BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. weef in gewcht geweest. Zes a acht personen bevonden zich met hem aan de overzijde der Koerong-Daroemaar hadden zich verwijderd toen zij door den schildwacht ontdekt waren. Gedurende den ganschen nacht bevonden zich vele vijanden om en bij Kotta-Potjoethetgeen bemerkt werd aan het gegil en geschreeuw in de buurt. 29 October. Volgens berigten zou de vijand, na afloop der poeasa, weder aanvallenderwijs te werk gaanyti wel op aandringen van Imam Longbat- tak en Toekoe Tjihik Lamngah. Imam Longbattah zou van Groot-Atchin en van de onderhoorigheden reeds 60000 dollars ingezameld hebben, om de oorlogskosten te dekken. Vijf honderd man zouden besloten hebben dat hoofd overal te volgen en met hem te overwinnen of te sterven. Op den weg naar kampong Longbattahwelke reeds vroeger door onze troepen gevolgd geworden is. zijit door den vijand eene soort van wolfskuilen ge maakt, met het doel om de manschappen bij het oprukken er in te doen vallen en ze dan uit de regts en links aangelegde bentings te beschieten, 's GRAVENHAGE, 9 Januarjj. Z. M. heeft aan deu heer H. F. G. N. Camp vergunning verleend tot het dragen der versierselen van de orde van St. Anna 2e kl,, hem door den keizer van Rusland geschonken. Aan den heer mr. J. W. van Goens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Overijssel. Tot directeur van het kon. kabinet van schilderijen te 'sGravenhage is benoemd de heer m'. J. K. J. de Jonge. Aanstaanden Woensdag zal een dertigtal personen uit den aanzien lijken stand, in het Hotel de l'Europe, ter eere van Z. K. II. den prins van Oranje, een diner geven. Naar men thans verneemt heeft de heer Feith niet zijn ontslag ge vraagd als referendaris bij bet departement van binneul. zakenmaar is hem een verlof verleend tot herstel zijner gezondheid. ESfGELAK®, LONDEN8 Jannarij. Daily Telegraph bevat een telegram uit Parijs, volgens hetwelk de Franscbe minister van openbare werken in een onderhoud met den lord- mayor van Londen dezen mededeelde, dat hjj denzelfden morgen een berigt van lord Derby ontvangen had, betreffende zijne beslissing tot goedkeuring der oprigting van eene maatschappij met een kapitaal van 25 millioen, welke de voorbereidende maatregelen zal nemen voor aanleg van een timnel onder liet kanaal en aan welke, wanneer de onderneming gelukt, voor 30 jaren concessie zal worden verleend. Disraëli wordt tegen het einde van de week alhier verwacht. Ilij is genoegzaam hersteld om zijne werkzaamheden te hervatten. Daarentegen wordt gemeld dat de 84-jarige Lord Russell ernstig ongesteld is. De gouverneur van St. Helena heeft een officieel berigt gezonden aan den minister van koloniën, aangaande bet verbranden van de Cospatrick. Daardoor wordt het duidelijk waarom het schip zoo snel verbrandde en zoo weinig menschen gered konden worden. De brand ontstond in de bootmans-kajuit: daarin was olie, teer en verf geborgen. In de onmid dellijke nabijheid stonden onderscheidene kisten vet en 70 ton steenkolen. Verder had het schip 200 vaten spiritualia aan boordzoodal het geen wonder is dat de vlammen met verschrikkelijken spoed om zich heen gre pen. Tot overmaat van ramp waren er niet genoeg booten aan boordslechts een zestal, waarin desnoods J60 personen konden geborgen worden, zoodat in elk geval 300 personen hadden moeten omkomen; maar van de zes j booten waren er slechts twee bruikbaar. Gelijk reeds gemeld is heeft de massa sneeuw op Nieuwjaarsdag in Schotland gevallen tot zelfs de spoortreinen tot stilstand gebragt. De pas- sagiers verkeerden in een hoogst treurigen toestand, daar