LEIDSCHE C01J1AAT. N°. 12. 1875. VRIJDAG 15 JANUARIJ. BINNENLANOSCliK B E KIG T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen tan den Gemeenteraad t 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 Januarij. Heden aanvaardde de heer d'. C. K. Hoffmann het hoogleeraarsambt bij de faculteit van wis- en natuurkunde aan de hoogescliool alhier, met hel houden eener redevoering «over arbeidsverdeling in de natuur' De feestrededie bij gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan der Leidsche hoogeschoolop 8 Februarij aanst.door den rector magnificus, den hoogleeraar Heynsius, zal worden gehouden, zal bij den boekhandelaar A. H. Adriani alhier het licht zien. De inteekening daarop is reeds nu opengesteld. Behalve de uitgave in royaal octavo, zal er ook eene pracht uitgave in quarto verschijnen; op extra zwaar papier gedrukt, voor welke de bestelling vóór den 25tD dezer moet plaats hebben. Wij vestigen daarop de aandacht van de vele belangstellenden in deze heugelijke feestviering. De Staatscourant bevat het overzigt van de opbrengst der middelen over het jaar 1874, in vergelijking met de raming van dat jaar en de op brengst van 1873. In 1874 hebben opgebragt: directe belastingen 22,634,895.53% (waar onder 'grondbelasting 10,351,934,27% personeel 8,588,503.97 pa tenten ƒ3,687,842.90); in- en uitgaande reglen 5,849,251.20%accijnsen ƒ32,634,764.64(waaronder wijn 1,821.178.49% binnen-en buitenlandsch gedistilleerd 17,901.967.97% zout 3,0X1.953.20, zeep 1,469.439.35 bieren en azijnen 848,619.47% geslagl 2,404,296.35%); waarborg en be lasting der gouden en zilveren werken 364,501.23indirecte belastingen ƒ20,907,030.68 (waaronder regt van successie en van overgang bij overlijden 8.335,966.19%); domeinen 1,473.887.35% posterijen 2,751,125.95; rijkstelegraphen ƒ685.797.24; staatsloterij 414,109.50; acten voor jagt en visscherjj 136,119.00; loodsgelden 951,944.94. Totaal 88.803,427.28. De raming bedroeg ƒ79,336,211.85. De opbrengst over 1873 is geweest ƒ84,781,466.45. Maandag en Dingsdag aanst. zullen alhier in het Hotel den Burg twee personen, vader en zoon, te bezigligen zijn, aan wie men in het buiten land den naam heeft gegeven van "Hond-menschen". Dezer dagen vertoef den zij ook te Amsterdam en ontvingen aldaar een druk bezoek. Naar wij vernemen is de man, Adrian Jeftichjew genaamd, 55 jaren oud en geboren in het Russische gouvernement Kostrowazijn zoon Fedor is 4 jaren oud. Zij zijn niet afziglelijkal is hun gelaatmet uitzondering van een plaatsje voor de lippen en een paar openingen voor de oogen geheel met haar be groeid. Bij den vader is dal haar lang en zacht als dat van een hond. Het zoontje heeft nog slechts eene vlokachtige haaroppervlakle. Overal waar zij zich vertoonentrekken deze merkwaardige schepselen de alge- meene aandacht. De minister van binnenl. zaken heeft aan de tweede kamer doen toe komen het verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van hel geneeskundig slaatsloezigt in 1876. Men verneemt dat door de regering, op voorstel van de administratie van het weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, een maatregel genomen is, die menige weduwe en menig huis gezin tot groot genoegen zal verstrekken. Uit hoofde van den gunstigen staat van dat fonds is namelijk beslotendat alle weduwen als pensioert zullen ontvaugen de helft van de jaarweddendie hare echtgenooten vroeger genoten. Door de vereeniging van burgerlijke ingenieurs is aan de tweede kamer een adres ingediend, houdende het verzoek dalbij de behandeling van de wet op het hooger onderwijs, dit ontwerp zoodanig worde gewijzigd, dat de wet toelaat, ook de opleiding van ingenieurs onder het universitair ondcr- svjjs op te nemen. -T- De heer Johannes Heykamp, pastoor bij de oud-katholieke gemeente te Schiedam, door het Metropolitaans kapittel van Utrecht benoemd tot aartsbisschop van Utrecht, heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij deze benoeming heeft aangenomen. Het prov. gereglshof in Noordholland heelt de 17-jarige Antje Akker man, van Schermerhornvrijgesproken van de haar ten laste gelegde beschuldiging van vergiftiging van haar vader en 13-jarigen broeder. Het hof heeft overwogen, dat niet wettig en overtuigend is gebleken, dat het vergift in de schapenkanen aanwezig was, die door haar aan haar vader en broeder zijn voorgezet, en dat evenmin is gebleken, dat zij den toeleg heeft gehad hun het leven te benemen, welke toeleg zelfs onaannemelijk voorkomt, als men bedenkt dat zij zelve van die schapenkanen gegeten en de