LEIDSCHE ('01 RANT. DONDERDAG 7 JANUARIJ. 1875. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad t 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar vooraf 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden zV°. 70 blad 80) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS -BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór ol' op den 3lste° Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangilte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljet ten voor het dienstjaar 1875 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 31 December 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van GornelisDas, kaarsenmakerwonende alhier, waarbij hij verzoekt om brandstoffen te mogen bewaren in zijn pakhuis in de Kolimakersteeg n°. 19; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staats blad n°. 19); Doen te weten, dat tol hethooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende pandenten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 11dcn Januari aanst. 'svoormiddags te e//uren zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 Januari 1875. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 6 Januarij. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren 145 kinderen, als: 91 zoons en 54 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling- geboorte. Overleden 130 personen, als; 28 mannen, 23 vrouwen, 32 zoons en 47 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd: 23 paren. Gedurende het jaar 1874 zijn binnen deze gemeente geboren 832 zoons en 776 dochters, ie zamen 1608 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 586, van het vrouwelijk geslacht 564, te zamen 1150, waarvan on gehuwd van het mannelijk geslacht 403, van het vrouwelijk geslacht 372, gehuwde mannen 129, gehuwde vrouwen 110, weduwnaars 54, weduwen 82. Nog zijn alhier ingeschreven 24 personen van bet mannelijk en 11 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden, doch alhier gewoond hebbende, en 82 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 392 beneden het jaar, 201 van 1 tot 10 jaar, 50 van 10 tot 20 jaar, 74 van 20 tot 30jaar, 65 van 30 lot 40 jaar, 71 van 40 lot 50 jaar, 69 van 50 tot 60 jaar, 228 van 60 tot 70 jaar en daarboven. Gehuwd 338 personen. Aan de firma D. A. Schretlen C". alhier is, naar wij vernemen, opgedragen de vervaardiging van den ijzeren bovenbouw voor eene draai brug over de westelijke doorvaart in het open havenfront te Amsterdam, ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam, alsmede van twee bruggen voor het gedeelte van den staatsspoorweg van Nieuweschans tot de Hanoversche grenzen. Het stoomschip Madura, van de maatschappij Java, is van hel Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken. Een gerucht, meldt het D. v. 's Gr., dat reeds verscheiden dagen geloopen heeft, maar gaandeweg toeneemt en aangroeit, wil dat één, twee, sommigen spreken zelfs reeds van drie, leden van den raad van Ned. Indië, om verschillende redenenhet voornemen zouden hebben opgevat om ontslag uit hun betrekking aan te vragen, ten einde te repatriëren. D". J. Knottenbelt, pred. te Oude en Nieuwe Wetering, heeft bedankt voor het beroep naar Baambrugge. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht heeft., ter vervulling der nog steeds bestaande vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Bösken, het navolgende drietal geformeerd: Doedes, pred. te Velsen, Rooze- meijer, te Middelburg, en Astro, te Rotterdam. Maandag morgen strandde te Noordwijk aan Zee, een uur benoorden het dorp, bij laag water, de Engelsche stoomboot Lyon, kapitein Fife, geladen met steenkolen, komende van Londen, waar zij vee gebragt had, en hestemd naar Rotterdam. De reddingboot was spoedig ter plaatse aan wezig om hulp te verleenen, doch deze werd geweigerd. Twee passagiers echter wilden de boot verlaten en werden door de reddingboot aan strand gebragt. Nogmaals werd daarop