BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 25 Januarij dtf75, J70. 20. BINNENLANDSCHE BEMGTEN. OUiïEiNLAiNilSCiJË BEB1G i KiN. LEIDEN, 23 Januarij. Als vervolg van onze vroegere mededeeling omtrent de vreemde lioog- leeraren, die bij het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool de buiten- landsche universiteiten zullen vertegenwoordigen, kunnen wij nog melden, dat als afgevaardigden van Frankrijk zijn aangemeld de bh. Carrière, Col- mez Daage, Milne Edwards, Alpli. Milne Edwards, E. Egger, G. Paris, E. Renan, Shéfer, Cli. Tliurot en Wurtz, allen te Parijs. Uit Zwitserland en Duitschland zijn sedert onze eerste opgave nog aange meld de hoogleerarenSieber van Basel, von Stintzing van Bonn, Caspary van KoningsbergenNöldeke en von Gusserow van Straatsburg. Het geheele getal afgevaardigden van buitenlandsche hoogescholen be draagt thans 65, waarvan echter 6 nog niet met name bekend zijn. Het vertrouwen, dat. de gastvrijheid van Leidens ingezetenen zich niet onbetuigd zou laten, is niet teleurgesteld. Overal mogt men de meest bereidwillige en beleefde medewerking ondervinden, met dit gelukkig gevolg, dat reeds aan bijna alle met name opgegeven vreemdelingen eene even eervolle als aange name huisvesting is aangewezen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zullen de toegang- kaarten tot bijwoning der plegtigheid in de Pieterskerk, op 8 February aanst.binnen weinige dagen aan de genoodigden en aan de oud-studenten, die zieh daartoe hebben aangemeld, worden toegezonden. De redactiën der verschillende bladen worden daarbij uitgenoodigd dat berigt over te nemen. Wij vernemen dat op Maandag 8 Februarij a. s.bij gelegenheid van de viering van het derde eeuwfeest onzer hoogeschool, op de sociëteit Ami- citia, zoowel op de buiten- als op de binnen-socieleiteene matine'e musi- cale zal worden gegeven, en des avonds muziekuitvoering in de buiten- societeit, door de muziek van het reg. huzaren uit 's Hage. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bij besluit van 19 dezer, bepaald, dat de loting voor de nationale militie in de hoofdplaatsen der militie-kantons o. a. zal plaats hebben: 'sGravenhage 9, 10, 11 en 12 Februarij; Delft 19 en 23 Februarij; Botterdam 8. 9, 10,11, 12 en 13 Februarij; Schiedam 17 en 18 Februarij; Leiden 9, 10 en 11 Februarij; Dordrecht 8 Februarij enz. Naar wij vernemen hebben de heeren C. Kooyker en A. Langeveld als diakenen der Ned. herv, diaconie, de eerste tevens secretaris van dat collegie, hun eervol ontslag aangevraagd, om reden hunne gezondheid niet meer toelaat die betrekking waar te nemen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 85 tot 102 volwassen personen en 31 tot41 kinderen. - Als een staaltje van oud-hollandsche eerlijkheid wordt ons het vol gende medegedeeld Voor ongeveer dertig jaren failleerde een groot bnitenlandsch huis, dat uitsluitend in vee handelde en vele zaken deed ook op onze markt. Daar door geraakte zekere Lambertus Winkel in ongelegenheid en gaf zijne zaken in handen van den notaris Kempenaar te Woubrugge. Deze riep de schuld- eischers, bestaande uit boeren, bijeen, en toonde uil goed gehoudene boeken aan dat er 24 pCt. kon worden uitbetaald, maar dat de man dan niets overhield om door verdere negotie voor zich en zijne bejaarde moeder het brood te verdienen. Onze goedhartige boeren stelden zich allen, op één na, tevreden met 21 pCt. en lieten daardoor f 1000 aan den ongelukkigen Lambertus. Deze is nu onlangs aan den Hoogen Rijndijk onder Alphen overleden en heeft bij testament bepaald, dat uit zijne nalatenschap eerst aan zijne oude crediteuren en weldoeners hun geregle 79 pCt. moet worden uitbetaald, en voorts bespreekt bij als blijk van erkentelijkheid aan de armen der ver schillende gemeenten, waarin hij werkzaam was, beduidende legaten. De executeuren A. Baas en Streng konden uit de oude boeken de verschillende pretentiën opmaken, en betalen die aan de regthebbenden uit. Men meldt ons uit Warmond: f)e heer mr. A. Nederburgh zal morgen zijn 25-jarig jubilé vieren als burgemeester dezer gemeente. De aihier gevestigde muziekvereeniging «Harmonie van Warmond" gal gisteren avond in het lokaal «de stad Bonte" weder eene uitvoering, die den aanwezigen een genotvollen avond verschafte. Een allezins goed geko zen programma werd door de leden ten gehoore gebragt, terwijl het geheel aangenaam werd