zij in onder de sneeuw bedolven waggons aan alles gebrek kregen. De passagiers van een trein, die te Glamis stilstond, hadden het geluk een varken te ontdekken en te vangen; het dier werd voor een groot vuur zoo goed mogelijk ge braden en zonder brood of toespijs verorberd. De wachtkamers der stations werden lot tijdelijke logementen ingerigt. Sommige met passagiers geladen treineu hadden 24 uur oponthoud in het open veld. In; een der treinen be- viel eene vrouw van een levend kind. Zalurdag ochtend was de weg van Aberdeen open en waren de treinen gered, doch men veronderstelde, dat het wel Woensdag zou kunnen worden eer dat in noordelijker rigting alle lijnen zouden zijn schoongeveegd. In het hooge noorden vond men op vele plaatsen 20 voet sneeuw. De dooi, die dadelijk na den sneeuwval inviel, deed rivieren en slroomen onrustbarend zwellen. Voor zoover bekend is, zijn zes personen in de sneeuw dood gevonden. Honderden mannen wer den dadelijk aan den arbeid gezet. Stormen heerschten zoowel in Schot- land als in het noorden van Engeland en lievige regenbuijen volgden on middellijk op de sneeuw. FBANKBIJK, De boodschap van den president Donderdagbjj de nationale vergade ring ingediend, werd den volgenden dag te Parijs op de muren aangeplakt. De dagbladen laten niet na er op te wijzen dat zij, na het votum der kamer, geene waarde meer had. De heer de Larcy, die bij den president ontboden was, heelt hem - verklaard, dat hij zich niet met het zamenstellen van een nieuw kabinet j kon belasten. De president heeft daarop den heer Dufaure ontboden, om hem voor te stellen een kabinet te vormen. -- Dingsdags 11. begon in de Madeleine te Parjjs het veertig-uren-gebed, s De kerk was prachtig met bloemen, draperièn en girandollen getooid. Den volgenden dag kwam een der draperiën, door de trekking van de lucht, s te digt bjj eene waskaars en vatte vuur. In tien minuten tjjds stond het hoogaltaar in vlammen. Een der priesters kon slechts met groote mèeite het allerheiligste redden. Het beeld der Heilige Maagd is vrjjwat beschadigd. Naar men verneemt, zal de schade 20000 fr. bedragen. Don Alfonso is Woensdagavond te 7 uur uit Parijs vertokken. De wachtkamer der eerste klasse van het station van Lyon was feestelijk ver sierd. Onderscheidene personen waren verschenen om den jongen koning vaarwel te zeggen. Zijne moeder deed hem uitgeleide. Onder daverende toejuichingen vertrok de trein. SP AST JE. De Gaceta van 6 January bevatte een telegram van den 5i(0 van koning Alfonso aan fianovas Castillo. De koning bekrachtigde daarin de benoeming der ministers, keurde het manifest goed, en drukte de hoop uit dat zijn komst op den troon het begin van een nieuw tijdperk van werke lijke vrijheid en een voorbode van vrede, eendragt en het vergeten van vroegere twisten zou zijn. Volgens den correspondent van de Ind. Beige zouden er in het nieuwe kabinet twee niteenloopende neigingen zijn waar te nemen. De eene groep, door den minister Canovas del Castillo vertegenwoordigd, verlangt een uit sluitend conservatief staatsbeleid, reagerende tegen al de bedoelingen en veranderingen der omwenteling van 1868. De andere, met de heeren Ro- bledo en Aylva, beiden oud-ministers van koning Amadeus, wenscht den troon op breeder grondslagen te vestigen en daartoe eene verzoenende po litiek eene groote, liberaal-eonstitutionele partij. In hare oogen behoort geenszins al hetgeen in 1868 verkregen werd zonder onderscheid afgeschaft, behooren onder meer de godsdienstvrijheid, de vrijzinnige bepalingen om trent het huwelijk enz. behouden te worden. Ofschoon het in de hoofdstad