de reddingboot, waarin zich thans ook de burgemeester bevond, uitgezonden om de equipage over te halen de boot te verlaten, doch men bleel weigeren. Met het opkomen van het water is de boot weder vlot geraakt en heeft koers naar zee gezet. Door het kanlongeregt (derde) te Amsterdam is prof. Willeumier, wegens het inschrijven van studenten zonder vertoon van het bewijs van vaccinatie, ontslagen van reglsvervolging. De kantonregter overwoog dat uit de geschiedenis der wel blijkt, dat gedacht is aan lager onderwijs. In de wet staat onderwijzers en leerlingen; valt er ook aan hooger onderwijs te denken, dan had er moeten staan hoogleeraren en studenten. De ge dachte der voorstellers is geweest sommige provinciale en gemeentelijke verordeningen betreffende besmettelijke ziekten voor het geheele land toe passelijk te maken. Zondag nacht is nabij Broek in Waterland de boerenhofstede van G. Houter een prooi der vlammen geworden. Omstreeks 10 ure brak de brand uit en tegen 12 ure was alles weg, met uitzondering van een klein schuurtje. Toen de brand uitbrak lagen de bewoners, de eigenaar, twee kleine kinde ren en de meid in diepen slaap. De meid werd het eerst wakker door het geblaf van den hond, die tegen het bed zijns meesters opsprong, waardoor deze het geluk heeft gehad nog tijdig zijne beide kinderenal zijn vee, bestaande uit 10 koeijen, een paard en cenige schapen, benevens eenige wagens met bouwgereedschappen, te kunnen redden. De Tw. C. meldt, dat Vrijdag avond te Wierden de gemeente-veld wachter J. de Vries, in een twist met eenige herbergbezoekers, zekeren Niezink eene doodelijke wonde met den hartsvanger heeft toegebragt. -- Onder Wanncperveen is dezer dagen weder, bij het vellen van een boom, een jongmensch zoodanig getroflen dat hij den volgenden dag overleed. In de Leeuwarder Cour. van 3 Jan. waren niet minder dan 50 hard draverijen aangekondigd, die natuurlijk thans geen voortgang kunnen heb ben. De uitgeloofde prijzen beliepen een bedrag van ƒ4827.50. Naar men uit Veere meldt worden aldaar pogingen aangewend om den verderen achteruitgang dier plaats te verhoeden. Door eenige ingezetenen zijn twee vischsloepen aangekocht, waarvan de eene, genaamd Eendracht, de eerste reis zeewaarts heeft aanvaard. Nog een derde sloep zou voor hetzelfde doel worden aangekocht. Aan de memorie van antwoord des ministers van binnenlandsche zaken op het verslag der eerste kamer over zijn begrootingshoofdstuk wordt o. a. ontleend: Wat betreft de nationale militie en schutterijen, dat de herziening der militie-wet ver gevorderd is en eene regeling der schutterijen iniusschen door den minister niet uit het oog wordt verloren. Medische politie. Ter voorziening in de bezwaren van hen, die zonder patent de veeartsenijkunst hebben uitgeoefend is een ontwerp van wet bij den raad van state in overweging. Waterstaat en publieke werken. Van de gelegenheid die zich voordeed tot aankoop van de Roomsch-katholijke kerk op het Binnenhof heeft de regering gebruik gemaakt, omdat, zonder de vrije beschikking over het door die kerk ingenomen terrein, aan geene afdoende verbouwing van het Bin nenhof kan worden gedacht. Het spreekt echter van zelf, luidt de memorie verder, dat omtrent de bestemming aan de daardoor verkregen ruimte te. geven niets kan worden beslist, zoolang nog geen plan voor die verbou wing is vastgesteld. In het tijdvak voor de inbezitstelling van het kerkge bouw zal gelegenheid zijn om een plan voor den aanleg en de bestemming van gebouwen langs den Vijver uit te werken, hetwelk, in geval van 'sko- nings goedkeuring, aan het oordeel der vertegenwoordiging zal worden onderworpenbij bet aanvragen van een buitengewoon erediet. Onderwijs. Tot vermeerdering van het getal hulponderwijzers zal de minister gaarne naar vermogen medewerken. Ook hij meent het lager onderwijs thans builen behandeling te kunnen laten, na de verklaring der

Leydse Courant | 1875 | | pagina 1