LEIDSCHE COURANT. 1875. DINGSDAG 12 J A.Mi All! J. ST ADS-BERICHTEÏN. IN N E ALMlSCilE BEH GTEN II 1\T°. 9. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31lteD Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangiite te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljellen voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 December 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dal de opgaaf van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in deze gemeente, voor de wijken 1,2, 3, 8 en 9, van heden af gedurende dertig dagen, op de Secretarie alhier voor een ieder ter inzage is nedergelegd; alsmede dat de Commissie voor de herziening, lot het geven van inlichtingen aan de belanghebbenden welke dit mochten verlangen, zitting zal houden op Maandag den 18°n Januari e. k.van des voormiddags tien tot des na middags één uurin een der lokalen van het Raadhuis. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 Januari 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 11 Januarij. Donderdag den 14" dezer, des namiddags ten twee ure, zal de heer C. K. Hofïmann het hoogleeraarsambt in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de hoogeschool alhier aanvaarden, met het houden eener rede voering in het groot auditorium van het academiegebouw. De Ned-hervormde gemeente alhier mogt gisteren, bij de godsdienst oefening in de Pieterskerk, van haren leeraar ds. E. C. Segers het voor haar verblijdend berigl vernemen dat, ofschoon hij met de oprigting van het seminarie te Batavia was ingenomen en daarvan heilrijke gevolgen ver wachtte, bij vrijheid had gevonden voor de benoeming van director bij die instelling te bedanken, en zich op nieuw aan de gemeente verbond. Bij het einde der godsdienstoefening gaf de gemeente het blijk dat zij dat be sluit van den leeraar hoog waardeerde, door het zingen van het laatste vers van Psalm 66. Bij de op heden gehouden aanbesteding van 1°. het onderhoud van een gedeelte van het Dclftsche Jaag- of trekpad voor den tijd van 5 jaren is aannemer geworden W. A. Mulder, aannemer te Oegstgeestvoor/279 'sjaars, 2°. het onderhoud van onderscheidene werken aan den Zijldijk en langs den Leiderdorpscben weg en 3° liet onderhoud van de Spanjaards- brug met de pachterswoning, gedurende den tijd van 3 jarenis aanne mer geworden P. Kapteyn den Bouwmeester, aannemer te Leiderdorp, voor de sommen van ƒ630 en ƒ363 'sjaars. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ53, ƒ27.— ƒ5.40 en ƒ2.85 en de laagste prijzen ƒ53, f 26.- ƒ5.20 en ƒ2.60. In tie Pieterskerk worden toebereidselen gemaakt voor de plegtigheid, die aldaar bij gelegenheid van het derde eeuwfeest onzer hoogeschool op 8 Febr. aanst. zal plaats hebben. Aan de akademische gebouwen worden mede aanstalten gemaakt voor eene illuminatie. Heden morgen is op de Haarlemmerstraat een hond afgemaakt, welke lijdende was aan vallende ziekte, doch niet, zooals verondersteld werd, we gens honddolheid. Het stoomschip Voorwaarts is op den 9cn van Batavia te Suez aan gekomen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen vermeld in art. 1 van het kon. besluit van )2 Februarij 1874. Dat examen werd gehouden te 's llage van '1 tot 18 De cember. Aan al de candidaten, 21 meesters in de regten, kon het bewijs van welslagen worden uitgereikt, waaromtrent reeds vroeger door ons is melding gemaakt. - Naar men verneemt heeft het Z Exc. den minister van marine bij be schikking van 5 dezer behaagd, den heer A. de Casseres, instrumentmaker te Amsterdamdie bij herhaling binnen- en buiten 's landswegens de soliditeit van zijnen arbeid, lolïelijke onderscheidingen verwerven mogtver gund zich te noemen //Chronometermaker der Nederlandsche marine." Uit Dordrecht meldt men dat aldaar sedert eenige dagen het Liernnr- stelsel in werking is gebragt en dat het ook daar zeer voldoet. Het is ook aldaar slechts toegepast op een fgedeelte der