PER TELEGRAAF. In eene kerk te Albury, nabij Guildford, is de godsdienstoefening Zondag 11. ernstig gestoord geworden, Terwjjl de liturgie gelezen werd en de predikstoel dus ledig stond, heeft zekere kapitein Syraes dien be klommen en gezegd, dat hij gezonden was om aan de gemeente iets mede te deelen, hetwelk niet met welgevallen zou worden vernomen. Daarop snelden dé koster en de kerkeknecht naar den preekstoel, ten einde den kapitein te bewegen dien te verlaten. Zij deinsden echter verschrikt terug, tóen dé heer Sytties een sabel trok en met een revolver dreigde, welke hij onder zijnen jas verborgen had. Een vriend van den heer Symes, de heer Armstrong, Waagde zich gewapend, op het trapje van den kansel, maar ontving eékl sabelhouw óver de hand. Eindelijk, na een tooneel van groote vérwarring en ontsteltenis, gedurende hetwelk de hertogin van Northum berland in zwijm viel. zijn de kerkeknechts er in geslaagd om den heer Symes, met hulp van lange stokken, zwaard en pistool uit de handen te slaanen hebben zij hem vervolgens gebonden. Hjj is onverwijld naar een krankzinnigenhuis gebragt, FRANKRIJK, De nationale vergadering heeft de behandeling der constitutionele wetten voortgezet. De heer Thiers was thans aanwezig. De heer Lucien Brun bestreed de constitutionele wettenen beweerde dat de monarchie allée'n Frankrijk redden kon. De heer de Broglie toonde aan dat de wet van 20 November de verpligting oplegt om den duur van het bij die wet gevestigde bewind te handhaven, en om het gezag van Mac Malton te rege len. De heer Favre bepleitte de noodzakelijkheid om een definitief bewind te vestigen, en bestreed het herstel der monarchie. De minister van bin- nenlandsciié zaken deelde vervolgens mede dat het kabinet aan Mae Mahon zijn ontslag had aangebodenen dat de president den ministers verzocht had in functie te blijven totdat een nieuw kabinet zou opgetreden zijn; tot zoolang zou het kabinet verantwoordelijk blijven. De minister herinnerde de kamer voorts aan hare verbindtenis tót het vaststellen der constitutionele wétten, en verzocht dat de kamer zou overgaan tot hare tweede beraad slaging. De kamer besloot daarop, met 557 tegen 146 stemmen, óver te gaan tot de tweede beraadslaging over het ontwcrp-Ventavon. De vergadering werd verdaagd tot Maandag, om alsdan bij eerste lezing het ontwerp betrekkelijk den senaat in overweging te nemen. Dé Gaulois meldt dat de regering een nieuw oorlogsschip heeft be steld, dat op de werven van de la Seyne bij Touloh gebouwd zal worden. Het zal met 16 stukken van het zwaarste kaliber worden gewapend en de machines zullen van 1600 paardenkrachten zijn. Het schip moet 18 knoo- pen in het uur afleggen. Zoo het aan die voorwaarde niet voldoet, moét de bouwmeester het schip voor zijne rekening houden. iPAlVJE. Volgens een berigt uit Madrid hebben zich bij den Spaanschen consul te Bayonne 47 Carlistische officieren aangemeld, die zich aansluiten bij koning Alfonsus. Toen de koning zich naar Saragossa begaf, heeft hij eene petitie van den gemeenteraad van Mores ontvangen, ten behoeve van de weduwe van een telegraaf beambte, die onlangs door de Carlisten doodgeschoten is. De koning iieeft haar 2000 realen (ƒ250) geschonken en bevolen dat er stap pen gedaan zouden worden om haar een pensioen toe te kénnen. De alcade gaf den koning, uit naam der inwoners, een paar duiven ten geschenke, er bijvoegende dat de inwoners te arm waren hem een fraai geschenk te zenden. De koning besloot die duiven naar zjjne moeder te zenden. Uit Barcelona wordt gemeld dat 3000 Carlisten onder bevel van Tris- tany stormenderhand Granollers, op 6 mijlen afstands van Barcelona, inge nomen, aldaar wreedheden bedreven en alle leden van het plaatselijk bestuur weggevoerd hebben. Er liep een gerucht, dat de Carlisten toebereidselen maken op Barcelona aan te rukken en hopen die stad met hulp der repu blikeinen binnen te komen. DÜITSCHEAItrD. In weerwil van het uitgestrekte onderzoek is het aan de Pruissische regering nog niet gelukt te vernemenwie er in het aartsbisdom Posen als Pauselijk delegaat fungeert. Volgens de Germania zal ook bij de bis dommen Paderbom en Fulda een dergelijk bestuur ingesteld worden. Te Dusseldorf zijn de werkzaamheden aangevangen