f 12.50, wegens vier misdrijven van misbruik van vertrouwen ten nadeele van zijnen vroegere meesters, de heeren L. en C0.. bierbrouwers te Delft. Het hof vernietigde vervolgens een vonnis der Rotterdamsche regtbank, gewezen in de zaak van den Londenschen logementhouder T. en betreffende diens veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf en ƒ600 boete, ter zake van het niet teruggeven aan den eigenaar eener som van ƒ6600, die hem ter bewaring was ter hand gesteld. Het hof, op nieuw regtdoende, oordeelde dat het ten laste gelegde niet voldoende was bewezen en sprak den be klaagde T. vrij. Hij werd echter niet dadelijk in vrijheid gesteld. gegrond, dubbel drukkend zijn voor de bezitters van geringe inkomsten, i Meerdere leden verklaarden zich tegen die belasting; zij is zeer schoon in j theorie, maar niet billijk in de praktijk- alleen in nood schijnt zij bij uit- j zondering te kunnen worden toegelaten. In een der stukken, door den minister van financiën met de andere kamer over deze begrooling gewis seld, is door Zijne Excellentie te kennen gegeven dat de herziening van de waardering der ongebouwde eigendommen zeer spoedig zal worden ter hand genomen. Deze verklaring werd door een aantal leden met genoegen ont vangen. Enkelen hadden legen de aanbevolen herziening van het kadaster der ongebouwde eigendommen groot bezwaar, wanneer die namelijk leiden zou lot eene bepaalde verhooging van hel bedrag der grondbelasting in het algemeen. Vele leden toonden zich weinig ingenomen te zijn met het denkbeeld van den minister van financiën om het 4/5 gedeelte van de per sonele belasting voor het rijk terug te nemen en de gemeenten schadeloos te stellen door de toewijzing van een gedeelte der opbrengst van hetpalent- regt. In e'éne afdeeling achtte men het zeer noodig de patentbelasting te herzien. In twee andere afdeelingen achtte men het voorzigtiger niet op eene afschaffing van de patentbelasting aan te dringen. Eene afschaffing der accijnsen op het zout en de zeep werd in drie afdeelingen besproken. Men was daartoe nog al gezind, inzonderheid wat den laatstgcmeldcn accijns betreft. Verscheidene leden hebben den wensch uitgesproken dat de rege ring er op bedacht zij de inkomsten van de staatsloterij uit de rij onzer middelen te doen verdwijnen. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der eerste kamer over de staatsspoorwegbegrooting voor 1875 zegt de regering dat zij niets liever verlangt dan spoedig een voorstel te kunnen doen, waardoor aanleg en exploitatie van eenige nieuwe lijnen verzekerd worden. De minis ter verzekert dat met de spoorwegwerken te Botterdam en te Amsterdam zoo spoedig mogelijk voortgang wordt gemaakt. Omtrent den stand der werken vindt men dat voor den spoorweg te Rotterdam dc bovenbouw dei- brug over de Nieuwe Maas en die voor de Koningshaven is aanbesteed, ter wijl de viaduct door de Binnenrotte nagenoeg voltooid is. De overige ge deelten van den spoorweg door Rotterdam zijn in uitvoering of worden eerlang aanbesteed. Er wordt op gerekend dat met de winterdienst van 1876 de werken voor de exploitatie gereed zullen zijn. Voor den spoorweg Zaandam—Amsterdam is de onderbouw door het IJ groolendeels en de brug over het Nieuwe Kanaal geheel gereed. De viaduct door de Houttuinen is voltooid en in het open havenfront wordt met de werken voor den onder bouw der gemetselde doorgangen en met de zandaanplempingen voor het stationslcrrein voortgegaan. Aan de oostzijde zijn de werken zoo ver ge vorderd dat daarvan voor de exploitatie van den Oosterspoorweg gebruik kan worden gemaaktterwijl het goederenstation in de Stadsrietlanden ook reeds spoedig voor de dienst op dien spoorweg zal kunnen gebruikt worden. 