BIiTiiiNLAMRSCilË BKBIG i KiN. De pakken waren, blijkens de aldaar voorbanden registersbehoorlijk en in ongeschonden toestand door de geadresseerden ontvangen, maar bjj nader onderzoek bevatten zij geen ƒ24000, maar Belgische couranten of andere prullen en lorren. Nu moest zich de heer Roger de Campagnole al heel gelukkig rekenen, dat hij lia instructie voor de Maastrichtsche reglbank gedagvaard, was vrijgesproken van de aanklagt van valschheid, eene beslissing, door den hoogen raad gedeeld; maar hij had de stoutmoedig heid om niet te zeggen de onbeschaamdheid zoo cenc civile actie tegen den staat in te stellen, strekkende om hem te vergoeden het volle bedrag der aangegeven geldswaarde met de wettelijke interessen daarvan en de kosten. Jammer dat hij geen advocaat heeft kunnen vinden om dien eisch nader toe te lichten. De raadsman van den staat zeide van de zaak wat er van te zeggen viel. Hoe inen het ook keerde of wendde, grond om zoo'n eisch toe te wijzen, kon de pleiter maar niet vinden. In optima forma was alles geschied wat in redelijkheid kon gevorderd worden, maar niet van de zijde van den heer Roger de Campagnole; want wezen de registers de gave en ongeschonden afgifte der pakketten aan, nadat ze het postkantoor te Amsterdam verlaten hadden, er had aldaar geene onmiddellijke reclame plaats gehad en er was alzoo voor de (ficlive) waarde geen verantwoordelijkheid van den staat meer in het spel; ca zoo bleef de zaak nu alleen te de'mêleren tttsschen af zender en geadresseerden. Deze en andere gronden van verwering werden nog door den lands-advocaat aangevoerd, om ten slotte te concluderen tot afwijzing dezer vordering. Later zal de strekking der conclusie van het openb. min. medegedeeld worden. -- Als overtuigingsstukken waren ter lercgtzitting van het prov. geregts- hof in Zuidholland gisteren aanwezig een tiental baalzakken gevuld met touw, dat op 21 Sept.jjl. te lvatendrecht bevonden werd een gewigt aan te geven van 464 kilo's en aldaar gekocht werd door een oudroest voor 46.10 van twee personcnS uit Rotterdam, die later werden aangewezen als te zijn C. S. Smit en P. St. Nicolaas, sjouwers aldaar. Na onderzoek werd bedoeld touw aldra in beslag genomen, daar het gebleken was afkomstig en ont vreemd te zijn van drie buitenlandsche vaartuigen, indertijd te Rotterdam liggende De verkoopers van het touw werden den 22en Sept., onder verden king dat zij te zamen des nachts den diefstal hadden gepleegd, gearresteerd. Een 20-tal getuigen was gedagvaard, maar kapitein en stuurlieden van twee vaartuigen bleven afwezig, waarin het openb. min. aanleiding vond van het booren dier niet verschenen getuigen af te zien. Ondanks de tegenoverge stelde getuigenverklaringen, ontkenden besch. pertinent den diefstal te heb ben bedreven en lieven daarbij, niettegenstaande den herhaaldelijken aan drang van den president om tol bekentenis te komen. Adv.-gen. mr. van Maancn geloofde gerustelijk te kunnen aannemen dat besch. werkelijk de verkoopers van het touw zijn geweest en dat zij het bezit, waarin zij bevonden zijn. niet in hct[minst zouden regtvaardigen. Uit hoofde de afwezigheid van vijl getuigen meende adv.-gen. dat slechts een der drie ten laste gelegde feiten als bewezen kon worden aangenomen en dat de schuld van beiden ook in verband met eenige aanwijzingen volkomen, j is gestaald en requireerde 10 jaren tuchthuisstraf. De verdedigers, mrs. Kraeutler en Pape, concludeerden tot vrijspraak hunner cliënten, de eerste op grond van het weinige licht dat gegeven was om de beschuldiging vol te houden, de laatste wegens gebrek aan voldoend bewijs. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Donderdag. De gewezen opperwachtmeester van het hier in garnizoen zijnde de tachement veld-arlillerie A. YVernas, benoemd tot adjudant-ordonnance on derofficier des konings, ontviug bjj het verlaten van het corps, waarbij hij ruim 33 jaren achtereenvolgens in verschillende rangen, o. a. 20 jaren als opperwachtmeester, gediend had. van de gezamenlijke officieren van de hier in garnizoen liggende veld-balterijeneen prachtige zwart marmeren pen-, dulc met toepasselijke inscriptie ten geschenke, als blijk van hun achting cn toegenegenheid, welke hij door zijn trouwe pligtsbelrachling en uit muntend gedrag gedurende zijn langdurige militaire loopbaan had welen te verwerven. S3 BT IE 2L. A X B. LONDEN 7 Jannarij. Volgens een dagblad dat fgeregeldmaandelijks ccne lijst geeft van de spoorwegongelukken, hebben in de maand December hier ie lande niet min- j der dan 35 spoorwegongelukken plaats gehad, liet geduld van het publiek is uitgeput ca de spoorweg-directiën Lebben beloofd in dit jaar de hervor mingen in te voeren, welke reeds sinds lang van haar geëischl werden. Men stelt voor dit overal dubbel spoor verpligtend zal worden gemaakt, dat wagens met zes wielen algemeen zullen worden ingevoerd, om te ver hinderen, dat liet breken van as of wiel den wagen doet omvallen; dat de treinen elkander niet al te snel zullen mogen volgen; dat de koppels der wagens sterker worden gemaakt enz. enz. Het ongeluk op den spoorweg bij Shipton heelt thans den dood van 34 personen ten gevolge gehad. Van de 40 personen, die nog onder behande ling zijn. vcrkceren C in bedenkelijken toestand. Dij Sheffield heeft weder een ontploffing plaats gehad, in een steen kolenmijn, waardoor zeven werklieden gedood werden. Dit is binnen kor- >j ten lijd de vierde ontploffing, doordien de rockelooze werklieden verzuimden hun Davy-Iampcn te gebruiken en met bloote kaarsen werkten. Voor de derde maal sedert twee jaren heeft het vuur te Boston ver schrikkelijke verwoestingen aangcrigl. De brand ontstond op 15 December, ten 11 me 'savonds, in een gebouw in dc Warchamstreet en bereikte weldra Pembrokestree'. Ten 1% ure vertrokken dc spuiten, daar men meende dat de brand gebluscht was; doch aangeblazen door een hevigen wind. wakkerde liet vuur met nieuwe kracht aan. Ion 5 ure's morgens, en ver nielde al de gebouwen tusschen Plymouth- en Warchamstreets, alsook die lusschen Albanyslreet en de rivier. Alleen de pianofabrick Emerson bleef gespaard, daar zij uit steen is gebouwd, terwijl al de andere gebouwen van hout waren. Dc vlammen bereikten het vaartuig Reporter, aan de werf Ililtinger cn bragten daaraan eene schade toe, die op 4500 dollars ge schat wordt. De andere schepen maakten onmiddelijk hunne ankers los om den brand te ontvlugten en in de verwarring hadden er verscheidene botsingen plaats, waardoor een aantal vaartuigen erg beschadigd werden. Na meer dan eene uur standvastige pogingen scheen het vuur op nieuw overmeesterd te zijn en de spuitgasten, uitgeput van vermoeidheid, werden naar huis gezonden. Doch eensklaps vertoonden zich weer de vlammen in de houten gebouwen, ten noorden der werf Ililtinger, en vorderden zoo snel dat de werkliedendie op de weri werkten, moesten vlugten Eindelijk werd de brand geheel gebluscht. De totale verliezen worden geschat op anderhalf millioeu dollars. Al de assurantie-maatschappijen van Boston en een vijftiental andere sleden zuilen het grootste deel der verliezen moeten dragen. Men denkt dat de brand tot driemaal toe door misdadige handen is aangestoken. Een groot gedeelte van het handelskwarlier van Boston is op nieuw door die ramp vernietigd. FKANMü IJ Jü. De boodschap jvan den president, bij de nationale vergadering inge diend, was hoofdzakelijk van den volgenden inhoud: filet oogenblik is ge komen voor dc discussie over de constitutionele wetten. Uwe commissie is met haren arbeid gereed. Sleldet gij hel gcwiglige werk, dat gij geroepen zijt aan te vullen, op nieuw uit, de openbare meening zou kwalijk kunnen begrijpen, hoe gij hiertoe gekomen waart. De regeling \an het gezag, dat ik krachtens de wet van 20 November uiloefen, acht ik noodzakelijk. Ik heb dus, om het aanvullingswerk spoedig lot stand gebragt te zien, mijn gouvernement gelast u het voorstel te doenin een der eersie zittingen het wets-ontwerp op den senaat aan de orde te stellen. De instelling van den senaat acht ik voor de bescherming der conservative belangen, die gij mij hebt toevertrouwd en die