LEIDSCIE COURANT. 1875. W#. 7. ZATXJRBAG 9 JANUARIJ. STADS-BERICHTEN. BINNENLAINDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke stommer» der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1 4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31!,<D Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangilte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 December 1874. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 8 Januari). In eene algemeene openbare vergadering van den hoogen raad is heden verklaard dat de heer mr. Thomas Graham van Gorkumregter-plaalsvervanger in de arrondissements-regtbank te Leidenter zake van voortdurende ziels ziekte, en wel krankzinnigheid, is ongeschikt geworden zijn reglerlijk ambt behoorlijk waar te nemen en is hij op grond daarvan, ingevolge art. 12, n°. 1 en 2 der regterlijke organisatie, zooals die wei is gewijzigd, door de wet van 4 Julij 1874, uit voorschreven regterlijke betrekking ontslagen. Blijkens eene door het ministerie van financiën openbaar gemaakte vergelijkende opgave zijn in het jaar 1874 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 82 schepen, groot 17788 lasten, waarvan 55 (groot 6140 lasten) binnen 's lands en 27 (groot 11648 lasten) buiten 's lands zijn gebouwd. In 1873 bedroeg het getal dier schepen 60, groot 14498 lasten, waarvan 39 (groot 3273 lasten) binnen 's lands en 21 (groot 11225 lasten) buiten 's lands waren gebouwd. Het stoomschip Prinses Aiualia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 4 Jan. te Padang aangekomen. De Maduraop weg naar Bataviais op 7 Jan. te Southampton aangekomen. De berigten omtrent den stand der rivieren luiden over het algemeen zeer gunstig. Voor de Leidsche Kweekschool voor Zeevaart heeft het nieuwe jaar zich gelukkig ingesteld. Hare belangen hebben bij den tegenwoordigeu minister van marine een geopend oor gevondengelijk o. a. blijkt uit de navolgende maatregelen: 1". De jongens, wie bij het verlaten der kweek school door het bestuur een getuigschrift wordt uitgereikt, zullen het eerst in aanmerking komen voor eene plaatsing op een oorlogschipdat bestemd is tot het doen van een oefeningstogt. Daardoor zullen zij het op de sehool onderwezene spoedig in practijk kunnen brengenzich onderscheiden en dus den weg tot spoedige bevordering voor zich zien opengesteld. 2°. Hel bestuur heeft de bevoegdheid verkregen de besten der jongens, die den ver- eischten leeftijd van 16 jaren hebben bereikt, na volbragte opleiding aan de school, voor te dragen tot een onmiddellijke plaatsing bij de inrigting voor bootsmansleerling te Nieuwediep. 3°. Het getal onderwijzers is met een sergeant-schrijver vermeerderd. Door deze en andere beschikkingen kan het doel der kweekschool niet anders dan bevorderd worden. (/V. v. d. D.) In het jaar 1874 zijn uit de overzecsche bezittingen teruggekeerd 699 miliiairen; daaronder waren er 220 die de dienst verlieten met voortdurend gagement; 361 die wegens expiratie van dienst gepasporleerd zijn; 95 die uithoofde van physieke ongeschiktheid, met een onderstand voor eens, moes ten ontslagen worden, en 23 bestemd om met een paspoort van de 2« soort uit de dienst te worden verwijderd. Onder de 361die wegens diensteindi- ging de dienst verlieten, bevonden zich slechts 23 aan wie het certificaat van goed gedrag moest worden onthouden. Uit 's Hage meldt men aan de Arnh. C.Omtrent hel ontslag van den gouverneur-generaal Loudou kan ik u nog mededeelendal, toen op het laatst van Augustus het vorige ministerie aan den heer Loudon had getelegrafeerd, dat het zou aftreden en de heer van Goltslein minister wor den, de heer Loudon een telegram zond, waarin hij zijn ontslag vroeg, omdat uit diens redevoeringen, als lid der kamer gehouden, Loudon het besluit trok, dat zijn handelwijze omtrent Alchin werd afgekeurd. Dit was het voorwaardelijk verzoek om ontslag, waarvan de heer van Goltstein heeft gewaagd. Deze schreef daarop een zeer concilianten brief aan Loudon. Nadat de minister den heer Loudon een telegram had gezonden, waarin hij hem uilnoodigde de reis van Levyssohn Norman te doen eindigen, be greep deze dal hij het vertrouwen der regering niet meer bezat, en