aldaar de glasruiten ingeworpen. In die fabriek werd daarop ook het werk gestaakt. De commissaris des konings in Overijssel is te Almelo aangeko- I men. Zamenscholing van meer dan 5 personen is thans verboden. De omstreken van 's Hertogenbosch zijn thans weder in eene zee her schapen. De gemeenschap met de Langstraat over Vlijmen staat op het j punt gestremd te worden door de overstrooming van den provincialen weg. Te VVaubach heelt men een persoon in hechtenis genomen, die bezig was de offerblokken in de r. k. kerk te ledigen. Het bleek een Duitscher te zijn. De minister van binnenl. zaken heeft aan de tweede kamer de gevraagde j inlichtingen doen toekomen op de klagt van ingezetenen te 's Bosch over het verbod door den burgemeester aldaar tol opvoering van Pariser Leben, door het tooneclgezelschap van den heer van Lier. Ter voldoening aan den geuiten wensch wordt bij die inlichtingen, een voor echt gewaarmerkt afschrift der beschikking van den burgemeester overgelegd. De waarnemende burgemeester heeft als gronden zijner beschik king in hoofdzaak opgegevendat het tooneelstuk door dagbladen als onze delijk is geteekend en hij na lezing van liet libretto van meening was dat het oordeel dier dagbladen eer te zacht dan te hard was. Op grond dier onzedelijke strekking is de openbare vertooning verboden. De minister heeft zich van alle beoordeeling dezer zaak, welke geheel aan den burgemeester moet overgelaten worden, onthouden en herinnert de ge schiedenis en bedoeling van art. 188 der gemeentewet uit de beraadslagin gen in de tweede kamer over de gemeentewet, waaruit blijkt dat de wet gever. niettegenstaande hij op het mogelijke misbruik gewezen werd en het voorbeeld aangehaald was, dat de eene burgemeester de opvoering van een tooneelstuk verbood en een ander het toeliet, toch die magt aar. het hoofd van het gemeentebestuur heeft toegekendzonder hem aan eenige controle van eene hoogere autoriteit te onderwerpen. Nu de wet dit gewild en den burgemeester verantwoordelijk gesteld heeft voor de gevolgendie uit zijn verzuim om tegen onzedelijke vertooningen te waken mogten voortvloeijen is hij, volgens het gevoelen des ministers, verpligt de opvoering van met de zedelijkheid of publieke orde strijdende stukken te verbieden. Dc door adressanten bestreden bevoegdheid om preventief in deze te handelen, weer legt de minister door er op te wijzen dat het woord //waken", in art. 188 gebezigdden burgemeester de magt geeft om hel kwaad te voorkomen, 's GRAVENHAGE, 27 Januarij. Door Z. M. is aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart, A. Dekker, A. van der Eyk en M. Klimmcrer, als erkenning van hunne aan de wetenschap der zeevaart, door het overleggen van uitmuntende scheepsjournalen, bewezen diensten, toegekend de zilveren medaille, inge steld bij besluit van 24 Jan. 1841. Door Z. M. is vergunning verleend aan den majoor J: H. .Kromhout, kommandant van het bataillon mineurs en sappeurstot het aannemen en" dragen van het kruis 2e kl. van de orde voor Militaire Verdiensten, hem onlangs door het hoofd van het uitvoerend gezag in Spanje geschonken en aan den soldaat 11. Tadema, van het 6' reg. infanterie, lot het dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken. Ten gevolge van de, bij het kon. besluit van den )4d'" December jl. met den lsten Maart aanstaande vastgestelde kringen van den directeur der registratie en domeinen, zijn: 1°. de heeren F. R. J. Dubois en J. A. Enuma, commiesen ter directie van de registratie en domeinen, respeclivelijk over de provincie Zuidholland en over de provinciën Noordbolland en Utrecht, met den lslen Maart aanstaande in deze hunne respective betrekkingen bevestigd; 2°. met den 1»',D Maart aanstaande benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen: a. voor de provinciën Gelderlaud en Overijssel, de heer P. H. Velsen, thans commies ter directie voor de provincie Gelderland; b. voor het hertogdom Limburg en het eerste en