BlTElNLAMSCHE I3EUIGTEN. regering omtrent de hoofdpunten, die zij zich als bakens stelt bij de voor- genomene herziening der wet. 'sGRAVENHAGE, 6 January. Door Z. M. is aan den officier van gezondheid lc kl. bij hel leger in Nederl. Indië dr. A. K. VV. Arntzenius vergunning verleend lot het aanne men en dragen der versierselen der Kon. Kroonorde 4e kl. niet het roode kruis op het witte veld aan het herinneringslint; en van de medaille voor niet-strijdenden ter herinnering aan den oorlog 1870—71; welke onderschei dingsteekenen hem achtereenvolgens zijn toegekend door den koning van Pruissen en den Duitschen keizer, koning van Pruissen. Door Z. 51. is aan den heer P. F. Uhlenleck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid der commissiebedoeld in art. 3 der wet van 28 Mei 1869, onder dankbetuiging voor de in die betrek king door hem bewezen diensten, en als zoodanig in zijne plaats benoemd de officier-machinist lste kl. bij de marine J. H. Julliën, te Willemsoord. Voorts is de heer dr. P. L. Rijkete Leiden, die met 1°. Januarij 1875 aftreedt als lid en voorzitter der bedoelde commissie, op nieuw als zoodanig benoemd. Aan den heer mr. R. L. F. A. Vaillant is, op zijn verzoek, eertol ont slag verleend als griffier bij het kantongeregt te Terborg. Door den minister van koloniën is de heer 11. J. C. Bonemeijer gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te wor den geplaatst als leeraar in de wis- en natuurkunde bij de afdeeling »hoo- gere burgerschool" van het gymnasium Willem 111 te Batavia. -- De Portugesche gezant heeft gisteren avond Z. 51. den koning zijne geloofsbrieven aangeboden. De hooge raad heeft gisteren in behandeling genomen de nog verseh in het geheugen van velen liggende zaak van den boekhouder bij de stads bank van leming te Zierikzee 51 Rinkier, die bij arrest van het prov. gc- reglshof in Zeeland van 31 October jl. is veroordeeld tot zes jaren tucht huisstraf, vier boeten van ƒ50 en cene van j 10 ter zake van onderscheiden misdrijven, als: 1°. het als ambtenaar begaan van valschheid in acten tot zijn post behoorende en het desbewust gebruik maken van drie valsche stukken; 2'. knevelarij, door als ambtenaar te vorderen en ontvangen het geen hij ist het verschuldigde te boven te gaan; 3°. moedwillige brand stichting, waardoor menschenlevens in gevaar werden gebragt, en 4°. het als ambtenaar eener stedelijke bank van leening niet houden van boeken, zooals de reglementen vereischten. Van het verduisteren van gelden werd hij vrijgesproken. Even als voor het hof trad mr. D. van Raalle als verde diger op til stelde tot adstructie der voorziening in cassatie twee middelen votr. Hij kwam tot de conclusie dat het arrest moest worden vernietigd en de zaak verwezen naar een ander hof. Over acht dagen zal het open baar ministerie zijne conclusie nemen. Burg. en weth. alhier hebben ten raadhui/e aanbesteed; Jiet onderhoud der straat-, grind- en schelpwegen in deze gemeente over 1875. Daarvoor waren zes billetten ingekomen. De heer J. 51. van Zanten alhier was min ste inschrijver voor ƒ30150. ESS E L A N El. LONDEN5 Jannarjj. De werkstaking van 50000 arbeiders in de steenkolenmijnen en hoog ovens van Zuid-Wales, die zich zoo dreigend liet aanzien, is reeds dadelijk bij den aanvang voor een groot deel in hare kracht geknakt door het toegeven te elfder ure van de arbeiders in de Dowlais- en Rhymney-mijnen, die besloten hebben, in de aangezegde loonsverlaging met 10 pCt. te be rusten. De houding der werkgevers en ook de veldwinnende overtuiging, dat deze bij den legenwoordigen toestand der ijzer-industrie niet voor tiooger loon kunnen laten werkende ondervinding van vroegere werksta kingen, en welligt ook de aankondiging der leveranciers, dat gedurende de werkstaking geen crediet zou worden gegeven, heeft waarschijnlijk de mannen te Rhymney en Dowlais van besluit doen veranderen. Volgens