet gaat. Mendelssohn schreef te Rome in 1837 //Die erste Walpurgisnacht", en j dat heerlijke stuk schonk een waardig slót aan de uitvoering. Welk een j voortreffelijke gang in het geheel; die ouverture, zoo statig ingezet, om van lieverlede tol iets kweelends over te gaan, want »Es lacht der Mai"! Daar kwam de kunstenaar ten volle uit, die de woorden van den grooten dichter, als musicus, niet minder grootsch had opgevat. Beurtelings krach tig en teederzonder weidsche prachtmaar met eene bevalligheid van melodiën in de koren en in de solo's ernstig voortschrijdende, kenmerkt zich dit stuk van den componist, die rein in harmonie, geboeid door de strenge, edele vormen der oude meesters, zich door gekuischlen smaak wist te onderscheiden. De zangvereeniging kweel zich allerloffelijkst. Hoeveel moeijelijkheden de Mis ook dikwijls aanbood, orchest en koren sloten zich zamen tot een zui- I ver harmonisch geheel en toonden zich van het gcwigl der uitvoering ge heel doordrongen. Met niet minder energie werd het //Schicksalslied" uit gevoerd. Nergens eene leemte, overal geestdrift, kunstbesef, overtuiging en frischheid. In bijzondere mate kwam dit ook uit in "Die erste Walpurgis nacht" hel was of de zangvereeniging toen door een nog hooger kunstgevoel werd aangegrepen. Terwijl orchest en koren wedijverden, werden de solo's wij meenen hierop in het bijzonder te mogen wijzen hoogst verdienstelijk ge zongen. In menige opera treedt een solist op, die als //artist" staat aangeschre ven en van der jeugd af «school" heeft gehad, en toch niet met die klem en dat geluid zooveel te genieten gaf, als gisteren avond het geval was. Geen wonder dan ook dat de zangvereeniging voornamelijk bij deze uitvoering eene welverdiende toejuiching verwierf. Zoo bloeije dan «Caecilia", dat in weinige jaren het tot zulk eene hoogte gebragt heeft, door aaneensluiting en harmonische zamenwerking, terwijl wjj meer dan ooit haar het «tot weerziens" toeroepen. A.KADEJMIE-STIEITWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 30!,en January de heer R. M. Putman Cramer, geboren te Arnhem, in de regleu, met stellingen. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 25 Januarij 1875. 7 wegens het voorhanden hebben van afgekeurde maten en gewigten. 3 wegens het baggeren in den Rijn zonder vergunning. 1 wegens overtreding op de wet der jagt en visscherij. 1 wegens het rijden door de Donltersteeg in verboden rigting. 1 wegens het lijden mcL een voertuig op de klinker- of voetslraat. 1 wegens het zitten op een door honden getrokken voertuig. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. O. DRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6