BUITENLANDSCIIË BËK1GTEIN. PER TELEGRAAF. gelegen aan de noordelijke grens der kampong. De zeven veroverde ben- tings waren meest alle groot, sterk en van blinderingen voorzien; eene groote hoeveelheid munitiën, geweren, donderbussen en vier stukken ge schut werden daarin gevonden. Onder bedekking van de infanterie der colonne werd onverwijld een aanvang gemaakt met het versterken der bezette punten en met het zuiveren van het omgelegen terrein. 's GRAVENHAGE, 12 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. P. G. van Lennep, consul-generaal der Nederlanden te Athene, tot het aannemen van het offi cierskruis der orde van den Verlosser, hem door den koning van Grieken- j land geschonken. Door Z. 51. is benoemd tot commies bij het departement van binnen- landsche zaken de heer L. F. G. P. Sehreuderthans commies ter provinciale griffie van Limburg, en zijn bevorderd bij het departement van buiten- landsche zaken: tot commies, de adjunct-commiesen A. van Ginkel, E. G. A. baron Snouckaert van Schauburg en mr. J. H. Hora Siccama; en tot adjunct- commies, de eerste klerk D. C. van Duysberg.' Tot burgemeester zijn benoemd: te Orakel en Poederoijen de heer J. van Dalen; te Zuilichem de heer 51. Ruymschoot; te Son en Breugel de heer H. van de Venen te Lithde heer N. Djjkhoft. Door Z. 51. zijn benoemd: tot griffier bij het kanlongeregt te Olde- berkoop de heer mr. A. W. baron van Imhoff, advocaat te Groningenen tot kantonregter te Ommen de heer m'. A. L. Fraissinet, thans griffier bij het kanlongeregt te Enschedé; voorts is aan den heer J. W. Keiser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen. Z. 51. heeft den heer C. N. A. F. Peltzer, thans verificateur der 34e categorie voor de active dienst der directe belastingen te Zwolle, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Aaltcn. De luit. ter zee 2e kl. W. F. Wcsselink en de officier van adminislralie 3e kl. I'. Gallas, uit 0.1. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld; voorts is de officier van gezondheid 2' kl. C. J, A. de Groot geplaatst bij het hos pitaal der marine te Willemsoord. - De ministers van marine en koloniën zullen Vrijdag aanst. geen ge hoor verlceuen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is een verzoekschrift van jhr. mr. J. K. J. de Jonge, commies griffier der kamer, in verband staande met zijne benoeming tot directeur van het kon. kabinet van schilderijen. Dit adres is in handen gesteld eener commissie, tot het geven van advies. Tegen heden werden de verder inge komen begrootingswetten aan de orde gesteld. In de zitting van heden bij de algemeenc beschouwingen over de staats- begrooting heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard dat de mililiewet bij den raad van state in behandeling is; dat de onderhandelin gen met het consortium van bankiers over spoorwegaanleg zijn afgespron gen, dat de regering daaromtrent tijd van beraad moet gelaten worden, bt- schoon zij wenscht nog in dit zittingjaar nog een ontwerp in te dienen. Voorziening iu zake het onderwijs is noodig, maar ook hieromtrent is beraad noodzakelijk. In het algemeen is de regering niet reactionnairzij wil bestaande wetten eerbiedigen en naar letter en geest uitvoeren. 5Iorgen komen de verschilende hoofdstukken in behandeling. Naar men thans verneemt worden ten paleize toebereidselen gemaakt voor een in den loop der volgende week door Z. 51. den koning te geven bal, dat buitengewoon luisterrijk zal zijn. