COURANT. LEIDSCIIfi 1875. DONDERDAG 28 JANUARIJ. STADS-BER1CÈÏTEN. BINNEN L AN DSCIIE BERIGTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50; met het t'erslag der Handelingen van den Cemeenteraad f 3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de erpeditiekosten. afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. r. 23. burgemeester en wethouders van leiden, Gezien de adressen van: 1°. Willem Bastiaan Van Andel, winkelier, waarbij hij vergunning vraagt tot het bergen van petroleum in een pakhuis achter zijn winkel aan den Nieuwen Rijn n". 852°. Leonardus Ezechiel Nieuwenhuizen, winkelier, daarbij verzoekende om in het huis in de Mos- terdsteeg n°. 3 een fornuis te mogen doen plaatsenen 3". Abraham Werner, broodbakker, om in zijn pakhuis aan de Oude Vest n". 205 brand stoffen te mogen bergen Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n". 19), in verband met dat van 21 April 1864 (Staatsblad n". 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiënde commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den lsteD Februari aanst. 'svoorraiddags te e//uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen die verzoeken op dien lijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. G2&ONSB BLASTING. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het, op den 2GS'™ dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1875, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen herinnerd de bepalingen der Wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad n°. 82), dat zij verplicht zijn van alle stichtin gen, herbouwingen, bij- of opbouwingenof gedeeltelijke vernieuwingen in de termen der Wet vallendebinnen drie maanden na de geheele of gedeeltelijke ingebruikstelling der gebouwen, aangilte te doen bij het Bestuur der gemeente waar de eigendommen gelegen zijnterwijl die aangifte, rechtstreeks, zonder tusschenkomst van derden, dagelijks van tien tot drie uur, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 27 Januari 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 27 Januarij. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in de maand April aanst. te 'sGravenhage een vergelijkend onder zoek zal plaats hebben van personendie wenschen te dingen naar de be trekking van klerk bij den rijkstelegraaf. De rijkstelegraafklerken worden onderscheiden in klerken der eerste en der tweede klasse. Aanstelling ge schiedt op eene jaarwede van 350, welke belooning voor, de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot 800. Mits voldoende aan de daarvoor gestelde eischenkunnen de klerken uit hunne betrekking over gaan tot die van telegraphist. Zij die zich aan het onderzoek verlangen te onderwerpenmoeten zich daartoe vóór of op den 1511"1 Maart aanst. bij het departement van financiën aanmelden. Tot afgevaardigden van het athenaeum illustre te Amsterdam, ter bij woning van het derde eeuwfeest onzer hoogeschool, zijn benoemd de hoog leeraren W. Moll en C. A. J. A. Oudemans. - In eene te Utrecht gehouden bijeenkomst van oud-studenten der Leid sche hoogeschool, aldaar woonachtig, is besloten op den 8«te|> Februarij aanst., bij gelegenheid van het derde eeuwfeest dier hoogeschool, de vader- landsche vlag en oranje-wimpel uit hunne woningen te doen wapperen en een door allen onderleekend adres aan den akademischen senaat te Leiden, als bewijs van belangstelling in het feestaan te bieden. Z. M. de koning heeft weder even als ten vorigen jare bij een dezer dagen genomen besluit goedgevonden te bepalen dat aan de pensioen en onderstand genietende weduwen en weezen, die op 31 Dec. 1874 in leven en geregtigd waren tot het ontvangen eener jaarlijksclie uitkeering ten laste van de weduwen en weezenkas voor de officieren van de landmagl, bijaldien j zij op den lsleD April e. k. nog in dezelfde positie verkeeren, eene buiten gewone uitkeering voor eens zal worden verleend ten bedrage van twaalf ten honderd van het door ieder genoten wordend jaarlijksch bedrag. 