berigten uit de Vercenigde Staten hebben er in de wetgevende vergadering van Louisiana onstuimige tooneelen plaats gehad, ten gevolge van een geschil tusschen de republikeinen en conservativen, welke beide partijen beweerden de meerderheid te hebben. De gouvernementstroepen, onder bevel van gouverneur Kellogg, verdreven vijf conservative afgevaar digdentegen wier verkiezing ernstige grieven bestonden, uit de vergader zaal Onder protest verlieten daarop alle conservativen met hunnen president de vergadering, waarin alleen de republikeinen achterbleven. F K A SI 14 U B J De officicuse Moniteur is, vat betreft de uitkomsten der zamensprekin- gen op het Elyse'e gehouden, optimistisch, in tegenoverstelling van de meeste beriglgevers. Volgens dat hlad is, al zijn de afgevaardigden ook niet tot volledige overeenstemming gekomen, toch de mogelijkheid gebleken van eene schikking tusschen de beide middenpartijen. Voor het overige kon de con ferentie onmogelijk leiden tot eenig definitief resultaat. De maarschalk had de afgevaardigden slechts ontboden om te lecrcn; hij zal tot het einde vol houden op den weg der verzoening. Bij de beraadslaging over de con stitutionele wetten zal waarschijnlijk eene overeenstemming worden ver kregen. In het tegenovergesteld geval zal de maarschalk zich slechts laten leiden door zijne vaderlandsliefde en de overweging van hetgeen de natie noodig heelt. Bij de officiële receptie van de groole staatsligchamen, heeft de pre sident den heer Chevrcul diens bevordering tot grootkruis van het Legioen van Eer aangekondigd. De beroemde geleerde is den 3e" Aug. zijn 89stc levensjaar ingetreden. Hij is de uilvinder der nieuwere vetten en dus van de bougies van stearine enz. De president der republiek beeft 2000 kilogrammen brons, van oude kanonnen afkomstig, gëgeven voor het gieten van een kolossalen groep, die op het slagveld van Mars-la-Tour zal worden opgerigt, ter nagedach tenis der Fransche soldatenwelke te Gravelotte51ars-la-TourSaint- Privat en Sainte-Marie-aux-Minesden 15ae° en 18Je° Augustus 1870, ge sneuveld zijn. Zalurdag avond heeft de nieuwe koning van Spanje, in gezefschap zijner moeder, de voorstelling in het Thealre-Italien bijgewoond. Vele te Parijs vertoevende Spanjaarden waren in den schouwburg verschenen, juich ten den jeugdigen vorst toeen boden hem bouquetlen aan. De hertog van 5Iontpensier heeft, bij zijne komst te Parijs, terstond een bezoek gebragt aan den jeugdigen koning. In het Journ. des Déb. wordt door den heer Lemoinne, bij het be spreken der Spaansclie zaken, gezegd dat Frankrijk geen reder, heeft om den val van het vorige bewind te betreuren. Aan eene spoedige erkenning van Alfonso XII zal het niet ontbreken. Wat het telegram betreft, waarbij deze den zegen des Pausen verzocht, het zou al zeer kinderachtig wezen, zich in te beeldendat die volkomen natuurlijke en volkomen Spaansche handelwijze de afkondiging is van eene kruisvaart of een krijgstogt van Rome. De Paus, wat de Carlislen ook mogen beweren, heeft ten allen tijde eene groote voorkeur voor koningin Isabella en haren zoon aan den dag ge legd. Voor het overige zal de nieuwe koning in zijn land genoeg te doen vinden. Hij zal er eene ontreddering aantreffenwaarvoor het onregtvaar- dig zou zijn de revolutie alleen aansprakelijk te stellen. Dit behoort hij niet lc vergetendat tegenover God en menschen metterdaad voor omwen telingen verantwoordelijk zijn niet zij, die ze ten uitvoer leggen, maar zij, die ze onvermijdelijk hebben gemaakt. Het aantal ongelukken die, ten gevolge van de zoo buitengewone glad heid der straten, op Nieuwjaarsavond te Parijs hebben plaats gehad, wordt op 1500 geschat. Eene zwaarlijvige vrouw viel op het voetpad van de Rue Neuve-des-5Iartyrs en liet de zucht hooren; «Ach, laat mij hier maar ster ven!" Twee personen waren bij haar gekomen om haar hulp te bieden; maar ook deze