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned. Indie, mr. van Lans- berge, wordt weldra uit Brussel te dezer stede terugverwacht. Z. Exc. zal alvorens naar zijne bestemming te vertrekkennog een maand in de resi dentie vertoeven, en gedurende dien tijd apartementen op het Plein betrekken, j op het oogenblik een gevaar voor de bank. De Duitsche regering moet vroeg of laat beginnen met goud in Engeland te koopen, en zoo zij dit doet, zal de bank, gelijk men bij ondervinding weet, een zeer groote reserve in specie moeten bezitten om aan de vraag te voldoen. Nu is bovendien de laatste wijziging in de geldmarkt eer onvoordeelig dan gunstig. Uit Dungarvan meldt men dat het schip Gwenissa, van Iquique over Falmouth naar Glasgow bestemd, in den nacht van 26 December is ge strand, gedurende een vliegenden storm uit het NO.. Het schip brak midden door; het gedeelte waarop de equipage zich bevond dreef naar den wal, waardoor negen man gered werden, terwijl er 3 verdronken. FRANKE EJf Si. In welken zin de ministeriële crisis nu lot eene oplossing zal komen, is niet helder. Daar 51ac 5Iahon ten eeuenmale ongeneigd is zich met de gematigde linkerzijde in betrekking te stellen, zal wel de heer de Broglie een kabinet moeten vormen; ook acht men zijne eerste weigering niet ern stig gemeend, daar het 5Iac 51ahon eerst duidelijk moet gemaakt worden dat geen andere uitweg voor hem openstaat. Zaturdag middag heeft eene deputatie uit het Handelsgeregtshof een bezoek gebragt aan den lord-mayor. President Daguin overhandigde hem, namens het collegie, een gouden medaille, als herinnering aan dit bezoek. Op de medaille zijn de woorden gegraveerd: //Aan den lord-mayor van Londen, 6 Januarij 1675," en als randschrift: «Handelsgeregtshof van het departement der Seine." De president gaf des avonds op het Elysée een groot diner ter eere van den lord-mayor. De genoodigden warenbehalve de leden van de familie en van het gevolg van den heer Stone, de gezant van Engeland, lord Lyons, hertog en hertogin Dccazes, Ferdinand Duval, de prefect van politie, burg graaf d'Harcourt, de officieren van het huis van den president, enz. In verschillende kerken te Parijs is Zaturdag eene mis gelezen voor de zielrust van Napoleon III. Het aantal personen, dat die plegligheid bijwoonde, was grooter dan ten vorigen jare. 5Ien schat ze in het geheel op 12000 a 15000. Van de familie waren prinses Malhilde en de prinsen Joachim en Achilles 5Iurat tegenwoordig. De ex-koningin Isabella van Spanje, die het vorige jaar aan de plegligheid deelnam, was thans niet ver schenen. Zij heeft zich door een kamerdienaar laten vertegenwoordigen. De koning van Siam heeft de kon. maatschappij van sterrenkunde te Londen uitgenoodigd om vertegenwoordigers te zenden voor de waarneming der totale zonsverduistering op den 6den April aanst. Hij biedt hun, die gezonden mogten worden, al de hulp en gastvrijheid van zijn koningrijken vrijen overlogt van de kust naar de plaats van waarneming aan, benevens het bouwen van sterrenwachten en de diensten van de twee Engelsche amb tenaren die in zijne dienst staan. Het Journ. des Déb. deelt mededat er een schaakwedstrijd zal gehou den worden tusschen spelers te Londen en te Parijs, welke, evenals in 1835 reeds geschiedde, twee jaren duren zal. De inzet beloopt ten minste 10,000 franc; voor eiken zet, door den telegraaf over te seinen, wordt drie dagen bedenktijd gegeven. Volgens den National zijn er op Nieuwjaarsdag, ten gevolge van de gladheid der straten, in geheel Frankrijk gevallen en overleden 117 per sonen. Het aantal gewonden wordt op 2000 geschat. Van de Kaap de Goede Hoop is te Parijs aangekomen de heer Francois Guérin, medebrengende een nog veel grooteren eu schooneren diamant dan de beroemde Regent. De waarde van dien steen bedraagt ten minste zeven millioen francs. BERLIJN, 11 Januarij. De rijksdag heeft de wet op den landstorm bij tweede lezing aangenomen. Art. 5, krachtens hetwelk de landweer in voorkomende gevallen door manschappen uit den landsLorm kan worden aangevuld, is bij hoofdelijke omvraag aangenomen met 176 legen 