PER TELEGRAAF. II! V KJ&TlLVÏfc EsSi. Het internationale Geographische Congres, hetwelk omstreeks Paschen van dit jaar te Parijs gehouden moest worden, is, naar men verneemt, tot Julij uitgesteld, vermits er zooveel aanzoeken om plaatsen voor de gelijk tijdig met het congres te houden Gcographische Tentoonstelling ingekomen zijn, dat daarvoor een veel grooter locaal dan oorspronkelijk liet plan was noodig zal wezen. Naar men geloofde zou de tentoonstelling alsnu hetzij in het Palais de l'Industrie hetzij in een opzettelijk daarvoor op te slaan gebouw plaats hebben. Die internationale tentoonstelling zal kaarten al beeldingen, boeken en andere lot de aardrijkskunde betrekking hebbende voorwerpen bevatten. IPASIJE. De herstelling van het koningschap is geheel en al het werk van de officieren van het leger. Zij toch waren voor geen der regeringen die na den val van koningin Isabella verrezen en ook de vijandige stemming tegen de genoemde koningin gold alleen haar persoon, niet het monarchale beginsel. Naar men verneemt had Primo de Rivera, de kapitein-generaal van Madrid, reeds eenigen tijd geleden aan Serrano medegedeelddal zijn oordeel was dat prins Allonsus tot koning uitgeroepen moest worden, omdat hij geene andere uilkomst voor Spanje zag. Te vergeefs bood Serrano aan de Rivera de meest eervolle positie in Spanje aanhij weigerde zells kapitein-generaal van Cuba te worden, hield zijne verklaring slaande, en liet het aan Ser rano over hem uit zijne betrekking te ontslaan. Maar daartoe ontbrak Serrano de magt; hij wist dat Rivera vrije beschikking had over de mili taire magt. Onder deze omstandigheden trok Serrano naar het Noorder- leger, doch hoorde ook daar dezelfde taal; hij ontmoette slechts officieren, die genegen waren prins Alfonsus tol koning uit te roepen. De hoofdstad was op 2 Januarij geheel met vlaggen getooid. DVITSCHDANI». Te Gratz in Stiermarken bevinden' zich drie zonderlinge gasten in poiilie- arrest, namelijk drie Turcomannen uit Klein-Azië, die de reis naar Weenen hebben aanvaard, om zich door een beroemd oogarts aldaar te laten opere ren. Twee hunner zijn bijnade derde geheel blind. Naar het schijnt hebben zij zich in de kosten dezer reis ecnigzins misrekend. Wel is waar legden zij te voet, onafgebroken hand aan hand gaande, de reis af tot de kust van Klein-Azië, betaalden zij hunnen overtogt naar Corfu en van daar naar Triëst, doch daar ontbrak hun het geld om het verder te brengen dan Gratz. Hulpeloos en zonder de landtaal magtig te zijn, bleven zij op het station der Siidbahn zillen, totdat de politie hen als vagebonden opnam. Verscheiden Weener bladen doen thans een beroep op de algemecne liefda digheid, ten einde deze arme zwervelingen in staat te stellen naar Weenen te reizen en te voorkomen dat zijnu zij na eene reis van honderden mijlen hun doel zoo nabij zijn, weder naar hun land teruggevoerd zouden worden, zonder zich aan de operatie te hebben kunnen onderwerpenwelke naar hunne innige overtuiging hun weder bet licht der oogen schenken zal. ©OST-INÖÏE. BATAVIA. 