vielen en hadden zelf hulp noodig. In de Rue des 5Iarlyrs hadden er omstreeks een zestigtal ongelukken plaats; een persoon, een grijsaard van 82 jaren, is spoedig na zijn val overleden. In de Rne de Vaugirard viel iemandmet dat gevolgdat zijn borstbeen verbrjjzcld was. De stervende bleef er meer dan een uur liggen, voordat men hem kon wegbrengen. Een jongman viel op den Boulevard des Batignolles met het hoofd op het voetpad, en was dadelijk dood. Een persoon, die het The'dtre de la Gaietc bezocht had en bij het einde van het stuk zijne vrouw, die met den spoortrein van Bordeaux zou komen, wilde afhalen, bood 200 fr. voor een huurkoets. Voor geen 1000 fr. had hij er een kunnen bekomen. Eerst ten 7 ure 's morgens viel de dooi in, die echter 's avonds door een zoo dikken mist gevolgd werd, dat er op nieuw verscheidene ongelukken plaats hadden. Hier en daar waren aan dc hoeken der straten policie- agenten met toortsen geplaatst. Op het dorp St. Quantin de Ransanne had in de vorige week een, vreesclijk voorval plaats. Zekere Tarin, de zoon van den adjunct-maire was reeds lang verdacht van krankzinnigheid, maar men had steeds verzuimd hem naar een gesticht te zenden. Woensdag avond loste Tarin twee ge weerschoten op zijn vader en broeder, zonder hen evenwel te raken, stak vervolgens de gebouwen in brand, waardoor al het vee en een groote hoe veelheid brandewijn ter waarde van meer dan 30000 fr. een prooi der vlammen werd, en sloot zich vervolgens in zijn eigen woning op, die hjj vooraf sterk verschanst had. Hij had daar drie geweren en overvloedige ammunitie bij zich. Tegen 8 uur kwamen de vijf gendarmes van de brigade van Gemozac in galop aanrijden. Een hunner kreeg een doodelijk schot, twee anderen werden buiten gevecht gesteld. Dc beide gendarmes, die zich nog roeren konden, omsingelden nu het huis, geholpen door eenige gewa pende boeren. Inlusschcn werd de gehecic omtrek in rep en roer gebragt, om hulp te ontbieden. In den morgen van den 3l'n, ten 5 ure, zag men eindelijk hulp opdagen en de gemeenschappelijke aanval op de verschansing van den waanzinnige nam een aanvang. Gedurende 10 uren werd het huis onafgebroken beschoten en met kogels doorboord door een duizendtal met geweren en karabijnen gewapende mannen, waaronder 30 gendarmes met hun chassepols. Tarin bleet intusschen onophoudelijk door de schietgaten vuren, met het gevolg dat er 's middags ten 4 ure reeds 5 personen gekwetst waren. Op dat oogenblik ontving de brigadier Boucherie, die zich onvoor- ziglig bloot had gegeven, een doodelijk schol. Dit verbitterde de gendarmes dermale, dat zij den kapitein eenparig smeekten het huis stormenderhand te mogen nemen. Ook de kapitein oordeelde, dat er genoeg offers gevallen waren. Een spoorwegwerker, een oud-gediende, sprong het eerst op het dak en goot door een opening een emmer brandende petroieum naar binnen. Te gelijk ontving hij van Tarin een paar geweerschoten, die hem gelukkig weinig deerden. Het huis brandde twee uur lang, en nu en dan hoorde men de ammunitie ontploffen. Toen men het puin wegruimde, ontdekte men het verkoolde lijk van Tarin. SP AS JE. 51en verneemt dat de nieuwe regering reeds cene officiële nota gezon den heeft aan de diplomalen, die tot dusver de regering vaii den maarschalk Serrano in het buitenland vertegenwoordigden. Dit stuk geeft kennis van het pronunciamento, dat ten gunste van don Alfonso heeft plaats gehad, en van de vorming van het nieuwe kabinet; het is onderteekend door den minister van marine, markies de Molïusbij afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken, den heer Castro. WPITSCEIRASÖ. Uit Roermond wordt aan de Cref.] Zeit. gemeld dat de aartsbisschop van Keulen aldaar het huis van een onlangs overleden advokaat heeft ge huurd, ten einde, ingeval hij door zijne oppositie tegen de Pritissische wet

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2