stad. Het eerst is men be gonnen met twee grachtjes, die zoo goed als open stinkende riolen waren, te dempen, en alle privaten, die daarop uitliepen, naar Liernur's systeem in te rigten. Evenals te Leiden, geschiedt de lediging voorloopig met eene locomobile. Wel werd dadelijk lot hel bouwen van een tapgebouw beslo ten, zoo veel mogelijk in het centrum van het terrein, dat geëxploiteerd zal worden, maar dit gebouw kon niet zoo spoedig gereed zijn. In die gedeelten der stad, waar vooreerst van het Liernur-stelsel geen spraak kan zijn, wordt hel tonnenstelsel toegepast. Bij elke bouwaanvraag wordt voor geschreven, dat in het huis de privaten moeten worden ingerigt naar het Liernur- of naar het tonnenstelsel. De inrigting komt voor rekening der eigenaars. Hoewel de inrigting voor het tonnenstelsel zeer eenvoudig is, omdat de geuieenie de tonnen levert, wordt toch bij andere woningen dan die voor arbeiders de voorkeur gegeven aan het Liernur-stelsel. Naar men uit Amsterdam meldt heeft Z. M. de koning eene andere bestemming gegeven aan het snbsidie van ƒ10000, dat thans genoten wordt door de «vereenigde tooneelisten onder directie van de hli. StumpfF en Velt- man" aldaar. Voor het aanstaande speelsaizoen is dit subsidie namelijk ver deeld: de helft is gesteld ter beschikking der commissarissen van den stads schouwburg, de andere helft is toegekend aan het Ned. tooneelverbond. Te Amsterdam is dezer dagen de trommel van de brievenbus aan de Wcslerkerk gestolen; den volgenden dag is de trommel met gebroken slot op de Schans gevondenmet opengescheurde brieven en briefkaarten. Men meldt van het eiland Urk: Door de ingevallen vorst was deze gemeente van den 24'" Dec. jl. tot heden van alle gemeenschap met deu vasten wal afgesneden. Door het zwakke ijs en het mistige weer kon het vervoer der brieven van hier naar Kampen met de ijsschuit niet plaats hebben, niettegenstaande door den postschipper daartoe herhaalde pogingen zijn aangewend. Dat dit voor vele ingezetenen onaangenaam en lastig is, laat zich gemakkelijk begrijpen; te meer, daar men hier nog in onzekerheid verkeert over een onzer visschers, die vermoedelijk met zijn schuit is vast geraakt in het ijs, Te Doesborgh was Woensdag 11. een man bezig lurven in te dragen bij een der ingezetenen, toen hij daarin uit plaaglust gehinderd werd door een paar schrijnwerkersleerlingen. Eerstgenoemde persoon wilde zieh hier over "&ij den schrijnwerker beklagen, maar werd door de leerlingen met zooveel kracht uit de werkplaats en van de trappen gestooten, dat hij be wusteloos op de straat bleef liggen en den volgenden dag overleden is. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Leeuwarden is dezer dagen eene bouwvallige woning, waarin een 20-tal personen verblijf hieldingestort. Slechts een der inwonenden werd daarbij gekwetst. De gemeenteraad van Groningen heeft aan de tweede kamer een adres gezonden, waarin hij de gronden ontwikkelt voor den wensch en het ver trouwen, dat de tweede kamer der staten-generaal zich vercenige met het in het ingediende ontwerp van wet tot regeling van het hooger onderwijs nedergelegde beginsel, dat te Leiden, Utrecht en Groningen rijks-universiteiten zullen zijn. Naar men uit Maastricht meldt wordt sedert 1 Januarij jl. in Pruissen aan geen buitenlandsch colporteur een patent meer uitgereikt. Hierdoor zijn vooral vele grensbewoners, ook in Limburg, die op dergelijke wijze aldaar liandel drevenvan hun middel van bestaan beroofd. Men kent alsnog de reden nietdie tol dezen maatregel geleid heeft. De Staatscourant ontleent de volgende bijzonderheden aan een rap port van den gouverneur van Celebes aan den ïgouverneur-generaal van Ncderl. Indie, omtrent een brand, die in den nacht van 2 op 3 November jl. te Makassar gewoed heelt. t De brand, waardoor een gedeelte van het Chineesche kamp, het grootste

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1