tweede arrondissement der provincie Noordbrabant, met uitzondering van hel vierde kanton van liet eerste arrondissement dier provincie, de lieer E. Nierstrasz, thans commies (er directie voor de provincie Noordbrabant; c. voor de provincie Zee- tand en het derde arrondissement en het vierde kanton van het eerste arrondissement der provincie Noordbrabant, dc heer J. C. de Ridder, te Middelburg; d. voor de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, de heer J. Hogen huis, thans surnumerair te Leeuwarden. De opzigter van fortificatiën der lste klasse W. F. II. Middelkoop te Dordrecht is door den minister van oorlog benoemd tot hoofdopzigter van fortificatiën. In de gemeenteraadszitting van gisteren is mededceling gedaan van de vernieuwde opdragt der directie van den Franschen schouwburg aan dr. Camp bell, geneesheer alhier, gedurende liet looneeljaar 1875/76. Onder de punten van behandeling voor deze vergadering kwam voor een voorstel tol verhooging der begrooting voor 1874, strekkende om de begroo- tingskoslen van ontvang en uitgaaf voor het badhuis te verhoogen met j ƒ10000, hebbende burg. en welh. lot toelichting verwezen naar hel verslag der badhuis-commissie over het afgeloopen saizoen. Eenige leden ofschoon tegen het voorstel niet gekant, verlangden meerdere toelichting ten aanzien van de cijfers in het verslag voorkomende; hel verslag verschafte daarom trent slechts vage inlichtingen. Een der leden was van oordeel dat de com missie zelve hare cijfers niet vertrouwde. De voorzitter der commissie, de heer Vaillant, verdedigde de naauwkeurigheid der in het verslag voorko mende cijfers van ontvangsten en uitgaven voor het badhuis. De heer Godon deed het voorstel om van dc commissie een meer beslissend verslag te vra gen maar trok dit voorstel invermits de burgemeester daarin eene on- j heuschheid jegens de weidra aftredende commissie zag. De verhooging is daarop ingewilligd. Als uitvloeisel van 'sraads besluit, in November jl. genomen tot het ver- iecnen van pensioen aan weduwen van gemeente-ambtenaren, had de huis houdelijke commissie van den raad eene verordening ontworpen houdende eene regeling dezer zaak. Bij de algemeene beschouwingen over deze rege ling openbaarde zich echter een hevig verzet van verschillende raadsleden tegen dc verpligte bijdragen der ambtenaren als tegemoetkoming voor de weduwenpensioenen. Die vraag der verpligte toetreding had a priori moe ten worden beslist, meende de heer Mock; insgelijks de heer de Pinto, die geen dwang op de ambtenaren wilde leggen en voor eene facultative toe treding pleitte. De heer Eyssell zag in die geheele pensioenregeling een onbillijke last voor de gemeente, terwijl de heer Evers, uit vrees voor de lasten waaronder de gemeente in de toekomst gebukt zal gaan, de oprig- ting van een zelfstandig fonds aanbeval. De burgemeester en dc rapporteur der huishoudelijke commissie bestreden elke verandering, omdat de raad reeds vroeger het beginsel had uitgemaakt, en verdedigden het ontwerp, doch de heeren dc Pinlo en Eyssell hielden hunne bezwaren vol. Op verzoek van den beer de Jonge, formuleerde de heer Evers zijn denkbeeld in een voorstel strekkende om den gemeente ambtenaren en bedienden de gelegenheid te openen tot de oprigting van een pensioenfonds, dat door de gemeente zal worden ondersteund door geldelijke subsidie. Over dit voorstel, dat de heer Evers nader zal uitwerken, besloot de raad eenigen tijd te beraden, waardoor deze geheele quaestie werd ver daagd zonder eenige beslissing. De //Ijzergieterij de Prins van Oranje" alhier heeft aangenomen het leveren en stellen van twee stoomwerktuigen met ketels enz. voor rekening van het hoogheemraadschap Waterlandhet eene uitmalende op de Zuider zee, het andere op het Noordzee-kanaal. Ieder stoomwerktuig zal zijn van dubbele werking en voorzien van waterraderen, volgens een geheel nieuw stelsel, naar de vinding van den gunstig bekenden waterbouwkundige, den heer J. van