's GRAVENHAGE, 5 Januarjj. Door Z. M is Hassan Nusrat Bey. gouverneur van Suez, benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij het departement van binnenlandsche zaken zijn bevorderdtot hooidcomraies, de commies F. II. Barkhuisen; tot commies, de adjunct commies J. E. C. de Wijs; tot adjunct-commies, de eerste klerken G. C. Muller, J. P. van Gelder en J. W. E. Scheltus. Tot directeur van het postkantoor te Utrecht is benoemd de heer G. Deketh, thans directeur van het postkantoor te Leeuwarden. Tot notaris te Amsterdam zijn benoemd de hh. mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht en mr. J. P. F. J. de Kuyper. beiden cand.- notaris en advocaat aldaar. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot directeur van een der kanto ren, de onder-directeur eerste kl. II. van Eek, aan welken ambtenaar in zijne nieuwe betrekking door den minister van financiën het beheer is op gedragen van het kantoor te Amsterdamtot onder-directeur J. A. Carba- sius, K. F. Figgé de Vries, M. P. F. Born, W. P. Nijst en C. H. Rang, allen thans telegrafist eerste kl., C. A. Weegenaar, thans telegrafist tweede kl en W. J. Wisse Jr.thans telegrafist derde kl,; lot telegrafist eerste kl. A van Hemert, J. A. van Toorn. P. L. Mounier, L. Keck, L. M. Belten- haussen A. Winkelman J'., E. A. Bergsma, A. Schuilen burg, D. W. Evers, A. G. Willekens, G, Welter, C. A. van der Harst, L. de lloog, J. I'. Lee- nart. G C. Meijer, C. II. Hasselkus, II. Bensman, C. D. Canne, C. P. Treffers en P. II. Morak, allen thans telegrafist tweede kl.; tot telegrafist tweede kl. B. Kramer, thans adsistentP. G. van Kuyk Jr., M. Ilillen, J. B. van Oos- terhoudt, J. de la Lande Gremer, J. A. Koitdijs, G. J. Falk en J. van dei- Linden, allen thans klerk, G. W. A. Preusting. thans leerling-telegrafist, en W. Burkcls, II. Brouwer en D. van Eekcren, allen thans klerk; tot telegrafist derde kl. L. D. van ThoorF. J. Genlis, A. van der lleyden F, W. Fcntane, II. van Eerden, W. T. Wanner, J. Vergouwe, W. Beekman, J. C. van der Maal, II. Pauwels, W. R. J. llackfoort, allen thans klerk, K. Storm, thans tijdelijk telegrafist, II. G. Icke, F. T. Viel, P. J. P. Har- denberg, jhr. ,1. M. II. van Beyma thoe Kingma, J. S. van Tiel, M. Wins, L. M. Baale, C. J. de Witte, T. A. van Heiten, F. J. T. M. Smit, F. W. van Menrs, A. J. N. T. Aernoiit en II. W. Iluysman, allen thans klerk, J. K. W. Zwang, thans adsistent, P. van der Ven, W. Croon, H. van Dijk Blok, J. W. Ross en S. Wigersma, allen thans klerk, en G. Gijzen en W. C. Krolbeiden thans adsistent. Bij het wapen der cavalerie zijn benoemd: bij het 2' reg. huzaren, tot luit.-kolonelde majoor S J. van Hugucnin, van liet corps; bij hel 3e reg. huzaren, lol majoor, de ritmeester J. F. H. van lleumen, van het 2' reg. huzaren; lot len luit., de 2e luit. A. W. 11. K. Andreae, van het corps. Z. K. II. prins Alexander zal morgen onderscheidene leden van den raad van state ten zijnen paleize een diner aanbieden. Het prov. geregishof in Zuidholland bevestigde bij arrest van heden het vonnis van de Ilaagsche regtbank, waarbij de persoon van R. uit Delft is veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf en vier boeten van Naar men verneemt heeft de heer G. J. Feilh, referendaris, chef der afdeeling armwezen bjj het ministerie van binnenlandsche zakenzjjn ontslag aangevraagd. BI'1TKNLAM>SCIIE BEUIGTEN. EKGILAXR, LONDEN4 Jannaiij. Volgens een staat van de productie en de bestemming der steenkolen in Groot-Brittannië over 1873, zfin uitgevoerd 12,712,222 Eng. tons en verbruikt 3,790,000 tons, toiaal 127,012,767 tons, welk bedrag vertegen woordigt een gewigt van 128,917,958,505 kilogr.een inhoud van 12,891,795 dubbele waggons, of van 257,836 spoortreinen a 50 waggons. De waarde is bij benadering te schatten op 1,079,608,500. De kolendistricten van Northumberland en Durham leveren daarvan alleen meer dan 30,000,000 Eng. tons. De meeste kolen van deze worden uitgevoerd naar Frankrijk, vervolgens Duitschland, de Britsche overzeesche bezittingen, Italië, Zweden en Noorwegen, Rusland, Denemarken, Egypte, Nederland, Spanje enz. in afdalende reeks. Frankrijk ontvangt 515,217 en Nederland 183,728 Engel- sche tons. In het noorden des lands hebben hevige sneeuwstormen gewoed. Het geheele spoorwegnel van Schotland is daardoor