afgewisseld door de uitvoering van eenige stukken op de piano en het honden van enkele voordraglen. Met het laatste had zich be last de heer R. Moquette alhier, aan wiens talent algemeen hulde werd ge bragt. Vooral was dit het geval bij de uilvoering van het declamatorium «Bij den dood van een landmeisje", waarvan de voordragtvol gevoel en gloed, eene groole voldoening schonk. De jonge heer Godcfroy, uit Leiden, die daarbij de piano bespeelde, deed zich mede van eene gunstige zijde ken nen, en men mag vertrouwen dat hij bij voortgezette studie zich den naam van verdienstelijk kunstbeoefenaar zal waardig maken. Het stoomschip Sumatra is op 15 Dec. te Batavia aangekomen. De Koning der Nederlanden is op 22 Jan., ten 4 ure, van Napels vertrokken. In hel Politieblad wordt de opsporing verzocht van den gevlugten directeur der gemeente gasfabriek te Doelinchem. die door de justitie ver volgd wordt ter zake van verduistering van gelden door een publiek depo- sitaris, alsmede misbruik van vertrouwen. Een brief, inhoudende 10 coupons Nicolai-spoorweg Rusland. n°. 768734, 768740 en 814809 tot 814113. verschenen 1 Nov. 1874, Ic Tbolen eigenhan dig door J. v. d. B.onderwijzer aldaar, op de post gedaan aan het adres van L. C. v. d. V.te Rotterdamis niet aan zijn adres bezorgd. Met I Febr. aanst. wordt een rijkstelegraafkantoor met beperkte dag dienst geopend aan het Kralingsche Veer. Het contingent suppletie-troepen, welke in den loop van dit jaar naai de overzecsche bezittingen zullen worden uitgezonden, is vastgesteld als volgt: 1480 man naar Oost-Indië; 130 man naar West-Indië. Voor het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië worden daaronder begrepen een groot getal onderofficieren en manschappen en twee stafhoornblazcrs (sergeanten); voor het wapen der cavallerie 5 wachtmeesters; voor het wa pen der artillerie 50 onderofficieren en manschappen, en voor het wapen der genie 20 mineurs en sappeurs. Bij de troepen voor de landmagt in West-lndië bestemd zullen ook enkele onderofficieren en korporaals worden overgeplaatst. Sedert eenige dagen, meldt het Wbl. v. Isr., bevindt zich in de hoofdstad de geleerde heer Jacob Saphir, van Jeruzalem. In 1854 ondernam hij eene reis naar Egypte, Arabië, Oost-Indië, Nieuw-Zeeland en Australië,' ten einde den toestand zijner Israëlitische geloofsgenooten in die landen, hunne zeden en gebruiken door eigen waarneming te leeren kennen. De ervaring, door hem op zijne reizen gedaan, heeft hij in 1866 in de Hebreeuw- sche taal door den druk openbaar gemaakt. Deze uitgave werd door de geleerde wereld hoogst gunstig ontvangen wegens de daarin voorkomende belangwekkende mededeelingen en geleerde aanteekeningen. Thans is een tweede deel van de reisbeschrijving des heeren Saphir verschenen, dat niet minder belangwekkend en leerzaam is. Het bevat o. a. ook oude grafschrif ten, liederen, verhalen enz. Van bijzonder gewigt is het, dat het dien onvermoeiden vorscher is mogen gelukkenzeer oude bijbelsche en Hebreeuw- sche handschriften te ontdekken. Te Berlijn, waar de heer Saphir zich onlangs eenigen tijd heeft opgehoudenwerden zijne verdiensten hoogelijk erkend door beroemde geographen en oriëntalisten terwijl hij tevens een eigenhandig vleijend schrijven van den Duilschen kroonprins mogt ontvangen. Naar wij vernemen, is de heer Saphir voornemens zijne reisbeschrijving ook in de Duitsche en Engelsche taal bet licht te doen zien. Wij vernemen, meldt het tibl.voortdurend nadere bijzonderheden omtrent het ontdekte komplot van valsche munters. Men deelde ons mede, dat de geldstukken zijn vervaardigd van compositie-lepelsdie in een winkel bier ter stede zijn gekocht en dat door naauwkeurige nasporingen het ver moeden van het bestaan van vertakkingen in andere steden is bevestigd. Wij gelooven ons echter tot deze algemeenheden te moeten bepalen, om het onderzoek, door policie en justitie in deze zaak ingesteld, niet te belem meren. Al te veel openbaarheid zou hier kunnen schaden. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Amsterdam is eene vergadering van het kicscollegie uitgeschreven, o. a. ter verandering van het onlangs geformeerde drietal van predikanten. Eene vergissing op de groslijst heeft namelijk invloed gehad op de formering van dat drietal. Te Kuilenburg is eergisteren brand ontstaan in de woning van den burgemeester. Ten gevolge van den hevigen wind is zij bijna geheel afgebrand. Te Zwolle vergaderde Woensdag avond II. de Thorbecke-vereeniging hoofdzakelijk ter bespreking van de standbeeld-qnaestie. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur reeds den 8s,e° Januarij had besloten tot in diening van het adres aan den gemeenteraad, dat in de raadsvergadering van Zaturdag 16 Januarij werd behandeld. Het initiatief was daar dus genomen vóór het bekende besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, waaraan zoowel de voorzitter als andere sprekers eene welgemeende hulde bragten. Op de algemeene vergadering, te Amsterdam te houden, zal de Zwolsche vereeniging door eenige bestuurders en zoo mogelijk ook door andere leden worden vertegenwoordigd, en zullen de aanspraken, die Thor- becke's geboorteplaats meent te hebben, worden uiteengezet. Men ontveinsde zich echter niet, dat de kans, om in dezen strijd de zege te behalen op Amsterdam, uiterst gering is, óók omdat de vergadering, uit den aard der zaak, het talrijkst zal worden bezocht door Amsterdammers. Door een der leden werd dan ook de wensch uilgesproken dat het hoofdcomilé de vraag: waar het standbeeld zal worden geplaatst, niet mogt laten beslissen door hoofdelijke stemming, maar aan elk der sub-comité's een zeker aantal stemmen, naar evenredigheid van het bedrag der ingezamelde gelden, mogt toekennen. Uit eene mededeeling van een der bestuursleden bleek evenwel, dat het hoofdcomilé reeds in omgekeerden zin had beslist. Uit Almelo meldt men dat de fabriekarbeiders van twee groote stoom weverijen sedert een paar dagen het werk hebben gestaakt, omdat zij de betaling van het arbeidsloon in Nederlandse!) geld verlangen, en omdat de fabrikanten de premie, die aan eiken wever, die een zeker aantal stukken per week afleverde, werd uitbetaald, hebben ingetrokken. De werkstaking heeft zich uitgestrekt tot 1500 arbeiders in vijf fabrieken. De orde is ech ter nog niet gestoord. Op de aanbevelingslijst voor de in het prov. gereglshof in Groningen bestaande vacature van raadsheer zijn geplaatst de hh. m". M. A. Eekhout, regter te Dordrecht: H. D. Guyot, regter te Groningen; J. Modderman, griffier bij genoemd geregtshof; B. Dorhout Mees, regter te Groningen; J. de Greve. snbst.-officier van justitie te Groningen; jhr. 0. Q. van Swinderen regter te Groningen. Eenige dagen geleden is in Dorst, bij Breda, een fraaije koningsarend van twee meter vlugt geschoten. Hij had nog een wild konijn in zijne klaauwen, - Door het prov. geregtshof in Zeeland is de behandeling der zaak van de 34 personen uit St. Philipsland, beschuldigd van rebellie, uitgesteld tot 11 Maart. De rederijkerskamer «De Olijftak", met kenspreuk: «Labore et Con- slantia", te Antwerpen, heeft besloten een nieuwen prijskamp uit te schrij ven. Het onderwerp is: «Antwerpen in de 16e eeuw, onder staatkundig, godsdienstig en stollèlijk opzigt beschouwd, en in tafereelen (ten minste 12) geschetst voor het volk." Een enkele prijs, een geldsom van duizend frank, wordt aan het beste werk toegekend. De stukken mt eten in de Nederlandsche taal zijn opgesteld en worden ingezonden vóór 15 Augustus 1875 aan den heer E. Bosseels, voorzitter der kamer, te Antwerpen. 'sGRAVENHAGE, 23 Januarij. In den avond van 'skonings geboortedag, 19 Februarij e. k.zal in een gedeelte der stad wederom eene illuminatie worden ontstoken. De aan besteding der daarvoor benoodigde 16000 illumineerglazen is op Vrijdag 29 dezer van gemeentewege aangekondigd. Z. K. H. de prins van Oranje heeft zich heden ochtend per Rijnspoor naar Velp begeven. Naar men verneemt zijn voor de soirée dansante, die aanstaanden Donderdag ten hove zal plaats hebben, ruim 300 invitaties verzonden. De partij zal met een souper worden besloten. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft bij arrest van heden den gewezen brievenbesteller Wielart schuldig verklaard aan verduistering van een brief met geldswaarde, hem uithoofde van zijn post ter hand gesteld, en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. De kapitein ter zee titulair A. R. Blommendal is heden aan de gevol gen eener beroerte, hem Woensdag 11. aan de table d'höte in het hotel de l'Europe overkomen, overleden. EMGELANB, LONDEN22 Jannarij. De Russische grootvorst Sergius is hier te lande aangekomen en zal eenigen tijd doorbrengen bij den hertog van Edinburgh.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 5