104 stem men. De rijks-commissaris, generaal Voigts-Rhetz, toonde aan dat het ont werp onmogelijk kon worden beschouwd als gegrond op eene offensive politiek. VERSAILLES, 11 Januarij. Bij de beraadslaging in de nationale verga dering over de wet op de kaders bij het leger, heeft de heer Changarnier i voorgesteld, het ontwerp te verzenden aan den minister van oorlog, met verzoek zich met de commissie te verslaan. Langs dien weg wenschte hij thans eene openbare discussie te vermijden en dadelijk tot de behandeling der constitutionele wetten te kunnen overgaan. De heeren Chariton en Billot bestreden dit denkbeeld en verlangden de behandeling van het ontwerp voort te zetten. KIEL, 11 Januarij. De Kieler Zeitung verneemt, dat de admiraliteit alle toebereidselen maakt om zoo noodig onmiddellijk de sloomkorvetten Victoria, Luïse en Augusta naar de Spaansche wateren te kunnen zenden. LONDEN, 11 Januarij. Disraeli is heden alhier teruggekomen. Heden hebben de voornaamste non-conformisten in eene bijeenkomst te Glasgow besloten eene nationale vereeniging op te rigten, om de scheiding tusschen de Schotsche kerk en den staat te bevorderen. Tot hetzelfde doel zal ook te Edinburg eene bijeenkomst worden gehouden. LONDEN, 12 Januarij. De Times meldt uil Philadelphia van gisteren: President Grant heeft den heer Boker, thans minister te Konstantinopel. tot minister te St. Petersburg benoemd. Genoemd blad heeft reden te gelooven dat door Bismarck aan de Spaansche regering is te kennen gegeven, dat Duitschland de erkenning van koning Alfonso zal uilstellen tol dat zullen zijn ingetrokken de besluitenwaarbij twee Protestanlsche bladen zijn geschorst en de sluiting van de Protestantsche kapel te Cadix gelast is. PARIJS, 12 Januarij. Eene proclamatie van don Carlos is verschenen. Daarin betreurt hij het dat Alfonso, zijn bloedverwant, er in toestemt het werktuig der omwenteling te zijn. Don Carlosdie de aanbiedingen der ontwen- BELGIË. Het huwelijk van prinses Louise, dochter des konings, met Philips van Saxen-Ccburg. is dezer dagen afgekondigd. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat die afkondiging aan de deur van hel stadhuis te Brussel is aangeplakt tusschen de alkondigingenwelke in de afgeloopen week hebben plaats gehad; op de lijst, die 68 afkondigingen bevat, prijkt zij onder n°. 25. De dagbladen maken met bijzonderen lof melding van dit feit. Tot dusverre geschieden de huwelijks-afkondigingen van prinsen en prinsessen uit het koninklijk huis op een afzonderlijk bord, hetwelk naast dat, waarop alle andere afkondigingen waren aangeplakt, werd opgehangen. De burgemeester vau Brussel, Jules Anspach, fungeerde bij de aanleekening als ambtenaar van den burgerlijken stand en zal als zoodanig ook het burgerlijk huwelijk sluiten. De kerkelijke inzegening zal geschieden door den aartsbisschop van Mcchelen, msgr. Dechamps, bijgestaan door den heer Donnet, pastoor deken der koninklijke parochie, de kerk St.-Jacques sur Caulenbcrg. E W E 2. X Ï8 Sï. LONDEN, 11 Jannarij. Z. K. H. de hertog van Connaught, derde zoon van de koningin, is Zaturdag 11. op reis gegaan, ten einde eene reis in het Oosten te onderne men. Z. K. 11. begeeft zich in de eerste plaats naar Egypte. De Economist keurt het besluit van de Engelsche bank, tot verlaging van het disconto, af. liet reservekapilaal toch bedraagt slechts 10,465,000 hetgeen eene onvoldoende reserve is onder de tegenwoordige omstandigheden. Doordien de Fransche bank de betaling in specie gestaakt heeft, is de Engelsche bank de cenige instelling, waar een groote som in goud gemak kelijk kan verkregen worden. Dit zou de bank in gewone tijden reeds verpligten, eene buitengewone reserve te hebben, doch 1 ovendien beslaat er

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2