1 Naar men verneemt is aan dr. Hugo de Vries, lecraar in de natuur lijke historie aan de hoogere burgerschool en handelsschool te Amsterdam, wien voor eenigen lijd door het Pruissische ministerie van landbouw de ingenomenheid van den minister van dat departement met een zijner jongste, in het Duilsch verschenen geschriften is medegedeeld, thans door de Duit- sclie regering de taak opgedragen der bewerking van wetenschappelijke monographen der cultuurplantenwelke tot nog toe in het Duitsche rijk worden verbouwd. Dr. de Vries zal eerlang naar Wiirzburg vertrekken ten einde aldaar zijne onderzoekingen aan te vangen, terwijl hem tevens de bevoegdheid is gegeven, zich hierin, wanneer hij dit noodig mogt achten, door chemici te doen bijstaan. Volgens het Bbl. heeft de burgemeester van Amsterdam zich niet neêrgelegd bij de beslissing, onlangs in zake prof. Willeumier genomen maar professoren, die in gebreke zijn gebleken vóór 15 Januarij eene op gaaf te zenden der gevaccineerden, die hunne «school" bezoeken, aange schreven, dit alsnog biunen 8 dagen te doen. Het drietal predikanten ter vervulling eener vacature bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam bestaat thans uit de hh. van der Flier, te Dellt; w! de llartog, te Rotterdam, en Nonliebel, te Middelburg. Te Gouda is Maandag avond brand uitgebarsten in een gebouwtje, gebruikt wordende voor hekelschuur, toebehoorende aan den heer A. IJssel- sleyn op de Spoorstraat, en gelegen achter diens woning, waarin veel hennep en vlas ter verzending gereed lag. De hevige wind en de vele belendende gebouwen in aanmerking genomen, mogt men dankbaar zijn dat de brand niet in liet nachtelijk uur uitgebroken is, daar welligt de gevolgen dan erger I zouden zijn geweest. Thans bepaalde zich het vuur tot het gebouwtje, hetwelk op hel laatst is omvergehaald. De oorzaak van den brand wordt gezocht in onvoorzigtigheid, door dat een der knechts bij al die brandbare stoffen een pijp gerookt heeft. Voor het prov. geregtshof in Noord-Holland stond gisteren te regt W. Volkers, beschuldigd van het maken van 27 valsche promessen, waarvan de grootste was een van ƒ7000. 21 getuigen waren gedagvaard. Bescb. be weerde door intrekking van credict, door eenige instellingen der firma ge schonken, hel dalen van de suikermarkt, den treurigen gezondheidstoestand van zijn vader, aan wien hij daardoor den achteruitgang der zaken niet durfde medcdeelen, lol de treurige handelingen te zijn overgegaan. Het O. M. achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen, meende dat de wet met klem moest worden toegepast, en eischte veroordeeling tol een 7jarige tuchthuisstraf en 54 geldboeten, elk van ƒ50. Mr. J. VV. Tydeinan jr., als verdediger toegevoegd, wees op de omstandigheden, waaronder de feilen hadden plaats gehad, nl. den achteruitgang der zaken, de vrees voor een faillissement, waardoor de eer der firma zou verloren zijn en de laatste stoot aan de geschokte gezondheid van besch. vaders zou zijn toegebragt. Het geld had besch. niet gebruikt tot betaling van eigenschuld, maar ten gerieve der firma, llij hoopte dal de zware straf, door het O. M. gceischt, niet zou worden opgelegd, maar verzocht nadrukkelijk een cellulaire geiange- nisslraf. Men meldt uit Ambt Delden aan de N. II. C.\ In de buurtschap Deldener-Esch in deze gemeente, is door twee geneeskundigen, op last van liooger autoriteit, het lijk van een voor eenige dagen aldaar overleden boe renknecht zoowel in- als uitwendig geschouwd. Volgens loopende geruchten zou deze persoon in den avond van den I6(lel] dezer beschonken geweest zijn en, op weg naar huis, door eenige personen zijn aangevallen en in eene gracht of sloot nabij den huize Twickel gegooid zijn. Nadat hij zich daar uit had welen te redden, is hij door eenige zijner bekenden, die toevallig dien weg passeerden, te huis gebragt. waar hij, zonder zich van zijne doornate kleederen te ontdoen, zich naar bed begaf. Eenige dagen later is hij overleden. Gedurende zijne ziekte wilde hij niet de namen opgeven van hendie hem mishandeld hadden. Volgens berigten uit Almelo hebben de werkstakende arbeiders zich verzameld voor eene fabriek, waarin het werk nog werd voortgezet en

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1