schreef hij dat hij ten gevolge van dat telegram zijn ontslag verzocht. Naar de Landb. Ct. verneemt, moet het in de plannen van den in specteur dr. Salverda liggen, om het rijkssubsidie, dat tot voor korten tijd door de Landbouwschool te Warlïum werd genoten, te verplaatsen, en te doen dienen als subsidie voor eene te Groningen op te riglen landbouwschool. Voorts om behalve te Zierikzee ook te Alkmaar eene landbouwschool met rijkssubsidie tot stand te brengen. Door het schieten op Nieuwjaarsdag zijn te Beekbergen weder twee ongelukken gebeurd. Twee jongelieden hebben ieder een schot in de hand bekomen. Heelkundige hulp is verleend, maar de een heelt de halve hand, de ander een vinger verloren. Men meldt uit Vlissingen: Dingsdag middag is het koopvaardijschip Willem Poolman, komende van Java, geladen met koffij en suiker, toe- behoorende aan de firma van Zeyien en Decker, op de reede gekomen. Het schip is zwaar lek, ten gevolge van stranding op de Engelsche kust, en is door twee sleepbooien herwaarts gesleept. Door de politie zijn aangehouden drie personen, die bezig waren midden op den dag, aan het havenslation onder deze gemeente, van een locomotief, door middel van breekijzers, eene aanzienlijke hoeveelheid koper af te breken en te ontvreemden. Uit Vlissingen meldt men aan het Fad.: De werving in onze provincie schijnt geen gewenschte resultaten te zullen opleveren, althans de daarmede belaste onderofficier, voor het vierde en vijfde district, keerde gisteren, na eenige gemeenten bezocht te hebben, terug zonder een enkelen vrijwilliger te hebben kunnen opsporen. Weinig opgewektheid om zich aan de mili taire dienst te wijdengepaard met te geringe voordeelendaaraan verbon denvergeleken bij die, welke den plaatsvervanger voor het leger hier te lande worden toegekend, schijnen de hoofdoorzaken te zijn. Volgens de jongste uit de Kaap de Goede Hoop ontvangen berigten was de heer Burgers, president der Transvaalsche republiek, voornemens zich naar Europa te begeventeil einde te onderhandelen over eene leening van 300,000 voor een spoorweg van Delagon-baai naar Drakensberg. De heer P. Joubert, voorzitter van den volksraad, is gekozen tot waarnemend president, gedurende de afwezigheid van den heer Burgers. Den 2tsUn Nov. trok over verscheidene plaatsen van de Transvaal een storm, kortstondig maar allerhevigst, veel naar een cycloon gelijkende. Onder de schade, aan woningen en werkplaatsen aldaar aangerigt, behoorde die van het ijzeren dak der drukkerij van de Volksstem, dat met sparren en balken van 20 voel lang in zijn geheel werd opgenomen en tot 57 passen afslands op geboomte en heggen geslingerd. De berigten van de diamantvelden bevatten niets ongewoons. Een delver, zeker Burkner, heelt het toeval gediend, dat hij in drie van de vier hoen ders, die achtereenvolgens voor zijne tafel geslagt werden, diamanten ge vonden heeft. Een dezer dieren had een fraaijen, willen glasachtigen steen in de maag, wegende 14ya karaat en 145 waarde. Van de goudvelden was geen bijzonder nieuws. De vondsten voldoen redelijk. 's GRAVENHAGE, 8 Januarjj. De 2de luit. der infanterie II. Merkus Wilier, thans op non-activiteit, is, op zijne aanvrage, tijdelijk, voor den tijd van 5 jaren, op pensioen gesteld. De heer P. Visser, thans rijks-ontvanger te Wieringen, is als zoodanig benoemd te Sluis c. a. Dat de heer J. W. K. Roger zich den naam heeft toegevoegd van Campagnole, werd hem heden door den heer lands-advocaat mr. A. de Pinto, ter teregtzilting van den hoogen raad, slechts als eene schuldelooze ijdelheid aangerekend; want regtens en wettelijk heeft hij er nog gcene aaiispraak op. Wat echter van meer bedenkelijken aard is, was de vorde ring, die hij heeft goedgevonden tegen den staat in te stellen, gegrond op eene handeling, reeds tweemaal ook elders gepleegd en waarvoor hij nu te Weenen in hechtenis is. Onze chevalier d'indnstrie, gelijk men zich herin neren zal, had te Maastricht aan het postkantoor ter verzending toever trouwd vier paketten, behoorlijk van vijf cachetten voorzien, met aange geven waarde elk voor een bedrag van./ 6000, met bestemming naar Amsterdam.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1