onbruikbaar geworden. Op den Dundei and Fofarrspoorweg ligt de sneeuw tot boven den schoorsteen der locomotief. De passagiers moesten den trein verlaten en de wagens, aan hun lot overgelaten, zijn onder de sneeuw verdwenen. Te Dalwhinnie is de sneltrein, die een sneeuwploeg en drié lecomotieven had, eveneens den 2(len Januarij door de sneeuw overweldigd en er onder bedolven. Men wist slechts zeer weinig aangaande het lol der passagiers. Te Newcastle had men Zaturdagmorgen nog niets vernomen van drie treinen, die den vorigen middag en avond reeds hadden moeten aankomen. Geen enkele trein is te Inverness aangekomenen de spoorwegdirectie wist op de angstige vragen der vrienden van de reizigers niet te antwoorden, daar het haar onbekend was waar de treinen onder de sneeuw zitten. Waar de treinen toegankelijk zijn, hebben de spoorwegdirectiën locomotieven met een wagen met levens voorraad naar de ingesneeuwde reizigers gezonden. Te Huil zijn de graanmagazijncn van de firma Beadles, Sykes C°. afgebrand. De schade bedraagt 20000 De militaire vertegenwoordiger van don Carlos te Londen heeft de volgende uit Tolosa ontvangen depêche openbaar gemaakt: "Het Alfonsisti- sclie pronunciamento maakt geene verandering in den toestand der Carlis- ten. In het Carlistische leger is geen afval. Door de verandering zal bet Carlislische leger versterktdat van den vijand verzwakt worden. Evenals tot hiertoe moet de twist door de legers te velde beslist worden." Aan de Times wordt uit Calcutta gemeld, dat het onderzoek in zake den vermeenden Nana Sahib is geëindigd. Bedoelde persoon is gebleken uit Benares afkomstig te zijn en Jumera Dass te hecten, Scindia erkent thans, tot zijn dwaling gekomen te zijn, doordat de gevangene in het bezit van een zwaard was, hem vóór den opstand door Nana geschonken. FBANKRIJ H. De staatkundige bijeenkomsten bij den president der republiek zijn slechts door twee ministers bijgewoond, namelijk de hertog Decazes en de heer Chabaud-Latonr. De Univers verzekertdat de ministers van justitie, onderwijs en marine over die uitsluiting zeer onlevredc-n zijn, zoo zelfs dat zij hun ontslag aangeboden hebbenhetwelk door Mac Mahon voorloopig niet is aangenomen. Op voorstel van generaal Vinoy, den groot-kanselier der orde van het Legioen van Eer, heeft de president onderscheiden leden dier orde van hunnen rang vervallen verklaard, en onder hen eenige commandeurs en officieren der orde, die tijdens het keizerrijk gedecoreerd waren, en later wegens verschillende misdrijven lot geldboeten en gevangenisstraf waren veroordeeld. Men kent thans bijna den volledigen uitslag van de verkiezing in de Hautes-Pyrenées. Cazeaux (Bonapartisl) bekwam 19212 stemmen; Alicot (Septennalisi) 16023, Brauhauban (republikein) 12989 en Puységur (legitimist) 1768 stemmen. Eene herstemming is zeker. Op Nieuwjaarsavond viel er des avonds omstreeks 9 ure te Parijs een ijzel over de gansche stadzoo sterk als misschien de oudste menschen zich niet kunnen herinneren. In weinige oogenblikken waren de straten en boulevards spiegelglad. De paarden weigerden zich te verroeren, en de voetgangers hielden zich zooveel mogelijk aan de muren der huizen vast, om er een steunpunt tegen den verraderlijken bodem te vinden. De Place de la Concorde scheen e'én en al een ijsvlakte. Op alle punten zag men er ledige rijtuigen staan; want wie zich er in had bevonden, had ze veilig heidshalve verlaten. Het zou trouwens niet gebaat hebben er in te blijven, want de paarden wilden zich niet bewegen, en de koetsiers, eindelijk het geduld tegenover de viervoeters, anders zoo gehoorzaam, verliezende, ont spanden te langen leste de paarden, en leidden hen voorzigtig bij den toom naar de koetshuizen. De heer Thiers had dien dag een diner gegeven, waartoe o. a. de heeren de Rémusat, Jules Simon, Girerd, Marmier en Mignel genoodigd waren. Ten 11 ure wilden de gasten scheiden; maar hoezeer waren zij teleurgesteld toen men hun kwam bcrigten, dat er noch

Leydse Courant | 1875 | | pagina 2