Leeuwen Az.landmeter en waterstaatsopzigter bij genoemd hoogheemraadschap. Een der arbeiders, die aan den Scheveningschen Weg, voorbij het Tol hek, heden bezig waren met het kappen van boomen, trof, terwijl bij zich in de kruin van den boom op een stevigen tak had geplaatst, het ongeluk dat hem een vervaarlijke tak van eenen daarnevens staanden boom op het lijf viel, juist toen de man, door te bukkenden slag wilde ontwijken. Bij de onmogelijkheid hem van dien zwaren last spoedig te bevrijden, bleef hij geruimen tijd in dien bcnarden en hopeloozen toestand lusschen de beide takken geklemd. Inmiddels heeft de politie hulp gezonden, zoodat men op bet behoud van zijn leven nog hoop heeft. BÜITKNLAMJSCIIE iiKltlOiiuY ENGELANlt. LONDEN26 Jannarij. Het Daily News meldt dat in de schikkingen ter zake van de ver kiezing van een aanvoerder der oppositie in het huis der gemeenten eene wijziging is gekomen, namelijk, dat de voor die verkiezing belegde verga dering een dag vervroegd is en thans den 3d'° Februarij zal gehouden worden. Dit is geschied ten einde den te verkiezen aanvoerder tijd en gelegenheid te geven om het exemplaar der troonrede, dat altijd, dank zij de welwillendheid van de regering, den dag vóór de opening van het par lement aan den aanvoerder der oppositie wordt toegezonden, in ontvangst te nemen en om zich voor het debat over het adres van antwoord voor te bereiden. De heer Bright heeft te Birmingham eene rede gehouden voor zijne lastgevers. Hij keurde de houding af van de tegenwoordige regering ten opzigte van de Schotsche Staatskerk; voorts vestigde bij de aandacht op de verdeeldheid in den boezem der Anglicaansche kerk, en betoogde dat de opheffing van de staatskerk een weldaad zou wezen voor Engeland en het protestantisme. Die opheffing mogt echter niet teweeggebragt worden door heftige aanvallen. Over het besluit van den heer Gladstone gaf hij zijn diep leedwezen te kennenhjj zag daarin een groot verlies voor parle ment en natie. De heer Charles Kingsley, predikant te Eversley, in het graafschap Cheshire, en kanunnik van Chester, schrijver van verschillende gunstig be kende werken, is, na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 55 jaren overleden. In de katoenspinnerij van de firma gebrs. Lord, te Todmorden, is een ketel gesprongen, juist toen de 600 werklieden na den middag het werk zouden hervallen. Een groot gedeelte van de gebouwen werd vernield en vele werklieden werden onder het puin bedolven. De lijken van vijf hunner zijn reeds opgegraven, een dertigtal is meer of min ernstig gewond, terwijl nog anderen worden vermist; waarschijnlijk hebben ook zij onder depuinhoopen den dood gevonden. De materiële schade bedraagt 6000 terwijl de helft van de werklieden door die ramp zonder werk is. - Kapitein Boyton, een jonge Amerikaan, is Zaturdag II. van Wapping naar Vauxhall over den Theems gedreven, gekleed in een harnas van gutta pereba, dat hem als een watervogel op de rivier doet drijven, of dat hem toestaat lot aan de borst in het water te staan en zich met een kleine pagaai te wenden waarheen hij wil. Duizenden en tienduizenden toeschou wers juichten den uitvinder van dezen toestel toe, en het meest belangwek kende schouwspel van alles, zegt het Daily News, leverden de aangeziglen op der zeelieden en matrozen, die over de verschansing der tallooze sche pen gebogen, de nieuwe wijze van het water te bevaren met de grootste bewondering zagen, en met geestdrift den sloutmoedigen man toejuichten. Velen hunner begrepen, dat hier een proef werd gedaan met een uitvinding, welke bijzonder geschikt is om aan duizenden het leven te redden. Boylon's reddingkleed kan in twee minuten worden aangedaan en is zoo oenvoudig, dat iedereen het behandelen kan. - De Times bevat een telegram uit Shanghai, waarin gemeld wordt dat de keizer van China den 12d" dezer overleden is. Zijn opvolger is vjjf jaren oud.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2