voor den aanleg eener diergaarde, waartoe op advies van den directeur der BerlijnsChe dier gaarde en andere deskundigen een terrein in de nabijheid van het üusseldal is aangewezen. Bij de rijksbank te St. Petersburg zijn volgens eene officiële opgave in hel jaar 1873 uit onderscheiden streken van Rusland 6596 valschc banknoten van 1, 3, 5, 10, 25 en 100 roebels, ten gezamenlijken bijdrage van 5264 roebels, ingezonden om onderzocht te worden. Van het tijdstip af, waarop de eerste valsche banknoten ontdekt werdentot den 1/13 Januarij 1874 zijn bij de rijksbank in het geheel 177,304 stuks ingezonden ter gezamen lijke waarde van 2,112,782 roebels. Er zijn niet minder dan 223 wijzen van vervalsching ontdekt. OOST-IN DIE. BATAVIA, 19 December. In de laatste nommers van de Jav. C. komen slechts weinig beriglen uit Atchin voor. Officieren, van Atchin alhier teruggekeerd, verhalen dat het water eene halve el ongeveer in den kraton heeft gestaan, terwijl het in de gedeta cheerde bentings nog erger gesteld was. Die toestand heeft ten gevolge l( der geweldige stortregens eenige dagen aangehouden. Bij hun vertrek was if het water weder verdwenen en waren de onlangs van hier gezonden troepen aangekomen. Gelukkig echter schijnt de vijand evenveel overlast van het water gehad te hebben als onze troepen; hij heeft althans niet getracht van onze benarde positie partij te trekken. Men meent dat het gebeurde welligt een gunstigcn invloed op den gezondheidstoestand kan oefenen Want er moeten door het overtollige water een groote hoeveelheid onreine stoffen naar zee zijn medegevoerd; terwijl het achterblijvende den bodem bedekt met een laag slijk, welke spoedig verhardt en verdere schadelijke uitdampingen verhindert. Dit verschijnsel is elders in deze gewesten meer malen waargenomen. Bij ordonnantie van den gouverneur-generaal is goedgekeurd het regle ment voor het Atchin-fonds lot ondersteuning van nagelaten betrekkingen van uit het garnizoen van Soerabaya afkomstige militairen beneden den rang van officiergesneuveld in den oorlog tegen Atchin of bij andere expe- i ditiën. In de handelsvereniging is eene inleekenlijst nedergelegd, die ook bij de burgerij zal circuleren, ten behoeve van den fuselier van het 3de batail- lon infanterie J. P. C, Rogkair, die den 12de» October in een gevecht met den vijand op Atchin een schot in het hoofd kreeg, ten gevolge waarvan hij het gèzigtsVermogen van beide oogën verloor. Het hoog-gereglshof van Ned.-Indië heeft het vonnis van den raad van justitie te Batavia in de zaak van den redacteur van den Java-bode, den heer H. B. van Daalen, bekrachtigd. Deze verklaart in den Java-bode, dat hij den gouverneur-generaal geen gratie kan, mag, noch zal vragen. Te Singapore schijnt een fabriek van valsche munt te bestaan, waar Nederlandsche rijksdaalders geslagen worden. Een Chineesch koopman alhier trachtte men daarvan dezer dagen 3000 stuks in handen te spelen. Batoe-Toelis was den 14'e" dezer het tooneel eener treurige gebeurte nis. De heer B. werd gedurende eenigen tijd als krankzinnige in het i groot-militair hospitaal alhier verpleegd, doch onlangs genezen verklaard en dientengevolge uit de ziekeninrigting ontslagen. Dë ongelukkige gaf evenwel nog steeds blijken van verstandsverbijstering en dreigde nu en dan dezen of genen dood te schieten, zoodat zijne familie het noodzakelijk oor deelde ter voorkoming van ongelukken hem op nieuw naar het hospitaal te doen overbrengen. Denzelfden avond wilde men aan dit voornemen gevolg geven en trachten door lusschenkomst van de policie zich vau den heer B. meester te maken en hem te vervoeren. Eerst in zijn huis, later op straat, vervolgens nogmaals in zijne woning, poogde een der schouten hem te vatten, maar steeds verzette zich de heer B. onder bedreigingen legen elke gedwongen wegvoering van die zijde. De heer Denis, in die buurt woonachtig, met B. op vriendschappelijken voet staande, meende door overreding te kunnen verkrijgenwat aan de policie niet geluktehij plaatste zich voor hel raam van het bijgebouw van het huis, waar B. tijdelijk verblijf hield, en verzocht hem naar buiten te komen. B.. vermoe delijk begrijpende, wat men op het oog had, dreigde den heer D.die met den rug naar hem