nadeelige gevolgen daarvan ondervonden heeft. in de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam was gisteren aan de orde een concept-schrijven van de Kanaalcommissie uit den raad, waarbij een aantal opmerkingen van den minister van binnenlandsche zaken tegen de houding van het gemeentebestuur der hoofdstad in zake het Noordzeekanaal worden wederlegd en wordt voorgesteld de premie van drie millioen gulden te blijven afhankelijk stellen o. a. van de voorwaarde, dat op 31 December 1877 een bruikbaar kanaal door de Amslerdamsche kanaalmaatschappij iq^orde opgeleverddie bruikbaarheid des noods te beoordeelen door arbiters. Na eene levendige beraadslaging werd dit voorstel met 31 legen 7 stemmen aangenomen. Voorts is door den raad, met algeméene stemmen op één na, aangenomen een voorstel van burg. en weth. om aan de hoofdcommissie voor het Thorbecke-monumcnt Amsterdam aan te bieden als plaats voor het standbeeld, indien men het na het gebeurde niet te 'sGravenhage zou wil len plaatsen. Gisteren middag had te Amsterdam in het Park-Lokaal de plegtige uitreiking aan generaal van Swieten plaats van den gouden beker, welken een 350-tal personen van alle rigtingen, als blijk van hulde voor zijne waardige leiding der tweede expeditie naar Atchin, hem wensehten aan te bieden. Toen de generaal binnengetreden en met levendige bljjken van be langstelling begroet was, rigtte een der ontwerpers van het plan, de heer I J. G. Gleichman, tot hem het woord en verklaarde hem de beteekenis van het huldeblijkals te zijn voortgesproten uit de diepgevoelde behoefte tot waardering van de krachtige en tevens menschlievende handelingen van den generaal in Atchindie op de roepstem des konings bereidwillig zijn rust had opgeofferd ten bate van het vaderland. liet fraaije kunstwerk is vervaardigd van 20 karaats goud en geheel ont worpen en uitgevoerd door de firma As. Bonebakker Zoon, hofleveran- ciers van Z. M. den koning, te Amsterdam. De beker is eigenljjk geen beker, maar een ornement-vaas, waarop aan den eenen kant het rijkswa pen aangebragt is en aan den anderen kant het wapen van generaal van Swieten, met de Militaire Willems-Orde. De vaas is gesloten met een deksel, hetwelk het beeld van de Nederlandsche maagd (met den leeuw en het vaandel) en de woorden: "Parcere subjeclis" //Debellare superbos" [de onder worpenen sparen, de trotschcn ten onder brengen] draagt. Regts van hel beeld staat: "Atjeh", links "1873/1874." Het geheel rust op een palisander hou ten voet met vier geornamenteerde gouden leeuwenpooten. Bij het geschenk behoort een album van paarsch fluweel met goud gemonteerd, waarop in het midden het monogram van den generaalbevattende de sierlijk uitge voerde opdragt en de namen der deelnemers. Dit is het werk van A. Gre- venstuk, calligraaph te Amsterdam. (/V. v. d, D.) Het Kaapsche Volksblad deelt berigten mede omtrent den geweldigen storm en den watervloed, die in de oostelijke districten zoo groote verwoes tingen hebben aangerigt. In alle rigtingen zijn kostbare bruggen vernield, en de directe schade wordt op ruim 260,000 begroot; maar dit is minder dan de indirecte schade door de belemmering in het verkeer veroorzaakt. De bruggen over de Vischrivier, te Fort Brown, en aan den Koonap (op den weg van Graliamstad naar Fort Beaufort), en de fraaie Carlisle Brug tusschen Graliamstad en Bedford, zijn allen slagtoflers geworden van het woedende element. Op den Cradock weg is de brug bij Kookhuisdrift weg gespoeld, en aan de spoorwegbrng te Committeesdrift viel hetzelfde lot ten deel, althans voor een gedeelte. De Vischrivier is tot 45 voet boven haren gewonen loop gerezen en tot 20 voel meer, dan waarvan men ooit tevoren heeft gehoord of gezien. Aan de Zondagsrivier was op 9 dezer het water hooger dan de telegraafpalen, van welke natuurlijk eeu aantal werd mee gesleept, het telegrafisch verkeer aldus belemmerende. Van de kust is de tijding ook zeer treurig. De sterke Zuid-Oosler, die wij hier hebben gehad heeft zich als een zuidelijke wind Ie (lost-Londen met geweld doen gevoelen. Een telegram, door de regering gisteren ontvangen, meldt: "Geweldige zui delijke wind gedurende de laatste 36 uren. Aanhoudende zware regens. Verschrikkelijke zee. Buffelrivier hooger dan imuier ondervonden. Rivier mond schoon gespoeld. Ieder schip op strand en totale wrakkenCoquette, Compane, Western Star en Florence. Slechts één man verdronke n. Geen teekenen van afnemen van het weer. De baromeitr nog aan het rijzen."

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1