ik nooit zal ophouden te verdedigenhel drin gendst noodig. Die belangen zijn op dit oogenblik voldoende verzekerd. Het geval zou echter anders kunnen wordenals gijnaar uw eigen beslissing aan het einde van uw mandaat gekomen, plaats maaklet voor eene nieuwe kamer. Er zonden dan hoisingcn kunnen ontstaan, en om die ten einde te brengen, zou de tusschenkomst van eene eerste kamer, die door hare zamenstelling de gewenschle waarborgen aanbiedtniet gemist kunnen worden. Dezelfde noodzakelijkheid zou zich doen gevoelen, als gij, ter oplossing van de moei- jelijklieden, die tusschen het uitvoerend en het wetgevend gezag verrijzen kunnen, het noodig zoudt achten het uitvoerend gezag, gelijk mijn gouverne ment gevraagd heeft, te wapenen met het regt van ontbinding en van een beroep op het land. Het gebruik van dit regt kan gevaarlijk worden, en ik zou schromen het uit te oefenen, indien ik niet de medewerking had van eene temperende kamer. Het is mij eene voldoening, dat de meerder heid der kamer het op dit punt met mij eens is. Een ander punt, waaromtrent de gevoelens meer uilcenloopenmaar dat niet minder spoedig regeling vereischtbetreft den overgang des bestuurs. Bij dit punt kan mijn initalief niet zoover gaan als bij het eerste; doch daar mijne persoonlijke verantwoordelijkheid er altijd bij betrokken blijlt, aarzel ik niet u mijne gedachten dienaangaande mede te deelen. Ik meen alzoo dat de overgang des bestuurs tegen 20 November 1880 zoodanig ge regeld moet worden, dat de wetgevende vergaderingen, die alsdan in functie zullen zijn, volledige vrijheid moeten hebben om den staatsvorm vast te stellen. Op dien grondslag is de medewerking van alle gematigde partijen voor het werk der nationale wedergeboorte, dat ik in last heb te bevorde ren, verzekerd. Ik hecht minder beteekenis aan de overweging en ik geloof, dat het land het hieromtrent met mij eens is - wal er gedaan zou moeten wor den, indien de Voorzienigheid mij, vóórdat mijn mandaat ten einde is, uit het leven nam. Dc nationale souvereiniteit sterft nooit uit. De vertegen woordigers der natie zullen altijd haren wil kenbaar kunnen maken. Men heeft, met het oog hierop, het verlangen te kennen gegeven, om in den tegenwoordigen toestand lot 1880 niets hoegenaamd te veranderen. Gij zult oordeelen, of het niet raadzaam is de waarborgen van duur zaamheid, die de wet van 20 November beoogd heeft, door eene bijzondere bepaling aan Ie vullen. Dat punt behoort door u met eene groote mate van verzoening overwogen te worden. Frankrijk zou het onverklaarbaar achten, indien een geschil, dat slechts op eene hypothese rust. de overeen stemming, die het van u verwacht, zou verstoren". in het vorige jaar werden in Frankrijk van de 300,000 jongelingen, die in de conscriptie vielen, 89000 vrijgesteld cn wel 16000 wegens het sneuvelen of wonden van hun broeders gedurende den oorlog, 11400 als zoons of kleinzoons van weduwen of van menschen boven de 70 jaar, 1600 als oudere broeders van weczen. 16000 als te zwak, 10000 wegens gebrek- kelijkhcid, 8000 als le klein, 4000 wegens ingewandskwalen, 3000 wegens gezigtsgebreken, 27G0 wegens gebreken aan andere organen. 2000 wegens slechle landen, 1000 wegens stomheid, 1200 wegens vallende ziekte, 600 als doof, 80 als blind, 1000 wegens borstzieken. Dingsdag avond is de nieuwe Opera te Parijs plegtig ingewijd. Reeds ten zes ure 's avonds waren de toegangen tot het gebouw door eene digte menigte bezet. Ten 8 ure begon de uitvoering. Een kwartier vóór dien tijd kwam Mac Mahon, vergezeld van zijne gemalin en zijn zoon in een gala-rijtuig, geëscorteerd door een escadron kurassiers met toortsen in de hand. De lord-mayor van Londen verscheen in zijn traditioneel costuum, met een lange staartpruik, enz., voorafgegaan door zijne wapenherauten. De burgemeester van Amsterdam, een der genoodigden, was gezeten in de loge van den prefect der Seine. De ex-koningin van Spanje en haar zoon de nieuwe koning, de ex-koning van Hanover, de prinsen van Orleans, het

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2