26 November. In verband tot de bcrigten dat het expeditie-corps 1075 zieken telt zijn de stoomschepen Koningin Sophie en Luitenant Generaal Kroesen ingehuurd, om van Samarang een veldbalterij en het halve 5e bataillon over tg voeren, terwijl de Prins Alexander op 3 December van bier vertrekt met het halve 10e bataillon. Aan kolonel Tel is een 2e kommandant toe gevoegd die levens als chef van den staf zal lungerennl. luitenant-kolonel Wiegand, bivak-kommandant van Kotta Radja. Naar men verneemt zal binnenkort weder eene batterij veld-artillerie naar Alchin gezonden worden. Volgens de Locom. wordt op stelligen toon verklaard dat uit Neder land de last zou ontvangen zijn, niet alleen om de conversie van communaal in individueel grondbezit te staken, maar zelfs om haar overal, waar zij reeds tot stand is gekomen, weer te vernietigen. Hel blad kan echter aan dit berigt geen geloof slaan. In de jongste vergadering der koninklijke natuurkundige vereeniging deelde de heer N. de Maclay mede, dat hij voornemens is eerstdaags via Sumatra en Poelo Pinang naar Queda op de kust van Malakka te gaan. Van Queda uit wil hij de bergen in het binnenland bezoeken, alwaar eene Nomadische volksstam, de //Semanqtten" genaamd, leeft, die aan de Papoea's verwant moet zijn. Daarna zal hij in het volgende jaar naar Nieuw-Guinea terugkeeren. Eene inlandsche vrouw te Batavia, die bij eene familie diende, kreeg zulk een hevigen aanval van cholera, dat zij, naar het scheen, reeds een uur daarna bezweek. De gewone inlandsche plegtigheden werden aan de over ledene verrigt, de familie bijeengeroepen en de begrafenis op den volgenden dag des morgens bepaald. Toen men hel lijk echter grafwaarts wilde dra gen, rigtte de doode zich eensklaps op en gaf aan de verschrikte omstanders te kennen, dat zij zich wilde baden. Boor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Goedgekeurd: dat door den directeur van binnenl. bestuur bij het binnenl. bestuur op Java en Madura geplaatst: in de resid. Madioen, de benoemde adspir.-conlroleur F. Fokkens, en in de resid. Palem- bang, de benoemde controleur 2' kl. P. N. van Doorninck; door den direc teur van justitie is goedgekeurd, dat door den residentieraad te Bengkalis (Oostkust van Sumatra) zijn benoemd: tot builengew. subst.-griffiers bij die reglbank, jhr. A. II. van der Does de Bye en K. G. Patilus. Bonoemd: bij de post- ea telegraafdienst: tot commies 3C kl., de adjuncl-commiesen G. Weidema, H. J. Pichel en E. E. A. Marcks. Departement van oorlog. Door den kommandant van het leger en chef van het depart, van oorlog in Ned. Indie is overgeplaatst: bij de geneesk. dienst te Atcbin. de apotheker 2' kl. J. van Selms. van het groot mil. hos pitaal te Weltevreden, en ingetrokken: de overplaatsing van de geneesk. dienst te Atchin van den apotheker 2e kl. II. G. Stamm, blijvende hij in verband daarmede geplaatst bij de geneesk. dienst van Sumatra's Westkust en onderboorigheden. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den 2dfD machinist bij de gouv. marine Th. M. Vermeer, en ver gunning verleend om te repatriëren, wegens langdurig verblijf, aan den luit. ter zee 21' kl. 2e kl. A. P. Tadema en aan den scheepsklerk J. Mets. PARIJS, 3 Januarij. Heden morgen vergaderde de ministerraad. De ge ruchten omtrent wijzigingen in het ministerie worden gelogenstraft. Alle Europesche hoven betuigen sympathie voor Alfonso. Serrano wordt in Frankrijk verwacht. De Spaansche gezant Vega di Armijo vertrekt naar Nizza. PARIJS, 3 Januarij. Heden voormiddag is ministerraad gehonden. De geruchten aangaande wijzigingen in het kabinet worden tegengesproken. PARIJS, 4 Januarij. Blijkens de tot heden ochtend 1% uur bekend ge worden uitslag der verkiezing