toegekeerd stond en wien hij voor den schout hield, zoo hij een stap verder deed, dood té zullen schieten; maar naauwelijks was het woord gesproken of B. loste uit zijn geweer een schot, ten gevolge waarvan D. met verbrijzelde hersenpan dood ter aarde stortte. Later is het gelukt, den heer B. over te brengen. Door den gouverneur-generaal, van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den resident van Bezoeki J. D. Mispelblom Beijer; aan'den ingenieur 2C kl. bij den Waterstaat J. H. H. d'Arnaud Gerkens; aan den 2" stads-geiieesh. te Snmarang Th. Iveyzer; aan den ingenieur le kl. bij den waterslaat H. J. Roeland; aan den ltn commies bij het depart, van financiën C. H. Voogt; aan den klerk ter algem. secretarie G. van Bel. Ontslagen: op verzoek, eervol, de gewezen klerk bij den controleur der in- en uitgaande regten te Samarang J. A. Pieters; de griffier bij den landraad te Pekalongan J. W. G. van Hek. Benoemd: tot schout bij de policie te Cheribon, de ambtenaar op non-activiteit Th. II. Olfen; tot commies 2e kl. bij de post- en telegraaf dienst, de commies 3e kl. L. Coester; in het gotiv Celebes: tot adsist.-resi- dent der Noorder-dislrictende adsist.-resident der Znider-districten W. F. Sikman; tot adsist.-resident der Znider-districtende benoemde adsist.-resi- dent der Noorder-districten O. M. de Munnick; tot griffier bij den landraad te Pekalongan, de ambtenaar voor de regterl. magt mr. A. Vietor Sibenga; bij de op ld Jan. 1875 te openen kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Probolingo is benoemd: lot hoofdonderw.de waarn. 2e onderw. aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Soerakarta F. B. Nunnink. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den mil. ambtenaar 2e kl. Th. C. Doeleman, en aan den 2e0 luit.-kwar- tierm. bij de mil. administr. J. A. Wilier. Ontslagen: eervol, de officier van gezondh. 2' kl. dr. C. H. A. Westhofï', en de kaptt. der infanterie A. J. J. L. Prinsen en C. A. van Randwijk. Benoemd: tot 2en luit.-kwartierm. bij de mil. administr.de verificatenr 5' kl. bij de in- en uitgaande regten en accijnsen A. D. de Bergh, gewezen adelborst le kl. van de Kon. Ned. marine. Departement van marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, de 2' stuur man bij de gouv.-marine A. Ruyter. Benoemd: tot 2en machinist bij de gouv.-marine, de machinist 3e kl. bij de Kon Ned. marine F. Monnik; tot 2e" machinist bij de gouv.-marinede machinist bij hel marine-etablissement te Soerabaija J. van Zwielen, vroeger die betrekking bekleed hebbende. WEENEN. 22 Januarij. Als zeker kan gemeld worden, dat de Porte in de zaak van Podgoritza afstand gedaan heeft van de voorwaarde door baar gestelddat de bjj deze zaak betrokken Montenegrjjnen door Turksche regtbanken zouJen gevonnisd worden; dientengevolge staat niets meer de vredelievende oplossing dezer quaestie in den weg. LONDEN, 22 Januarij. Volgens de Globe vraagt de Engelsche regering ophelderingen van de Peruaansche regering wegens het aanhouden van een passagier aan boord van een Engelschen koopvaarder te Callao. BERLIJN, 22 Januarij. In den rijksdag zijn heden na derde lezing de wet op den landstorm en het uitleveringstractaat met Belgie onveranderd aangenomen. MADRID, 22 Januarij. De Carlisten dreigden een eventueel bombardement van Zarauz op den kapitein en de matrozen der Gustav te wreken. De regering aarzelt daaromhaar voornemen ten uitvoer te brengen. TUDELA, 21 Januarij. De koning is met geestdrift ontvangen; hij ver trekt morgen, waarheen is niet naauwkeurig bekend. Daar de spoorweg opgebroken is zal hij le paard reizen. ROME, 22 Januarij. De in het linanciëel overzigt van Minghetti vermelde schatkist-operatie bestaat daarin dat de amortisatie van twee seriën der tabak-obligatiën van 75 en 76 tot 82 en 83 zal verschoven worden. Zenuwpijn. Oorpijn. Men giet van het Eau d'Anvers (Royale) in de holte van de handen, wrijft de wang, de hals en de slapen er mede in. Dan neemt men eenige vochtig gemaakte watten en steekt hen in het oor dat pijn doet, omwindt het alles met een laag watten en een doeken oogenblikkelijk doet zich de heilzame werking gevoelen. Te Leiden ter Boekdrnkkerö van J. O. DRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6