rustig is, zijn de dagbladen voor de protestantsche propaganda, de Lnz en de Bandera de la Reforma ge schorst daarentegen mag het radicale blad Bandera Espanola weêr verschijnen. DVITSCHLAND. Volgens het Tageblatt zal graaf Hatzfeld,. Duitsch gezant te Madrid, thans niet met verlof op reis gaan, maar op zijn post blijven en heeft hij reeds in last ontvangenbij de optreding der nieuwe regering zich met haar in officieuse betrekking te stellen. De bisschop van Paderborn heelt, in weerwil van het tegen hem uitgesproken vonnis van afzetting, op nieuw een herderlijk schrijven uitge vaardigd. Rheumatism e. Wij zijn thans in het saizoen dat vele menschen lijden aan rheumatischc aandoeningen. Er is echter een zeer eenvoudig middel om zich daarvoor te vrijwaren. Men verzekert ons, dat het Eau d'Anvers van Mr. AUG. DE MARBAIX, uitvinder te Antwerpen, het meest heilzame is dat er bestaat legen rheumatisme. Herhaaldelijk doet men er van eenige droppels in de holte van de hand en wrijft daarmede herhaaldelijk het pijnlijke gedeelte, en dat ten minste 2 5 3 maal per dag, vooral 'Smorgens en 'savonds. Het Eau d' Anvers dringt door de poriën van de huidverwarmtverzacht en sterkt de zenuwen. Zoodra de wrijving geschied is, bedekt men het lichaam met flanel en na eenige wrijvingen houdt de pijn op. BERLIJN, 8 Januarij. De rijksraad nam heden bij eerste en tweede beraad slaging het consulair verdrag met Rusland aan. De Fortschritts-partij diende een voorstel in tot interpretatie van art. 130 der Grondwet, volgens hetwelk afgevaardigden van den rijksdag slechts bij be- trappiug op heeterdaad gevangen gezet zullen kunnen worden. LONDEN. 8 Januarij. Karl Blind heeft van Garibaldi een brief, dd. Caprera 30 November, ontvangen, waarin de oude generaal verklaart, dat hij in den laatsten Franschen oorlog niet tegen Duilschland, maar voor de democratie gestreden heeft. Garibaldi verheugt zich over Duitschlands voor uitgang, en acht dit land waardig aan de spits te staan van de volken, die naar emancipatie van het menschdom streven. PARIJS, 8 Januarij. President Mac Mahon heeft de ministers, welke hun ontslag hadden aangeboden, verzocht hunne portefeuilles te behouden tot dat een nieuw kabinet gevormd zal zijn. PARIJS, 8 Januarjj. Toen don Alfonso zich te Marseille aan boord begaf, zond hij door een Spaanschen koerier de helft der vlag van zijn vaartuig naar Parijs terugmet last aan zijne moeder ter hand te stellen dit waar merkhetwelk Spanjes ouden roem vertegenwoordigt, dien hij denkt den lande weder te verschaffen. De Paus heeft in een dépêche aan koningin Isabella dank betuigd voor hare gelukwcnschen bij gelegenheid van het Driekoningenfeest, en aan haar en aan haar gezin den apostolischen zegen gegeven. Toen de Paus het aanstaande ver trek van don Alfonso vernamschonk hij zijnen geliefden zoon insgelijks zijnen zegen, met de bijvoeging dat hjj innig zal bidden dat God hem bij zijne gevaarlijke onderneming beschermen en hem Zjjne hoogste gunst ver- leenen moge. ROME, 8 Januarij. Het jubilé zal zonder de anders gebruikeljjke plegtig- heden gevierd worden. De plegtige opening van de heilige deuren der basiliek, de processiën en de kerkelijke feesten blijven achterwege. PARIJS, 9 Januarij. Ten gevolge van het onderhoud dat de president gehad heelt met den heer Dufaure, is de heer d'Audiffret ontboden, maar deze heeft geweigerd zich te belasten met de zamenstelling van een kabinet. Men gelooft dat de president nog heden den heer de Broglie bjj zich zal laten roepen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. ÜRABBE

Leydse Courant | 1875 | | pagina 6