LEID8C1IE DRAMT. 1875. ra°. 10. WOENSDAG 20 JAMJARTJ. ST ADS-BER ICflTEN. NATION ATTÏT MILITIE. BINNENLANDSCLIK BEUIGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zonen feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den ilemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant ziju verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. KENNISGEYIVC.'. BURGEMEESTER EB WETHOUDERS VAK LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Nationale Militie, Staatsblad N». 72); Doen te weten dat liet register van inschrijving en de alphahetiache naamlijst der in 1874 voor de Nationale Militie ingeschrevenen van den 20slt" tot den 28sleD Januari ek. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijstbinnen den tijd der nederleggingkan wor den ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 19 Januari 1875. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 21Me0 Januari 1875, 's namiddags te twee uren. 1°. Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van den tol aau den Rijnsburgervliet. (320) Omtrent deze voordracht hebben in de vergadering van 29 Decem ber jl. de stemmen gestaakt). 2*. Benoeming van een ambtenaar belast met het toezicht op de honden. (1) 3*. Verzoek van J. A. Longepee, om continuatie als stads-chirurgijn. (6) 4". Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1874. (2) 5°. Verzoek van J. Plu, om eenc toelage of pensioen uit de gemeentekas. (3 en 10) 0°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool der istt klasse. (4 en 9) 7°. Idem betrekkelijk den verkoop der voormalige stads-kvveekerij. (5) 8". Idem betrekkelijk het pensionneeren der gemeente-ambtenaren. (246 en 7) 9". Verzoek van J. Leopold Hz., om ontslag als ieeraar aan de gemeente- instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs. (8) LEIDEN, 19 January. Het programma van de feestelijkheden ter viering van het derde eeuw feest der Leidsche Hoogeschool is aldus vastgesteld: Zondag 7 February. Godsdienstige rede in de Ilooglandsche Kerk, "smorgens te 10 uren Ontvangst van Curatoren, Hoogleeraren en Afgevaardigden van andere Hoogescholen door den Gemeenteraad van Leiden in de Stadsgehoorzaal, 's avonds te 8& uren. Maandag 8 February. Ontvangst der Afgevaardigden van binnen- en buitenlandsche Hoogescholen door Curatoren, Rector en Senaat in de Senaatskamer, 's morgens te 10 uren. Plegtige ontvangst van Zjjne Majesteit den Koning; Feestrede in de Pie terskerk, te 1 uur. Maaltijd, door Rector en Senaat te geven in de Stadsgehoorzaal,te5uren. Des avonds illuminatie van academische en andere openbare gebouwen. Vuurwerk, van wege de Gemeente Leiden te ontsteken op de Ruïne, te 10 uren. Dingsdag 9 February. Plegtige promotie honoris causa in de Pieterskerk te 2 uren (publiek). Collation, door Curatoren der Hoogeschool aan binnen- en buitenlandsche Ilooglceraren en andere autoriteiten aan te bieden in de Stadsgehoorzaal, 's avonds te 8 uren. -- Rij kon. besluit van 17 Januarij II. zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke ledenalsmede hunne plaatsvervangersin de onderscheiden mi litieraden voor de ligting der nationale militie van 1875. In het derde militie-district van Zuidholland zijn als zoodanig benoemd: tot voorzitter de heer K. N. Hengeveld, lid der provinciale staten; lot zijn plaatsvervanger, de heer mr. A. A. van Rergen IJ zendoornlid der provinciale staten; tot lid, de heer mr. R. T. Bjjleveldlid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger, de heer P. L. C. Driessen, lid van den gemeenteraad van Leiden. De minister van binnenlandsclie zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 31 Maart aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 10 Maart bevorens bchooren aan te meiden bij den schoolop ziener van het distriet, waarin zij wonen, ol, van builen 'slands komende, voornemens zijn zicli te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlan gen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van liet examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Zooals uit de aankondiging blijkt zal de zaugvcreenigiug //Caecilia" eerst daags weder eene uitvoering geven. Wij behoeven «Caecilia" dat reeds zoo gunstig bekend staat bij liet publiek, niet aan te bevelen, maar wij meenen te mogen wijzen op haar geheel nieuw en uitgezocht programma. De «Messe" van Schumann is een zijner nagelaten werken, bij ons te lande nog niet ten gehoore gebragt. Het «Schicksalslied" van Brahms is een der vele compositiëii van den grooten meester, die zjjn roem gevestigd hebben; terwijl Mendelssohus Walpurgisuacht", zoo bekend eu geliefd in de muzi kale wereld, het geheel zal besluiten. Beminnaars van degelijke muziek zullen zich gewis niet teleurgesteld vinden, deze uitvoering te gaan bijwonen. Gisteren avond hield de timmerlieden- en modelmakers-vereeniging hare tweede jaarlijksche feestviering in de stads-gehoorzaal. Nadat van den toe stand en de werking der vereeniging verslag was gedaan, werd ook hier door eenige leden een tweetal tooneclstukjes opgevoerd, t. w. De vader vloek of misdaad en wroegingdoor F. van der Stempelen Zonder tamboer of trompette'kluchtige vaudeville. Zoowel deze opvoering als liet bal. waarmede het feest werd besloten, schonk den aanwezigen eenen hoogst genoegelijken avond. Dezer dagen zag men op de in aanbouw zijnde studenten-societeit Minerva de vlaggen wapperen, ten teeken dat het gebouw onder dak was gebragt. Zoo iets, men weel liet, laten de werklieden niet ongemerkt voorbij gaan. Door commissarissen der sociëteit werden zij dan ook giste ren avond op eene onbekrompenc wijze onthaald en tot laat waren zjj in gepaste vreugde bijeen. Door de werklieden werd bij die gelegenheid aan de leden der soeieteit en aan hunnen pairoon een heilwenscli toegezongen. Heden in den voormiddag brak er tusselien Leiden en Voor schoten, niet ver van de S'. Nicolaasbrug, brand uil in een huisje aan den weg gelegen. Eene jonge moeder, die alleen met haar zuigeling zich daar binnen bevond, terwijl haar man elders met veldarbeid bezig was, onlvlugtte in doodsangst die woning, juist toen een detachement infanterie, onder bevel van den kapitein J. A. P. Theunissenhier in garnizoen, daar langs marcheerde. De bevelvoerende ofTicier gelastte een tiental zijner meest bezadigde manschappen, onder hevel van een sergeant, hulp te bieden en zette met zijn detachement de militaire wandeling voort. Deze manschappen weerden zich zoo goed en met zooveel overleg, dat de brand, welke op het punt stond uit te barsten, weldra was bedwongen. Een gloeijende kagchelpijpdie op de zolder met houtwerk in aanraking kwam eu daaraan reeds vuur had medegedeeldwas er de aanleiding vanj Ware de hulp niet nog tijdig gebragt geworden, dan zou met den hevigen wind het huisje zijn afgebrand en de bewoners, die niets tegen brandschade hadden verzekerd, van alles zijn beroofd geweest. Toen het marcherende detachement langs die woning terugkwamslelden rle manschappen zich weer onder het konimando, onder de dankbetuigingen der geredden. Van 10 Julij tot 15 November (875 zal te Parijs in het «Palais de l'Industrie" eene internationale tentoonstelling van zee- en riviertiijverheid met eene Fransche afdeeling van de voornaamste artikelen van uitvoer, ge houden worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Neder), maatschappij lot bevordering van nijverheidte Haarlem, aan welke het programma en liet reglement zijn toegezonden. Op Dingsdag 16 Februarij zal door de hoofd-administratiën van ver-

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1