voor een lid der nationale vergadering, heeft de heer Branhauban 7868, de heer Careaux 9393, de heer Alicot6709 en de heer Puysegur 752 stemmen op zich vereen igd. MADRID, 2 Januarij. De nuntius wordt weldra hier verwacht. Markies de Molius is naar Marseille vertrokken om 's konings bevelen te vernemen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat de houders van Spaan sche schuldbrieven de coupons van hunne stukken kunnen nemen. De openbare toewijzing van stukken bepaald geweest op 2 Januarij, is uitge steld tot 15 dezer maand; de voorwaarden zijn onveranderd gel leven. Binnenl. 16.60 ex coupon; buiten). 20.20. Sedert 29 December 5 pCt. gerezen. Koning Alfonso zal Donderdag te Valencia komen. MADRID. 3 Januarij. De deputatie, welke in last heeft den koning te halen, zal heden avond naar Carlhagena vertrekken, en van daar aan boord van de Numancia zich naar Marseille begeven. De koning zal te Barcelona aan land stappen en van daar naar Valencia en Madrid, vervol gens naar Logrono gaan. MADRID, 3 Junuarij. Primo de Rivera is tot militair-gouverneur, de hertog van Scoto tot prefect, graaf Gereno tot maire benoemd. Generaal Laserna heeft zich bij don Alfonso aangesloten; kolonel Bcrritz en Dorre- garay hebben de zaak van don Carlos verlaten. Berriiz is te Bilbao geko men met de Carlistische bataillons, die "Leve Alfonso XII!" riepen. De vreugd is algemeen. De stad is feestelijk verlicht. ROME, 3 Januarij. Onmiddellijk nadat don Alfonso lot koning was uit geroepen, heeft de regering alhier besloten zich te gedragen naar hetgeen de bevriende mogendheden zullen doen, en reeds zijn onderhandelingen aan geknoopt om gemeenschappelijk te handelen. Bevallen van een IBocMer M. B. GODDIJN, geboren WANNA. Leiden, 3 Januarij 1875. Tol diepe droefheid harer kinderen, behuwd-kinderen en verdere betrek kingen overleed heden Vrouwe JOHANNA GEERTRUIDA ADRIANA GILLIS SEN, Weduwe van Mr. Mattheus Henriic van Oosterzee WJz.in den ouderdom van 64 jaren. Breda, 25 December 1874. Wegens buitenlandsehe betrekkingen eerst heden geplaatst. Heden overleed te Leeuwarden onze geliefde Vader 1SMAËL BRU1NING, in den ouderdom van 75 jaar. Namens zijne kinderen en behuwd-kinderen. Leiden, 2 Januari 1875. B. BRUIN1NG. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Onze eenigste lieveling PETRUS JOHANNES JOSEPI1US, slechts 6 maan den oud, werd ons heden door den dood ontnomen. B. J. ZANDVLIET. Utrecht, 3 Januarij 1875. 11. M. ZANDVLIET, van Rutte. De Ondergeteekenden betuigen hunnen harteljjken dank voor de blijken van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. JAN FILirPO Lz. Leiden, 4 Januari 1875. C. J. FILIPPO, van 't Hooft. Mevrouw de Weduwe F. M. E. VAN THIELEN CLEMENT betuigt bij deze, ook namens hare kinderen en behuwd-kinderen haren innigen dank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bij hel over lijden van haren onvergetelijkcn Echtgenoot. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het smartelijk verlies van mijnen geliefden Echtgenoot, betuig ik door deze, ook namens mijne kinderenmijnen oprechten dank. Leiden, 4 Januari 1875. Wed. A. KELDER, Bodegraven. De Ondergeteekenden betuigen hun leedwezen dat hun overhaast vertrek hen verhinderd heeft om aan vtlen hunner vrienden in deze stad een afscheidsbezoek te brengen. P. VAN BEMMELEN. U. II. VAN BEMMELEN, Levoir.

Leydse Courant | 1875 | | pagina 3